Փաշինյան. Ադրբեջանցի զինծառայողը վերադարձի ցանկություն չի հայտնել - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր Ազգային ժողովում ասել է, որ ապրիլի 10-ին ՀՀ տարածքում ձերբակալված ադրբեջանցի զինծառայողը «այս պահին վերադարձի ցանկություն չի հայտնել»:
«Կատարված քննչական գործողությունների արդյունքում ակնհայտ է, որ Ադրբեջանի բանակի զինվորն իր ծառայակցի հետ ուղղակի փախուստի է դիմել իրենց դիրքերից՝ մյուս համածառայակիցների կողմից ճնշումների եւ նվաստացումների ենթարկվելու պատճառով:
Միջազգայնորեն ստանձնած մեր պարտավորություններով, եթե նման իրավիճակում հայտնված մարդը չի ցանկանում վերադառնալ, մենք բռնի ձեւերով չենք կարող նրան վերադարձնել: Գոնե այս պահին այդպիսի ցանկություն զինվորը չի հայտնել»,- ասել է նա:

Yerevan /Mediamax/. Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan said today in the National Assembly that the Azerbaijani soldier arrested in the territory of Armenia on April 10 “at this moment has expressed no wish to return.”
“Investigation showed that obviously, the soldier of the Azerbaijani army ran away with his fellow serviceman from their positions due to pressure and humiliation from other fellow soldiers.
According to assumed international commitments, if a person in such a situation does not want to return, we cannot forcibly return him. At least at this moment, the soldier has not expressed such a wish,” he said.