Մերկելը Ցեղասպանության բանաձեւից «ետ չի քաշվի» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելն ասել է, որ չի պատրաստվում «ետ քաշվել» հունիսի 2-ին Գերմանիայի Բունդեսթագի կողմից ընդունված բանաձևից, որը Օսմանյան կայսրությունում հայերի զանգվածային սպանությունները ճանաչեց որպես Ցեղասպանություն:
«Խորհրդարանում Քրիստոնյա-դեմոկրատների ղեկավար Ֆոլկեր Կաուդերը իր կուսակիցների հետ հանդիպման ժամանակ ասել է, որ Մերկելի հետ խոսել է այդ թեմայով: Մերկելը ընդգծել է, որ ինքը Բունդեսթագի քվեարկության նախորդած
կուսակցության ժողովին քվեարկել է այդ բանաձեւի օգտին, չնայած ներկա չի գտնվել հունիսին խորհրդարանում տեղի ունեցած քվեարկությանը»,- հաղորդում է Reuters-ը:
Ավելի վաղ գերմանական Spiegel-ը տեղեկություն էր տարածել, որ Գերմանիայի կառավարությունը ծրագրում է «ետ քաշվել» Գերմանիայի Բունդեսթագի կողմից հունիսի 2-ին ընդունված բանաձևից:
«Փոխարենը Թուրքիան չեղյալ կհայտարարի Թուրքիայի արևելքում տեղակայված «Ինջիրլիք» ավիաբազա գերմանացի խորհրդարանականների այցի նկատմամբ սահմանված արգելքը», - գրել էր Spiegel-ը:

Меркель не будет «дистанцироваться» от резолюции по Геноциду - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Канцлер Германии Ангела Меркель сказала, что не намерена «дистанцироваться» от принятой Бундестагом Германии 2 июня резолюции, в которой массовые убийства армян в Османской империи признаны геноцидом.
«Руководитель христианских демократов в парламенте Фолькер Каудер на встрече с представителями партии сказал, что говорил с Меркель на эту тему. Канцлер подчеркнула, что на собрании партии, предшествовавшем голосованию в Бундестаге, она голосовала в пользу принятия резолюции, хотя лично не присутствовала на июньском голосовании в парламенте»,- передает Reuters.
Ранее сегодня Spiegel сообщал, что правительство Германии планирует «дистанцироваться» от резолюции, принятой Бундестагом Германии 2 июня.
«Взамен Турция отменит запрет на посещение немецкими парламентариями авиабазы Инджирлик на востоке Турции»,- отмечал Spiegel.