Ուկրաինան քրեական գործեր է հարուցել ՀՀ 7 քաղաքացիների նկատմամբ - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ուկրաինայի գլխավոր դատախազությունը քրեական գործեր է հարուցել մի շարք երկրների քաղաքացիների նկատմամբ՝ ինքնահռչակ Դոնեցկի եւ Լուգանսկի ժողովրդական հանրապետությունների զինված ուժերի կազմում Դոնբասի հակամարտությանը մասնակցելու համար:
Ինչպես հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը՝ վկայակոչելով Ուկրաինայի գլխավոր դատախազությունը, քրեական գործեր են հարուցվել, մասնավորապես, Հայաստանի 7 քաղաքացիների նկատմամբ: Գործեր են հարուցվել նաեւ Իտալիայի 19, Իսպանիայի 27 եւ այլ երկրների քաղաքացիների նկատմամբ:
Նախատեսվող պատիժը ցմահ ազատազրկումն է՝ գույքի բռնագրավմամբ:
«Պատերազմի զոհերի պաշտպանության մասին Ժնեւի կոնվենցիայի 1977 թվականի I լրացուցիչ արձանագրության 47 հոդվածի համաձայն, նրանք հանդիսանում են վարձկաններ», - ասել են Ուկրաինայի գլխավոր դատախազությունում:

Украина возбудила уголовные дела в отношении 7 граждан Армении - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Офис генерального прокурора Украины возбудил уголовные дела против зарубежных граждан за участие в конфликте в Донбассе на стороне самопровозглашенных Донецкой и Луганской народных республик (ДНР и ЛНР).
Как сообщает ТАСС со ссылкой на офис генпрокурора Украины, дела возбуждены, в частности, в отношении 7 граждан Армении, 1 гражданина Грузии, 19 граждан Италии, 27 граждан Испании и др.
Им грозит наказание в виде пожизненного лишения свободы с конфискацией имущества
«В соответствии со статьей 47 дополнительного протокола I 1977 года к Женевским конвенциям о защите жертв войны они являются наемниками», - заявили в Генпрокуратуре Украины.