ՀԱՊԿ-ը պատրաստ է «կանգնել Հայաստանի թիկունքին» - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ ՀԱՊԿ Միացյալ շտաբի պետ Անատոլի Սիդորովն այսօր ասել է, որ Հայաստանի որոշումը իր տարածքում ՀԱՊԿ զորավարժություններ չանցկացնելու մասին իր իրավունքն է։
Ինչպես հայտնում է ՏԱՍՍ-ը՝ ելույթ ունենալով մամուլի ասուլիսում, գեներալ-գնդապետ Սիդորովը նշել է.
«Դա ցանկացած պետության իրավունքն է։ Այս կամ այն իրավիճակում կարող են լրացուցիչ հրավիրել, առաջարկել տեղափոխել այլ տարածք»։
«Եթե իրավիճակը հանկարծ պահանջի կովկասյան տարածաշրջանում հավաքական անվտանգության համակարգի ուժերի եւ միջոցների ներգրավում, ապա փորձը կա, նաեւ մշակվել են որոշակի ծրագրեր։ Կարծում եմ, որ ՀԱՊԿ անդամ երկրները պատրաստ կլինեն կանգնել իրենց դաշնակցի թիկունքին»,- հավելել է Միացյալ շտաբի պետը։

ОДКБ готова «подставить плечо Армении» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Начальник Объединенного штаба ОДКБ Анатолий Сидоров сказал сегодня, что решение Армении не проводить учения сил ОДКБ на своей территории страны является ее правом.
Как сообщает ТАСС, выступая на пресс-конференции начальник, генерал-полковник  Сидоров отметил:
«Это право любого государства. В той или иной ситуации могут пригласить дополнительно, могут предложить перенести на другую территорию».
«Если вдруг обстановка потребует привлечения сил и средств системы коллективной безопасности в Кавказском регионе, - опыт есть, планы тоже определенные разработаны. Я думаю, что государства - члены ОДКБ будут готовы подставить плечо своему союзнику», - добавил начальник Объединенного штаба.