«Շանթ 2015». ՀՀ ԶՈՒ-ն կբերվի բարձր մարտական պատրաստվածության - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: «Շանթ 2015» ռազմական հրամանատարաշտաբային զորավարժության սցենարով նախատեսված ցանկացած իրավիճակում ՀՀ պետական բոլոր մարմինները կազմ ու պատրաստ են՝ արագ եւ հավասարակշիռ որոշումներ կայացնելուն:
Այս մասին այսօր լրագրողներին հայտնել է ՀՀ Զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետի տեղակալ, գեներալ-լեյտենանտ Մովսես Հակոբյանը՝ նշելով, որ զորավարժության հիմնական նպատակն է պարզել պետության ներուժը հնարավոր պատերազմի ժամանակ:
Նա հիշեցրել է, որ զորավարժությունը պլանային է եւ որեւէ կապ չունի վերջին օրերի սահմանային լարվածության հետ:
«Զորավարժության անցկացումը հաստատվել է դեռեւս 2014թ. նոյեմբերին՝ ՀՀ նախագահի կողմից։  Ընդգրկում է պետական մարմինները եւ բանակային կորպուսներից մեկը։ Զորավարժության առաջին փուլում ընդգրկվել են պետական կառավարման բոլոր մարմինները, որոնք ունեն զորահավաքային պատրաստության խնդիրներ։ Նման մասշտաբի զորավարժություն առաջին անգամ է իրականացվում, որում ընդգրկված են հանրապետության բոլոր գերատեսչությունները: Նրանց աշխատանքին գնահատական տալը դեռ վաղ է, սակայն հետագայում արդյունքները կամփոփվեն»,- ասել է Մովսես Հակոբյանը:
Հիշեցնենք, որ զորավարժությունն անցկացվելու է սեպտեմբերի 3-ից 6-ը։
Զորավարժության այսօրվա սցենարի համաձայն՝ ՀՀ պետական պատկերասրահում կազմակերպվել է տարհանում, «Էրեբունի» բժշկական կենտրոնում հավելյալ մահճակալներ են տեղադրվել, որտեղ, ըստ սցենարի, պետք է տեղավորվեն տարհանված քաղաքացիները։ Ռազմական դրության հետ կապված՝ ՀՀ կապի կառավարման համակարգի որոշ հատվածներ անցել են ՀՀ ԶՈւ ղեկավարման տակ։ Ամբողջությամբ տարհանվել է Մատենադարանի աշխատակազմն ու ունեցվածքը։
Արտաշատի քաղաքային հիվանդանոցում տեղադրվել է 50 լրացուցիչ մահճակալ՝ տարհանման գործողությունների նախապատրաստման աշխատանքների շրջանակում։ Ժամը 18:00-ից սկսած՝ Հանրապետության հրապարակում ձեւավորվելու է ավտոշարասյուն, որը դեռեւս հայտնի չէ, թե ինչ հրաման է ստանալու, իսկ 2:00-ից մինչեւ լուսաբաց Ավան վարչական շրջանում հայտարարվելու է պարեկային ժամ։
Զորավարժության սցենարով փորձարկվում է նաեւ ԱԳՆ գործունեությունը, որով պարզ կդառնա, թե ինչ միջոցառումների պետք է դիմի գերատեսչությունը, որպեսզի նվազեցնի լարվածությունը։ Արտգործնախարարության առջեւ դրված է նաեւ հետեւյալ խնդիրը՝ ի՞նչ անել, եթե ՀԱՊԿ գործընկերից մեկը (բայց ոչ Ռուսաստանը) չկատարի իր պարտականությունները։
ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը կառավարության այսօր հրավիրած արտահերթ նիստում որոշել է լրիվ մարտական պատրաստվածության բերել երկրի զինված ուժերը։
Ըստ զորավարժության սցենարի՝ զինված ուժերն ունեն 65 օրվա պահուստ բոլոր նյութական միջոցների համար, իսկ որոշ նյութական միջոցների համար՝ ավելի շատ։

“Shant-2015:” Armenian Armed Forces will be brought to high combat readiness - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. As envisaged by the scenario of "Shant-2015” military strategic command and staff exercise, all Armenian state authorities are absolutely ready to take prompt and balanced decisions.
Deputy Chief of General Staff of the Armenian Armed Forces Lieutenant-General Movses Hakobyan told journalists about this noting that the military exercise primarily aims to find out the country’s potential in case of possible war.
He recalled that “Shant-2015” is a regular exercise and has nothing to do with the tension observed on the border over the past days.
“The exercise was approved by the Armenian President back in November 2014. It involves state authorities and an army corps. All state run public authorities facing issues related to mobilization readiness were included in the first phase. This is the first time such a large-scale exercise with the involvement of all ministries of the republic is held. It’s yet too early to evaluate their work but the results will be summed up in the future,” said Movses Hakobyan.
The exercise will be held from September 3 to 6.
According to today’s scenario of the exercise, evacuation has been organized at the National Gallery of Armenia, and additional hospital beds were placed at “Erebuni” Medical Center. As per the scenario, the evacuated civilians should be taken there. As to the martial law, some of the sections of the communications system have passed under the control of the Armenian Armed Forces. The staff and property of Matenadaran have been fully evacuated.
50 additional hospital beds were put at Artashat City Hospital within the framework of preparation works for evacuation. An auto cade will be formed at Republic Square starting 6 pm. It’s yet not clear what order it will get. Also, starting from 2 am till dawn curfew will be declared in Avan administrative district.
By the scenario of the exercise, the activities of the Armenian Foreign Ministry are also tested to see what measures it should take in order to ease the tension. The following task has been set before the Foreign Ministry – “what to do if one of the CSTO partners (but not Russia) does not fulfill its commitments?”
At the special meeting of the government today Armenian President Serzh Sargsyan decided to bring the country’s Armed Forces to full combat readiness.
By the scenario of the exercise, the Armed Forces have 65-day reserves for all economic means and the reserves of several economic means are designed for a longer period.