Կանայք եւս կարող են կամավոր պարտադիր զինծառայություն անցնել - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ Հայաստանի պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանն այսօր ասել է, որ նախատեսվում է ներդնել իգական սեռի ներկայացուցիչների կամավոր հիմունքներով պարտադիր զինծառայության համակարգ:
«Իգական սեռի ներկայացուցիչների ծառայության ժամկետը կկազմի 6 ամիս: Ընտանեկան պայմաններից ելնելով՝ տարկետման հնարավորություն, ինչպես նաեւ վաղաժամկետ արձակում չի լինելու, սակայն նրանք մինչեւ զորակոչի օրն իրավունք ունեն հրաժարվել ծառայությունից»,- կառավարության նիստի ժամանակ ասել է Սուրեն Պապիկյանը:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն էլ իր հերթին նշել է, որ «քննարկվում է երկրի եւ բանակի պատմության մեջ նոր էջ բացելու հարցը»:
«Սա պրոֆեսիոնալ բանակ ունենալու մեր հայեցակարգի շրջանակում ենք իրականացնում: Դա չի լինելու զբոսանք զորամասում, լինելու է նորմալ զինվորական ծառայություն:
Կլինեն ծառայողներ, որ կզորացրվեն 6 ամիս անց, կլինեն նաեւ մարդիկ, որ կցանկանան անցնել պրոֆեսիոնալ ծառայության եւ կհամալրեն մեր բանակը՝ անցնելով մարտական զինծառայության»,- մանրամասնել է նա:
Օրինագիծը կներկայացվի Ազգային ժողովի քննարկմանը: Օրենքի կիրարկումը տեղի կունենա առաջիկա ձմեռային զորակոչի ժամանակ:
Լիարժեք ծառայության դեպքում իգական սեռի ներկայացուցիչները ծառայության ավարտին կստանան 1 մլն դրամ պատվովճար:

Женщины также могут проходить добровольную обязательную военную службу - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Министр обороны Армении Сурен Папикян заявил сегодня, что планируется ввести систему обязательной воинской службы для представительниц женского пола на добровольной основе.
«Срок службы представительниц женского пола составит 6 месяцев. Возможности отсрочки по семейным обстоятельствам, а также досрочного освобождения от службы не будет, однако они будут иметь право отказаться от службы до дня призыва»,- сказал Сурен Папикян на заседании правительства.
Премьер-министр Армении Никол Пашинян, в свою очередь, отметил, что «обсуждается вопрос об открытии новой страницы в истории страны и армии».
«Мы реализуем это в рамках нашей концепции профессиональной армии. Это будет не прогулка в воинской части, это будет обычная военная служба.
Будут женщины-военнослужащие, которые будут демобилизованы через 6 месяцев, будут также люди, которые захотят поступить на профессиональную службу и укомплектуют нашу армию, поступив на боевую военную службу»,- уточнил он.
Законопроект будет внесен на рассмотрение в парламент и применен во время предстоящего зимнего призыва.
В случае полноценной службы представительницы женского пола получат гонорар в размере 1 млн драмов по окончании службы.