Մեկնարկել է Լեւոն Խաչիկյանի 100-ամյակին նվիրված գիտաժողովը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Մատենադարանում այսօր բացվել է ինստիտուտի հիմնադիր տնօրեն, ակադեմիկոս Լեւոն Խաչիկյանի 100-ամյակին նվիրված միջազգային գիտաժողովը:
«Մաշտոցյան Մատենադարանը իր հիմնադրումից մինչ օրս համարվում է բացառիկ կառույց: Այն թե՛ ձեռագրատուն է, թե՛ գրադարան, թե՛ գիտահետազոտական ինստիտուտ եւ թե՛ թանգարան: Այս յուրահատուկ միացությունը աննախընթաց էր եւ որեւէ մի օրինակի վրա հիմնված չէր: Մեր հռչակավոր վանքերը թե՛ գրչության կենտրոն էին, թե՛ մատենադարան եւ թե՛ դպրոց: Միջնադարյան ավանդույթների հետ այս միաձուլման ու ազգային աղբյուրներից սնված այս յուրահատուկ, իր նմանը չունեցող կառույցի համար եւս առաջին հերթին պարտական ենք Լեւոն Խաչիկյանին»,- նշել է Մատենադարանի տնօրեն Վահան Տեր-Ղեւոնդյանը։
ՀՀ կրթության եւ գիտության նախարար Արայիկ Հարությունյանն էլ ասել է, որ այս գիտաժողովը տարվա կարեւորագույն հայագիտական իրադարձություններից մեկն է:
Գիտաժողովի ընթացքում կներկայացվի ավելի քան 70 զեկույց հայագիտության տարբեր ուղղություններով, զեկույցներով հանդես կգան միջազգային (Իտալիա, Ֆրանսիա, Ռուսաստան, ԱՄՆ, Շվեյցարիա, Հունաստան, Ուկրաինա) գիտնականներ:

Стартовала конференция, посвященная 100-летию Левона Хачикяна
Ереван /Медиамакс/. В Матенадаране стартовала международная конференция, посвященная 100-летию директора-основателя института древних рукописей, академика Левона Хачикяна.
«Матенадаран со дня основания по сей день считается исключительной структурой. Это и хранилище рукописей, и библиотека, и научно-исследовательский институт, и музей. За это слияние со средневековыми традициями и за эту особенную, единственную в своем роде структуру, пропитанную национальными источниками, мы в первую очередь обязаны Левону Хачикяну»,- отметил директор Матенадарана Ваан Тер-Гевондян.
Министр образования и науки Армении Араик Арутюнян заявил, что эта конференция – одна из важнейших арменоведческих мероприятий этого года.
В ходе конференции будут представлены более 70 докладов по разным направлениям арменоведения, с докладами выступят международные ученые (Италия, Франция, Россия, США, Швейцария, Греция, Украина).