ՀՀ-ն կխորացնի ՄԱԿ-ի հետ գործակցությունը նորարարության ոլորտում - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ արտգործնախարար Զոհրաբ Մնացականյանն ասել է, որ Հայաստանը շահագրգռված է խորացնել ՄԱԿ-ի հետ փոխգործակցությունը՝ նոր գաղափարների եւ ստեղծարարության գործում։
ԱԳՆ փոխանցմամբ՝ այս մասին Զոհրաբ Մնացականյանը նշել է հուլիսի 17-ին ՄԱԿ-ի կենտրոնակայանում կայացած «Նորարարությունը, հանրօգուտ ներդրումները եւ Կայուն զարգացման նպատակները, որպես բարեփոխումների խթանման գործիք» խորագրով քննարկմանը։
Միջոցառումը նվիրված էր Կայուն զարգացման նպատակների (ԿԶՆ) իրականացման ուղղությամբ Հայաստանի փորձին՝ հիմնված նորարարությունների եւ մասնավոր հատվածի հետ գործընկերության վրա։
Զոհրաբ Մնացականյանն ընդգծել է, որ Հայաստանի համար նորարարական ոլորտը կարեւոր նշանակություն ունի տարբեր շահառուների համախմբման միջոցով՝ զարգացման ծրագրերին լավագույն լուծումներ մշակելու գործում։
Հայաստանի պարագայում արդեն իսկ առկա են կարեւոր նախաձեռնություններ, որոնք հաջողություն են արձանագրել այդ ուղղությամբ՝ «Թումո», ՍՄԱՐԹ կենտրոն, Dasaran.am եւ այլն:
Նախարարի խոսքով՝ կայուն զարգացման նպատակների ամբողջ հայեցակարգը կառուցված է նորարարական գաղափարների վրա՝ կայուն զարգացում ապահովելով դրանք ներդնող երկրներին։

Armenia to work closer with UN in innovation - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Armenia is inclined to strengthen cooperation with the United Nations in terms of innovative ideas and creative solutions, Armenian Foreign Minister Zohrab Mnatsakanyan said at the side event “Innovation and SDG’s – Tools for Advancing Reforms” in UN headquarters on July 17.
The event focused on the efforts Armenia had carried out so far for implementation of the Sustainable Development Goals (SDGs), taking innovation and collaboration with private sector as the basis of the work.
Zohrab Mnatsakanyan underlined that Armenia reserved a large role for innovation in the process of developing the best solutions for educational programs by teaming up multiple stakeholders.
According to the Minister, Armenia already has a number of relevant initiatives that demonstrate progress in this line of work: Tumo Center for Creative Technologies, COAF SMART Center, Dasaran.am, etc.
Mnatsakanyan noted that the entire SDGs agenda is based on innovative ideas, which secure sustainable development in the countries that implement them.