Փաշինյանի, Ալիեւի եւ Միշելի հանդիպման արդյունքները - Mediamax.am
Դեկտեմբերի 14-ին Բրյուսելում տեղի է ունեցել Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի, Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի եւ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւի եռակողմ հանդիպումը։
ՀՀ կառավարության մամուլի ծառայության հաղորդագրության մեջ ասված է․
«Քննարկվել են 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի, 2021 թվականի հունվարի 11-ի, ինչպես նաեւ նոյեմբերի 26-ի եռակողմ հայտարարությունների կատարման ընթացքը:
Վարչապետ Փաշինյանը կարեւորել է վերը նշված հայտարարությունների լիարժեք կյանքի կոչումը, մասնավորապես, ընդգծելով հումանիտար խնդիրների անհապաղ լուծման անհրաժեշտությունը` ռազմագերիների, պատանդների եւ պահվող այլ քաղաքացիական անձանց վերադարձի ապահովումը: Անդրադարձ է կատարվել տարածաշրջանային կումունիկացիաների բացմանն ուղղված աշխատանքներին:
ՀՀ վարչապետը եւ Ադրբեջանի նախագահը վերահաստատել են երկաթուղու վերագործարկման պայմանավորվածությունը։ Ըստ այդմ՝ երկաթուղին կգործի սահմանային եւ մաքսային միջազգայնորեն ընդունված կանոնների համաձայն՝ փոխադարձության սկզբունքով, երկրների ինքնիշխանության ու իրավազորության ներքո։ Հայաստանը երկաթուղով հասանելիություն կստանա դեպի Իրանի Իսլամական Հանրապետություն եւ Ռուսաստանի Դաշնություն։
Կարեւորվել է տարածաշրջանում լարվածության նվազեցման ուղղությամբ կոնկրետ քայլերի ձեռնարկումը։
Անդրադարձ է կատարվել Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ դեմարկացիայի եւ դելիմիտացիայի իրականացման, ինչպես նաեւ փոխվստահության հաստատմանը միտված հնարավոր քայլերին։

Итоги встречи Пашиняна, Алиева и Мишеля - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. 14 декабря в Брюсселе состоялась трехсторонняя встреча премьер-министра Армении Никола Пашиняна, президента Европейского совета Шарля Мишеля и президента Азербайджана Ильхама Алиева.
В сообщении пресс-службы правительства Армении по итогам встречи говорится:
«Была обсуждена реализация трехсторонних заявлений от 9 ноября 2020 года, 11 января 2021 года, а также 26 ноября.
Премьер-министр Пашинян считает важным полное осуществление вышеупомянутых заявлений, в частности, подчеркивая необходимость немедленного решения гуманитарных проблем: обеспечения возвращения военнопленных, заложников и других задержанных граждан. Был затронут вопрос относительно работы по открытию региональных коммуникаций.
Премьер-министр Армении и президент Азербайджана подтвердили договоренность о возобновлении работы железной дороги, согласно которой железная дорога будет работать в соответствии с международно признанными пограничными и таможенными правилами на взаимной основе, под суверенитетом и юрисдикцией стран. Посредством железной дороги Армения получит доступ к Исламской Республике Иран и Российской Федерации.
Была подчеркнута необходимость конкретных шагов по снижению напряженности в регионе.
Были затронуты возможные шаги, направленные на демаркацию и делимитацию границы между Арменией и Азербайджаном, а также на установление взаимного доверия.