Պեսկովը հերքել է Մոսկվայի միջամտությունը Թուրքիայի ընտրություններին - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ Ռուսաստանի Դաշնության նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովն այսօր հերքել է Թուրքիայի նախագահական եւ խորհրդարանական ընտրություններին Ռուսաստանի միջամտության մասին լուրերը՝ ընդգծելով, որ «նման տվյալներ տարածում են ստախոսները»։
ՏԱՍՍ-ը հայտնում է, որ Թուրքիայի նախագահի միասնական ընդդիմադիր թեկնածու, Ժողովրդահանրապետական կուսակցության (ԺՀԿ) առաջնորդ Քեմալ Քըլըչդարօղլուն Twitter-ում ռուսերեն գրառում էր կատարել՝ կոչ անելով Ռուսաստանին չմիջամտել ընտրություններին։
«Մենք կտրականապես հերքում ենք նման հայտարարություններ, պաշտոնապես հայտարարում ենք, որ որեւէ միջամտության մասին խոսք լինել չի կարող։ Եթե ինչ-որ մեկը պարոն Քըլըչդարօղլուին նման տեղեկություն է տրամադրել, ապա նրանք ստախոս են, այդպես էլ պետք է ասել»,- ասել է Պեսկովը։
«Մենք շատ, շատ կարեւորում ենք մեր երկկողմ հարաբերությունները Թուրքիայի Հանրապետության հետ, քանի որ այն մինչ այժմ շատ պատասխանատու, ինքնիշխան եւ մտածված դիրքորոշում է զբաղեցրել մեր առջեւ ծառացած տարածաշրջանային եւ գլոբալ խնդիրների մի ամբողջ շարքի վերաբերյալ», - ասել է նա։

Peskov rules out rumors about Russia’s interference in elections in Turkey - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Spokesperson of the Russian President Dmitry Peskov ruled out the rumors about the possibility of Russia’s interference in the presidential and parliamentary elections in Turkey, stressing that “such information is spread by liars.”
TASS reports that Turkey’s single opposition presidential candidate, leader of the Republican People’s Party (CHP), Kemal Kılıçdaroğlu, made a post on Twitter in Russian, urging Russia not to interfere in the elections.
“We strictly reject such statements and officially declare that there can be no question of interference. If someone provided Mr. Kılıçdaroğlu with such information, they are liars, and they must be called so,” Peskov said.
“We strongly value our bilateral relations with the Republic of Turkey, because it has so far taken a very responsible, sovereign and thoughtful position on a whole range of regional and global problems that we face,” he said.