Հայաստանը պատրաստ է խաղաղության պայմանագրի անհապաղ ստորագրմանը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի ԱԳՆ մամուլի քարտուղար Անի Բադալյանը հայտարարել է, որ «Հայաստանը պատրաստ է Ադրբեջանի հետ արդեն իսկ համաձայնեցված սկզբունքների հիման վրա գնալ խաղաղության պայմանագրի անհապաղ ստորագրմանը։
Արմենպրեսի հետ զրույցում նա հիշեցրել է այս սկզբունքները.
ա) Հայաստանը եւ Ադրբեջանը միմյանց ինքնիշխանությունը եւ տարածքային ամբողջականությունը փոխադարձաբար ճանաչում են 1991թ. Ալմա-Աթայի հռչակագրի հիման վրա: Այս սկզբունքը Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ համաձայնեցվել է 2022թ. հոկտեմբերի 6-ին Պրահայում՝ Ֆրանսիայի նախագահ Էմանյուել Մակրոնի եւ ԵՄ խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի միջնորդությամբ, ապա վերահաստատվել է 2023թ. մայիսի 14-ին եւ հուլիսի 15-ին Բրյուսելում ԵՄ խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի միջնորդությամբ:
բ) Երկու երկրների միջեւ սահմանազատման եւ սահմանագծման աշխատանքներն իրականացում են Ալմա-Աթայի հռչակագրի հենքի վրա: Այս սկզբունքը Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ համաձայնեցվել է 2022թ. հոկտեմբերի 6-ին Պրահայում՝ Ֆրանսիայի նախագահ Էմանյուել Մակրոնի եւ ԵՄ խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի միջնորդությամբ, ապա վերահաստատվել է 2023թ. մայիսի 14-ին եւ հուլիսի 15-ին Բրյուսելում ԵՄ խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի միջնորդությամբ: Սա նշանակում է, որ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ ոչ թե նոր սահման պիտի ստեղծվի, այլ պետք է գետնի վրա վերարտադրվեն այն սահմանները, որոնք ԽՍՀՄ շրջանակներում դե յուրե գոյություն են ունեցել 1991թ․ Ալմա-Աթայի հռչակագիրն ընդունելու պահին: Սահմանագծի վերարտադրությունից հետո դե յուրե յուրաքանչյուր երկրին պատկանող տարածքները պետք է լինեն այդ երկրի վերահսկողության ներքո:
գ) Տարածաշրջանային կոմունիկացիաների ապաշրջափակում՝ դրանց անցման երկրների ինքնիշխանության եւ իրավազորության հարգմամբ՝ հավասարության եւ փոխադարձության սկզբունքի հիման վրա: Այս սկզբունքը Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ համաձայնեցվել է 2023թ. հուլիսի 15-ին Բրյուսելում ԵՄ խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի միջնորդությամբ: Խնդրի վերաբերյալ Հայաստանի Հանրապետությունն իր պատրաստակամությունն արտահայտել է «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծում, որը լայն ընդունելություն է գտել միջազգային հանրության կողմից:
«Ցավոք, ադրբեջանական կողմը տարբեր արհեստածին պատրվակներով ձգձգում եւ խաթարում է խաղաղության գործընթացը, այդ թվում շարունակաբար մերժելով ԵՄ եւ ԱՄՆ կողմից արվող միջնորդական առաջարկները», - ասել է Անի Բադալյանը։

Армения готова к «немедленному» подписанию мирного договора - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Пресс-секретарь МИД Армении Ани Бадалян заявила, что «Армения готова пойти на немедленное подписание мирного договора на основе уже согласованных с Азербайджаном принципов».
В интервью Арменпресс она напомнила эти принципы:
«а) Армения и Азербайджан обоюдно признают суверенитет и территориальную целостность на основе Алма-Атинской Декларации 1991 г. Этот принцип был согласован между Арменией и Азербайджаном 6 октября 2022 г. в Праге при посредничестве президента Франции Эммануэля Макрона и председателя Совета ЕС Шарля Мишеля, а после был подтвержден 14 мая и 15 июля 2023 г. в Брюсселе при посредничестве председателя Совета ЕС Шарля Мишеля.
б) Работы по делимитации и демаркации  границы между двумя странами проводятся на основе Алма-Атинской декларации. Этот принцип был согласован между Арменией и Азербайджаном 6 октября 2022 г. в Праге при посредничестве президента Франции Эммануэля Макрона и председателя Совета ЕС Шарля Мишеля, а после был подтвержден 14 мая и 15 июля 2023 г. в Брюсселе при посредничестве председателя Совета ЕС Шарля Мишеля. Это означает, что между Арменией и Азербайджаном не должна быть создана новая граница, а на местах должны быть восстановлены границы, которые де-юре существовали в рамках СССР на момент принятия Алма-Атинской Декларации 1991 года. После восстановления этой границы, территории, де-юре принадлежащие каждой стране, должны находиться под контролем этой страны.
в) Разблокирование региональных коммуникаций при уважении суверенитета и юрисдикции стран, через которые они проходят, на основе принципа равенства и взаимности. Этот принцип был согласован между Арменией и Азербайджаном 15 июля 2023 г. в Брюсселе при посредничестве председателя Совета ЕС Шарля Мишеля. Республика Армения выразила свою готовность по этому вопросу в проекте «Перекресток мира», который получил широкое признание со стороны международного сообщества».
«К сожалению, азербайджанская сторона затягивает и подрывает мирный процесс под различными вымышленными предлогами, в том числе постоянно отвергая посреднические предложения ЕС и США», - сказала Ани Бадалян.