•    15 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2006 ԹՎԱԿԱՆԻ ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ 11-17
Հոկտեմբերի 11-ին Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության (ԼՂՀ) նախագահ Արկադի Ղուկասյանը Ստեփանակերտում ասել էր, որ երրորդ ժամկետով ընտրվելու մտադրություն չունի:
«Նույնիսկ եթե ապագա Սահմանադրությունն ինձ նման իրավունք վերապահի, դա ամենեւին չի նշանակում, որ ես կօգտվեմ այս հնարավորությունից: Ինձ համար բարոյականության նորմերը նույնքան կարեւոր են, որքան իրավունքի նորմերը: Որպես մարդ եւ որպես նախագահ՝ ես իմ հնարավորությունների սահմաններում արել եմ ամեն ինչ, որպեսզի մեր հասարակության ժողովրդավարացման գործընթացն անշրջելի դառնա: Երբեմն դա անվտանգ չէր։ Սակայն արդյո՞ք արժե այդքան շատ բան վտանգել, որպեսզի այսօր կասկածի տակ դնել այն արժեքները, որոնց հավատարիմ է մեր ժողովուրդը, ստվեր գցել ԼՂՀ-ի կերպարի վրա», - ասել էր Արկադի Ղուկասյանը:
Արկադի Ղուկասյանը Արկադի Ղուկասյանը
«Իշխանությունն ինձ համար երբեք ինքնանպատակ չի եղել: Եթե ես ցանկանայի շարունակել նախագահել, տեսականորեն կարող էի ավելի կարճ եւ հեշտ ճանապարհ ընտրել՝ փոխելով համապատասխան օրենքը խորհրդարանում: Ի դեպ, այս առաջարկով ինձ բազմիցս դիմել են ԼՂՀ Ազգային ժողովի բազմաթիվ պատգամավորներ: Այնուամենայնիվ, ես միշտ դեմ եմ եղել, քանի որ այս մոտեցումը արմատապես հակասում է իմ սկզբունքներին: Թող ոչ ոք չկասկածի ԼՂՀ-ում ժողովրդավարական գործընթացների անշրջելիության վրա: Սա է նաեւ պատճառը, որ մեզ անհրաժեշտ է Սահմանադրություն, որը նույնիսկ տեսականորեն կբացառի նման իրավիճակների հնարավորությունը», - ասել էր Ղուկասյանը:
ՆԱՏՕ-ի Տեղեկատվական կենտրոնը
Հոկտեմբերի 11-ին Երեւանում սկսեց գործել ՆԱՏՕ-ի Տեղեկատվական Կենտրոնը:
Տեղեկատվական Կենտրոնի գործունեության մեկնարկն ազդարարեցին Կենտրոնական Ասիայում եւ Հարավային Կովկասում ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարի հատուկ ներկայացուցիչ Ռոբերտ Սիմոնսը եւ Հայաստանի արտաքին գործերի փոխնախարար Արման Կիրակոսյանը:
Իր խոսքում Ռոբերտ Սիմոնսը նշել էր, որ «Կենտրոնի բացումը Հայաստանի եւ ՆԱՏՕ-ի միջեւ հարաբերությունների խորացման վկայություն է»:
Երեւանում ՆԱՏՕ-ի Տեղեկատվական Կենտրոնի ստեղծումը նախատեսված է ՆԱՏՕ-ի հետ Հայաստանի Անհատական գործընկերության գործողությունների ծրագրով (ԱԳԳԾ-IPAP), որն ուժի մեջ էր մտել 2005 թվականի դեկտեմբերից:
•    10 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2011 ԹՎԱԿԱՆԻ ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ 11-17
ՀԱԿ-ը կոշտացնում է դիրքորոշումը
Հոկտեմբերի 14-ին Հայոց Համազգային Շարժման (ՀՀՇ) վարչության նախագահ Արամ Մանուկյանն ասել էր, որ իշխանությունների հետ երկխոսության ձախողումից հետո Հայ Ազգային Կոնգրեսը (ՀԱԿ) կոշտացրել իր դիրքորոշումը:
Արամ Մանուկյանն ասել էր, որ, ի տարբերություն արտահերթ ընտրությունների մասին պահանջի, որը ենթադրում էր իշխանության հետ քննարկումների ձեւաչափ, Սերժ Սարգսյանի հրաժարականի մասին պահանջը միակողմանի գործընթաց է:
«Այլեւս չենք ուզում բանակցել այն իշխանության հետ, որը 8-օրյա հանրահավաքների ընթացքում բլոկադայի էր ենթարկել Ազատության հրապարակը եւ ահաբեկում էր մեր ակտիվիստներին: Այս իշխանությունները բաց պատերազմ են հայտարարել ժողովրդին»,- ասել էր Մանուկյանը:
Վիգեն Սարգսյանը՝ ՀՀ նախագահի աշխատակազմի ղեկավար
Հոկտեմբերի 17-ին Վիգեն Սարգսյանը նշանակվել էր ՀՀ նախագահի աշխատակազմի ղեկավար:
Վիգեն Սարգսյանը Վիգեն Սարգսյանը
2009թ. հունվարի 27-ից Վիգեն Սարգսյանը զբաղեցնում էր Հայաստանի նախագահի աշխատակազմի ղեկավարի տեղակալի պաշտոնը:
•    5 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2016 ԹՎԱԿԱՆԻ ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ 11-17
Կրեմլը «լավատես չէ»
Հոկտեմբերի 13-ին ՌԴ նախագահի օգնական Յուրի Ուշակովը հայտարարել էր, որ «Մոսկվան լավատեսության հիմքեր չի տեսնում առաջիկայում Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման համար»:
Յուրի Ուշակովը եւ Վլադիմիր Պուտինը Յուրի Ուշակովը եւ Վլադիմիր Պուտինը
«Չէի ասի, որ մենք լավատես ենք մոտ ապագայում այդ հակամարտության կարգավորման հարցում: Սակայն Երեւանի եւ Բաքվի հետ կշարունակենք մեր նպատակաուղղված աշխատանքը»,- ասել էր Ուշակովը։
ԼՂ կարգավորման առաջընթացը հայ-թուրքական հարաբերությունների «բանալի»
Հոկտեմբերի 14-ին ՌԴ ԱԳՆ ղեկավար Սերգեյ Լավրովը Երեւանում հայտարարել էր, որ Թուրքիան կարող է դրական դեր խաղալ ԼՂ կարգավորման հարցում:
Սերգեյ Լավրովը Սերգեյ Լավրովը
«Թուրքիան կարող է դրական դեր ունենալ, ապահովելով Լեռնային Ղարաբաղի ապաշրջափակումը, ապահովելով նորմալ տնտեսական փոխգործակցությունը տարածաշրջանում: Դա կարեւոր գործոն է, որը մենք մշտապես հաշվի ենք առնում։ Եթե հանկարծ Հայաստանն ու Թուրքիան վերադառնան իրենց պայմավորվածությունների կատարմանը՝ առանց դրանք ԼՂ հակամարտության հետ շաղկապելու, մենք միայն ուրախ կլինենք: Սակայն մեր տպավորությունն այնպիսին է, որ ԼՂ կարգավորման առաջընթացն է առանցքային դեր ունենալու հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման համար», - ասել էր Լավրովը:

•    15 YEARS AGO: OCTOBER 11-17, 2006
President of the Nagorno-Karabakh Republic (NKR) Arkady Ghukasyan stated on October 11 in Stepanakert that “I had and I have no intention to run for the third term.”
“Even if the future Constitution provides me with such a right, it does not mean that I will use this opportunity. For me, norms of morality are as important as rule of law. As a human and as a president I have done all I could to make the process of democratization of our society irreversible. It was not always secure. But was it worth risking so much to jeopardize the values to which our people are committed, to cast a shadow on the NKR’s image?” Arkady Ghukasyan stated.
Arkady Ghukasyan Arkady Ghukasyan
“For me, the power has never been an end in itself. If I wanted to continue holding the office of the president, theoretically, I could have chosen a shorter and easier way by changing the corresponding law at the parliament. By the way, many MPs have repeatedly applied to me with this idea. However, I have always opposed, as such an approach radically contradicts my principles. Let no one doubt the irreversibility of the democratic process in the NKR. This is also why we need a Constitution to even theoretically exclude the possibility of such situations,” Ghukasyan said.
Information Centre on NATO
On October 11 Information Centre on NATO started functioning in Yerevan.
The Special Representative of NATO General Secretary in the Central Asia and South Caucasus Robert Simmons and the Deputy Foreign Minister of Armenia Arman Kirakossian launched the Centre.
In his speech Robert Simmons noted that “the opening of the Center is a good example and testimony of deepening of relations between Armenia and NATO.”
Setting up the Information Centre on NATO was one of the Armenia’s commitments within the Individual Partnership Action Plan [IPAP] with the alliance, which came into force in December 2005.
•    10 YEARS AGO: OCTOBER 11-17, 2011
ANC toughens position
On October 14 head of the Armenian Pan-National Movement’s Board Aram Manukyan said that after the failure of dialogue with the authorities the opposition Armenian National Congress (ANC) has toughened its position.
Aram Manukyan said that unlike the demands on conducting snap elections which supposed the format of discussions with authorities, demand of resignation of President of Armenia Serzh Sargsyan is a one-way process.
“We do not want to negotiate with the authorities, who during the 8-day rallies blockaded the Liberty Square and persecuted our activists. These authorities have declared open war to the people,” Manukyan said.
Vigen Sargsyan - Head of Armenian President’s Staff
On October 17 Vigen Sargsyan has been appointed Head of Armenian President’s Staff.
On 27 January 2009, Armenian President Serzh Sargsyan signed a decree on appointing Vigen Sargsyan Deputy Head of the President’s staff.
•    5 YEARS AGO: OCTOBER 11-17, 2016
Kremlin “isn’t optimistic”
On October 13 Russian President’s aide Yuri Ushakov stated today that Moscow “doesn’t feel very optimistic” about the NK issue settlement taking place in near future.
Yuri Ushakov and Vladimir Putin Yuri Ushakov and Vladimir Putin
“I wouldn’t say that we’re very optimistic about the settlement of this issue taking place in near future. But we will continue persistent work with Baku and Yerevan,” Ushakov said.
“Progress in Karabakh conflict settlement – key to Armenian-Turkish relations”
On October 14 Russia’s Foreign Affairs Minister Sergey Lavrov stated in Yerevan that Turkey may play a positive role in the settlement of the Nagorno-Karabakh conflict.
“Turkey may play a positive role, ensuring the unblocking of Nagorno Karabakh, ensuring normal economic interaction in the region – it is a very important factor which we always consider. If Armenia and Turkey return to the implementation of their arrangements without any connection to Karabakh conflict, we will be only pleased. But we feel that the progress in the Karabakh conflict settlement will be a key to normalization of Armenian-Turkish relations,” Lavrov said.