Ֆրանսիայի նախագահ Էմանյուէլ Մակրոնը եւ Հունգարիայի վարչապետ Վիկտոր Օրբանը
Ձեր ուշադրությանն ենք ներկայացնում հատվածներ Արտաքին հարաբերությունների եվրոպական խորհրդի տնօրեն Մարկ Լեոնարդի հոդվածից՝ գրված Project Syndicate-ի համար։
Ճգնաժամը, որը Պուտինը ստեղծեց Եվրոպայում, չի վերաբերում միայն անվտանգությանը։ Այն փիլիսոփայական բնույթ ունի։ Եվրոպական նախագիծը կառուցվում էր այն գաղափարի վրա, որ նախկին թշնամիները կարող են բարեկամներ դառնալ տնտեսական, իրավական եւ (ժամանակի ընթացքում) քաղաքական փոխկախվածության միջոցով: Երբ Ուկրաինայի պատերազմին նայում ես կողքից, այն կարծես անցած դարի ռազմական ինտերվենցիա լինի։ Սակայն հակամարտությունը երկաթե վարագույրի հետեւում չի ծավալվում։ Նրանում ներգրավված են կողմեր, որոնք ամբողջապես կապված են միմյանց հետ, եւ այն վարվում է ոչ միայն ինքնաթիռների եւ տանկերի, այլեւ պատժամիջոցների, արտադրական շղթաների, ֆինանսական հոսքերի, մարդկանց, տեղեկատվության օգնությամբ։
Նման գերկապվածությունը աանհնարին է դարձնում կայուն աշխարհը: Եվրոպան պետք է պատրաստվի մշտական խափանումների եւ շփոթության՝ առնվազն այնքան ժամանակ, քանի դեռ Պուտինը մնում է իշխանության ղեկին: Եվրոպական կարգը վերանայելիս քաղաքական գործիչները պետք է խորհեն չորս համալիր հարցերի շուրջ:
Նախ՝ ո՞րտեղ են անցնելու Եվրոպայի եւ ՆԱՏՕ-ի սահմանները։ Եվրոպացիները երկար տարիներ մտածել են սահմանների մասին՝ դրանք Եվրոպայի ներսում չեղարկելու (կամ մեղմացնելու, օրինակ՝ Կոսովոյի անկախությունը ճանաչելու համար) համատեքստում: ԵՄ-ի եւ ՆԱՏՕ-ի ճշգրիտ եզրերը մի փոքր երկիմաստ էին: Սակայն այժմ մեծ բանավեճ է սկսվելու, թե ով է ներսում, իսկ ով` դրսում:
Ֆինլանդիայի վարչապետ Սաննա Մարինը Ֆինլանդիայի վարչապետ Սաննա Մարինը
Այս տարբերությունների բյուրեղացման արդյունքում կունենանք ավելի փոքր, բայց ավելի համախմբված Արեւմուտք: Շվեդիան եւ Ֆինլանդիան կարող են անդամագրվել ՆԱՏՕ-ին, բայց ավելի քիչ հանդուրժողականություն կլինի այն երկրների նկատմամբ, որոնք կփորձեն նստած մնալ երկու աթոռների վրա՝ Հունգարիան, Թուրքիան եւ Սերբիան պետք է ընտրություն կատարեն։ Եվ մեծ բանավեճ կլինի այն երկրների մասին, որոնք ցանկանում են անդամակցել ԵՄ-ին, բայց չեն համապատասխանում անդամակցության չափանիշներին (Ուկրաինա, Մոլդովա, Վրաստան, Արեւմտյան Բալկանների երկրներ)։ Որոշ եվրոպացի դիվանագետներ արդեն սկսել են խոսել «բազմաթիվ արագությունների Եվրոպայի» մասին, որտեղ նման երկրները կարող են սահմանափակ մուտք ունենալ դեպի ընդհանուր շուկա:
Երկրորդ հարցը՝ արդյոք Եվրոպան պատրա՞ստ է տարածաշրջանային կարգի, որը հիմնված է ոչ թե իրավունքի ու ինստիտուտների վրա, այլ ուժերի հավասարակշռության վրա: Ռուսաստանի հետ համատեղ հին հայեցակարգին այսօր փոխարինում է ընդդեմ Ռուսաստանի կարգի հայեցակարգը՝ առանց ընդհանուր ինստիտուտների եւ վստահության։ Սկսվելու է վերազինման հզոր շարժում, եւ այդ գործընթացն արդեն սկսվել է Գերմանիայում եւ Դանիայում։ Նոր բանավեճեր կլինեն ռազմական կայանների եւ միջուկային զենքի վերաբերյալ, եւ դա կշեղի եվրոպական ուշադրությունը (եւ հավանաբար, ռեսուրսները) համաշխարհային բազմակողմ փոխգործակցությունից:
Ֆրանսիայի նախագահ Էմանյուէլ Մակրոնը եւ Հունգարիայի վարչապետ Վիկտոր Օրբանը Ֆրանսիայի նախագահ Էմանյուէլ Մակրոնը եւ Հունգարիայի վարչապետ Վիկտոր Օրբանը
Երրորդ հարցը՝ առդյո՞ք Եվրոպան ունի քաղաքական հիմք տնտեսական եւ սոցիալական կայունություն ապահովելու համար: Կապակցման պատերազմներում, այսինքն՝ փոխկապակցված տերությունների միջեւ հակամարտություններում, հաջողության գրավականը համբերությունն է եւ ցավին դիմանալու կարողությունը: Թեեւ Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցներն այսօր հանրային լայն աջակցություն են վայելում, այն կարող է երկար չտեւել, եթե նավթի եւ գազի գները շարունակեն արագ աճել:
Եվրոպական կառույցները ստեղծել էին տնտեսական վերականգնման շատ մեծ հիմնադրամ՝ Covid-19-ի պատճառով ԵՄ-ի փլուզումը կանխելու համար, եւ այժմ նրանք քննարկում են համերաշխության նոր մեխանիզմ՝ օգնելու սպառողներին հաղթահարել էներգակիրների գների աճը եւ պատժամիջոցների այլ՝ դոմինոյի էֆեկտ ստեղծող հետեւանքները: Այսպես թե այնպես, Եվրոպան կվերակազմավորի իր էներգետիկ շուկաները, արտադրական շղթաները եւ ֆինանսական հատվածը, եւ այդ վերակառուցման հետեւանքները գլոբալ նշանակություն կունենան։
Գերմանիայի կանցլեր Օլաֆ Շոլցը եւ ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը Գերմանիայի կանցլեր Օլաֆ Շոլցը եւ ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը
Վերջին մեծ հարցը. Եվրոպան տարածաշրջանային, թե՞ գլոբալ կարգի մաս է: Դեռ մի քանի շաբաթ առաջ թվում էր, թե Եվրոպան գտնվում էր 21-րդ դարի վճռորոշ մրցակցության աշխարհաքաղաքական ետնամասում։ Բայց մայրցամաքում պատերազմի բռնկումը եւ Չինաստանի եւ Ռուսաստանի միջեւ գործընկերության ամրապնդումը Եվրոպան եւ «Եվրասիան» հետ են բերում համաշխարհային բեմի կենտրոն։ Արտաքին հարաբերությունների եվրոպական խորհրդի անդամ Ջերեմի Շապիրոյի կարծիքով՝ ՆԱՏՕ-ն այժմ պետք է կապեր հաստատի Ասիայի ժողովրդավարական երկրների հետ՝ համակարգելով քաղաքականությունը եւ նույնիսկ առաջ մղելով իր դիրքերը եվրոպական եւ խաղաղօվկիանոսյան թատերաբեմերում:
Շատ դիտորդներ նշում են, որ Պուտինն ապրում է իր ուրույն աշխարհում՝ իր պատմական երեւակայություններով եւ շրջապատված լինելու վախերով։ Սակայն այս փոխաբերությունն անտեսում է այն փաստը, որ մեր ճակատագրերը միահյուսված են: Կարեւոր չէ, թե ինչ է մտածում Պուտինը այն մասին, թե որ աշխարհում (կամ որ ժամանակում) է ինքը ապրում։ Կարեւորն այն է, որ քանի
դեռ նա Կրեմլում է, Եվրոպան իրեն ապահով չի զգալու։
Եվրոպացի առաջնորդները ստիպված կլինեն ընդհանուր եզրեր գտնել իրենց ցանկալի աշխարհի եւ այն աշխարհի միջեւ, որը Պուտինը պարտադրում է իրենց:

Президент Франции Эманюэль Макрон и премьер-министр Венгрии Виктор Орбан
Предлагаем вашему вниманию отрывки из статьи директора Европейского совета по международным отношениям Марка Леонарда, написанной для Project Syndicate.
Кризис, который Путин принёс в Европу, касается не только безопасности. Он имеет философский характер. Европейский проект строился на идее, что бывшие враги могут стать друзьями благодаря взаимозависимости – экономической, правовой и (со временем) политической. Со стороны война в Украине выглядит как военная интервенция прошлого века. Однако конфликт разворачивается не за железным занавесом. В нём участвуют стороны, которые полностью связаны друг с другом, и он ведётся не только с помощью самолётов и танков, но также с помощью санкций, производственных цепочек, финансовых потоков, людей, информации.
Такая гиперсвязанность делает невозможным стабильный мир. Европа должна готовиться к постоянным сбоям и беспорядку – по крайней мере, пока Путин остаётся у власти. Переосмысляя европейский порядок, политики обязаны задуматься над четырьмя комплексами вопросов.
Во-первых, где должны проходить границы Европы и НАТО? Многие годы европейцы думали о границах в контексте их устранения внутри Европы (или их смягчения, например, с целью признать независимость Косово). Точные края Евросоюза и НАТО были немного двойственными. Однако сейчас начнутся большие дебаты о том, кто именно внутри, а кто – снаружи.
Премьер-министр Финляндии Санна Марин Премьер-министр Финляндии Санна Марин
Результатом кристаллизации этих различий станет слегка уменьшившийся, но более консолидированный Запад. Швеция и Финляндия могут вступить в НАТО, но будет проявляться меньше терпимости к тем странам, которые пытаются усидеть на двух стульях: Венгрия, Турция и Сербия должны будут выбрать какую-то одну сторону. И будут вестись большие дебаты о тех странах, которые хотят вступить в ЕС, но не соответствуют критериям для вступления (Украина, Молдавия, Грузия, страны западных Балкан). Некоторые европейские дипломаты уже начали говорить о Европе множества скоростей, где такие страны смогут получить ограниченный доступ к общему рынку, энергетическому союзу или программе «Зелёный курс».
Второй вопрос: готова ли Европа к региональному порядку, основанному на балансе сил, а не на праве и институтах. Старой концепции порядка вместе с Россией пришла на смену концепция порядка против России, без общих институтов и доверия. Начнётся мощное движение в сторону перевооружения, и этот процесс уже стартовал в Германии и Дании. Будут вестись новые дебаты о военных базах и ядерном оружии, и это отвлечёт европейское внимание (и, вероятно, ресурсы) от глобального многостороннего взаимодействия.
Президент Франции Эманюэль Макрон и премьер-министр Венгрии Виктор Орбан Президент Франции Эманюэль Макрон и премьер-министр Венгрии Виктор Орбан
Третий вопрос: если ли у Европы политический фундамент для выстраивания экономической и социальной устойчивости? В войнах связности, то есть в конфликтах между взаимозависимыми державами, ключом к успеху являются терпение и способность выдерживать боль. Хотя сейчас санкции против России пользуются широкой общественной поддержкой, она может оказаться не очень долгой, если цены на нефть и газ продолжат быстрый рост, провоцируя экономическую рецессию.
Европейские институты создали очень крупный фонд для восстановления экономики с целью не допустить развала Евросоюза из-за Covid-19, а теперь они обдумывают новый механизм солидарности, чтоб помочь потребителям справиться с резко возросшими ценами на энергоносители и другими последствиями санкций, создающими эффект домино. Так или иначе, но Европа будет реструктурировать свои энергетические рынки, производственные цепочки и финансовый сектор, а последствия этой реконструкции будут иметь огромное глобальное значение.
Канцлер Германии Олаф Шольц и президент США Джо Байден Канцлер Германии Олаф Шольц и президент США Джо Байден
Последний большой вопрос: является ли Европа частью регионального порядка или глобального? Ещё несколько недель назад казалось, что Европа находится на геополитической обочине определяющего соперничества XXI века: битвы за контроль над Индо-Тихоокеанским регионом. Но начало войны на континенте и укрепление партнёрства между Китаем и Россией ставят Европу и «Евразию» обратно в центр мировой арены. Как полагает Джереми Шапиро из Европейского совета по международным отношениям, НАТО теперь придётся налаживать связи с демократическими странами Азии, координируя политику и даже продвигая свои позиции на европейском и тихоокеанском театрах.
Многие наблюдатели отмечают, что Путин с его историческим фантазиями и страхами попасть в окружение, живёт в каком-то другом мире. Однако эта метафора игнорирует тот факт, что наши судьбы переплетены. Не важно, что думает Путин о том, в каком мире (или в каком времени) он живёт. Важно, что, пока он в Кремле, Европа не будет в безопасности.
Европейским лидерам придётся примирять мир, в котором они хотят жить, с миром, который им навязывает Путин.