•    15 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2006 ԹՎԱԿԱՆԻ ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ 11-17
Հոկտեմբերի 11-ին Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության (ԼՂՀ) նախագահ Արկադի Ղուկասյանը Ստեփանակերտում ասել էր, որ երրորդ ժամկետով ընտրվելու մտադրություն չունի:
«Նույնիսկ եթե ապագա Սահմանադրությունն ինձ նման իրավունք վերապահի, դա ամենեւին չի նշանակում, որ ես կօգտվեմ այս հնարավորությունից: Ինձ համար բարոյականության նորմերը նույնքան կարեւոր են, որքան իրավունքի նորմերը: Որպես մարդ եւ որպես նախագահ՝ ես իմ հնարավորությունների սահմաններում արել եմ ամեն ինչ, որպեսզի մեր հասարակության ժողովրդավարացման գործընթացն անշրջելի դառնա: Երբեմն դա անվտանգ չէր։ Սակայն արդյո՞ք արժե այդքան շատ բան վտանգել, որպեսզի այսօր կասկածի տակ դնել այն արժեքները, որոնց հավատարիմ է մեր ժողովուրդը, ստվեր գցել ԼՂՀ-ի կերպարի վրա», - ասել էր Արկադի Ղուկասյանը:
Արկադի Ղուկասյանը Արկադի Ղուկասյանը
«Իշխանությունն ինձ համար երբեք ինքնանպատակ չի եղել: Եթե ես ցանկանայի շարունակել նախագահել, տեսականորեն կարող էի ավելի կարճ եւ հեշտ ճանապարհ ընտրել՝ փոխելով համապատասխան օրենքը խորհրդարանում: Ի դեպ, այս առաջարկով ինձ բազմիցս դիմել են ԼՂՀ Ազգային ժողովի բազմաթիվ պատգամավորներ: Այնուամենայնիվ, ես միշտ դեմ եմ եղել, քանի որ այս մոտեցումը արմատապես հակասում է իմ սկզբունքներին: Թող ոչ ոք չկասկածի ԼՂՀ-ում ժողովրդավարական գործընթացների անշրջելիության վրա: Սա է նաեւ պատճառը, որ մեզ անհրաժեշտ է Սահմանադրություն, որը նույնիսկ տեսականորեն կբացառի նման իրավիճակների հնարավորությունը», - ասել էր Ղուկասյանը:
ՆԱՏՕ-ի Տեղեկատվական կենտրոնը
Հոկտեմբերի 11-ին Երեւանում սկսեց գործել ՆԱՏՕ-ի Տեղեկատվական Կենտրոնը:
Տեղեկատվական Կենտրոնի գործունեության մեկնարկն ազդարարեցին Կենտրոնական Ասիայում եւ Հարավային Կովկասում ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարի հատուկ ներկայացուցիչ Ռոբերտ Սիմոնսը եւ Հայաստանի արտաքին գործերի փոխնախարար Արման Կիրակոսյանը:
Իր խոսքում Ռոբերտ Սիմոնսը նշել էր, որ «Կենտրոնի բացումը Հայաստանի եւ ՆԱՏՕ-ի միջեւ հարաբերությունների խորացման վկայություն է»:
Երեւանում ՆԱՏՕ-ի Տեղեկատվական Կենտրոնի ստեղծումը նախատեսված է ՆԱՏՕ-ի հետ Հայաստանի Անհատական գործընկերության գործողությունների ծրագրով (ԱԳԳԾ-IPAP), որն ուժի մեջ էր մտել 2005 թվականի դեկտեմբերից:
•    10 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2011 ԹՎԱԿԱՆԻ ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ 11-17
ՀԱԿ-ը կոշտացնում է դիրքորոշումը
Հոկտեմբերի 14-ին Հայոց Համազգային Շարժման (ՀՀՇ) վարչության նախագահ Արամ Մանուկյանն ասել էր, որ իշխանությունների հետ երկխոսության ձախողումից հետո Հայ Ազգային Կոնգրեսը (ՀԱԿ) կոշտացրել իր դիրքորոշումը:
Արամ Մանուկյանն ասել էր, որ, ի տարբերություն արտահերթ ընտրությունների մասին պահանջի, որը ենթադրում էր իշխանության հետ քննարկումների ձեւաչափ, Սերժ Սարգսյանի հրաժարականի մասին պահանջը միակողմանի գործընթաց է:
«Այլեւս չենք ուզում բանակցել այն իշխանության հետ, որը 8-օրյա հանրահավաքների ընթացքում բլոկադայի էր ենթարկել Ազատության հրապարակը եւ ահաբեկում էր մեր ակտիվիստներին: Այս իշխանությունները բաց պատերազմ են հայտարարել ժողովրդին»,- ասել էր Մանուկյանը:
Վիգեն Սարգսյանը՝ ՀՀ նախագահի աշխատակազմի ղեկավար
Հոկտեմբերի 17-ին Վիգեն Սարգսյանը նշանակվել էր ՀՀ նախագահի աշխատակազմի ղեկավար:
Վիգեն Սարգսյանը Վիգեն Սարգսյանը
2009թ. հունվարի 27-ից Վիգեն Սարգսյանը զբաղեցնում էր Հայաստանի նախագահի աշխատակազմի ղեկավարի տեղակալի պաշտոնը:
•    5 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2016 ԹՎԱԿԱՆԻ ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ 11-17
Կրեմլը «լավատես չէ»
Հոկտեմբերի 13-ին ՌԴ նախագահի օգնական Յուրի Ուշակովը հայտարարել էր, որ «Մոսկվան լավատեսության հիմքեր չի տեսնում առաջիկայում Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման համար»:
Յուրի Ուշակովը եւ Վլադիմիր Պուտինը Յուրի Ուշակովը եւ Վլադիմիր Պուտինը
«Չէի ասի, որ մենք լավատես ենք մոտ ապագայում այդ հակամարտության կարգավորման հարցում: Սակայն Երեւանի եւ Բաքվի հետ կշարունակենք մեր նպատակաուղղված աշխատանքը»,- ասել էր Ուշակովը։
ԼՂ կարգավորման առաջընթացը հայ-թուրքական հարաբերությունների «բանալի»
Հոկտեմբերի 14-ին ՌԴ ԱԳՆ ղեկավար Սերգեյ Լավրովը Երեւանում հայտարարել էր, որ Թուրքիան կարող է դրական դեր խաղալ ԼՂ կարգավորման հարցում:
Սերգեյ Լավրովը Սերգեյ Լավրովը
«Թուրքիան կարող է դրական դեր ունենալ, ապահովելով Լեռնային Ղարաբաղի ապաշրջափակումը, ապահովելով նորմալ տնտեսական փոխգործակցությունը տարածաշրջանում: Դա կարեւոր գործոն է, որը մենք մշտապես հաշվի ենք առնում։ Եթե հանկարծ Հայաստանն ու Թուրքիան վերադառնան իրենց պայմավորվածությունների կատարմանը՝ առանց դրանք ԼՂ հակամարտության հետ շաղկապելու, մենք միայն ուրախ կլինենք: Սակայն մեր տպավորությունն այնպիսին է, որ ԼՂ կարգավորման առաջընթացն է առանցքային դեր ունենալու հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման համար», - ասել էր Լավրովը:

•    15 ЛЕТ НАЗАД: 11-17 ОКТЯБРЯ 2006 ГОДА
Президент Нагорно-Карабахской Республики (НКР) Аркадий Гукасян заявил 11 октября в Степанакерте, что «у меня не было и нет намерений избираться на третий срок».
«Если даже будущая Конституция предоставит мне такое право, это отнюдь не означает, что я воспользуюсь этой возможностью. Для меня нормы морали столь же важны, как и нормы права. Как человек и как президент я сделал все от себя зависящее, чтобы процесс демократизации нашего общества стал необратимым. Это не всегда было безопасно. Но стоило ли столь многим рисковать, чтобы сегодня поставить под сомнение ценности, которым привержен наш народ, бросить тень на имидж НКР?», - заявил Аркадий Гукасян.
Аркадий Гукасян Аркадий Гукасян
«Власть для меня никогда не была самоцелью. Если бы я хотел и далее занимать президентский пост, то теоретически мог бы избрать более короткий и легкий путь посредством изменения соответствующего закона в парламенте. Кстати, с такой идеей ко мне неоднократно обращались многие депутаты Национального Собрания НКР. Однако я всегда выступал против, поскольку такой подход в корне противоречит моим принципам. Пусть никто не сомневается в необратимости демократических процессов в НКР. В том числе и поэтому нам нужна Конституция, чтобы даже теоретически исключить возможность таких ситуаций», - заявил Гукасян.
Информационный Центр НАТО
11 октября в Ереване начал действовать Информационный Центр НАТО.
О начале работы Центра объявили специальный представитель генсека НАТО в Центральной Азии и на Южном Кавказе Роберт Симмонс и заместитель министра иностранных дел Армении Арман Киракосян.
В своей речи Роберт Симмонс отметил, что «открытие Центра является хорошим примером и свидетельством углубления отношений Армении с НАТО».
Создание Информационного Центра НАТО в Ереване было предусмотрено Планом Действий Индивидуального Партнерства (IPAP) Армении с альянсом, вступившим в силу в декабре 2005 года.
•    10 ЛЕТ НАЗАД: 11-17 ОКТЯБРЯ 2011 ГОДА
АНК ужесточил позицию
14 октября глава правления Армянского общенационального движения (АОД) Арам Манукян сказал, что после провала диалога с властями оппозиционный Армянский национальный конгресс (АНК) ужесточил свою позицию.
Арам Манукян сказал, что в отличие от требования о проведении внеочередных выборов, которое предполагало формат обсуждений с властями, требование об отставке президента Армении Сержа Саргсяна является односторонним процессом.
«Мы больше не хотим вести переговоры с властями, которые в течение 8-дневных митингов подвергали блокаде площадь Свободы и преследовали наших активистов. Эти власти объявили открытую войну народу»,- сказал Арам Манукян.
Виген Саргсян - руководитель аппарата президента
17 октября Виген Саргсян был назначен руководителем аппарата президента Армении.
Виген Саргсян Виген Саргсян
С 27 января 2009 года Виген Саргсян занимал пост заместителя руководителя аппарата главы государства.
•    5 ЛЕТ НАЗАД: 11-17 ОКТЯБРЯ 2016 ГОДА
В Кремле «нет оптимизма»
13 октября помощник президента России Юрий Ушаков заявил, что Москва «не испытывает большого оптимизма» по поводу урегулирования карабахского конфликта в ближайшее время.
Юрий Ушаков и Владимир Путин Юрий Ушаков и Владимир Путин
«Я бы не сказал, что мы испытываем большой оптимизм по поводу урегулирования этого конфликта в ближайшее время. Но будем продолжать настойчивую работу с Баку и с Ереваном», - сказал Ушаков.
«Прогресс в карабахском урегулировании - ключ к армяно-турецким отношениям»
14 октября глава МИД РФ Сергей Лавров заявил в Ереване, что Турция может сыграть позитивную роль в нагорно-карабахском урегулировании.
«Турция может сыграть позитивную роль, обеспечивая разблокирование Нагорного Карабаха, обеспечивая нормальное экономическое взаимодействие в регионе - это такой важный фактор, который мы всегда учитываем. Если вдруг Армения и Турция вернутся к выполнению своих договоренностей без связи с карабахским конфликтом, мы будем только рады. Но наши ощущения таковы, что прогресс в карабахском урегулировании будет ключевым, чтобы армяно-турецкие отношения нормализовались», - сказал Лавров.