ՄԱԿ-ում խոսվել է հետաքննության մեխանիզմի ներդրման մասին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՄԱԿ-ում ՀՀ մշտական ներկայացուցիչ Մհեր Մարգարյանն Անվտանգության խորհրդի ուշադրությունն է հրավիրել Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի եւ Հայաստանի սահմանակից շրջանների քաղաքացիական բնակչության եւ ենթակառուցվածքների կանխամտածված թիրախավորման վրա, ինչը հանգեցրել է խաղաղ բնակչության եւ երեխաների շրջանում զոհերի եւ վիրավորների։
ՀՀ ԱԳՆ փոխանցմամբ՝ Մհեր Մարգարյանը «Երեխաները եւ զինված հակամարտությունները» թեմայով հանդիպմանն ընդգծել է, որ հրադադարի խախտումների հետաքննության մեխանիզմի ստեղծումը հնարավորություն կտար նվազեցնել քաղաքացիական բնակչությանը, այդ թվում՝ երեխաներին սպառնացող վտանգները, եւ դրա ներդրումից հրաժարվելը որեւէ արդարացում չունի։
ՀՀ մշտական ներկայացուցիչը կարեւորել է նաեւ հումանիտար կազմակերպությունների ազատ եւ անխափան մուտքը հակամարտությունների գոտիներ, ինչը կենսական նշանակություն ունի երեխաների պաշտպանությունն ապահովելու համար։

Yerevan /Mediamax/. Armenia’s Permanent Representative to the United Nations Mher Margaryan introduced the Security Council to Azerbaijan’s practice of intentionally targeting civilains and infrasrtructures in bordering communities of Artsakh and Armenia, which results in casualties and cases of unjured children and peaceful population.
According to the Armenian MFA, in a meeting on “Children and armed conflicts”, Mher Margaryan emphasized that the establishment of investigation mechanism for ceasefire violations would give the opportunity to reduce the dangers for the population including children, and there is no justification for avoiding incorporation.
Armenia’s Permanent Representative attached importance to the free and unimpeded access of the humanitarian organizations to conflict zones, which is essential when it comes to protection of children.