Փաշինյանը կմասնակցի Եվրասիական տնտեսական բարձրագույն խորհրդի նիստին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը մայիսի 8-ին կմասնակցի Եվրասիական տնտեսական բարձրագույն խորհրդի հոբելյանական հանդիպմանը՝ նվիրված Եվրասիական տնտեսական միության մասին պայմանագրի ստորագրման տասնամյակին։
Այս մասին ասվում է Կրեմլի կայքում հրապարակված հաղորդագրության մեջ։
Դրանում, մասմավորապես, ասվում է.
«Հանդիպմանը կմասնակցեն Ռուսաստանի, Բելառուսի, Ղազախստանի, Ղրղզստանի նախագահները եւ Հայաստանի վարչապետը, որոնց կմիանան դիտորդ երկրների՝ Ուզբեկստանի եւ Կուբայի ղեկավարները։ Նախատեսվում է քննարկել Միությունը որպես հեղինակավոր եւ արդյունավետ միջազգային միավորում կայացնելու ուղղությամբ ձեռք բերված արդյունքները, կարծիքներ փոխանակել ինտեգրացիոն գործընթացների հետագա խորացման հեռանկարային ուղղությունների շուրջ։ Նախատեսվում է ընդունել մի շարք կարեւոր փաստաթղթեր։ Երեկոյան ԱՊՀ պատվիրակությունների ղեկավարների համար կկազմակերպվի ավանդական բարեկամական ընթրիք՝ Կուբայի նախագահի մասնակցությամբ»։
Կրեմլի մամուլի ծառայության մեկ այլ հաղորդագրությունից հետեւում է, որ մայիսի 9-ին Նիկոլ Փաշինյանը չի մասնակցի Հաղթանակի օրվան նվիրված զորահանդեսին։
Դրանում նշվում է, որ շքերթի պատվավոր հյուրերը կլինեն Բելառուսի, Ղազախստանի, Ղրղզստանի, Տաջիկստանի, Թուրքմենստանի, Ուզբեկստանի, Կուբայի, Լաոսի եւ Գվինեա-Բիսաուի ղեկավարները։

Пашинян примет участие в заседании Высшего Евразийского экономического совета - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Премьер-министр Армении Никол Пашинян 8 мая примет участие в юбилейном заседании Высшего Евразийского экономического совета, приуроченного к десятилетию со дня подписания Договора о Евразийском экономическом союзе.
Об этом говорится в сообщении, опубликованном на сайте Кремля.
В нем, в частности, говорится:
«В заседании примут участие президенты России, Белоруссии, Казахстана, Киргизии и премьер-министр Армении, к которым присоединятся главы государств-наблюдателей - Узбекистана и Кубы. Планируется обсудить результаты, которых удалось добиться в деле становления Союза как авторитетного и эффективного международного объединения, а также обменяться мнениями о перспективных направлениях дальнейшего углубления интеграционных процессов. Планируется принятие ряда важных документов. Вечером пройдет традиционный дружеский обед для глав делегаций СНГ с участием президента Кубы».
Из другого сообщения пресс-службы Кремля следует, что 9 мая Никол Пашинян не будет присутствовать на военном параде в честь Дня Победы.
В нем говорится, что почетными гостями на параде будут руководители Беларуси, Казахстана, Киргизской Республики, Таджикистана, Туркменистана, Узбекистана, Кубы, Лаоса и  Гвинеи-Бисау.