«Հանրային կարծիքը պետք է տարբերենք փոքրամասնության կարծիքից» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ նախագահի մոտ կայացած խորհրդակցության ժամանակ ամփոփվել են «Զինծառայողների ապահովագրության» հիմնադրամի գործունեության արդյունքները:
Հիմնադրամի տնօրեն, ՀՀ ԿԲ իրավաբանական վարչության պետ Վարուժան Ավետիքյանն ասել է, որ բոլոր տվյալները եւ իրականացված աշխատանքները մանրամասնորեն ներկայացված են հիմնադրամի պաշտոնական կայքում՝ ապահովելով գործունեության թափանցիկությունը:
Վարուժան Ավետիքյանը տեղեկացրել է, որ Արցախի Հանրապետությունը եւս ընթացիկ տարում միացել է այս նախաձեռնությանը, եւ Արցախի քաղաքացիները նույնպես հիմնադրամին փոխանցում են ամսական 1000 դրամ:
Սերժ Սարգսյանը հույս է հայտնել, որ հիմնադրամի միջոցները տարեցտարի կավելանան՝ նշելով, որ այդ միտումներն արդեն նկատելի են:
«Անցնելու է եւս 15 տարի, 20 տարի ու շատերն ասելու են՝ տեսնում եք հիմա որքան աջակցություն կա, իսկ 2015, 2018 թվականներին այն քիչ է եղել: Սա ցանկացած պետության համար շատ ծանր բեռ է, բայց անհրաժեշտ է այդ բեռը պատվով տանել:
Սա շատ լավ աշխատանք է, որ բոլորդ կատարում եք, եւ ուզում եմ բոլորիդ շնորհակալություն հայտնել: Իհարկե, լինելու են մարդիկ, ովքեր փորձելու են կատարված աշխատանքը թերագնահատել, լինելու է քննադատություն: Մենք, անշուշտ, հանրային կարծիքը պետք է հաշվի առնենք, բայց հանրային կարծիքը պետք է տարբերենք փոքր խումբ կազմող մարդկանց կարծիքից, որոնք շատ ավելի ակտիվ եւ ագրեսիվ են լինում: Մեր գլխավոր խնդիրն է՝ ճիշտ կարողանալ գնահատել՝ սա ամբողջ հասարակության կարծիքն է, թե՞ ոչ: Ես վստահ եմ, որ այս պարագայում մեր հասարակությունը գրեթե միակարծիք է. Հայրենիքի պաշտպանը անպայման պետք է սոցիալական աջակցություն ստանա, այլ ելք չկա: Եթե պետությունը ունենար մեծ գումարներ, դեռ դրա ժամանակն էլ է գալու, մենք մեր քաղաքացիներին չէինք անհանգստացնի»,- ասել է նախագահը:

Президент: «надо отличать мнение общества от мнения меньшинства» - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. На совещании у президента Армении были подведены итоги деятельности «Фонда страхования военнослужащих».
Директор фонда, начальник юридического управления Центрального банка Армении Варужан Аветикян отметил, что все данные и проделанная работа подробно представлены на официальном сайте фонда для обеспечения прозрачности.
Варужан Аветикян сообщил, что в текущем году Республика Арцах также присоединилась к этой инициативе, и граждане Арцаха ежемесячно перечисляют 1000 драмов в фонд.
Серж Саргсян выразил надежду, что средства фонда будут расти из года в год, отметив, что такая тенденция уже наблюдается.
«Пройдет еще 15 или 20 лет, и многие скажут, вот видите, сколько у нас поддержки, а в 2015 или 2018 году ее было меньше. Это очень тяжелый груз для любого государства, однако его необходимо нести с честью.
Вы выполняете очень важную работу, и хочу поблагодарить вас всех. Конечно, найдутся люди, которые будут недооценивать проделанную работу, будет и критика. Мы, несомненно, должны учитывать общественное мнение, однако общественное мнение необходимо отличать от мнения небольшой группы людей, которые бывают более активными и агрессивными. Наша главная задача - понять, это мнение всего общества или нет? Уверен, что в данном случае наша общественность придерживается единого мнения: защитники отечества обязательно должны получать социальную поддержку, другого выхода нет. Если бы государство располагало крупными средствами, хотя наступит и это время, мы бы не беспокоили наших граждан», - заявил президент.