Տոնոյանը Շոյգուին ներկայացրել է իրավիճակը նախիջեւանյան հատվածում - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանը Մոսկվայում ռուսաստանցի պաշտոնակից Սերգեյ Շոյգուի հետ կայացած հանդիպմանը ներկայացրել է արցախա-ադրբեջանական ուժերի շփման գծում եւ հայ-ադրբեջանական պետական սահմանին, մասնավորապես՝ նախիջեւանյան ուղղությամբ տիրող իրավիճակը։
Պաշտպանության նախարարությունից հայտնում են, որ օգոստոսի 11-ին կայացած հանդիպմանը քննարկվել են հայ-ռուսական երկկողմ ռազմաքաղաքական, ռազմական եւ ռազմատեխնիկական համագործակցության ընթացիկ խնդիրներն ու առաջիկա անելիքները։ Կողմերն անդրադարձել են նաեւ միջազգային կազմակերպությունների, մասնավորապես՝ ՀԱՊԿ- ի շրջանակում համատեղ ծրագրերին։
Խոսելով  ռազմատեխնիկական համագործակցության խնդիրների մասին, Դավիթ Տոնոյանը եւ Սերգեյ Շոյգուն կարեւորել են առկա ծրագրերի ժամանակին իրականացումը։
Անդրադառնալով Հարավային Կովկասում, Մերձավոր Արեւելքում եւ ՀԱՊԿ պատասխանատվության գոտում տիրող իրավիճակին, երկու երկրների պաշտպանության նախարարները կարեւորել են փոխադարձ վստահության եվ համատեղ ռազմավարական դաշնակցային շահերի վրա հիմնված պայմանավորվածությունների հետեւողական կյանքի կոչումը։
Հայկական կողմի խնդրանքով ՌԴ պաշտպանության նախարարը ներկայացրել է Սիրիայում տիրող օպերատիվ եւ հումանիտար իրավիճակը։ Պաշտպանության նախարարը վերահաստատել է Հայաստանի Հանրապետության կողմից Սիրիայի ժողովրդին տեղում համակողմանի մարդասիրական մասնագիտական օժանդակություն ցուցաբերելու մտադրությունը։
Այցի շրջանակում Դավիթ Տոնոյանը եղել է նաեւ ՌԴ զինված ուժերի զինվորական եւ ռազմահայրենասիրական «Պատրիոտ» կենտրոնում եւ հանդիպել կենտրոնի ներկայացուցիչների՝ Ալեքսանդր Բոչանցեւի եւ Ռազմամարտավարական խաղերի ֆեդերացիայի նախագահ, դերասան Միխայիլ Գալուստյանի հետ:
Վերջինս կիսվել է ռազմամարտավարական խաղերի զարգացման փորձով եւ պատրաստակամություն հայտնել օգնելու Հայաստանում այս ոլորտի զարգացմանը:

Тоноян представил Шойгу ситуацию на нахиджеванском участке - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Министр обороны Армении Давид Тоноян на встрече с российским коллегой Сергеем Шойгу в Москве представил ситуацию на линии соприкосновения Арцаха и Азербайджана и на армяно-азербайджанской границе, в частности - на нахиджеванском направлении.
Из минобороны Армении сообщают, что на встрече 11 августа обсуждались текущие вопросы и предстоящие задачи двустороннего армяно-российского военно-политического, военного и военно-технического сотрудничества. Стороны обсудили также совместные программы в рамках международных организаций, в частности - ОДКБ.
Говоря о вопросах военно-технического сотрудничества, Давид Тоноян и Сергей Шойгу отметили важность своевременной реализации имеющихся программ.
Коснувшись ситуации в регионах Южного Кавказа, Ближнего Востока и в зоне ответственности ОДКБ, министры обороны двух стран отметили последовательную реализацию договоренностей, основанных на взаимном доверии и совместных стратегических союзнических интересах.
По просьбе армянской стороны министр обороны России представил оперативную и гуманитарную ситуацию в Сирии. Министр обороны подтвердил намерение Армении оказывать гуманитарную и профессиональную помощь народу Сирии.
В рамках визита Давид Тоноян побывал также в военно-патриотическом центре Вооруженных сил России «Патриот» и встретился с представителями центра Александром Бочанцевым и президентом Федерации военно-тактических игр, актером Михаилом Галустяном.
Последний поделился опытом развития военно-тактических игр и выразил готовность помочь Армении в развитии данной сферы.