ՀԱՊԿ-ը պատրաստ է «կանգնել Հայաստանի թիկունքին» - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ ՀԱՊԿ Միացյալ շտաբի պետ Անատոլի Սիդորովն այսօր ասել է, որ Հայաստանի որոշումը իր տարածքում ՀԱՊԿ զորավարժություններ չանցկացնելու մասին իր իրավունքն է։
Ինչպես հայտնում է ՏԱՍՍ-ը՝ ելույթ ունենալով մամուլի ասուլիսում, գեներալ-գնդապետ Սիդորովը նշել է.
«Դա ցանկացած պետության իրավունքն է։ Այս կամ այն իրավիճակում կարող են լրացուցիչ հրավիրել, առաջարկել տեղափոխել այլ տարածք»։
«Եթե իրավիճակը հանկարծ պահանջի կովկասյան տարածաշրջանում հավաքական անվտանգության համակարգի ուժերի եւ միջոցների ներգրավում, ապա փորձը կա, նաեւ մշակվել են որոշակի ծրագրեր։ Կարծում եմ, որ ՀԱՊԿ անդամ երկրները պատրաստ կլինեն կանգնել իրենց դաշնակցի թիկունքին»,- հավելել է Միացյալ շտաբի պետը։

CSTO ready to “lend a shoulder to Armenia” - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. The CSTO Chief of the Joint Staff Anatoly Sidorov said today that Armenia’s decision not to conduct CSTO exercises on its territory is its right.
TASS reports that speaking at a news conference, Colonel-General Sidorov noted:
“This is the right of any state. In this or that situation, they may invite additionally, they may offer to transfer to another territory.”
“If the situation suddenly requires the involvement of the forces and means of the collective security system in the Caucasus region, there is experience, certain plans have also been developed. I think that the CSTO member states will be ready to lend a shoulder to their ally,” the Chief of the Joint Staff added.