ՄԻԵԴ-ը բավարարել է ՀՀ-ի պահանջները, հայտարարել է դատախազությունը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ Գլխավոր դատախազությունը հայտարարել է, որ Հայաստանի կառավարության՝ «Դողու Փերինչեքն ընդդեմ Շվեյցարիայի» գործով Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան (ՄԻԵԴ) ներկայացրած բոլոր պահանջները բավարարվել են:
Ինչպես հաղորդում է ՀՀ Գլխավոր դատախազության պաշտոնական կայքը, գործին մասնակցելով երրորդ կողմի կարգավիճակում՝ Հայաստանի Հանրապետությունը ակնկալում էր, որպեսզի Եվրոպական դատարանի վճռից բացառվեն ձեւակերպումներ, որոնք կարող են որեւէ կերպ կասկածի տակ առնել Հայոց ցեղասպանության փաստը:
«Այսօր հրապարակած վճռում Եվրոպական դատարանը նշեց, որ այս գործով դատարանի խնդիրը չէ որոշելու՝ արդյոք Օսմանյան կայսրությունում 1915թ. հայ ժողովրդի նկատմամբ կատարված զանգվածային կոտորածներն ու տեղահանումները կարող են որակվել ցեղասպանություն` միջազգային իրավունքում այդ հասկացությանը տրված բովանդակության տեսանկյունից: Այնուհետեւ, դատարանի Մեծ պալատը սահմանեց, որ Եվրոպական դատարանը չունի որեւէ իրավասություն` անելու իրավական հայտարարություններ այս հարցի վերաբերյալ՝ անկախ նրանից, թե որ տեսանկյունից է դա արվում:
Դատարանը վճռում նաեւ արձանագրեց, որ հայերն ունեն իրենց եւ իրենց նախնիների արժանապատվության նկատմամբ հարգանքի իրավունք, այդ թվում՝ այն շրջանակում, որն առնչվում է Ցեղասպանության հետեւանքով վնաս կրած հայկական համայնքի ինքնությանը: Դատարանը նաեւ դրանով արձանագրեց, որ հայերի այդ համոզմունքները եւ դրա հետ կապված՝ նրանց արժանապատվությունը ենթակա են պաշտպանության կոնվենցիոն չափանիշների շրջանակում:
Եվ վերջապես, Փերինչեքի հետ կապված կոնկրետ գործով Եվրոպական դատարանը սահմանեց, որ նրան քրեական պատասխանատվության ենթարկելը ոչ թե ընդհանրապես հակասում է Եվրոպական դատարանի նախադեպային իրավունքին, այլ արձանագրեց, որ Փերինչեքի նկատմամբ սխալ է կիրառվել շվեյցարական օրենքը: Այսինքն՝ Հայոց ցեղասպանությունը ժխտելը քրեականացնելը եւ դրա համար քրեական պատասխանատվության ենթարկելը համարվել է իրավաչափ, որը, սակայն, պետք է արվի բացառապես Եվրոպական կոնվենցիայի շրջանակում»,- նշել են Գլխավոր դատախազությունում:

ЕСПЧ удовлетворил требование Армении, заявили в Генпрокуратуре - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Генеральная прокуратура Армении заявила, что удовлетворены все требования правительства Армении, представленные в Европейский суд по правам человека (ЕСПЧ) в рамках дела «Догу Перинчек против Швейцарии».
Как сообщается на официальном сайте Генпрокуратуры Армении, участвуя в судебном процессе в качестве третьей стороны, Армения стремилась к тому, чтобы в решении ЕСПЧ не было формулировок, каким-либо образом подвергающих сомнению факт Геноцида армян.
«Европейский суд в объявленном сегодня решении отметил, что в задачи суда в рамках данного дела не входило установление того, являлись ли массовые убийства и депортации армян в Османской империи в 1915 году геноцидом с точки зрения определения этого понятия в международном праве. Большая палата ЕСПЧ постановила, что Европейский суд не уполномочен делать юридические заявления по данному вопросу, независимо от угла его рассмотрения.
В решении суда также констатируется, что армяне имеют право на уважение к своему  достоинству и достоинству своих предков, в том числе и в контексте самоидентификации армянской общины, потерпевшей ущерб в результате Геноцида. Тем самым, суд подтвердил, что эти убеждения Армении, а также связанное с ними чувство собственного достоинства, подлежат защите в рамках стандартов конвенции.
И наконец, в рамках данного конкретного дела Европейский суд постановил, что применение уголовной ответственности в отношении Перинчека не противоречит прецедентному праву Европейского суда, а в отношении Перинчека был неправильно применен швейцарский закон. То есть, криминализация отрицания Геноцида армян и применение уголовной ответственности за его отрицание Евросуд посчитал правомерным, отметив, что их следовало реализовать исключительно в рамках Европейской конвенции», - отметили в Генеральной прокуратуре Армении.