ԱՄՆ ու Թուրքիան որոշել են ուժեղացնել համագործակցությունը Կովկասում - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ Միացյալ Նահանգներն ու Թուրքիան որոշել են ուժեղացնել համագործակցությունը Հարավային Կովկասում խաղաղությունն առաջ տանելու նպատակով:
Այդ մասին ասվում է համատեղ հայտարարության մեջ, որը ստորագրել են ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենն ու Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարար Մեւլուտ Չավուշօղլուն՝ Վաշինգտոնում կայացած ԱՄՆ-Թուրքիա ռազմավարական մեխանիզմի հերթական հանդիպման արդյունքներով:
«Պետքարտուղար Բլինքենն ու նախարար Չավուշօղլուն պայմանավորվեցին ուժեղացնել համակարգումն ու համագործակցությունը Հարավային Կովկասում խաղաղությունն առաջ տանելու նպատակով», - ասված է հայտարարության մեջ:
Հանդես գալով հանդիպմանը նախորդած համատեղ ճեպազրույցում՝ Չավուշօղլուն ասել էր, որ իրավիճակը Կովկասում իրենց օրակարգի հարցերից մեկն է:
Էնթոնի Բլինքենը նշել է, որ ԱՄՆ-Թուրքիա ռազմավարական մեխանիզմը «կարեւոր միջոց է համագործակցությունը խորացնելու, ինչպես նաեւ մարտահրավերներն ու խնդիրները հաղթահարելու համար»:
«Մենք սերտ դաշնակիցներ եւ գործընկերներ ենք: Դի չի նշանակում, որ մենք տարաձայնություններ չենք ունենում, բայց երբ դրանք լինում են, մենք աշխատում ենք հաղթահարել դրանք հենց դաշնակցային եւ գործընկերային ոգով», - ասել է Բլինքենը:

США и Турция договорились укрепить сотрудничество на Кавказе - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. США и Турция решили укрепить сотрудничество в целях продвижения мира на Южном Кавказе.
Об этом говорится в совместном заявлении, подписанном госсекретарем США Энтони Блинкеном и министром иностранных дел Турции Мевлютом Чавушоглу по итогам состоявшегося в Вашингтоне очередного заседания американо-турецкого «Стратегического механизма».
«Госсекретарь Блинкен и министр Чавушоглу договорились укреплять координацию и сотрудничество в целях продвижения мира на Южном Кавказе»,- говорится в заявлении.
Выступая на совместном брифинге перед встречей, Чавушоглу сказал, что ситуация на Кавказе будет одним из вопросов повестки встречи.
Энтони Блинкен отметил, что американо-турецкий стратегический механизм «является важным способом углубления сотрудничества, а также преодоления вызовов и проблем».
«Мы близкие союзники и партнеры. Это не значит, что у нас не бывает разногласий, но когда они есть, мы пытаемся преодолеть их именно в духе союзничества и партнерства»,- сказал Блинкен.