Պեսկով. Պուտինն ու Փաշինյանը կկարողանան անձամբ քննարկել առկա խնդիրները - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՌԴ նախագահի մամուլի խոսնակ Դմիտրի Պեսկովն այսօր ասել է, որ «Մոսկվան ակնկալում է՝ Ռուսաստանի եւ Հայաստանի միջեւ հարաբերություններում առկա բարդ հարցերը կլուծվեն երկխոսության միջոցով»։
«Տեսանելի ապագայում ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը եւ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կկարողանան անձամբ քննարկել երկու երկրների հարաբերությունների վերաբերյալ բոլոր հարցերը: Բացի այդ, երկխոսություններ են ընթանում աշխատանքային մակարդակով եւ, իհարկե, ելնում ենք նրանից, որ մեր երկկողմ հարաբերությունների բոլոր դժվար պահերը, որոնք վերջերս են ի հայտ եկել, կլուծվեն երկխոսության շրջանակում»,- ասել է Կրեմլի ներկայացուցիչը։
Նրա խոսքով՝ «Հայաստանի եւ Ռուսաստանի հարաբերությունների կարեւորությունը դժվար է գերագնահատել, Երեւանը Մոսկվայի մերձավոր գործընկերն է»:
«Հայաստանը մեր մտերիմ գործընկերն է, մեր դաշնակիցը, երկիր, որի հետ մեզ միավորում են ինտեգրացիոն բազմաթիվ ձեւաչափեր՝ ԱՊՀ, ԵԱՏՄ եւ այլն, իհարկե, պատմական երկկողմ հարաբերությունները, հումանիտար հարաբերությունները, որոնց կարեւորությունը դժվար է գերագնահատել»,- նշել է Դմիտրի Պեսկովը:

Песков: Путин и Пашинян смогут лично обсудить имеющиеся вопросы в отношениях стран - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Пресс-секретарь президента России Дмитрий Песков сказал сегодня, что «Москва рассчитывает, что сложные моменты в отношениях России и Армении будут находить свое разрешение в рамках диалога».
«Президент России Владимир Путин и премьер-министр Армении Никол Пашинян в обозримой перспективе смогут лично обсудить все вопросы, имеющиеся в отношениях двух стран. Кроме того, проходят диалоги на рабочем уровне. И, конечно, мы исходим из того, что все сложные моменты наших двусторонних отношений, кои появились за последнее время, будут как раз в рамках такого диалога находить свое разрешение», - сказал представитель Кремля.
По его словам, значение отношений Армении и России трудно переоценить, Ереван является близким партнером Москвы».
«Армения - это наш близкий партнер, это наш союзник, страна, с которой нас объединяют и многие интеграционные форматы, такие как СНГ, ЕАЭС и другие, и, конечно, исторические двусторонние отношения, гуманитарные отношения, значение которых трудно переоценить», - отметил Дмитрий Песков.