Մեկնարկել է Լեւոն Խաչիկյանի 100-ամյակին նվիրված գիտաժողովը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Մատենադարանում այսօր բացվել է ինստիտուտի հիմնադիր տնօրեն, ակադեմիկոս Լեւոն Խաչիկյանի 100-ամյակին նվիրված միջազգային գիտաժողովը:
«Մաշտոցյան Մատենադարանը իր հիմնադրումից մինչ օրս համարվում է բացառիկ կառույց: Այն թե՛ ձեռագրատուն է, թե՛ գրադարան, թե՛ գիտահետազոտական ինստիտուտ եւ թե՛ թանգարան: Այս յուրահատուկ միացությունը աննախընթաց էր եւ որեւէ մի օրինակի վրա հիմնված չէր: Մեր հռչակավոր վանքերը թե՛ գրչության կենտրոն էին, թե՛ մատենադարան եւ թե՛ դպրոց: Միջնադարյան ավանդույթների հետ այս միաձուլման ու ազգային աղբյուրներից սնված այս յուրահատուկ, իր նմանը չունեցող կառույցի համար եւս առաջին հերթին պարտական ենք Լեւոն Խաչիկյանին»,- նշել է Մատենադարանի տնօրեն Վահան Տեր-Ղեւոնդյանը։
ՀՀ կրթության եւ գիտության նախարար Արայիկ Հարությունյանն էլ ասել է, որ այս գիտաժողովը տարվա կարեւորագույն հայագիտական իրադարձություններից մեկն է:
Գիտաժողովի ընթացքում կներկայացվի ավելի քան 70 զեկույց հայագիտության տարբեր ուղղություններով, զեկույցներով հանդես կգան միջազգային (Իտալիա, Ֆրանսիա, Ռուսաստան, ԱՄՆ, Շվեյցարիա, Հունաստան, Ուկրաինա) գիտնականներ:

Yerevan/Mediamax/. Matenadaran opened today International Conference of Armenian Studies, dedicated to the 100th anniversary of Levon Khachikyan, academician and Founding Director of Matenadaran.
“Matenadaran has been considered to be a unique structure from the day of its foundation, as it is equally a manuscript repository, library, scientific research institute and museum.  The fact that we have this remarkable center, which perfectly combines medieval traditions and national sources, is first of all the achievement of Levon Khachikyan,” Director of Matenadaran Vahan Ter-Ghevondyan noted.
Armenian Minister of Education and Science Arayik Harutyunyan said that this conference is among the most important events this year, dedicated to Armenian studies.
The conference will cover more than 70 reports on various directions of Armenian studies. The authors of the reports are scientists, invited from Italy France, Russia, U.S., Switzerland, Greece, Ukraine.