Մարգե Մարդիսալու-Քահար. Կարեւոր է, որ ԵՄ-ՀՀ հարաբերությունները լինեն հնարավորինս խորը
Երեւան: Մեդիամաքս: Երեւանում հոկտեմբերի 20-21-ին ընթանում է «ԵՄ-ի հետ կապված խնդիրների եւ Հայաստանում ԵՄ կողմից ֆինանսավորվող գործունեության իրազեկում» դասընթացը՝ լրագրողների, քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների եւ հանրային կապերի մասնագետների մասնակցությամբ:
Դասընթացը նախաձեռնած Արեւելյան գործընկերության Էստոնիայի կենտրոնի ղեկավար Մարգե Մարդիսալու-Քահարը Մեդիամաքս-ին ասել է, որ բազմաթիվ ծրագրեր կան Արեւելյան գործընկերության (ԱլԳ) երկրներում, իսկ իրենց նպատակն է համախմբել մասնագետներին՝ միասին քննարկելու եւ հասկանալու, թե ինչպես է ճիշտ իրականացնել ԵՄ վերաբերյալ հասարակության իրազեկումը:
«ԱլԳ երեք երկրներն ընտրել են ԵՄ-ի հետ ասոցացման համաձայնագրի ճանապարհը, մյուս երեքը՝ այդ թվում Հայաստանը, այլ ուղիով գնացին: Չնայած դրան, մեզ համար շատ կարեւոր է, որ ԵՄ-ՀՀ հարաբերությունները լինեն հնարավորինս խորը եւ փոխշահավետ: Պետք է գտնել համագործակցության իրավական փաստաթղթի ձեւը, բայց դրա այժմյան բացակայությունն էլ չի նշանակում, որ հարաբերություններ չկան»,- ասել է Մարգե Մարդիսալու-Քահարը:
Դասընթացի ժամանակ Տարածաշրջանային հետազոտությունների կենտրոնի տնօրեն, քաղաքագետ Ռիչարդ Կիրակոսյանը կարծիք է հայտնել, որ Հայաստանի կառավարությունն այժմ ավելի մեծ ուշադրություն պետք է դարձնի ԵՄ-ի հետ հարաբերություններին, իսկ հիմնական փորձաքարը մարդու իրավունքների շուրջ երկխոսությունն է, որին ՀՀ-ն մնում է հավատարիմ:
«Պետք է խորացնել հարաբերությունները բոլոր ուղղություններով»,- ասել է նա:
ՀՀ ԱԳՆ Եվրոպայի վարչության Եվրամիության բաժնի պետ Մհեր Մարգարյանի բնորոշմամբ, ԵՄ-ի հետ Հայաստանի հարաբերություններն ավելին են, քան իրավական փաստաթղթի շուրջ քննարկումներ: Նա նկատել է, որ ԱլԳ շրջանակներում արդեն իսկ կա լայն համագործակցություն:
«Առաջիկայում նախատեսվում են իրավական շրջանակի նորացման շուրջ քննարկումներ»,- ասել է նա:
ԵՄ-ՀՀ հարաբերություններն այժմ կարգավորվում են Գործընկերության եւ համագործակցության համաձայնագրով, որն ուժի մեջ է մտել 1999-ին, իսկ 2009-ին սպառել է վավերականության ժամկետը: Վերջին 5 տարիներին այն ավտոմատ կերպով երկարացվել է, որին պետք է փոխարիներ ԵՄ-ի հետ ասոցացման համաձայնագիրը:  Դրա ստորագրումից Հայաստանի հրաժարվելուց հետո քննարկվում է իրավական նոր փաստաթղթի ձեւավորման հարցը:

Марге Мардисалу-Кахар: Важно, чтобы отношения ЕС-Армения были максимально глубокими
Ереван /Медиамакс/. 20-21 октября в Ереване проходит семинар на тему «Осведомление о проблемах, связанных с ЕС, и деятельностью, финансируемой ЕС» при участии журналистов, представителей гражданского общества и специалистов по общественным отношениям.
Руководитель Эстонского центра Восточного партнерства Марге Мардисалу-Кахар сказала Медиамакс, что в странах Восточного партнерства есть множество программ, а цель Центра заключается в объединении специалистов, чтобы обсудить и понять, как правильно осуществлять информирование общественности о ЕС.
«Три страны Восточного партнерства выбрали путь Соглашения об ассоциации с ЕС, другие три, в том числе Армения, пошли другим путем. Несмотря на это, для нас очень важно, чтобы отношения ЕС-Армения были максимально глубокими и взаимовыгодными. Нужно найти форму документа о сотрудничестве, однако его отсутствие не означает, что отношений не существует»,- сказала Марге Мардисалу-Кахар.
В ходе семинара директор Центра региональных исследований, политолог Ричард Киракосян выразил мнение, что правительство Армении теперь должно уделять больше внимания отношениям с ЕС, а основным пробным камнем является диалог вокруг прав человека, которому Армения остается верна.
«Нужно углублять отношения по всем направлениям»,- сказал он.
По определению начальника отделения Европейского Союза департамента Европы МИД Армении Мгера Маргаряна, отношения Армении с ЕС - больше, чем обсуждения вокруг юридического документа. Он заметил, что в рамках Восточного партнерства уже существует широкое сотрудничество.
«В ближайшее время планируется проведение обсуждений относительно обновления правовой базы»,- сказал он.
Отношения ЕС-Армения в настоящее время регулируются Соглашением о партнерстве и сотрудничестве, которое вступило в силу в 1999г., а срок его действия истек в 2009г. За последние 5 лет он автоматически продлевался. Его должно было заменить Соглашение об ассоциации с ЕС, однако после отказа со стороны Армении сейчас обсуждается вопрос формирования нового правового документа.