ԱՄՆ-ը ողջունում է ԵՄ դիտորդական առաքելության մասին որոշումը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ԱՄՆ-ը կարծում է, որ ԵՄ դիտորդական առաքելությունը Հայաստանի եւ Ադրբեջանի սահմանին կնպաստի կողմերի միջեւ վստահության ձեւավորմանը։
ԱՄՆ Պետդեպարտամենտի ներկայացուցիչ Վեդանտ Պատելն ասել է, որ «մեզ ոգեւորում է Հայաստանի վարչապետի եւ Ադրբեջանի նախագահի հանդիպումը եւ մենք ողջունում ենք Ֆրանսիայի նախագահի եւ Եվրոպական խորհրդի ղեկավարի ջանքերը»։
«Մասնավորապես, ողջունում ենք առաջընթացը տարածաշրջան ԵՄ դիտորդական առաքելություն գործուղելու հարցում։ Այս առաքելությունը կողմերի միջեւ վստահություն ձեւավորելու ներուժ ունի եւ կնպաստի Հայաստանի եւ Ադրբեջանի բանակցություններին»,- ասել է Պատելը։

Ереван /Медиамакс/. США считают, что наблюдательская миссия ЕС на границе Армении и Азербайджана будет содействовать росту доверия между сторонами.
Выступая на брифинге, Госдепартамента США Ведант Пател сказал, что «мы воодушевлены встречей премьер-министра Армении и президента Азербайджана и приветствуем усилияи президента Франции и главы Европейского совета».
«В частности, мы приветствуем прогресс по вопросу наблюдательской миссии ЕС в регионе. Эта миссия обладает потенциалом на выстраивание доверия между сторонами и будет способствовать переговорам Армении и Азербайджана», - отметил Пател.