Երեւան: Մեդիամաքս: Մոսկվան հույս ունի, որ Հայաստանի նոր ղեկավարությունը «քաջություն կգտնի՝ դիմակայելու ԱՄՆ-ի շանտաժին ու ճնշմանը»:
Այդ մասին ՌԻԱ Նովոստիի հետ հարցազրույցում հայտարարել է Ռուսաստանի ԱԳ նախարարության պետքարտուղար Գրիգորի Կարասինը:
Մեկնաբանելով ԱՄՆ նախագահի ազգային անվտանգության հարցերով օգնական Ջոն Բոլթոնին վերջերս Երեւան կատարած այցը, որի ընթացքում վերջինս Հայաստանի իշխանություններին խորհուրդ էր տվել «ազատվել պատմական կլիշեներից միջազգային հարաբերություններում», ռուս դիվանագետն ասել է.
«Եթե սա հայ-ամերիկյան հարաբերությունների հանրային կողմն է, ապա կարող ենք միայն պատկերացնել, թե ինչպիսի ճնշում է գործարկվում կուլիսների հետեւում»:
«Այս տարի երկրում տեղի ունեցող արմատական փոփոխությունների ֆոնին Վաշինգտոնի միջամտությունը երկրի ներքին եւ արտաքին հարցերին ավելի ու ավելի աննրբանկատ է դառնում»,- ավելացրել է նա:
«Հուսանք, որ Հայաստանի ներկայիս ղեկավարությունը, որը խորհրդարանական ընտրություններում ստացել է անհրաժեշտ մանդատը, իր մեջ քաջություն կգտնի՝ բաց արտաքին շանտաժին եւ ճնշմանը դիմակայելու համար եւ կպաշտպանի որոշումներ կայացնելու իր ինքնիշխան իրավունքը»,- ընդգծել է ՌԴ ԱԳ փոխնախարարը:

Moscow hopes Armenia “will find courage to resist US blackmail” - Mediamax.am
Yerevan/Mediamax/. Moscow expects that the new government of Armenia "will find the courage to resist the blackmail and pressure from the American side”.
This statement was made by Grigoriy Karasin, State Secretary, Deputy Minister of Foreign Affairs of the Russian Federation, in an interview to RIA Novosti (in Russian)
Commenting on the statement by John Bolton, Assistant to the U.S. President for National Security Affairs, who advised the Armenian government during his recent visit to Armenia to “get rid of historic clichés in international relations”, the Russian diplomat said:
“If this is the public side of American-Armenian relations, one can only imagine what kind of “arm-twisting” happens behind the scenes,” Karasin noted.
“Washington’s interference in Armenia’s domestic and foreign affairs amid radical changes in the county this year has become more and more unceremonious,” he added.
“We are hopeful that current government of Armenia, which received the necessary mandate in recent parliamentary elections, will find the courage to resist the undisguised external blackmail and pressure and fight for their right of making decisions independently,” Russian Deputy FM emphasized.