«Հանրային կարծիքը պետք է տարբերենք փոքրամասնության կարծիքից» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ նախագահի մոտ կայացած խորհրդակցության ժամանակ ամփոփվել են «Զինծառայողների ապահովագրության» հիմնադրամի գործունեության արդյունքները:
Հիմնադրամի տնօրեն, ՀՀ ԿԲ իրավաբանական վարչության պետ Վարուժան Ավետիքյանն ասել է, որ բոլոր տվյալները եւ իրականացված աշխատանքները մանրամասնորեն ներկայացված են հիմնադրամի պաշտոնական կայքում՝ ապահովելով գործունեության թափանցիկությունը:
Վարուժան Ավետիքյանը տեղեկացրել է, որ Արցախի Հանրապետությունը եւս ընթացիկ տարում միացել է այս նախաձեռնությանը, եւ Արցախի քաղաքացիները նույնպես հիմնադրամին փոխանցում են ամսական 1000 դրամ:
Սերժ Սարգսյանը հույս է հայտնել, որ հիմնադրամի միջոցները տարեցտարի կավելանան՝ նշելով, որ այդ միտումներն արդեն նկատելի են:
«Անցնելու է եւս 15 տարի, 20 տարի ու շատերն ասելու են՝ տեսնում եք հիմա որքան աջակցություն կա, իսկ 2015, 2018 թվականներին այն քիչ է եղել: Սա ցանկացած պետության համար շատ ծանր բեռ է, բայց անհրաժեշտ է այդ բեռը պատվով տանել:
Սա շատ լավ աշխատանք է, որ բոլորդ կատարում եք, եւ ուզում եմ բոլորիդ շնորհակալություն հայտնել: Իհարկե, լինելու են մարդիկ, ովքեր փորձելու են կատարված աշխատանքը թերագնահատել, լինելու է քննադատություն: Մենք, անշուշտ, հանրային կարծիքը պետք է հաշվի առնենք, բայց հանրային կարծիքը պետք է տարբերենք փոքր խումբ կազմող մարդկանց կարծիքից, որոնք շատ ավելի ակտիվ եւ ագրեսիվ են լինում: Մեր գլխավոր խնդիրն է՝ ճիշտ կարողանալ գնահատել՝ սա ամբողջ հասարակության կարծիքն է, թե՞ ոչ: Ես վստահ եմ, որ այս պարագայում մեր հասարակությունը գրեթե միակարծիք է. Հայրենիքի պաշտպանը անպայման պետք է սոցիալական աջակցություն ստանա, այլ ելք չկա: Եթե պետությունը ունենար մեծ գումարներ, դեռ դրա ժամանակն էլ է գալու, մենք մեր քաղաքացիներին չէինք անհանգստացնի»,- ասել է նախագահը:

President: We need to discern between public opinion and that of minority - Mediamax.am
Yerevan/Mediamax/. Armenian President Serzh Sargsyan has held a meeting on conclusion of the results of the work carried out by the Insurance Foundation for Servicemen.
The foundation’s CEO, Head of Legal Department at the Central Bank of Armenia Varoujan Avedikian has stated that all data and account of the implemented efforts are provided on the foundation’s official website in detail, securing transparency of activity.
Varoujan Avedikian has also reported that the Republic of Artsakh joined in on this initiative in 2018 and now the citizens of Artsakh too can donate AMD 1000 monthly to the foundation.
Serzh Sargsyan has shared his hope that the organization’s funds will grow year by year, noting that corresponding tendencies are already evident.
“15-20 years later people will say, look how widely this foundation is supported, although in 2015 or 2018 there was little support. It is a heavy burden for any state, but we must carry that burden with honor.
You are doing a good job, for which I thank you all. It goes without saying that some people will criticize and underestimate the work you’ve done. We certainly have to take into account the public opinion, but we need to discern it from the opinion of a more vocal and aggressive minority. Our main task is to figure out whether it is the opinion of the entire society. I am convinced that our society is almost unanimous about this initiative: homeland defenders must receive social assistance, there is no other way about this. If the state had the necessary amount of money, and the time will come for that, we would not have bothered our citizens,” said the Armenian President.