Բաքուն դեռ միայն ձեւացնում է, թե հեռանում է Արեւմուտքից
Երբ 2001 թվականի հունվարին Եվրոպայի խորհրդի կենտրոնակայանում բարձրացվեց Ադրբեջանի դրոշը, շատերը հույս ունեին, որ երկիրը կգնա եվրոպական ճանապարհով: Սակայն 23 տարի անց Ադրբեջանի լիազորությունները Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովում (ԵԽԽՎ) կասեցվեցին։ Պատճառը մարդու իրավունքների համակարգային խախտումներն են (մասնավորապես, անկախ լրագրողների եւ ակտիվիստների նկատմամբ հետապնդումները)։ ԵԽԽՎ որոշումը Բաքվի եւ արեւմտյան մայրաքաղաքների միջեւ աճող լարվածության եւս մեկ նշան էր:
Այդ հարաբերությունները միշտ էլ հակասական են եղել: Մի կողմից, դեռ 2000-ականների կեսերին նավթով եւ գազով հարուստ Ադրբեջանը մտավ եվրոպական շուկա՝ ռազմավարական գործընկերության համաձայնագրեր ստորագրելով ԵՄ-ի յուրաքանչյուր երրորդ երկրի հետ։ Մյուս կողմից, այս տարիների ընթացքում սերտ քաղաքական փոխգործակցության մասին խոսք չի գնացել։ Վերջին քաղաքական երկկողմ համաձայնագիրը ստորագրվել է 1999 թվականին, իսկ նոր պայմանավորվածությունների հասնելու հետագա բոլոր փորձերին խոչընդոտում էր ադրբեջանական կողմի կամակորությունը։
ԵՄ-ի հետ Բաքվի հարաբերություններում նոր իրողությունը սկսվեց 2020 թվականին, երբ Ադրբեջանը վեցշաբաթյա պատերազմ սկսեց Հայաստանի հետ Լեռնային Ղարաբաղի համար, եւ վերջնականապես ակնհայտ դարձավ 2022 թվականին՝ Ուկրաինա Ռուսաստանի լայնամասշտաբ ներխուժման ֆոնին:
Հայ-ադրբեջանական հակամարտության սրման ժամանակ Եվրամիությունը, որից շատերը երկար ժամանակ ակնկալում էին ավելի մեծ արտաքին քաղաքական ակտիվություն, առաջին անգամ հանդես եկավ միջնորդի դերում։ Բաքվի եւ Երեւանի միջեւ հակամարտությունը կարգավորելու փորձերում Արեւմուտքի ներգրավվածության հետ մեկտեղ, այս միջնորդությունը խորհրդանշական արդյունքներ տվեց. կողմերը փոխանակեցին գերիներին եւ ականապատ դաշտերի քարտեզները, ճանաչեցին միմյանց տարածքային ամբողջականությունը՝ հիմք դնելով ավելի առարկայական խաղաղ բանակցությունների համար:
Սակայն նրանից հետո, երբ 2023 թվականի սեպտեմբերին Ադրբեջանը վերականգնեց ամբողջական վերահսկողությունը Լեռնային Ղարաբաղի նկատմամբ, կարգավորման գործընթացը դանդաղեց։ Ռազմական էսկալացիան եւ ղարաբաղցի հայերի զանգվածային արտագաղթը ավելացրեցին լարվածությունը Բաքվի եւ արեւմտյան գործընկերների հարաբերություններում, թեեւ Արեւմուտքի կողմից Ադրբեջանի իշխանությունների գործողություններին շոշափելի գործնական արձագանք չեղավ։
Ֆրանսիան Ադրբեջանից հետ է կանչել իր դեսպանին
Առաջին հերթին նկատի ունենք Ադրբեջանի եւ Ֆրանսիայի հարաբերությունները։ Հակասությունները հատկապես սրվեցին 2023 թվականին, երբ Հայաստանում աշխատանքը սկսեց ԵՄ դիտորդական առաքելությունը (EUMA), իսկ Փարիզը որոշեց զինտեխնիկա վաճառել Երեւանին։ Բաքուն վստահ է, որ առաքելությունը, որի նպատակը Հայաստանի «սահմանամերձ շրջաններում կայունության հաստատումն է», բացառապես Ֆրանսիայի նախագիծն է։ Բայց իրականում նախաձեռնությանը մասնակցում է ԵՄ 23 երկիր, այսինքն՝ խոսքը համաեվրոպական կոնսենսուսի մասին է։
Միեւնույն ժամանակ, մինչեւ վերջերս Հայաստանի մերձավոր դաշնակից Կրեմլի վերջին հայտարարությունները վկայում են այն մասին, որ Ռուսաստանի առաջնահերթությունները փոխվել են եւ այժմ այն ավելի ու ավելի է աջակցում Ադրբեջանին: Խոսքը ռազմական դաշինքի մասին չէ, սակայն մարտավարական առումով Մոսկվայի ու Բաքվի դիրքորոշումները համընկնում են։ Ադրբեջանը ավելի ու ավելի մեծ հետաքրքրություն է ցուցաբերում ինտեգրվելու ոչ թե ԵՄ-ին, այլ Թուրքիային։
Այս ֆոնին հարց է առաջանում՝ արդյո՞ք ԵՄ-ի հետ Բաքվի հարաբերությունները  գնում են դեպի լիակատար խզում: Այս հարցի պատասխանը բացասական է, համենայն դեպս՝ առայժմ։ Բաքուն դեռ միայն ձեւացնում է, թե հեռանում է Արեւմուտքից, եւ մոտ ապագայում քիչ բան է մատնանշում իրական փոփոխությունների հավանականությունը։ Հիմնական պատճառը ուժեղ փոխկախվածությունն է. ցանկացած կտրուկ քայլ լրջորեն հարվածելու է թե՛ Ադրբեջանին, թե՛ ԵՄ-ին։
Խոսքն առաջին հերթին էներգետիկայի մասին է։ Ընդհանուր առմամբ, ադրբեջանական ծավալները ապահովում են Եվրոպայի ընդհանուր գազի կարիքների միայն մի փոքր մասը, սակայն առանձին երկրների համար (Բուլղարիա, Հունաստան, Իտալիա, իսկ վերջերս նաեւ Ռումինիա եւ Հունգարիա) չափազանց կարեւոր դեր են խաղում: Ավելին, ակնկալվում է, որ ադրբեջանական գազի մատակարարումը Սլովակիա, Խորվաթիա եւ նույնիսկ Ավստրիա կընդլայնվի։
Ադրբեջանական գազը ռազմավարական նշանակություն ունի ԵՄ-ի համար՝ որպես այլընտրանք (երբեմն՝ միակ) ռուսական վառելիքին, որի մատակարարումը դարձել է Կրեմլի աշխարհաքաղաքական հավակնությունների պատանդը։ Բացի այդ, պայմանագրային պարտավորությունները էական խոչընդոտ են հանդիսանում համաձայնագիրը խախտելու ցանկացած փորձի համար, քանի որ դրանք կհանգեցնեն միլիոնավոր, եթե ոչ միլիարդավոր դոլարների տույժերի։
Ադրբեջանն իր հերթին նույնպես մեծապես կախված է ԵՄ-ի հետ էներգետիկ հարաբերություններից։ Երկրի եկամուտների մոտավորապես 90%-ը ստացվում է նավթի եւ գազի վաճառքից՝ ապահովելով նրա քաղաքական եւ տնտեսական կայունությունը։ Միայն 2023 թվականին Ադրբեջանը ԵՄ-ին նավթի ու գազի վաճառքից ստացել էր 19 միլիարդ եվրո։ Եվ եթե ադրբեջանական նավթը զգալի գնորդներ ունի Եվրամիությունից դուրս, ապա գազի արտահանումը գրեթե ամբողջությամբ բաժին է ընկնում եվրոպական շուկային։
Բացի այդ, ըստ կանխատեսումների, արդեն 2024 թվականին Ադրբեջանն ավելի շատ եկամուտ կստանա գազից, քան նավթից, ինչը կնշանակի նրա վերջնական անցումը գազային դարաշրջանին։ Երկիրը տարեկան արդյունահանում է մոտ 50 միլիարդ խորանարդ մետր գազ եւ նախատեսում է այդ ծավալի մոտ կեսը վաճառել ԵՄ-ին։ Եթե նույնիսկ Ադրբեջանը փորձի դիվերսիֆիկացնել իր արտահանումը, դժվար թե գնորդ գտնի, որը կարող է ծավալներով համապատասխանել ԵՄ-ին։
Եվրոպայի եւ Ադրբեջանի միջեւ հարաբերություններում գնալով ավելի կարեւոր է դառնում նաեւ միջազգային առեւտրային ուղիների հարցը: Ուկրաինայում պատերազմը եւ Եմենի հութիների պատճառով Կարմիր ծովում նավագնացության խնդիրները ուշադրություն են հրավիրել Անդրկասպյան միջազգային տրանսպորտային երթուղու վրա (Միջին միջանցք): Այն կապում է Չինաստանը եւ Հարավարեւելյան Ասիան Եվրոպայի հետ։ Կենտրոնական Ասիայի միջով երթուղիները կարող են տարբեր լինել, սակայն Ադրբեջանին այլընտրանք չկա։
Բաքուն Միջին միջանցքը դիտարկում է որպես լայնածավալ ներդրումներ ներգրավելու հնարավորություն եւ այն համարում է նավթի ու գազի հետ համեմատելի եկամուտ ստանալու միակ միջոցը։ Իսկ Բրյուսելում միջանցքը դիտարկվում է որպես գոյություն ունեցող երթուղիների ռազմավարական այլընտրանք։ Պատահական չէ, որ եվրոպական եւ համաշխարհային ֆինանսական կառույցները վերջերս հայտարարեցին այս նախագծում 10 միլիարդ եվրոյի ներդրումների մասին։
Այլ կերպ ասած, խորը փոխկախվածությունը անհավանական է դարձնում խզումը  Ադրբեջանի եւ ԵՄ-ի միջեւ: Երկու կողմերն էլ շարունակում են ընդլայնել կապերը էներգետիկայի եւ առեւտրի ոլորտներում։ Այնուամենայնիվ, բացասական գործոնները նույնպես չի կարելի անտեսել։ Բաքուն առաջնահերթություն է տալիս տնտեսական շահերին եւ, կարծես, մտադիր է օգտագործել իր աճող ազդեցությունը ԵՄ-ի հետ զուտ գործարար հարաբերություններ զարգացնելու համար: Հարցն այն է, թե որքան ժամանակ Բրյուսելը կբավարարվի այս մոտեցմամբ։

Глубокая взаимозависимость делает маловероятным разрыв между Азербайджаном и ЕС
Когда в январе 2001 года в штаб-квартире Совета Европы подняли флаг Азербайджана, многие надеялись, что дальше страна пойдет по европейскому пути. Однако 23 года спустя полномочия Азербайджана в Парламентской Ассамблее Совета Европы (ПАСЕ) были приостановлены. Причина - систематические нарушения прав человека (в частности, преследование независимых журналистов и активистов). Решение ПАСЕ стало очередным признаком растущего напряжения между Баку и западными столицами.
Эти отношения всегда были неоднозначными. С одной стороны, еще в середине 2000-х годов богатый нефтью и газом Азербайджан вышел на европейский рынок, подписав соглашения о стратегическом партнерстве примерно с каждой третьей страной ЕС. С другой - за все эти годы не было и речи о каком-либо тесном политическом взаимодействии. Последнее политическое двустороннее соглашение было подписано в 1999 году, а все последующие попытки прийти к новым договоренностям упирались в несговорчивость азербайджанской стороны и откладывались на потом.
Новая реальность в отношениях Баку с ЕС наступила в 2020 году, когда Азербайджан начал шестинедельную войну с Арменией за Нагорный Карабах, и окончательно стала очевидна в 2022-м, на фоне полномасштабного вторжения России в Украину.
Во время эскалации армяно-азербайджанского конфликта Евросоюз, от которого многие давно ждали большей внешнеполитической активности, дебютировал в роли посредника. Вкупе с более активным участием Запада в попытках урегулировать конфликт между Баку и Ереваном это посредничество принесло символические результаты: стороны обменялись пленными и картами минных полей, а также признали территориальную целостность друг друга, заложив основу для более предметных мирных переговоров.
Однако после того, как в сентябре 2023-го Азербайджан восстановил полный контроль над Нагорным Карабахом, процесс урегулирования замедлился. Военная эскалация и массовый исход карабахских армян добавили напряжения в отношения Баку с западными партнерами, хотя сколь-либо значимой практической реакции Запада на действия азербайджанских властей так и не последовало.
В первую очередь имеются в виду отношения Азербайджана и Франции. Противоречия стали особенно сильными в 2023-м, когда наблюдательная миссия ЕС (EUMA) начала работу в Армении, а Париж решил продавать Еревану военную технику. В Баку уверены: миссия, заявленная цель которой - это «содействие стабильности в приграничных районах» Армении, является проектом исключительно Франции. Но на деле в инициативе участвуют 23 страны ЕС, то есть речь идет об общеевропейском консенсусе.
Одновременно с этим последние заявления Кремля - еще недавно близкого союзника Армении - указывают на то, что у России сменились приоритеты и она теперь все больше поддерживает Азербайджан. Речь не идет о военном союзе, но в тактическом плане позиции Москвы и Баку совпадают. Также Азербайджан проявляет все больше интереса к интеграции совсем не с ЕС, а с Турцией.
На этом фоне все чаще возникает вопрос, а не движутся ли отношения Баку с ЕС к полному разрыву? Ответ на него отрицательный, по крайней мере пока. Пока Баку скорее лишь делает вид, что отдаляется от Запада, и мало что указывает на вероятность реальных изменений в ближайшем будущем. Ключевая причина - сильная взаимозависимость: любой резкий шаг серьезно ударит и по Азербайджану, и по ЕС.
Речь прежде всего об энергетике. В целом азербайджанские поставки покрывают лишь небольшую часть общих потребностей Европы в газе, но для отдельных стран (Болгарии, Греции, Италии, а с недавних пор и для Румынии с Венгрией) играют крайне важную роль. Более того, ожидается расширение поставок азербайджанского газа в Словакию, Хорватию и даже Австрию.
Азербайджанский газ стратегически важен для ЕС как альтернатива (порой единственная) российскому топливу, поставки которого стали заложником геополитических амбиций Кремля. Кроме того, контрактные обязательства - существенное препятствие для любых попыток нарушить договоренности, поскольку они повлекут за собой необходимость выплачивать неустойки в размере миллионов, если не миллиардов долларов.
Азербайджан, в свою очередь, тоже сильно зависит от энергетических отношений с ЕС. Примерно 90% доходов страны поступают от продажи нефти и газа, обеспечивая ее политическую и экономическую стабильность. За один только 2023 год Азербайджан получил 19 млрд евро от продажи в ЕС нефти и газа. И если у азербайджанской нефти есть значимые покупатели и за пределами Евросоюза, то газовый экспорт почти полностью идет на европейский рынок.
Кроме того, по прогнозам, уже в текущем 2024 году Азербайджан получит больше доходов от газа, чем от нефти, что ознаменует для него окончательный переход к газовой эре. Ежегодно страна добывает около 50 млрд кубометров и планирует продавать примерно половину этого объема в ЕС. Даже если Азербайджан попытается диверсифицировать экспорт, то вряд ли найдет покупателя, способного сравниться с ЕС по объемам.
Все более важен и другой аспект в отношениях между Европой и Азербайджаном - международные торговые маршруты. Война в Украине и проблемы судоходства в Красном море из-за йеменских хуситов привлекли внимание к Транскаспийскому международному транспортному маршруту (он же Срединный коридор). Он соединяет Китай и Юго-Восточную Азию с Европой. Пути через Центральную Азию могут варьироваться, но альтернативы Азербайджану нет.
В Баку рассматривают Срединный коридор как возможность привлечь масштабные инвестиции и считают его единственным способом получать доходы, сравнимые с нефтегазовыми. В Брюсселе же коридор рассматривают как стратегическую альтернативу существующим маршрутам. Неслучайно недавно европейские и глобальные финансовые институты объявили об инвестициях в этот проект в размере 10 млрд евро.
Иными словами, глубокая взаимозависимость делает маловероятным разрыв между Азербайджаном и ЕС. Обе стороны продолжают расширять связи в энергетике и торговле. Тем не менее негативные факторы тоже нельзя сбрасывать со счетов. Баку отдает приоритет экономическим интересам и, судя по всему, намерен использовать свое растущее влияние для развития чисто деловых отношений с ЕС. Вопрос в том, как долго такой подход будет устраивать Брюссель.