Ադրբեջանի խորհրդարանը հաստատել է «Շուշիի հռչակագիրը» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ադրբեջանի խորհրդարանն այսօր հաստատել է «Թուրքիայի հետ դաշնակցային հարաբերությունների մասին Շուշիի հռչակագիրը»։
Փաստաթուղթը ստորագրվել էր 2021 թվականի հունիսի 15-ին Ադրբեջանի եւ Թուրքիայի նախագահներ Իլհամ Ալիեւի եւ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի կողմից։
Հռչակագիրը, մասնավորապես, նախատեսում է Բաքվի եւ Անկարայի կողմից «ՄԱԿ-ի կանոնադրությանը համապատասխան փոխօգնության տրամադրում կողմերից մեկին՝ երրորդ պետության կամ պետությունների կողմից անկախության, ինքնիշխանության, տարածքային ամբողջականության, միջազգայնորեն ճանաչված սահմանների անձեռնմխելիության կամ անվտանգության դեմ սպառնալիքների կամ ագրեսիայի դեպքում» ։
«Օգնության ծավալն ու ձեւը անհապաղ քննարկումների միջոցով որոշելուց հետո որոշում կկայացվի համատեղ միջոցառումների համար պաշտպանական կարիքները բավարարելու, եւ կկազմակերպվի զինված ուժերի ուժային եւ հրամանատարական կառույցների համակարգված գործունեությունը»,- ասվում է հռչակագրում։
Բացի այդ, փաստաթղթի կետերից մեկը նախատեսում է, որ Ադրբեջանը եւ Թուրքիան կշարունակեն համատեղ ջանքերը երկու երկրների զինված ուժերի արդիականացման ուղղությամբ։
Ինչպես հայտնում է ՏԱՍՍ-ը, Ադրբեջանի խորհրդարանի միջազգային հարաբերությունների եւ միջխորհրդարանական հարաբերությունների խորհրդարանական հանձնաժողովի ղեկավար Սամեդ Սեիդովն այսօր ասել է, որ հռչակագիրը պետք է դիտարկել որպես «կարեւորագույն փաստաթուղթ՝ ուղղված տարածաշրջանում ի հայտ եկած նոր իրողությունների պաշտպանությանը»։

Парламент Азербайджана утвердил «Шушинскую декларацию» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Парламент Азербайджана утвердил сегодня «Шушинскую декларацию о союзнических отношениях с Турцией».
Документ был подписан 15 июня 2021 года президентами Азербайджана и Турции Ильхамом Алиевым и Тайипом Эрдоганом.
Декларация, в частности, предусматривает оказание Баку и Анкарой взаимной помощи «в соответствии с Уставом ООН в случае возникновения угроз или агрессии со стороны третьего государства или государств против независимости, суверенитета, территориальной целостности, неприкосновенности или безопасности международно признанных границ» одной из сторон.
«После определения путем безотлагательных обсуждений объема и формы данной помощи будет принято решение об обеспечении оборонных нужд для принятия совместных мер и организована координированная деятельность силовых и управленческих структур вооруженных сил», - говорится в декларации.
Кроме того, один из пунктов документа предусматривает, что Азербайджан и Турция продолжат совместные усилия по модернизации вооруженных сил двух стран.
Как сообщает ТАСС, глава парламентского комитета по международным отношениям и межпарламентским связям Самед Сеидов заявил сегодня, что декларация должна расцениваться как «важнейший документ, направленный на защиту новых реалий, возникших в регионе».