«Շանթ 2015». ՀՀ ԶՈՒ-ն կբերվի բարձր մարտական պատրաստվածության - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: «Շանթ 2015» ռազմական հրամանատարաշտաբային զորավարժության սցենարով նախատեսված ցանկացած իրավիճակում ՀՀ պետական բոլոր մարմինները կազմ ու պատրաստ են՝ արագ եւ հավասարակշիռ որոշումներ կայացնելուն:
Այս մասին այսօր լրագրողներին հայտնել է ՀՀ Զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետի տեղակալ, գեներալ-լեյտենանտ Մովսես Հակոբյանը՝ նշելով, որ զորավարժության հիմնական նպատակն է պարզել պետության ներուժը հնարավոր պատերազմի ժամանակ:
Նա հիշեցրել է, որ զորավարժությունը պլանային է եւ որեւէ կապ չունի վերջին օրերի սահմանային լարվածության հետ:
«Զորավարժության անցկացումը հաստատվել է դեռեւս 2014թ. նոյեմբերին՝ ՀՀ նախագահի կողմից։  Ընդգրկում է պետական մարմինները եւ բանակային կորպուսներից մեկը։ Զորավարժության առաջին փուլում ընդգրկվել են պետական կառավարման բոլոր մարմինները, որոնք ունեն զորահավաքային պատրաստության խնդիրներ։ Նման մասշտաբի զորավարժություն առաջին անգամ է իրականացվում, որում ընդգրկված են հանրապետության բոլոր գերատեսչությունները: Նրանց աշխատանքին գնահատական տալը դեռ վաղ է, սակայն հետագայում արդյունքները կամփոփվեն»,- ասել է Մովսես Հակոբյանը:
Հիշեցնենք, որ զորավարժությունն անցկացվելու է սեպտեմբերի 3-ից 6-ը։
Զորավարժության այսօրվա սցենարի համաձայն՝ ՀՀ պետական պատկերասրահում կազմակերպվել է տարհանում, «Էրեբունի» բժշկական կենտրոնում հավելյալ մահճակալներ են տեղադրվել, որտեղ, ըստ սցենարի, պետք է տեղավորվեն տարհանված քաղաքացիները։ Ռազմական դրության հետ կապված՝ ՀՀ կապի կառավարման համակարգի որոշ հատվածներ անցել են ՀՀ ԶՈւ ղեկավարման տակ։ Ամբողջությամբ տարհանվել է Մատենադարանի աշխատակազմն ու ունեցվածքը։
Արտաշատի քաղաքային հիվանդանոցում տեղադրվել է 50 լրացուցիչ մահճակալ՝ տարհանման գործողությունների նախապատրաստման աշխատանքների շրջանակում։ Ժամը 18:00-ից սկսած՝ Հանրապետության հրապարակում ձեւավորվելու է ավտոշարասյուն, որը դեռեւս հայտնի չէ, թե ինչ հրաման է ստանալու, իսկ 2:00-ից մինչեւ լուսաբաց Ավան վարչական շրջանում հայտարարվելու է պարեկային ժամ։
Զորավարժության սցենարով փորձարկվում է նաեւ ԱԳՆ գործունեությունը, որով պարզ կդառնա, թե ինչ միջոցառումների պետք է դիմի գերատեսչությունը, որպեսզի նվազեցնի լարվածությունը։ Արտգործնախարարության առջեւ դրված է նաեւ հետեւյալ խնդիրը՝ ի՞նչ անել, եթե ՀԱՊԿ գործընկերից մեկը (բայց ոչ Ռուսաստանը) չկատարի իր պարտականությունները։
ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը կառավարության այսօր հրավիրած արտահերթ նիստում որոշել է լրիվ մարտական պատրաստվածության բերել երկրի զինված ուժերը։
Ըստ զորավարժության սցենարի՝ զինված ուժերն ունեն 65 օրվա պահուստ բոլոր նյութական միջոցների համար, իսկ որոշ նյութական միջոցների համար՝ ավելի շատ։

«Шант-2015»: ВС Армении приведут в состояние высокой боевой готовности
Ереван /Медиамакс/. Все государственные органы Армении готовы к принятию оперативных и сбалансированных решений в любых ситуациях, предусмотренных стратегическими командно-штабными учениями «Шант-2015».
Об этом сказал сегодня замначальника Генштаба ВС Армении, генерал-лейтенант Мовсес Акопян, отметив, что главная цель учений – определить потенциал страны в случае возможной войны.
Он напомнил, что учения являются плановыми и не имеют никакого отношения к росту напряжения на границе в последние несколько дней.
«Проведение учений было утверждено президентом Армении еще в ноябре 2014 года. Они распространялись на государственные органы и один из армейских корпусов. В первом этапе учений были задействованы все органы государственного управления, имеющие мобилизационные проблемы. Учения такого масштаба, в которых были бы задействованы все ведомства республики, проводятся в стране впервые. Пока рано давать оценку их действиям, однако итоги будут подведены в будущем», - сказал Мовсес Акопян.
Напомним, что учения проходят с 3 по 6 сентября.
Согласно сегодняшнему сценарию учений в Государственной картинной галерее Армении была проведена эвакуация граждан, в медцентре «Эребуни» - размещены дополнительные койки, предусмотренные для эвакуированных лиц. В связи с военным положением некоторые участки по управлению связью перешли под контроль ВС Армении. Были полностью эвакуированы сотрудники и имущество Матенадарана.
В городской больнице Арташата было установлено 50 дополнительных кроватей в рамках подготовки к эвакуации. С 18:00 на площади Республики будет собрана автомобильная колонна, при этом пока неизвестно, какой приказ она получит. С 2:00 ночи до рассвета в столичном административном районе Аван будет объявлен комендантский час.
По сценарию учений будет проверяться также работа МИД Армении, чтобы определить, к каким действиям должно прибегать ведомство для снижения напряжения. Перед министерством стоит еще одна задача - принять меры в случае отказа одной из стран ОДКБ (но не России) выполнять свои обязанности.
На внеочередном заседании правительства президент Серж Саргсян принял решение о приведении в полную боевую готовность всех Вооруженных сил Армении.
Согласно сценарию учений, ВС снабжены 65-дневным запасом всех материальных средств, а запасы некоторых материальных средств  рассчитаны на более длительный период.