ՌԴ-ն Հայաստանի հետ համագործակցում է միջազգային 7 հարթակներում - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ռուսաստանը Հայաստանի հետ համագործակցում է միջազգային 7 հարթակներում, ինչը ռեկորդային թիվ է:
ՀՀ Ազգային ժողովի մամուլի ծառայության փոխանցմամբ, այդ մասին այսօր խորհրդարանի նախագահ Արարատ Միրզոյանի հետ հանդիպմանն ասել է
Ռուսաստանի Դաշնային ժողովի Դաշնության խորհրդի միջազգային գործերով կոմիտեի նախագահ Կոնստանտին Կոսաչովը: Նա ավելացրել է, որ Ռուսաստանի Դաշնությունը ոչ մի երկրի հետ համագործակցության այդքան հատման կետեր չունի, որքան Հայաստանի հետ:
Կոնստանտին Կոսաչովն արձանագրել է հայ գործընկերների հետ ունեցած համագործակցության բարձր մակարդակը: Նա ընդգծել է, որ Հայաստանում տեղի ունեցած իշխանափոխությունից եւ խորհրդարանի կազմի փոփոխությունից հետո աշխատանքները շարունակվել են առանց դադարների, ինչը վկայում է միասնական օրակարգով աշխատելու փոխադարձ հետաքրքրվածության մասին:
Արարատ Միրզոյանը նշել է, որ երկու երկրների հարաբերությունների առանցքային ուղղությունը միջխորհրդարանական համագործակցությունն է, որտեղ առանձնացրել է երեք հարթակ՝ խորհրդարանական հանձնաժողովների համագործակցությունը, մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստերը եւ արդյունավետ համագործակցությունը միջազգային խորհրդարանական հարթակներում:
ԱԺ նախագահն ընդգծել է, որ այդ հարթակներում ծագող խնդիրներն անհրաժեշտ է լուծել համատեղ ջանքերով, նաեւ նշել է, որ ակնկալում են ռուս գործընկերների աջակցությունը՝ մի քանի մարմիններում Հայաստանի առաջադրած թեկնածուների ընտրության հարցում:

Россия сотрудничает с Арменией на 7 международных площадках - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Россия сотрудничает с Арменией на 7 международных площадках, что является рекордным числом.
Как сообщает пресс-служба Национального собрания Армении, об этом заявил сегодня глава комитета по международным отношениям Совета Федерации РФ Константин Косачев на встрече с председателем парламента Армении Араратом Мирзояном. Он добавил, что ни с одной страной у России нет стольких точек пересечения сотрудничества, как с Арменией.
Константин Косачев подчеркнул высокий уровень сотрудничества с армянскими партнерами. Он отметил, что после смены власти и изменения состава парламента в Армении работа продолжалась без перерывов, что свидетельствует о взаимной заинтересованности взаимодействовать по единой повестке.
Арарат Мирзоян отметил, что ключевым направлением двусторонних отношений является межпарламентское сотрудничество, в котором он выделил 3 платформы: сотрудничество   парламентских комиссий, совместные заседания постоянных комиссий и эффективное сотрудничество на международных парламентских платформах.
Председатель Национального собрания Армении подчеркнул, что возникающие на этих платформах проблемы необходимо решать совместными усилиями. Он отметил также, что надеется на содействие российских коллег в вопросе избрания выдвинутых Арменией кандидатур в нескольких органах.