Միրզոյանն ու Լավրովը քննարկել են Փաշինյանի առաջիկա այցը ՌԴ - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ եւ ՌԴ արտաքին գործերի նախարարներ Արարատ Միրզոյանն ու Սերգեյ Լավրովն այսօր հեռախոսով քննարկել են երկկողմ ու տարածաշրջանային օրակարգի հարցեր։
ՌԴ ԱԳՆ մամուլի ծառայությունից հայտնում են, որ զրույցի ընթացքում առանձնահատուկ ուշադրություն է դարձվել ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի՝ ապրիլի 19-20-ը Ռուսաստան կատարելիք պաշտոնական այցի նախապատրաստմանը, այդ թվում՝ երկկողմ փաստաթղթերի փաթեթի ստորագրմանը։
Նախարարները մտքեր են փոխանակել Ադրբեջանի, Հայաստանի եւ Ռուսաստանի ղեկավարների միջեւ 2020թ․ նոյեմբերի 9-ի եւ 2021թ․ հունվարի 11-ի ու նոյեմբերի 26-ի պայմանավորվածությունների կատարման շուրջ՝ շեշտադրելով տարածաշրջանում տրանսպորտային հաղորդակցությունների ապաշրջափակումն ու հայ-ադրբեջանական սահմանի սահմանազատման հետագա քայլերը։
Անդրադարձ է եղել նաեւ Ռուսաստանի աջակցությամբ Երեւանի եւ Բաքվի միջեւ խաղաղության պայմանագրի համաձայնեցման հեռանկարներին։

Yerevan /Mediamax/. Armenian and Russian Foreign Ministers Ararat Mirzoyan and Sergey Lavrov discussed the issues on bilateral and regional agenda during a phone conversation today.
Russian Foreign Ministry’s press service reports that during the conversation the interlocutors focused on the preparation of the official visit of the Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan to Russia on April 19-20, including on the signing of a package of bilateral documents.
The two ministers exchanged views on the implementation of the November 9, 2020, January 11, and November 26, 2021 agreements reached between the leaders of Azerbaijan, Armenia and Russia, stressing the points of unblocking of transport communications in the region and further steps on the demarcation of the Armenian-Azerbaijani border.
They also touched upon the prospects of reaching an agreement over a peace treaty between Yerevan and Baku with the support of Russia.