Ադրբեջանի խորհրդարանը հաստատել է «Շուշիի հռչակագիրը» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ադրբեջանի խորհրդարանն այսօր հաստատել է «Թուրքիայի հետ դաշնակցային հարաբերությունների մասին Շուշիի հռչակագիրը»։
Փաստաթուղթը ստորագրվել էր 2021 թվականի հունիսի 15-ին Ադրբեջանի եւ Թուրքիայի նախագահներ Իլհամ Ալիեւի եւ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի կողմից։
Հռչակագիրը, մասնավորապես, նախատեսում է Բաքվի եւ Անկարայի կողմից «ՄԱԿ-ի կանոնադրությանը համապատասխան փոխօգնության տրամադրում կողմերից մեկին՝ երրորդ պետության կամ պետությունների կողմից անկախության, ինքնիշխանության, տարածքային ամբողջականության, միջազգայնորեն ճանաչված սահմանների անձեռնմխելիության կամ անվտանգության դեմ սպառնալիքների կամ ագրեսիայի դեպքում» ։
«Օգնության ծավալն ու ձեւը անհապաղ քննարկումների միջոցով որոշելուց հետո որոշում կկայացվի համատեղ միջոցառումների համար պաշտպանական կարիքները բավարարելու, եւ կկազմակերպվի զինված ուժերի ուժային եւ հրամանատարական կառույցների համակարգված գործունեությունը»,- ասվում է հռչակագրում։
Բացի այդ, փաստաթղթի կետերից մեկը նախատեսում է, որ Ադրբեջանը եւ Թուրքիան կշարունակեն համատեղ ջանքերը երկու երկրների զինված ուժերի արդիականացման ուղղությամբ։
Ինչպես հայտնում է ՏԱՍՍ-ը, Ադրբեջանի խորհրդարանի միջազգային հարաբերությունների եւ միջխորհրդարանական հարաբերությունների խորհրդարանական հանձնաժողովի ղեկավար Սամեդ Սեիդովն այսօր ասել է, որ հռչակագիրը պետք է դիտարկել որպես «կարեւորագույն փաստաթուղթ՝ ուղղված տարածաշրջանում ի հայտ եկած նոր իրողությունների պաշտպանությանը»։

Azerbaijani parliament approves “Shushi Declaration”
Yerevan /Mediamax/. The Azerbaijani parliament has approved today "Shushi Declaration on Allied Relations with Turkey.”
The document was signed on June 15, 2021 by the presidents of Azerbaijan and Turkey Ilham Aliyev and Recep Tayyip Erdogan.
The declaration, in particular, provides for the provision of mutual assistance by Baku and Ankara “in accordance with the UN Charter in the event of threats or aggression from a third state or states against the independence, sovereignty, territorial integrity, inviolability or security of internationally recognized borders” of one of the parties.
“After the volume and form of this assistance is determined through urgent discussions, a decision will be made to ensure defense needs for joint measures and organization of coordinated activities of the power and command structures of the armed forces,” the declaration reads.
In addition, one of the points of the document envisages that Azerbaijan and Turkey will continue joint efforts to modernize the armed forces of the two countries.
According to TASS, Samad Seyidov, the head of the parliamentary committee on international relations and inter-parliamentary relations, said today that the declaration should be regarded as “fundamental document aimed at protecting the new realities that have arisen in the region.”