Միրզոյանն ու Լավրովը քննարկել են Փաշինյանի առաջիկա այցը ՌԴ - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ եւ ՌԴ արտաքին գործերի նախարարներ Արարատ Միրզոյանն ու Սերգեյ Լավրովն այսօր հեռախոսով քննարկել են երկկողմ ու տարածաշրջանային օրակարգի հարցեր։
ՌԴ ԱԳՆ մամուլի ծառայությունից հայտնում են, որ զրույցի ընթացքում առանձնահատուկ ուշադրություն է դարձվել ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի՝ ապրիլի 19-20-ը Ռուսաստան կատարելիք պաշտոնական այցի նախապատրաստմանը, այդ թվում՝ երկկողմ փաստաթղթերի փաթեթի ստորագրմանը։
Նախարարները մտքեր են փոխանակել Ադրբեջանի, Հայաստանի եւ Ռուսաստանի ղեկավարների միջեւ 2020թ․ նոյեմբերի 9-ի եւ 2021թ․ հունվարի 11-ի ու նոյեմբերի 26-ի պայմանավորվածությունների կատարման շուրջ՝ շեշտադրելով տարածաշրջանում տրանսպորտային հաղորդակցությունների ապաշրջափակումն ու հայ-ադրբեջանական սահմանի սահմանազատման հետագա քայլերը։
Անդրադարձ է եղել նաեւ Ռուսաստանի աջակցությամբ Երեւանի եւ Բաքվի միջեւ խաղաղության պայմանագրի համաձայնեցման հեռանկարներին։

Мирзоян и Лавров обсудили предстоящий визит Пашиняна в Россию - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Министры иностранных дел Армения и России Арарат Мирзоян и Сергей Лавров обсудили сегодня в телефонной беседе вопросы двусторонней и региональной повестки.
Как сообщает пресс-служба МИД РФ, в ходе беседы особое внимание было уделено подготовке официального визита премьер-министра Армении Никола Пашиняна в Россию 19-20 апреля, включая подписание пакета двусторонних документов.
Министры обменялись мнениями о ходе выполнения договоренностей лидеров Азербайджана, Армении и России от 9 ноября 2020 г., 11 января и 26 ноября 2021 г. с акцентом на дальнейшие шаги по разблокированию транспортных коммуникаций в регионе и делимитации армяно-азербайджанской границы.
Были затронуты также перспективы согласования мирного договора между Ереваном и Баку при российском содействии.