Կանայք եւս կարող են կամավոր պարտադիր զինծառայություն անցնել - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ Հայաստանի պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանն այսօր ասել է, որ նախատեսվում է ներդնել իգական սեռի ներկայացուցիչների կամավոր հիմունքներով պարտադիր զինծառայության համակարգ:
«Իգական սեռի ներկայացուցիչների ծառայության ժամկետը կկազմի 6 ամիս: Ընտանեկան պայմաններից ելնելով՝ տարկետման հնարավորություն, ինչպես նաեւ վաղաժամկետ արձակում չի լինելու, սակայն նրանք մինչեւ զորակոչի օրն իրավունք ունեն հրաժարվել ծառայությունից»,- կառավարության նիստի ժամանակ ասել է Սուրեն Պապիկյանը:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն էլ իր հերթին նշել է, որ «քննարկվում է երկրի եւ բանակի պատմության մեջ նոր էջ բացելու հարցը»:
«Սա պրոֆեսիոնալ բանակ ունենալու մեր հայեցակարգի շրջանակում ենք իրականացնում: Դա չի լինելու զբոսանք զորամասում, լինելու է նորմալ զինվորական ծառայություն:
Կլինեն ծառայողներ, որ կզորացրվեն 6 ամիս անց, կլինեն նաեւ մարդիկ, որ կցանկանան անցնել պրոֆեսիոնալ ծառայության եւ կհամալրեն մեր բանակը՝ անցնելով մարտական զինծառայության»,- մանրամասնել է նա:
Օրինագիծը կներկայացվի Ազգային ժողովի քննարկմանը: Օրենքի կիրարկումը տեղի կունենա առաջիկա ձմեռային զորակոչի ժամանակ:
Լիարժեք ծառայության դեպքում իգական սեռի ներկայացուցիչները ծառայության ավարտին կստանան 1 մլն դրամ պատվովճար:

Yerevan /Mediamax/. Armenian Defense Minister Suren Papikyan said today that it is planned to introduce a system of mandatory military service for female representatives on a voluntary basis.
“The term of service of female representatives will be 6 months. There will be no possibility of postponement, as well as early release based on family conditions, but they have the right to change their mind before the day of conscription,” Suren Papikyan said at a cabinet sitting.
Prime Minister Nikol Pashinyan, in his turn, noted that they are discussing “the issue of opening a new page in the history of the country and the army.”
“We are implementing this within the framework of our concept of having a professional army. It will not be a walk in the military unit, it will be a normal military service.
There will be those who will be discharged after 6 months, there will also be the ones who will want to enter professional service and replenish our army by passing combat military service,” he elaborated.
The bill will be submitted to the National Assembly for discussion. The law will be enforced during the upcoming winter draft.
In case of full service, female representatives will receive a fee amounting to 1 million drams at the end of the service.