Կարասինը զգուշացրել է Վրաստանին՝ չմոռանալով Հայաստանի մասին
Երեւան: Մեդիամաքս: Ռուսաստանում մտահոգված են, որ Վրաստանում «բավականին հաճախ տեղի են ունենում ՆԱՏՕ-ի ծավալուն զորավարժություններ, ընդ որում, Վրաստանը նպաստում է, որ դրանց մասնակցեն նաեւ տարածաշրջանի այլ երկրներ, օրինակ՝ Հայաստանը»:
Այս մասին Կոմերսանտին ասել է Ռուսաստանի ԱԳ նախարարության պետքարտուղար, արտաքին գործերի փոխնախարար Գրիգորի Կարասինը՝ Պրահայում Վրաստանի վարչապետի հատուկ ներկայացուցիչ Զուրաբ Աբաշիձեի հետ հանդիպումից հետո:
Հանդիպումից առաջ Կարասինն ասել էր, որ «մտադիր է զգուշացնել վրաց գործընկերներին հնարավոր անակնկալների մասին, որոնք ոչ հաճելի կլինեն երկու երկրների համար»:
Հանդիպումից հետո նա հստակեցրել է, թե ինչ ի նկատի ուներ:
«Բանն այն է, որ վրացական արտաքին քաղաքականության մեջ ավելի ու ավելի ակտիվ է արտացոլվում ՆԱՏՕ-ի հետ կապված օրակարգը: Այնտեղ բավականին հաճախ տեղի են ունենում ՆԱՏՕ-ի ծավալուն զորավարժություններ, ընդ որում, Վրաստանը նպաստում է, որ դրանց մասնակցեն նաեւ տարածաշրջանի այլ երկրներ, օրինակ՝ Հայաստանը: Վրաց գործիչները խոսում են դեպի ՆԱՏՕ արագացված ընթացքի, «ողջ ժողովրդավարական Եվրոպային սպառնացող ռուսաստանյան սպառնալիքի մասին» եւ այլն: Բնականաբար, դա չի նպաստում Ռուսաստանի եւ Վրաստանի հարաբերություններում փոխադարձ ձգողականության մթնոլորտի ամրապնդմանը:
Թբիլիսին պետք է կողմորոշվի՝ կամ իրենք ընտրում են Հարավային Կովկասում տարածաշրջանային բարեկեցության մթնոլորտի ստեղծումը, կամ՝ եվրատլանտյան օրակարգը: Միաժամանակ երկուսն անելը բարդ է եւ հղի ամենալուրջ հետեւանքներով: Հասկանալի է, որ եթե Հարավային Կովկասում զարգանալու է ՆԱՏՕ-ի ռազմական ակտիվությունը, դա վաղ թե ուշ խնդիրներ է առաջացնելու: Մենք հիշում ենք, թե ինչից սկսվեցին ուկրաինական խնդիրները», - ասել է Ռուսաստանի արտաքին գործերի փոխնախարարը:
Մեդիամաքսը նշում է, որ 2018 թվականի դեկտեմբերին Գրիգորի Կարասինն ասել էր.
« Մոսկվան հույս ունի, որ Հայաստանի նոր ղեկավարությունը քաջություն կգտնի՝ դիմակայելու ԱՄՆ-ի շանտաժին ու ճնշմանը»:
«ԱՄՆ-ը շանտաժի է ենթարկում Հայաստանին», ասել է Կարասինը
Նա այդպես էր մեկնաբանել ԱՄՆ նախագահի ազգային անվտանգության հարցերով օգնական Ջոն Բոլթոնին Երեւան կատարած այցը, որի ընթացքում վերջինս Հայաստանի իշխանություններին խորհուրդ էր տվել «ազատվել պատմական կլիշեներից միջազգային հարաբերություններում»:.

Yerevan /Mediamax/. Russia is concerned about "the large-scale NATO military exercises in Georgia and the fact that Georgia is engaging other countries of the region in these exercises, for instance, Armenia”.
The remark was made by Deputy Foreign Minister, State Secretary of Russia Grigory Karasin, who gave an interview to Kommersant after the meeting with Georgian Prime Minister’s Special Representative Zurab Abashidze in Prague.
Before the meeting Grigory Karasin said he planned to “warn the Georgian side about possible surprises, which will be unpleasant for both countries”.
After meeting Abashidze Karasin made the following remarks:
“The NATO agenda is showing more and more actively in Georgia’s foreign policy. They hold large-scale NATO military exercises fairly often, and Georgia is engaging other countries of the region in them, for instance, Armenia. Georgian politicians speak of expedited NATO membership strategy, the so-called “Russian threat against the entire democratic Europe”, and so on. Naturally, it offends us. It does not facilitate strengthening of the atmosphere of mutual attraction between Russia and Georgia.
Tbilisi has to decide: either they choose the atmosphere of regional welfare or the Euro-Atlantic agenda. Doing both simultaneously is difficult and fraught with most serious consequences. Obviously, if NATO military activity develops in the South Caucasus, problems will follow sooner or later. We all remember what started the Ukrainian problems. This time the statement of the question is absolutely the same”.
In December 2018 he noted:
“Kremlin counts on the new government of Armenia to find the courage to resist the blackmail and pressure from the American side.”
Karasin chose those words to comment on the visit of U.S. National Security Advisor John Bolton to Yerevan. Bolton recommended Armenian authorities to “get rid of historic clichés in international relations”.