Վարչապետի 7 հետեւությունը «հուլիսյան մարտերից» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր կառավարության նիստի ժամանակ ասել է, որ «հուլիսյան մարտերից մենք դուրս ենք գալիս հաղթանակած, բայց անհրաժեշտ է կատարել նաեւ որոշակի հետեւություններ»:
Հետեւությունները վարչապետը ներկայացրել է 7 կետով.
1. Հայաստանի եւ Արցախի ընդհանուր անվտանգության համակարգը պետք է առավել ամրապնդել: Այս տեսակետից խիստ կարեւորում եմ Արցախի Հանրապետության հետ մեր սերտ համագործակցությունը եւ այդ համագործակցությանն առկա սպառնալիքներին համապատասխան նոր բովանդակություն հաղորդելը:
2. Արցախի Հանրապետությունը պետք է դառնա բանակցությունների լիարժեք կողմ:
3. Ադրբեջանը պետք է հրապարակայնորեն հրաժարվի ուժի կիրառումից եւ վստահելի քայլեր կատարի հակահայկական հռետորաբանությունը դադարեցնելու ուղղությամբ:
4. Բանակցությունները պետք է լինեն իմաստալից: Ադրբեջանի այն մոտեցումը, որ բանակցությունները պատերազմի շարունակությունն են եւ դրանց նպատակը բանակցային սեղանի շուրջ ռազմական խնդիրներ լուծելն է,  իմաստազրկում են բանակցային ողջ գործընթացը: Բանակցություններն իմաստ ունեն, եթե Ադրբեջանը պատրաստ է հետ կանգնել իր մաքսիմալիստական մոտեցումից եւ պատրաստ է փոխզիջման: Առանց որեւէ սահմանափակման Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի ճանաչումը, Հայաստանի եւ Արցախի բնակչության անվտանգությունը չեն կարող զիջվել որեւէ պարագայում:
5. Վերջին օրերին Ադրբեջանը թիրախավորեց Տավուշի մարզի մի շարք գյուղերի սահմանամերձ բնակավայրերի քաղաքացիական բնակչությանը եւ ենթակառուցվածքները: Արբեջանին զենք մատակարարող երկրները պետք է հստակ գիտակցեն, որ այդ զենքի օգտագործումը խաղաղ բնակչության դեմ հանցագործություն է, քանի որ այնպիսի տպավորություն է ստեղծվում, որ Հայաստանի զինված ուժերի եւ խաղաղ բնակչության դեմ կռվում է ոչ թե Ադրբեջանը, այլ օտարերկրյա գերճշգրիտ մահաբեր զինատեսակներ արտադրող միջազգային կոորպորացիաները՝ իրենց մասնագետներով հանդերձ: Արդեն երրորդ տասնամյակը ձգվող հակամարտությունը լուրջ վնաս է հասցնում Հայաստանի սահմանամերձ բնակավայրերին եւ Արցախում ապրող մարդկանց ու խախտում է նրանց քաղաքական, տնտեսական, բնապահպանական, տեղաշարժի եւ այլ իրավունքներ: Այն մոտեցումը, որ այդ իրավունքները կարող են իրացվել միայն հակամարտության կարգավորումից հետո, ընդունելի չէ: Հակամարտության գոտում ապրող մարդկանց խնդիրները պետք է դառնան բանակցային օրակարգի առաջնային մաս:
6. Հրադադարի պահպանման մոնիթորինգը, որը գոյություն ուներ մինչեւ համավարակը, փաստացի խիստ սահմանափակ է: Անհրաժեշտ է ներդնել արդյունավետ միջազգային մոնիթորինգ, որը կլինի մշտական եւ կունենա ստուգողական մեխանիզմներ, որոնք կարձանագրեն, թե երբ եւ որ կողմն է խախտել հրադադարը: Նմանօրինակ մոնիթորինգային գործունեություն կարող է իրականացնել ԵԱՀԿ Գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի գրասենյակը, որն ունի տարածաշրջանում տարիների փորձառություն եւ կարող է ապահովել ԵԱՀԿ դիտորդների մշտական ներկայությունը տարածաշրջանում՝ թե՛ պետական սահմանին եւ թե՛ շփման գծում:
Զինվորականների միջեւ տեղում ուղիղ կապի ապահովումը արդյունավետ գործիք է միջադեպերը կանխելու եւ պարզաբանելու ուղղությամբ:
7. Հակամարտության խաղաղ կարգավորման նպատակով Հայաստանը շարունակելու է աշխատել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հետ: Մենք վճառականորեն մերժել եւ մերժելու ենք հակամարտության շահարկմամբ  տարածաշրջանը ապակայունացնելու Թուրքիայի փորձերը:

Ереван /Медиамакс/. Премьер-министр Армении Никол Пашинян на сегодняшнем заседании правительства заявил, что «мы выходим победителями из июльских боев, но необходимо сделать некоторые выводы».
Выводы премьер-министр представил в 7 пунктах:
1. Необходимо максимально укрепить общую систему безопасности Армении и Арцаха. С этой точки зрения подчеркиваю важность нашего тесного сотрудничества с Республикой Арцах и придания этому сотрудничеству нового содержания в соответствии с существующими угрозами.
2. Республика Арцах должна стать полноценной стороной переговоров.
3. Азербайджан должен публично отказаться от применения силы и предпринять заслуживающие доверия шаги по прекращению антиармянской риторики.
4. Переговоры должны быть содержательными. Подход Азербайджана, что переговоры являются продолжением войны и нацелены на решение военных задач за столом переговоров, делает весь переговорный процесс бессмысленным. Переговоры имеют смысл, если Азербайджан отступит от своего максималистского подхода и будет готов на уступки. Признание права народа Арцаха на самоопределение без каких-либо ограничений, безопасность населения Армении и Арцаха не могут быть предметом уступок ни при каких обстоятельствах.
5. В последние дни Азербайджан нацелился на гражданское население и инфраструктуры ряда сел Тавушской области. Страны, поставляющие оружие Азербайджану, должны ясно понять, что использование этого оружия против мирного населения является преступлением, так как создается такое впечатление, что против Вооруженных сил и мирного населения Армении сражается не Азербайджан, а международные корпорации и их специалисты, производящие высокоточные смертоносные вооружения. Длящийся уже третье десятилетие конфликт наносит серьезный урон приграничным населенным пунктам и жителям Армении и Арцаха, нарушает их политическое, экономическое, экономическое право, право на передвижение и другие права. Тот подход, что эти права могут быть реализованы только после урегулирования конфликта, неприемлем. Проблемы людей, живущих в зоне конфликта, должны стать основополагающей частью повестки переговоров.
6. Мониторинг по сохранению перемирия, который существовал до пандемии, фактически строго ограничен. Необходимо внедрить эффективный международный мониторинг, который будет иметь постоянный характер и контрольные механизмы, фиксирующие – когда и какая сторона нарушила режим прекращения огня. Подобную мониторинговую деятельность может осуществлять офис личного представителя Действующего председателя ОБСЕ, который имеет многолетний опыт в регионе и может обеспечить постоянное присутствие наблюдателей ОБСЕ в регионе как на государственной границе, так и на линии соприкосновения.
Обеспечение прямого контакта на местах между военными является эффективным инструментом предотвращения и выяснения инцидентов.
7. С целью мирного урегулирования конфликта Армения продолжит работать с сопредседателями Минской группы ОБСЕ. Мы решительно осуждаем и будем осуждать попытки Турции дестабилизировать регион путем манипулирования конфликтом.