Հակառակորդի սադրանքի հետեւանքով պայմանագրային զինծառայող է զոհվել - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի Պաշտպանության նախարարությունից հայտնել են, որ վերջին օրերին հայ-ադրբեջանական պետական սահմանագոտու հյուսիսարեւելյան հատվածում ադրբեջանական կողմը ցուցաբերել է ակտիվություն եւ փորձել ձեռնարկել ամրաշինական աշխատանքներ՝ նպաստելով առաջնագծում լարվածության աճին:
«Հակառակորդի ակտիվությունը ճնշելու եւ հետագա սրացումները կանխելու նպատակով ՀՀ ԶՈւ առաջապահ ստորաբաժանումները ստիպված են եղել ձեռնարկել համապատասխան գործողություններ:
Հակառակորդի հերթական սադրանքի հետեւանքով սեպտեմբերի 16-ին հյուսիսարեւելյան հատվածում տեղակայված զորամասերից մեկի մարտական դիրքում մահացու հրազենային եւ բեկորային վնասվածքներ է ստացել պայմանագրային զինծառայող, կրտսեր սերժանտ Հովիկ Նելսոնի Թամազյանը։ Դեպքի մանրամասները պարզելու համար կատարվում է քննություն:
Ստեղծված իրավիճակի եւ սահմանային լարվածության աճի ամբողջ պատասխանատվությունը կրում է Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարությունը»,- ասված է ՊՆ հաղորդագրության մեջ:

Azerbaijani provocation leads to death of an Armenian serviceman - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Defense Ministry of Armenia has stated that Azerbaijani armed forces tried to conduct construction and reinforcement works in the northeastern section of the border with Armenia in recent day, thus increasing the tension on the border.
“The vanguard units of Armenian army had to undertake corresponding actions to suppress the adversary’s activities and prevent further escalation.
Resulting from yet another provocation by Azerbaijan, the Armenian army has suffered a loss on September 16: Junior Sergeant, contracted serviceman Hovik Tamazyan received mortal gunshot and shrapnel wounds while fulfilling his duties at a combat post in the northeastern section of the state border.
The military and political leadership of Azerbaijan bears the full responsibility for this situation and the increase of tension on the border,” the Defense Ministry said in a statement.