ԱՄՆ-ը եւ ԵՄ-ն ավելացնում են տնտեսական աջակցությունը Հայաստանին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենն այսօր ասել է, որ Միացյալ Նահանգները «ցանկանում է Հայաստանը տեսնել որպես ուժեղ, անկախ երկիր, որը խաղաղ գոյակցության մեջ է իր հարեւանների հետ»:
«ԱՄՆ-ը ցանկանում է օգնել այս հարցում Հայաստանին: ԱՄՆ-ը ՀՀ տնտեսության մեջ կներդնի 65 մլն դոլար, ինչը 50 տոկոսով ավելին է 2 տարի առաջ տրամադրած աջակցությունից»,- Բրյուսելում Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի եւ Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենի հետ եռակողմ հանդիպումից հետո ասել է Էնթոնի Բլինքենը:
Նա նշել է, որ ԱՄՆ-ն կշարունակի աջակցել նաեւ ԼՂ-ից տեղահանված հայերին.
«Սա շատ կարեւոր է Հայաստանի երկարաժամկետ կայունության համար: Այս տարածաշրջանում հզոր ապագա կա, եւ մարդիկ կարող են միայն շահել դրանից»:
Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենն իր հերթին նշել է, որ առաջիկա տարիներին աջակցություն կտրամադրվի Հայաստանին:
«Մենք կաջակցենք ՀՀ բիզնեսին, տաղանդներին, փոքր եւ միջին ձեռնարկություններին, որպեսզի նրանք զարգանան եւ նոր շուկաներ մտնեն։ Ներդրումներ կկատարենք ենթակառուցվածքային ծրագրերում, Հայաստանի վերականգնող էներգիայի ոլորտում, ինչպես նաեւ՝ ավիահաղորդակցության եւ միջուկային էներգիայի ոլորտներում»,- ասել է Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենը:
Նրա խոսքով՝ իրենք կուսումնասիրեն անդրսահմանային փոխադրումների հնարավորությունը:
«ԵՄ-ն պատրաստ է շարունակել աջակցել Լեռնային Ղարաբաղից տեղահանված անձանց»,- ասել է նա:
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն էլ ասել է, որ այս հանդիպումը նշանավորում է Հայաստանի ընդլայնվող գործընկերությունն ԱՄՆ-ի ու ԵՄ-ի հետ։
«Չնայած բազմաթիվ ճգնաժամերին՝ Հայաստանը ժողովրդավարության առումով մեծ առաջընթաց է ունեցել: Մենք կքննարկենք Հայաստանի ջանքերը ժողովրդավարական ինստիտուտներն ամրացնելու հարցում։ Հայաստանը վերահաստատում է իր հանձնառությունը՝ բարեփոխելու դատական համակարը, որպեսզի ունենանք ավելի ապահով երկիր»,- ասել է նա:
Նիկոլ Փաշինյանը եւս մեկ անգամ վերահաստատել է, որ Հայաստանը հավատարիմ է Ադրբեջանի հետ հարաբերությունների կարգավորմանը՝ համաձայն 1991թ. Ալմա Աթայի հռչակագրի՝ «տարածքային ամբողջականության փոխադարձ ճանաչման եւ ինքնիշխանության սկզբունքների, ինչպես նաեւ Ալմա Աթայի հռչակագրի հիման վրա սահմանազատման եւ սահմանագծման համաձայն»:

США и ЕС увеличивают экономическую поддержку Армении - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Госсекретарь США Энтони Блинкен заявил сегодня, что Соединенные Штаты «хотят видеть Армению сильной, независимой страной, мирно сосуществующей со своими соседями».
«США хотят помочь Армении в этом вопросе. США инвестируют в экономику Армении $ 65 млн, что на 50% больше, чем два года назад»,- сказал Блинкен по окончании трехсторонней встречи с премьер-министром Армении Николом Пашиняном и президентом Еврокомиссии Урсулой фон дер Лейен в Брюсселе.
Он отметил, что США продолжат оказывать поддержку вынужденным переселенцам из Нагорного Карабаха. «Это очень важно для долгосрочной стабильности Армении. У этого региона большое будущее, и люди могут от этого только выиграть».
Председатель Еврокомиссии Урсула фон дер Ляйен, в свою очередь, отметила, что в ближайшие годы Армении будет оказана большая поддержка.
«Мы будем поддерживать бизнес, таланты, малые и средние предприятия Армении, чтобы они развивались и выходили на новые рынки. Мы будем инвестировать в инфраструктурные проекты, в сектор возобновляемой энергетики, а также в авиацию и атомную энергетику»,- сказала Урсула фон дер Ляйен.
По ее словам, они изучат возможность трансграничных перевозок.
«ЕС готов продолжать оказывать поддержку вынужденным переселенцам из Нагорного Карабаха», - сказала она.
Премьер-министр Армении Никол Пашинян также заявил, что эта встреча знаменует расширение партнерства Армении с США и ЕС.
«Несмотря на множество кризисов, Армения добилась большого прогресса в плане демократии. Мы обсудили усилия Армении по укреплению демократических институтов. Армения подтверждает свою приверженность реформированию судебной системы, чтобы сделать страну более безопасной», - сказал он.
Никол Пашинян еще раз подтвердил, что Армения привержена нормализации отношений с Азербайджаном согласно «принципам взаимного признания территориальной целостности и суверенитета, а также демаркации и делимитации на основе Алма-Атинской декларации 1991 года».--