Հունվարից կտրուկ կավելացվեն զոհված զինծառայողների վճարները
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ պաշտպանության նախարար Վիգեն Սարգսյանն այսօր ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանին զեկուցել է մարտական գործողությունների ընթացքում եւ մարտական հերթապահություն իրականացնող զինծառայողների զոհվելու կամ հաշմանդամություն ստանալու դեպքում պետական ապահովագրական վճարը կտրուկ ավելացնելու ծրագրի մշակումը ավարտելու մասին:
Վիգեն Սարգսյանը նշել է, որ գտնվել է բանաձեւ, որով 2017թ. հունվարի 28-ից (բանակի 25-րդ տարեդարձի օրվանից) ծագող դեպքերի համար կնախատեսվեն նոր, զգալիորեն ավելացված վճարներ:
Զոհված եւ առաջին կարգի հաշմանդամություն ստացած զինծառայողի ընտանիքները կստանան միանվագ 10 մլն դրամ ապահովագրական վճար: 2-րդ կարգի հաշմանդամություն ստացած զինծառայողին կհատկացվի միանվագ 5 մլն դրամ ապահովագրական վճար:
Զոհվելու կամ առաջին կարգի հաշմանդամություն ստանալու դեպքում ամսական ապահովագրական վճարները կկազմեն` 300 հազար դրամ սպայական անձնակազմի, 250 հազար դրամ ենթասպաների եւ 200 հազար դրամ շարքայինների դեպքում:
Երկրորդ կարգի հաշմանդամների դեպքում այդ վճարները համապատասխանաբար կկազմեն 250, 200 եւ 150 հազար դրամ:
Այդ գումարը, որպես ապահովագրական վճար, կվճարվի 20 տարի շարունակ՝ կազմելով սպայական անձնակազմի համար 82 մլն դրամ, ենթասպայական անձնակազմի պարագայում՝ 70 մլն դրամ եւ շարքայինների դեպքում՝ 48 մլն դրամ:
Հաշմանդամների պարագայում, հիմնադրամի արդյունավետ գործունեության եւ ֆինանսական միջոցների առկայության դեպքում, հիմնադրամի խորհուրդը կկարողանա 20 տարի անց որոշում կայացնել այդ վճարումների շարունակականությունն ապահովելու ուղղությամբ: Հակառակ դեպքում, 20 տարի անց հաշմանդամ զինծառայողները կսկսեն ստանալ սոցիալական ապահովության նպաստ՝ այն չափով, որքան պետության կողմից այդ ժամանակ սահմանված կլինի:
Ծրագիրը ֆինանսավորվելու է հատուկ հիմնադրամի միջոցով, որին աշխատող յուրաքանչյուր անձ ամսական վճարելու է հազար դրամ: Հիմնադրամը նաեւ հավաքագրելու է կամավոր նվիրաբերություններ: Գումարը ծախսվելու է բացառապես ապահովագրական վճարները վճարելու նպատակով: Ձեւավորվելու է ծրագրի խորհուրդ` հասարակության հարգանքն ու վստահությունը վայելող անձանցից, որը վերահսկելու է հասարակության համար եւս ամբողջությամբ թափանցիկ եւ հրապարակային այդ գործընթացը:
Վիգեն Սարգսյանն ասել է, որ ծրագիրը նախագծված է «ազգ-բանակ» տրամաբանության մեջ, որտեղ ամբողջ հասարակությունն իր վրա է վերցնում Հայրենիքի պաշտպանի սոցիալական բեռը, իսկ բանակն օգնում է այդպիսի վիճակում հայտնված իր զինծառայողին կամ զոհվելու դեպքում` նրա ընտանիքին:

Armenia to raise military pensions for fallen soldiers in January
Yerevan/Mediamax/. Minister of Defense of Armenia Vigen Sargsyan reported to President of Armenia Serzh Sargsyan today on completion of development of the program that provides for drastic increase of the state military pension for cases of disability or death during performance of military duty.
Vigen Sargsyan noted that an approach was formed which anticipates new, significantly larger pensions for cases that occur from 28 January 2017 (the 25 anniversary of the Armenian Armed Forces).
Families with dead or first degree disabled soldiers will receive at least AMD 10mln single insurance premium. Soldiers with second degree disability will receive AMD 5 mln single insurance premium.
Monthly insurance premium in cases of death or first degree disability will make AMD 300,000 for officers, AMD 250,000 for junior officers and AMD 200,000 for privates.
These premiums will make AMD 250,000, AMD 200,000 and AMD 150,000 respectively in cases of second degree disability.
This amount will be paid for 20 years as insurance premium, making total AMD 82 mln for officers, AMD 70 mln for junior officers, and AMD 48 mln for privates. As for disabled soldiers, if the fund is efficient and has necessary financial tools, in 20 years the fund council will be able to make a decision on continuation of these premiums. Otherwise, in 20 years disabled soldiers will receive social benefits in the amount established by the state in that period.
The program will be financed by a special fund, which will take AMD 1000 fee from every employed person. The fund will also raise voluntary donations. The money will be spent exclusively on paying the insurance premiums. A council will be formed from persons respected and trusted by the society, which will control this process, entirely transparent and public.
Vigen Sargsyan said that the program is designed within the “army-nation” concept, where the whole society takes the social responsibility of servicemen.