Փաշինյան. Պուտինն առաջարկել է եռակողմ հանդիպում անցկացնել Մոսկվայում - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ասել է, որ բրյուսելյան եռակողմ հանդիպման ընթացքում ձեռք բերված համաձայնությունները «կարեւոր են տարածաշրջանում կայունության ու խաղաղության հաստատման, Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ խաղաղության պայմանագրի տեքստի վերջնականցման ու սահմանների դելիմիտացիայի համար»։
«Հաջորդ քայլը պետք է լինի սահմանազատման համար կոնկրետ հիմքերի նույնականացումը եւ համաձայնեցումը։
Մայիսի 14-ի եռակողմ հանդիպմանը հաջորդած հայտարարությամբ ընդգծվել է Լեռնային Ղարաբաղի հայության իրավունքների եւ անվտանգության շուրջ Բաքվի ու Ստեփանակերտի միջեւ երկխոսության կարեւորությունը՝ միջազգային հանրության հետ համագործակցված: Այս գործընթացն էական է Ադրբեջանի հետ հարաբերությունների իրական եւ համապարփակ կարգավորման ու տարածաշրջանում երկարատեւ խաղաղության հաստատման համար, հետեւաբար այն մեծապես կարագացնի խաղաղության պայմանագրի ստորագրումը»,- կառավարության նիստում ասել է Նիկոլ Փաշինյանը։
Նա նշել է, որ թեեւ բանակցություններում որոշակի առաջընթաց է արձանագրվում, Ադրբեջանը շարունակում է էսկալացիոն քաղաքականություն վարել Հայաստանի սահմանին։
«Ավելի հրատապ է դառնում սահմանային գծից զորքերի հայելային հետքաշումը եւ սահմանագծի ապառազմականացումը։ Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակումն Ադրբեջանի էսկալացիոն քաղաքականության դրսեւորում է, որն ակներեւ է դարձնում Լաչինի միջանցքում եւ ԼՂ-ում միջազգային առաքելության լեգիտիմությունը, ինչը քննարկում ենք մեր միջազգային բոլոր գործընկերների հետ»,- ասել է նա։
Նիկոլ Փաշինյանը հայտնել է նաեւ, որ Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինն առաջարկել է մայիսի 25-ին Մոսկվայում եռակողմ հանդիպում անցկացնել Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւի հետ. «Հայկական կողմն ընդունել է առաջարկը»։
Նա նշել է, որ հունիսի 1-ին Քիշնեւում նախատեսված է հնգակողմ հանդիպում, որին ներկա կլինեն Հայաստանի ու Ադրբեջանի ղեկավարները, ինչպես նաեւ՝ Եվրոպական Խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելը, Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը եւ Գերմանիայի կանցլեր Օլաֆ Շոլցը։

Пашинян: Путин предложил провести трехстороннюю встречу в Москве - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил сегодня, что договоренности, достигнутые на трехсторонней встрече в Брюсселе 14 мая, «важны для установления стабильности и мира в регионе, доработки текста мирного договора между Арменией и Азербайджаном и делимитации границ».
«В заявлении по итогам трехсторонней встречи 14 мая подчеркивается важность диалога между Баку и Степанакертом относительно прав и безопасности армян Нагорного Карабаха в сотрудничестве с международным сообществом. Этот процесс необходим для реального и всестороннего урегулирования отношений с Азербайджаном и установления долгосрочного мира в регионе, поэтому он значительно ускорит подписание мирного договора», - сказал Никол Пашинян на заседании правительства.
Он отметил, что, несмотря на определенный прогресс на переговорах, Азербайджан продолжает проводить политику эскалации на границе с Арменией.
«Зеркальный отвод войск от линии границы и ее демилитаризация становятся все более актуальными. Незаконная блокада Лачинского коридора является проявлением политики эскалации Азербайджана, что делает очевидной легитимность международной миссии в Лачинском коридоре и Нагорном Карабахе, которую мы обсуждаем со всеми нашими международными партнерами», - сказал он.
Никол Пашинян также сообщил, что президент России Владимир Путин предложил провести трехстороннюю встречу с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым в Москве 25 мая. «Армянская сторона приняла предложение», - отметил он.