Հունվարից կտրուկ կավելացվեն զոհված զինծառայողների վճարները
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ պաշտպանության նախարար Վիգեն Սարգսյանն այսօր ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանին զեկուցել է մարտական գործողությունների ընթացքում եւ մարտական հերթապահություն իրականացնող զինծառայողների զոհվելու կամ հաշմանդամություն ստանալու դեպքում պետական ապահովագրական վճարը կտրուկ ավելացնելու ծրագրի մշակումը ավարտելու մասին:
Վիգեն Սարգսյանը նշել է, որ գտնվել է բանաձեւ, որով 2017թ. հունվարի 28-ից (բանակի 25-րդ տարեդարձի օրվանից) ծագող դեպքերի համար կնախատեսվեն նոր, զգալիորեն ավելացված վճարներ:
Զոհված եւ առաջին կարգի հաշմանդամություն ստացած զինծառայողի ընտանիքները կստանան միանվագ 10 մլն դրամ ապահովագրական վճար: 2-րդ կարգի հաշմանդամություն ստացած զինծառայողին կհատկացվի միանվագ 5 մլն դրամ ապահովագրական վճար:
Զոհվելու կամ առաջին կարգի հաշմանդամություն ստանալու դեպքում ամսական ապահովագրական վճարները կկազմեն` 300 հազար դրամ սպայական անձնակազմի, 250 հազար դրամ ենթասպաների եւ 200 հազար դրամ շարքայինների դեպքում:
Երկրորդ կարգի հաշմանդամների դեպքում այդ վճարները համապատասխանաբար կկազմեն 250, 200 եւ 150 հազար դրամ:
Այդ գումարը, որպես ապահովագրական վճար, կվճարվի 20 տարի շարունակ՝ կազմելով սպայական անձնակազմի համար 82 մլն դրամ, ենթասպայական անձնակազմի պարագայում՝ 70 մլն դրամ եւ շարքայինների դեպքում՝ 48 մլն դրամ:
Հաշմանդամների պարագայում, հիմնադրամի արդյունավետ գործունեության եւ ֆինանսական միջոցների առկայության դեպքում, հիմնադրամի խորհուրդը կկարողանա 20 տարի անց որոշում կայացնել այդ վճարումների շարունակականությունն ապահովելու ուղղությամբ: Հակառակ դեպքում, 20 տարի անց հաշմանդամ զինծառայողները կսկսեն ստանալ սոցիալական ապահովության նպաստ՝ այն չափով, որքան պետության կողմից այդ ժամանակ սահմանված կլինի:
Ծրագիրը ֆինանսավորվելու է հատուկ հիմնադրամի միջոցով, որին աշխատող յուրաքանչյուր անձ ամսական վճարելու է հազար դրամ: Հիմնադրամը նաեւ հավաքագրելու է կամավոր նվիրաբերություններ: Գումարը ծախսվելու է բացառապես ապահովագրական վճարները վճարելու նպատակով: Ձեւավորվելու է ծրագրի խորհուրդ` հասարակության հարգանքն ու վստահությունը վայելող անձանցից, որը վերահսկելու է հասարակության համար եւս ամբողջությամբ թափանցիկ եւ հրապարակային այդ գործընթացը:
Վիգեն Սարգսյանն ասել է, որ ծրագիրը նախագծված է «ազգ-բանակ» տրամաբանության մեջ, որտեղ ամբողջ հասարակությունն իր վրա է վերցնում Հայրենիքի պաշտպանի սոցիալական բեռը, իսկ բանակն օգնում է այդպիսի վիճակում հայտնված իր զինծառայողին կամ զոհվելու դեպքում` նրա ընտանիքին:

Выплаты погибшим военным с января резко возрастут - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Министр обороны Армении Виген Саргсян доложил сегодня президенту Сержу Саргсяну о завершении разработки программы по резкому повышению страховых выплат военнослужащим, погибшим или получившим инвалидность в ходе военных действий или боевого дежурства.
Виген Саргсян отметил, что найдена формула, благодаря которой с 28 января 2017 года (25-летие основание Вооруженных сид Армении) семьи погибших, а также получивших инвалидность первой степени солдат будут получать единовременные страховые выплаты в размере 10 млн драмов. Военнослужащие со второй степенью инвалидности получат по 5 млн драмов.
Ежемесячные страховые выплаты семьям погибших и получивших инвалидность первой степени офицеров составят 300 тыс. драмов. В случае с младшим офицерским составом сумма составит 250 тыс. драмов, для рядовых – 200 тыс.
В случае получения второй степени инвалидности выплаты составят, соответственно, 250, 200 и 150 тыс. драмов.
Указанные суммы будут выплачиваться в течение 20 лет, составив для офицерского состава 82 млн драмов, для младшего офицерского состава – 70 млн, а в случае с рядовыми служащими – 48 млн драмов. Для инвалидов в  случае эффективной работы фонда и наличия финансовых средств совет фонда может через 20 лет принять решение о продолжении осуществления выплат. В противном случае, через 20 лет военнослужащие с инвалидностью начнут получать пособие социального обеспечения в том размере, который на тот момент будет действовать в стране.
Программа будет финансироваться из специального фонда, в который каждый работающий гражданин страны ежемесячно будет выплачивать 1 000 драмов. Также фонд будет принимать добровольные пожертвования. Средства будут направляться исключительно на страховые выплаты. Будет сформирован совет из лиц, пользующихся уважением и доверием общества, который будет следить за поддержанием прозрачности процесса.
Виген Саргсян сказал, что программа разработана в рамках концепции «нации-армии», где все общество берет на себя социальную нагрузку защитников отечества.