ԱՄՆ ու Թուրքիան որոշել են ուժեղացնել համագործակցությունը Կովկասում - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ Միացյալ Նահանգներն ու Թուրքիան որոշել են ուժեղացնել համագործակցությունը Հարավային Կովկասում խաղաղությունն առաջ տանելու նպատակով:
Այդ մասին ասվում է համատեղ հայտարարության մեջ, որը ստորագրել են ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենն ու Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարար Մեւլուտ Չավուշօղլուն՝ Վաշինգտոնում կայացած ԱՄՆ-Թուրքիա ռազմավարական մեխանիզմի հերթական հանդիպման արդյունքներով:
«Պետքարտուղար Բլինքենն ու նախարար Չավուշօղլուն պայմանավորվեցին ուժեղացնել համակարգումն ու համագործակցությունը Հարավային Կովկասում խաղաղությունն առաջ տանելու նպատակով», - ասված է հայտարարության մեջ:
Հանդես գալով հանդիպմանը նախորդած համատեղ ճեպազրույցում՝ Չավուշօղլուն ասել էր, որ իրավիճակը Կովկասում իրենց օրակարգի հարցերից մեկն է:
Էնթոնի Բլինքենը նշել է, որ ԱՄՆ-Թուրքիա ռազմավարական մեխանիզմը «կարեւոր միջոց է համագործակցությունը խորացնելու, ինչպես նաեւ մարտահրավերներն ու խնդիրները հաղթահարելու համար»:
«Մենք սերտ դաշնակիցներ եւ գործընկերներ ենք: Դի չի նշանակում, որ մենք տարաձայնություններ չենք ունենում, բայց երբ դրանք լինում են, մենք աշխատում ենք հաղթահարել դրանք հենց դաշնակցային եւ գործընկերային ոգով», - ասել է Բլինքենը:

US and Turkey decide to increase cooperation in Caucasus - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. The United States and Turkey have decided to increase cooperation to advance peace in the South Caucasus.
This is fixed in a joint statement signed by the U.S. Secretary of State Antony Blinken and Foreign Minister of Turkey Mevlut Cavusoglu following the U.S.-Turkey Strategic Mechanism meeting held in Washington.
“Secretary Blinken and Minister Cavusoglu decided to increase coordination and cooperation to advance peace in the South Caucasus,” the statement says.
Speaking at a news conference after the meeting, Cavusoglu stated that the situation in Caucasus is one of their agenda issues.
Antony Blinken noted that the U.S.- Turkey Strategic Mechanism “is an important vehicle for us to deepen cooperation as well as work through any challenges and problems.”
“We are close allies and partners; that does not mean we do not have differences, but when we have differences, precisely because we are allies and partners, we work through them in that spirit,” Blinken said.