Կարասինը զգուշացրել է Վրաստանին՝ չմոռանալով Հայաստանի մասին
Երեւան: Մեդիամաքս: Ռուսաստանում մտահոգված են, որ Վրաստանում «բավականին հաճախ տեղի են ունենում ՆԱՏՕ-ի ծավալուն զորավարժություններ, ընդ որում, Վրաստանը նպաստում է, որ դրանց մասնակցեն նաեւ տարածաշրջանի այլ երկրներ, օրինակ՝ Հայաստանը»:
Այս մասին Կոմերսանտին ասել է Ռուսաստանի ԱԳ նախարարության պետքարտուղար, արտաքին գործերի փոխնախարար Գրիգորի Կարասինը՝ Պրահայում Վրաստանի վարչապետի հատուկ ներկայացուցիչ Զուրաբ Աբաշիձեի հետ հանդիպումից հետո:
Հանդիպումից առաջ Կարասինն ասել էր, որ «մտադիր է զգուշացնել վրաց գործընկերներին հնարավոր անակնկալների մասին, որոնք ոչ հաճելի կլինեն երկու երկրների համար»:
Հանդիպումից հետո նա հստակեցրել է, թե ինչ ի նկատի ուներ:
«Բանն այն է, որ վրացական արտաքին քաղաքականության մեջ ավելի ու ավելի ակտիվ է արտացոլվում ՆԱՏՕ-ի հետ կապված օրակարգը: Այնտեղ բավականին հաճախ տեղի են ունենում ՆԱՏՕ-ի ծավալուն զորավարժություններ, ընդ որում, Վրաստանը նպաստում է, որ դրանց մասնակցեն նաեւ տարածաշրջանի այլ երկրներ, օրինակ՝ Հայաստանը: Վրաց գործիչները խոսում են դեպի ՆԱՏՕ արագացված ընթացքի, «ողջ ժողովրդավարական Եվրոպային սպառնացող ռուսաստանյան սպառնալիքի մասին» եւ այլն: Բնականաբար, դա չի նպաստում Ռուսաստանի եւ Վրաստանի հարաբերություններում փոխադարձ ձգողականության մթնոլորտի ամրապնդմանը:
Թբիլիսին պետք է կողմորոշվի՝ կամ իրենք ընտրում են Հարավային Կովկասում տարածաշրջանային բարեկեցության մթնոլորտի ստեղծումը, կամ՝ եվրատլանտյան օրակարգը: Միաժամանակ երկուսն անելը բարդ է եւ հղի ամենալուրջ հետեւանքներով: Հասկանալի է, որ եթե Հարավային Կովկասում զարգանալու է ՆԱՏՕ-ի ռազմական ակտիվությունը, դա վաղ թե ուշ խնդիրներ է առաջացնելու: Մենք հիշում ենք, թե ինչից սկսվեցին ուկրաինական խնդիրները», - ասել է Ռուսաստանի արտաքին գործերի փոխնախարարը:
Մեդիամաքսը նշում է, որ 2018 թվականի դեկտեմբերին Գրիգորի Կարասինն ասել էր.
« Մոսկվան հույս ունի, որ Հայաստանի նոր ղեկավարությունը քաջություն կգտնի՝ դիմակայելու ԱՄՆ-ի շանտաժին ու ճնշմանը»:
«ԱՄՆ-ը շանտաժի է ենթարկում Հայաստանին», ասել է Կարասինը
Նա այդպես էր մեկնաբանել ԱՄՆ նախագահի ազգային անվտանգության հարցերով օգնական Ջոն Բոլթոնին Երեւան կատարած այցը, որի ընթացքում վերջինս Հայաստանի իշխանություններին խորհուրդ էր տվել «ազատվել պատմական կլիշեներից միջազգային հարաբերություններում»:.

Карасин предупредил Грузию и не забыл об Армении - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. В России озабочены тем, что в Грузии проходят «масштабные натовские учения, причем Грузия способствует тому, чтобы в них принимали участие и другие страны региона, например, Армения».
Об этом в интервью Коммерсантъ сказал заместитель главы МИД России, статс-секретарь Григорий Карасин по итогам встречи в Праге со спецпредставителем премьер-министра Грузии Зурабом Абашидзе.
Перед началом встречи в Праге Григорий Карасин заявил, что «намерен предупредить грузинских коллег о вероятных неожиданностях, которые будут неприятны для обеих стран».
«Дело в том, что в грузинской внешней политике все более активно проявляется натовская повестка. Довольно часто там проводятся масштабные натовские учения, причем Грузия способствует тому, чтобы в них принимали участие и другие страны региона, например Армения. Грузинские политики говорят об ускоренном движении в НАТО, о так называемой «российской угрозе всей демократической Европе» и так далее. Естественно, это нас коробит. Это не способствует укреплению атмосферы взаимного притяжения в отношениях России и Грузии.
Тбилиси надо определиться: либо они выбирают создание атмосферы регионального благоприятствования на Южном Кавказе, либо евроатлантическую повестку. Делать это одновременно сложно и чревато самыми серьезными последствиями. Понятно, что, если на Южном Кавказе будет развиваться военная натовская активность, рано или поздно это приведет к проблемам. Мы с вами помним, с чего начинались украинские проблемы. Это абсолютно такая же постановка вопроса», - заявил Григорий Карасин.
Медиамакс отмечает, что в декабре 2018 года Карасин заявил:
«Москва рассчитывает, что новое руководство Армении найдет мужество противостоять шантажу и давлению со стороны США».
Так он прокомментировал визит в Ереван помощника президента США по национальной безопасности Джона Болтона, который посоветовал властям Армении «избавиться от исторических клише в международных отношениях».