Փաշինյան. Պուտինն առաջարկել է եռակողմ հանդիպում անցկացնել Մոսկվայում - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ասել է, որ բրյուսելյան եռակողմ հանդիպման ընթացքում ձեռք բերված համաձայնությունները «կարեւոր են տարածաշրջանում կայունության ու խաղաղության հաստատման, Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ խաղաղության պայմանագրի տեքստի վերջնականցման ու սահմանների դելիմիտացիայի համար»։
«Հաջորդ քայլը պետք է լինի սահմանազատման համար կոնկրետ հիմքերի նույնականացումը եւ համաձայնեցումը։
Մայիսի 14-ի եռակողմ հանդիպմանը հաջորդած հայտարարությամբ ընդգծվել է Լեռնային Ղարաբաղի հայության իրավունքների եւ անվտանգության շուրջ Բաքվի ու Ստեփանակերտի միջեւ երկխոսության կարեւորությունը՝ միջազգային հանրության հետ համագործակցված: Այս գործընթացն էական է Ադրբեջանի հետ հարաբերությունների իրական եւ համապարփակ կարգավորման ու տարածաշրջանում երկարատեւ խաղաղության հաստատման համար, հետեւաբար այն մեծապես կարագացնի խաղաղության պայմանագրի ստորագրումը»,- կառավարության նիստում ասել է Նիկոլ Փաշինյանը։
Նա նշել է, որ թեեւ բանակցություններում որոշակի առաջընթաց է արձանագրվում, Ադրբեջանը շարունակում է էսկալացիոն քաղաքականություն վարել Հայաստանի սահմանին։
«Ավելի հրատապ է դառնում սահմանային գծից զորքերի հայելային հետքաշումը եւ սահմանագծի ապառազմականացումը։ Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակումն Ադրբեջանի էսկալացիոն քաղաքականության դրսեւորում է, որն ակներեւ է դարձնում Լաչինի միջանցքում եւ ԼՂ-ում միջազգային առաքելության լեգիտիմությունը, ինչը քննարկում ենք մեր միջազգային բոլոր գործընկերների հետ»,- ասել է նա։
Նիկոլ Փաշինյանը հայտնել է նաեւ, որ Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինն առաջարկել է մայիսի 25-ին Մոսկվայում եռակողմ հանդիպում անցկացնել Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւի հետ. «Հայկական կողմն ընդունել է առաջարկը»։
Նա նշել է, որ հունիսի 1-ին Քիշնեւում նախատեսված է հնգակողմ հանդիպում, որին ներկա կլինեն Հայաստանի ու Ադրբեջանի ղեկավարները, ինչպես նաեւ՝ Եվրոպական Խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելը, Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը եւ Գերմանիայի կանցլեր Օլաֆ Շոլցը։

Photo: kremlin.ru (archive photo)
Yerevan /Mediamax/. Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan said today that the agreements reached during the trilateral meeting in Brussels “are crucial for establishing stability and peace in the region, finalizing the text of the peace treaty between Armenia and Azerbaijan and delimitating the borders.”
“The next step should be the identification of concrete grounds for demarcation and agreement on it.
The statement that followed the trilateral meeting of May 14 stressed the importance of dialogue between Baku and Stepanakert, in cooperation with the international community, on the rights and security of the Armenians of Nagorno-Karabakh. This process is essential for the real and comprehensive normalization of relations with Azerbaijan and the establishment of lasting peace in the region, therefore it will greatly speed up the signing of the peace treaty,” Nikol Pashinyan said at the cabinet meeting.
He noted that although some progress is being made in the negotiations, Azerbaijan continues to pursue an escalation policy on the border with Armenia.
“The mirror-way withdrawal of troops from the border line and the demilitarization of the border line are becoming more urgent. The illegal blocking of the Lachin Corridor is a manifestation of Azerbaijan’s escalation policy, which makes the legitimacy of the international mission in the Lachin Corridor and Nagorno-Karabakh obvious and which we are discussing with all our international partners,” he said.
Nikol Pashinyan also said that Russian President Vladimir Putin offered to hold a trilateral meeting with the Azerbaijani President Ilham Aliyev on May 25 in Moscow: “The Armenian side accepted the offer.”