Վարչապետի 7 հետեւությունը «հուլիսյան մարտերից» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր կառավարության նիստի ժամանակ ասել է, որ «հուլիսյան մարտերից մենք դուրս ենք գալիս հաղթանակած, բայց անհրաժեշտ է կատարել նաեւ որոշակի հետեւություններ»:
Հետեւությունները վարչապետը ներկայացրել է 7 կետով.
1. Հայաստանի եւ Արցախի ընդհանուր անվտանգության համակարգը պետք է առավել ամրապնդել: Այս տեսակետից խիստ կարեւորում եմ Արցախի Հանրապետության հետ մեր սերտ համագործակցությունը եւ այդ համագործակցությանն առկա սպառնալիքներին համապատասխան նոր բովանդակություն հաղորդելը:
2. Արցախի Հանրապետությունը պետք է դառնա բանակցությունների լիարժեք կողմ:
3. Ադրբեջանը պետք է հրապարակայնորեն հրաժարվի ուժի կիրառումից եւ վստահելի քայլեր կատարի հակահայկական հռետորաբանությունը դադարեցնելու ուղղությամբ:
4. Բանակցությունները պետք է լինեն իմաստալից: Ադրբեջանի այն մոտեցումը, որ բանակցությունները պատերազմի շարունակությունն են եւ դրանց նպատակը բանակցային սեղանի շուրջ ռազմական խնդիրներ լուծելն է,  իմաստազրկում են բանակցային ողջ գործընթացը: Բանակցություններն իմաստ ունեն, եթե Ադրբեջանը պատրաստ է հետ կանգնել իր մաքսիմալիստական մոտեցումից եւ պատրաստ է փոխզիջման: Առանց որեւէ սահմանափակման Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի ճանաչումը, Հայաստանի եւ Արցախի բնակչության անվտանգությունը չեն կարող զիջվել որեւէ պարագայում:
5. Վերջին օրերին Ադրբեջանը թիրախավորեց Տավուշի մարզի մի շարք գյուղերի սահմանամերձ բնակավայրերի քաղաքացիական բնակչությանը եւ ենթակառուցվածքները: Արբեջանին զենք մատակարարող երկրները պետք է հստակ գիտակցեն, որ այդ զենքի օգտագործումը խաղաղ բնակչության դեմ հանցագործություն է, քանի որ այնպիսի տպավորություն է ստեղծվում, որ Հայաստանի զինված ուժերի եւ խաղաղ բնակչության դեմ կռվում է ոչ թե Ադրբեջանը, այլ օտարերկրյա գերճշգրիտ մահաբեր զինատեսակներ արտադրող միջազգային կոորպորացիաները՝ իրենց մասնագետներով հանդերձ: Արդեն երրորդ տասնամյակը ձգվող հակամարտությունը լուրջ վնաս է հասցնում Հայաստանի սահմանամերձ բնակավայրերին եւ Արցախում ապրող մարդկանց ու խախտում է նրանց քաղաքական, տնտեսական, բնապահպանական, տեղաշարժի եւ այլ իրավունքներ: Այն մոտեցումը, որ այդ իրավունքները կարող են իրացվել միայն հակամարտության կարգավորումից հետո, ընդունելի չէ: Հակամարտության գոտում ապրող մարդկանց խնդիրները պետք է դառնան բանակցային օրակարգի առաջնային մաս:
6. Հրադադարի պահպանման մոնիթորինգը, որը գոյություն ուներ մինչեւ համավարակը, փաստացի խիստ սահմանափակ է: Անհրաժեշտ է ներդնել արդյունավետ միջազգային մոնիթորինգ, որը կլինի մշտական եւ կունենա ստուգողական մեխանիզմներ, որոնք կարձանագրեն, թե երբ եւ որ կողմն է խախտել հրադադարը: Նմանօրինակ մոնիթորինգային գործունեություն կարող է իրականացնել ԵԱՀԿ Գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի գրասենյակը, որն ունի տարածաշրջանում տարիների փորձառություն եւ կարող է ապահովել ԵԱՀԿ դիտորդների մշտական ներկայությունը տարածաշրջանում՝ թե՛ պետական սահմանին եւ թե՛ շփման գծում:
Զինվորականների միջեւ տեղում ուղիղ կապի ապահովումը արդյունավետ գործիք է միջադեպերը կանխելու եւ պարզաբանելու ուղղությամբ:
7. Հակամարտության խաղաղ կարգավորման նպատակով Հայաստանը շարունակելու է աշխատել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հետ: Մենք վճառականորեն մերժել եւ մերժելու ենք հակամարտության շահարկմամբ  տարածաշրջանը ապակայունացնելու Թուրքիայի փորձերը:

Prime Minister’s 7 conclusions from “July hostilities”
Yerevan /Mediamax/. At today’s session of the government, Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan stated that “we are coming out victorious from July hostilities, but we also need to draw some conclusions.”
The Prime Minister voiced 7 conclusions:
1. The general security system of Armenia and Artsakh needs to be further strengthened. From this point of view, I attach great importance to our close cooperation with the Republic of Artsakh and to providing new content to that cooperation in line with existing threats.
2. The Republic of Artsakh should become a full party to negotiations.
3. Azerbaijan should publicly renounce the use of force and take reliable steps to end the anti-Armenian rhetoric.
4. Negotiations must be meaningful. Azerbaijan's approach that the talks are a continuation of war and aim at resolving military issues at the negotiating table, makes the whole negotiation process meaningless. Negotiations make sense if Azerbaijan is ready to give up its maximalist approach and is ready to compromise. Recognition of the right of the people of Artsakh to self-determination without any restrictions, the security of the people of Armenia and Artsakh cannot be compromised under any circumstances.
5. In recent days, Azerbaijan has targeted the civilian population and the infrastructure of border villages of Tavush region. Countries supplying weapons to Azerbaijan must clearly realize that the use of these weapons is a crime against the civilian population, because it seems that it is not Azerbaijan that is fighting against Armenian armed forces and civilians, but international corporations producing foreign high-precision lethal weapons and their specialists. The conflict that has been going on for three decades seriously damages the border settlements of Armenia and the people living in Artsakh and violates their political, economic, environmental and other rights, including the right to movement. The approach that these rights can be exercised only after the settlement of the conflict is not acceptable. Problems of people living in the conflict zone should become a priority part of negotiation agenda.
6. The ceasefire monitoring that existed before the pandemic is in fact very limited. Effective international monitoring should be introduced that will be permanent and will have control mechanisms, which will record when and which side has violated the ceasefire. Such monitoring can be carried out by the Office of the Personal Representative of the OSCE Chairperson-in-Office, who has years of experience in the region and can ensure the constant presence of OSCE observers in the region, both on the state border and on the line of contact.
Providing on-site direct communication between the military is an effective tool for preventing and clarifying incidents.
7. Armenia will continue to work with the OSCE Minsk Group Co-Chairs for the peaceful settlement of the conflict. We have resolutely rejected and will continue to reject Turkey's attempts to destabilize the region by manipulating the conflict.