GRECO. ՀՀ կառավարությանն անհրաժեշտ է ավելի ուժեղ հաշվետվողականություն - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Եվրոպայի խորհրդի կոռուպցիայի դեմ պայքարող պետությունների խումբը (GRECO) կոչ է անում Հասաստանին ավելի ուժեղ վերահսկողություն եւ հաշվետվողականություն ցուցաբերել բարձրագույն գործադիր գործառույթներում եւ ոստիկանությունում:
GRECO-ն այսօր հրապարակել է զեկույց, որում Հայաստանին կոչ է անում շարունակել ջանքերը` կանխելու կոռուպցիան բարձրագույն գործադիր գործառույթներ ունեցող անձանց եւ ոստիկանության շրջանում:
GRECO-ն նշում է՝ անհարկի ազդեցության ռիսկերը կանխելու համար Հայաստանի կառավարությանն անհրաժեշտ է հաշվետվողականության ավելի ուժեղ համակարգ։
«Բարձր մակարդակի կոռուպցիոն դեպքերի եւ նախորդ ռեժիմների հետ կապ ունեցող կլեպտոկրատական ցանցերի նկատմամբ քրեական հետապնդում իրականացնելու համար մի շարք լայնածավալ հետաքննություններ են ընթանում, սակայն մինչ օրս դատավճիռ չի կայացվել»,- ասված է զեկույցում:
Ինչ վերաբերում է ոստիկանությանը, GRECO-ն նշում է, որ «այն չունի էթիկայի լավ զարգացած ենթակառուցվածք. այն չունի ոչ հատուկ հակակոռուպցիոն քաղաքականություն/ռազմավարություն, ոչ էլ սեփական վարքագծի կանոնագիրք եւ առ այսօր չի իրականացվել ռիսկերի գնահատում»:

Photo: https://acb.gov.ge/
Yerevan /Mediamax/. The Council of Europe’s Group of States against Corruption (GRECO) calls on Armenia to show stronger oversight and accountability in top executive functions and the police.
GRECO published a report today, calling on Armenia to pursue its efforts to prevent corruption in respect of persons with top executive functions and the police.
GRECO notes that Armenia needs a stronger system of accountability in government to prevent risks of undue influence.
“Several large-scale investigations are on-going to prosecute high-level corruption cases and kleptocratic networks connected to previous regimes, but no convictions have been issued to date,” the report notes.
Regarding the police, GRECO notes that “it lacks a well-developed ethics infrastructure: it has neither a dedicated anti-corruption policy/strategy, nor a Code of Conduct of its own, and no risk assessment has been carried out to date.”