Պեսկովը հերքել է Մոսկվայի միջամտությունը Թուրքիայի ընտրություններին - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ Ռուսաստանի Դաշնության նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովն այսօր հերքել է Թուրքիայի նախագահական եւ խորհրդարանական ընտրություններին Ռուսաստանի միջամտության մասին լուրերը՝ ընդգծելով, որ «նման տվյալներ տարածում են ստախոսները»։
ՏԱՍՍ-ը հայտնում է, որ Թուրքիայի նախագահի միասնական ընդդիմադիր թեկնածու, Ժողովրդահանրապետական կուսակցության (ԺՀԿ) առաջնորդ Քեմալ Քըլըչդարօղլուն Twitter-ում ռուսերեն գրառում էր կատարել՝ կոչ անելով Ռուսաստանին չմիջամտել ընտրություններին։
«Մենք կտրականապես հերքում ենք նման հայտարարություններ, պաշտոնապես հայտարարում ենք, որ որեւէ միջամտության մասին խոսք լինել չի կարող։ Եթե ինչ-որ մեկը պարոն Քըլըչդարօղլուին նման տեղեկություն է տրամադրել, ապա նրանք ստախոս են, այդպես էլ պետք է ասել»,- ասել է Պեսկովը։
«Մենք շատ, շատ կարեւորում ենք մեր երկկողմ հարաբերությունները Թուրքիայի Հանրապետության հետ, քանի որ այն մինչ այժմ շատ պատասխանատու, ինքնիշխան եւ մտածված դիրքորոշում է զբաղեցրել մեր առջեւ ծառացած տարածաշրջանային եւ գլոբալ խնդիրների մի ամբողջ շարքի վերաբերյալ», - ասել է նա։

Песков опроверг слухи о вмешательстве России в выборы в Турции - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Пресс-секретарь президента РФ Дмитрий Песков опроверг слухи о возможности вмешательства России в президентские и парламентские выборы в Турции, подчеркнув, «что такие данные распространяют лжецы».
ТАСС сообщает, что единый кандидат в президенты Турции от оппозиции, лидер Народно-республиканской партии (НРП) Кемаль Кылычдароглу разместил пост в Twitter на русском языке, в котором призвал Россию не вмешиваться в выборы.
«Мы такие заявления решительно отвергаем, мы официально заявляем, что ни о каком вмешательстве речи идти не может. Если кто-то предоставил господину Кылычдароглу такую информацию, то это лжецы, так и нужно говорить», - сказал Песков.
«Мы весьма и весьма дорожим нашими двусторонними отношениями с Турецкой Республикой, потому что она до сих пор занимала очень ответственную, суверенную и продуманную позицию по целому комплексу региональных и мировых проблем, с которыми мы сталкиваемся», - заявил он.