Փաշինյան. Հայաստանը ճանաչում է Ադրբեջանի 86.6 հազար քառ. կմ տարածքը - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ասել է, որ «Հայաստանը ճանաչում է Ադրբեջանի 86.6 հազար քառակուսի կիլոմետր տարածքը, իսկ Ադրբեջանը ճանաչում է Հայաստանի 29.8 հազար քառակուսի կիլոմետր տարածքը»:
Կառավարության լրատվական ծառայության փոխանցմամբ՝ այս մասին նա ասել է Ռեյկյավիկում ընթացող Եվրոպայի խորհրդի գագաթնաժողովի ժամանակ։
«Լաչինի միջանցքի ապօրինի փակման հետեւանքով ԼՂ հայերն արդեն 5 ամիս շրջափակման մեջ են եւ ապրում են հումանիտար ճգնաժամի պայմաններում:
Լեռնային Ղարաբաղ եւ Լաչինի միջանցք միջազգային փաստահավաք առաքելություն ուղարկելն անհրաժեշտություն է»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Նրա խոսքով՝ Լեռնային Ղարաբաղի հայության անվտանգության եւ իրավունքների ապահովման համար Բաքու-Ստեփանակերտ բանակցությունների մեկնարկը միջազգային հովանու ներքո կենսական է.
«Այս հարցերի հասցեագրմանը աջակցելով՝ ԵԽ-ն կաջակցի ժողովրդավարության ու կայունության հաստատմանը Հարավային Կովկասում»:

Пашинян: Армения признает 86,6 тысяч квадратных километров территории Азербайджана - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил сегодня, что «Армения признает 86,6 тысяч квадратных километров территории Азербайджана, а Азербайджан признает 29,8 тысяч квадратных километров территории Армении».
Как сообщает пресс-служба правительства, Пашинян сказал об этом, выступая на саммите Совета Европы в Рейкьявике.
«В результате незаконного блокирования Лачинского коридора армяне Нагорного Карабаха уже 5 месяцев находятся в блокаде и живут в условиях гуманитарного кризиса. Отправка международной миссии по установлению фактов в Нагорный Карабах и Лачинский коридор является необходимостью»,- сказал Пашинян.
По его словам, начало переговоров между Баку и Степанакертом под международной эгидой имеет жизненно важное значение для обеспечения безопасности и прав армян Нагорного Карабаха.
«Поддерживая решение этих вопросов, Совет Европы поддержит установление демократии и стабильности на Южном Кавказе»,- заявил Пашинян.