Թուրքիան մեկնաբանել է ՄԻԵԴ վճիռը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Պաշտոնական Անկարան յուրովի է ընկալել եւ մեկնաբանել Մարդու իրավունքների եվրոպական  դատարանի (ՄԻԵԴ)՝ Հայոց ցեղասպանության ժխտման վերաբերյալ «Դողու Փերինչեքն ընդդեմ Շվեյցարիայի» գործով հրապարակած վճիռը:
Թուրքիան եւ Հայաստանն այս գործում ներգրավված էին որպես երրորդ կողմ:
Թեեւ ՄԻԵԴ-ը հստակ ընդգծել է, որ «իր վճռով լիազորված չէ պարզել, թե արդյոք հայ ժողովրդի կոտորածները եւ զանգվածային տեղահանությունը Օսմանյան կայսրությունում կարող է բնորոշվել իբրեւ «ցեղասպանություն», քանի որ, ի տարբերություն միջազգային քրեական դատարանների, նման իրավական որոշումներ կայացնելու լիազորություն չունի», Թուրքիայի ԱԳՆ-ն փորձել է դատական այս վճիռը ներկայացնել որպես հաղթաթուղթ՝ ընդդեմ Հայոց ցեղասպանության ճանաչման եւ դատապարտման փորձերի:
«Թուրքիան, որը ներգրավված էր այս գործում որպես երրորդ կողմ, ողջունում է դատարանի վճիռը, որը համապատասխանում է մեր տեսակետներին:  Մենք դիտարկում ենք այս վճիռը որպես շատ հստակ ազդանշան՝ ընդդեմ «ցեղասպանությունը» որպես միակ եւ բացարձակ ճշմարտություն պարտադրելու, ինչպես նաեւ այն անգամ հարցականի տակ դնելն արգելող բոլոր փորձերի»,- ասված է Թուրքիայի ԱԳՆ-ի պաշտոնական հայտարարությունում:
Ըստ Թուրքիայի արտաքին գերատեսչության մեկնաբանության՝ ՄԻԵԴ-ի վճիռը վերահաստատեց, որ խորհրդարաններն ու տարբեր երկրների առաջնորդները իրավասու չեն վերաշարադրելու պատմությունը, իսկ դատարանները չեն կարող պատմությանը վերաբերող վճիռներ կայացնել՝ անտեսելով դատական նորմերը:
«Ըստ վճռի՝ 1915թ. դեպքերը ենթակա են իրավական քննության, եւ այդ դեպքերի վերաբերյալ տարբեր կարծիքները պաշտպանված են արտահայտման ազատության իրավունքով: Նմանապես, այն որեւէ կերպ հնարավոր չէ համեմատել Հոլոքոստի հետ»,- հայտարարել են Թուրքիայի ԱԳՆ-ում:
Հիշեցնենք, որ ՀՀ Գլխավոր դատախազությունը հայտարարել էր, որ Հայաստանի կառավարության՝ «Դողու Փերինչեքն ընդդեմ Շվեյցարիայի» գործով ՄԻԵԴ ներկայացրած բոլոր պահանջները բավարարվել են: Գործին մասնակցելով երրորդ կողմի կարգավիճակում՝ Հայաստանի Հանրապետությունն ակնկալում էր, որպեսզի Եվրոպական դատարանի վճռից բացառվեն ձեւակերպումներ, որոնք կարող են որեւէ կերպ կասկածի տակ առնել Հայոց ցեղասպանության փաստը:

Turkey comments on ECHR’s judgment
Yerevan /Mediamax/.  Turkey has its own way of perceiving and interpreting the European Court of Human Rights’ (ECHR ) judgment on " Dogu Perincek v. Switzerland " case  regarding the denial of the Armenian Genocide.
Turkey and Armenia were involved as third parties in this case.
Although ECHR clearly highlighted that “this decision is not meant to determine whether or not the mass massacres and deportations of Ottoman Empire against Armenia can be qualified as genocide, as unlike The International Criminal Court, ECHR is not authorized to make legally binding statements on this issue”, the Turkish Foreign Ministry tried to use this judgment as a trump card against the attempts of Armenian Genocide recognition and condemnation.
“Turkey, having intervened as a third party in the case, welcomed the Court’s judgment that is in line with its opinion. “We deem the judgment as a very strong signal against all efforts imposing the ‘genocide’ allegation as the only and absolute truth along with attempts and practices which even forbid questioning it,” the Foreign Ministry official statement reads.
According to the interpretation of Turkish Foreign Ministry, the judgment has registered the fact that parliaments and leaders are not competent to comment on historical issues by going beyond their powers. “According to the judgment, the events of 1915 are a matter of legitimate debate and different opinions relating to what happened during that period are under the protection of freedom of expression. Likewise, it is in no way possible to compare what happened in 1915 with the Holocaust,” Turkish Ministry of Foreign Affairs stated.
Mediamax recalls that Armenian Prosecutor General’s Office stated that ECHR met all Armenia’s claims on the case of "Perincek v. Switzerland”. As a third party in the case, Armenia expected the European Court to rule out the statements from the judgment that could in any way call into question the fact of the Armenian Genocide.