Ռոբերտ Սիմոնսը եւ ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը
Սեպտեմբերի 20-ին, «Հայաստան 2020» ծրագրի նախաձեռնությամբ, Երեւանում բացվել էր Հայաստանի կայուն զարգացման ռազմավարության համահայկական համաժողովը:
«Հայաստան 2020»-ի խորհրդի անդամ, Flagship Ventures ընկերության գործադիր տնօրեն Նուբար Աֆեյանը համաժողովում ասել էր, որ վերջին մի քանի տարիների ընթացքում Հայաստանը առաջընթաց է գրանցել տնտեսության ոլորտում, «սակայն, եթե մենք որեւէ միջոցներ չձեռնարկենք, կտրուկ անկնման ականատեսը կդառնանք»:
Աֆեյանն ասել էր, որ «եթե քրտնաջան աշխատենք, ապա մինչեւ 2020 թվականը Հայաստանը կարող է ՀՆԱ աճի ցուցանիշով հասնել Լիտվային» եւ նշել էր, որ Հայաստանի տնտեսության արդյունավետ զարգացման համար անհրաժեշտ է ստեղծել համաշխարհային հայկական ցանց, որը «թույլ կտա օգտագործել ամբողջ աշխարհի հայերի ազդեցությունը»: Նուբար Աֆեյանը շեշտել էր, որ առանց Հայաստանի տնտեսական զարգացման երկրորդ փուլի ռազմավարության անհնար է հասնել ցանկալի արդյունքների:
•    10 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ.  2010 ԹՎԱԿԱՆԻ ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ 14-20
ՌԴ ռազմակայանը եւ ՆԱՏՕ-ի հետ հարաբերությունները
Սեպտեմբերի 15-ին Կենտրոնական Ասիայում եւ Հարավային Կովկասում ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարի հատուկ ներկայացուցիչ, դեսպան Ռոբերտ Սիմոնսը Երեւանում հայտարարել էր, որ ռուսական ռազմակայանի տեղակայման ժամկետի երկարացումը չի ազդի Հայաստանի հետ դաշինքի հարաբերությունների վրա:
Սիմոնսն ասել էր, որ հանդիպումներ է ունեցել ՀՀ նախագահի, պաշտպանության եւ արտաքին գործերի նախարարների հետ, եւ «ՀՀ ղեկավարությունը հստակ հայտարարել էր ՆԱՏՕ-ի հետ հարաբերությունների զարգացումը շարունակելու մտադրության մասին»:
Ռոբերտ Սիմոնսը եւ ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը Ռոբերտ Սիմոնսը եւ ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը
Ռոբերտ Սիմոնսը կոչ էր արել ՆԱՏՕ-ի եւ Ռուսաստանի հետ Հայաստանի հարաբերությունները չընկալել որպես «խաղ զրոյական արդյունքով»:
«Մենք գիտենք, որ Հայաստանը հանդիսանում է Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության (ՀԱՊԿ) անդամ եւ Ռուսաստանի հետ ունի ռազմաքաղաքական հարաբերություններ: ՀԱՊԿ-ի հետ ՀՀ անդամության բադադրիչներից է Հայաստանում ռուսական ռազմական բազայի տեղակայումը, եւ ՆԱՏՕ-ն երբեք չի քննադատել այդ փաստը»,- ընդգծել էր Ռոբերտ Սիմոնսը:
ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը եւ ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Յաափ դե Հուփ Սխեֆերը ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը եւ ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Յաափ դե Հուփ Սխեֆերը
Սեպտեմբերի 16-ին Կիեւի «Պրոֆիլ» ամսագրում հրապարակված հարցազրույցում ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն ասել էր, որ «հաճույքով» է ընդունել ռուսական ռազմական բազայի տեղակայման ժամկետի երկարացման որոշումը:
«Դուք, հավանաբար, շատ եք լսել, որ ոչ մի պետություն` նույնիսկ ամենաուժեղը, ամենամեծը, առավել եւս` փոքր Հայաստանը, ի վիճակի չէ միայնակ ապահովել իր անվտանգությունը: Մենք Ռուսաստանի հետ դաշնակիցներ ենք, ռազմավարական գործընկերներ, եւ ոչ միայն երկկողմ հիմունքներով, այլեւ` ՀԱՊԿ շրջանակներում: Մենք ապրում ենք այնպիսի տարածաշրջանում, որտեղ շատ են սպառնալիքներն ու վտանգները: Որոշ երկրներ առանձին դեպքերում նույնիսկ կասկածի տակ են դնում իրենց պատմական երկրում ապրելու հայերի իրավունքը: Պատմական եւ ժամանակակից պատճառներով մեծ է մեր տարածաշրջանում զինված բախումների հավանականությունը:
Ռուսական ռազմաբազայի զինծառայողները Ռուսական ռազմաբազայի զինծառայողները
Լուսանկարը` ՌԴ ՊՆ
Ռուսական կողմի շահը իր զինված ուժերի զարգացումն է, ռազմավարական շահերի երկարաժամկետ պլանավորման հնարավորությունը: Մեր շահը անվտանգության ապահովմանն օժանդակելն ու աջակցելն է: Դա լուրջ գործոն է ռազմական գործողությունները չվերսկսելու, կանխարգելելու համար, լավ հնարավորություն է վերազինելու մեր բանակը ժամանակակից ստանդարտներով: Այդ պատճառով ես կարծում եմ, որ այդ երկարացումը բխում է մեր ազգային շահերից»,- հայտարարել էր Սերժ Սարգսյանը:
•    5 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ.  2015 ԹՎԱԿԱՆԻ ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ 14-20
Բաքուն սրում է իրավիճակը տարածաշրջանում
Սեպտեմբերի 15-ին ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն հայտարարել էր, որ միջազգային հանրության համապատասխան արձագանքի բացակայության պայմաններում  Հարավային Կովկասում իրավիճակը սրելու ադրբեջանական կողմի փորձերը հղի են ամբողջ տարածաշրջանում իրավիճակի անկայունացմամբ:
«Ես տեղեկացրեցի ՀԱՊԿ անդամ պետությունների ղեկավարներին Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում իրավիճակի մասին՝ ուշադրությունը սեւեռելով հայ-ադրբեջանական սահմանի երկայնքով եւ ղարաբաղա-ադրբեջանական շփման գծում լարվածության էական բարձրացման վրա»,- ասել էր Սերժ Սարգսյանը Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության (ՀԱՊԿ) Հավաքական անվտանգության խորհրդի նստաշրջանի ընդլայնված կազմով նիստում:

Роберт Симмонс и президент Армении Серж Саргсян
20 сентября по инициативе проекта «Армения 2020» в Ереване открылась общеармянская конференция по вопросам стратегии стабильного развития Армении.
Выступая на конференции, член Совета «Армения 2020», исполнительный директор компании Flagship Ventures Нубар Афеян сказал, что за последние несколько лет в Армении заметен прогресс в области экономики, «однако, если не предпринять никаких мер, мы станем свидетелями резкого спада».
Афеян говорил, что «если упорно работать, то к 2020 году Армения по росту ВВП может достичь уровня Литвы» и отмечал, что для эффективного развития экономики Армении необходимо создать всемирную армянскую сеть, что «позволит использовать влияние армян по всему миру». Нубар Афеян подчеркивал, что без стратегии второго этапа экономического развития Армении невозможно достичь желаемых результатов.
•    10 ЛЕТ НАЗАД: 14-20 СЕНТЯБРЯ 2010 ГОДА
Российская база и отношения с НАТО
Спецпредставитель генсека НАТО на Южном Кавказе и в Центральной Азии Роберт Симмонс заявил 15 сентября в Ереване, что продление срока пребывания российской военной базы не отразится на отношениях альянса с Арменией.
Симмонс сказал, что провел встречи с президентом, министрами обороны и иностранных дел Армении, и «руководство Армении четко заявило о намерении продолжить развитие отношения с НАТО».
Роберт Симмонс и президент Армении Серж Саргсян Роберт Симмонс и президент Армении Серж Саргсян
Роберт Симмонс призвал не воспринимать отношения Армении с НАТО и с Россией как «игру с нулевой суммой».
«Мы знаем, что Армения является членом Организации Договора коллективной безопасности (ОДКБ) и имеет военно-политические отношения с Россией. Одним из компонентов членства Армении в ОДКБ является наличие в Армении российской военной базы, и НАТО никогда не выступало с критикой данного факта», - подчеркнул Роберт Симмонс.
В интервью, опубликованном 16 сентября в украинском в Киеве в журнале «Профиль», президент Армении Серж Саргсян заявил, что «с удовольствием» принял решение о продлении срока пребывания российской базы на территории Армени.
Президент Армении Серж Саргсян и генсек НАТО Яап де Хуп Схеффер Президент Армении Серж Саргсян и генсек НАТО Яап де Хуп Схеффер
«Вы, наверное, много раз слышали, что ни одно государство – даже самое сильное, самое большое, а тем более маленькая Армения – не в состоянии в одиночку обеспечить свою безопасность. Мы с Россией союзники, стратегические партнеры, и не только на двусторонней основе, а и в рамках ОДКБ. Мы живем в регионе, где очень много угроз и опасностей. Некоторые страны в отдельных случаях даже ставят под сомнение право армян жить на своей исторической земле. Из-за исторических и современных причин велика вероятность вооруженных столкновений в нашем регионе.
Военнослужащие российской базы в Армении Военнослужащие российской базы в Армении
Фото: минобороны РФ
Интерес российской стороны – возможность планировать развитие своих вооруженных сил, своих стратегических интересов на долгий срок. Наша заинтересованность – помощь и поддержка в обеспечении безопасности. Это серьезный фактор для невозобновления, предотвращения боевых действий, хорошая возможность перевооружить нашу армию по современным стандартам. Поэтому я думаю, что это продление исходит из наших национальных интересов», - говорил Серж Саргсян.
•    5 ЛЕТ НАЗАД: 14-20 СЕНТЯБРЯ 2015 ГОДА
Баку обостряет ситуацию в регионе
Президент Армении  Серж Саргсян заявил 15 сентября, что попытки азербайджанской стороны обострить ситуацию на Южном Кавказе при отсутствии соответствующей реакции мирового сообщества чреваты дестабилизацией ситуации во всем регионе.
«Я ознакомил руководителей стран-членов ОДКБ с ситуацией на Южном Кавказе, сфокусировав внимание на значительной эскалации напряжения на армяно-азербайджанской границе и  азербайджано-карабахской линии соприкосновения», - сказал Серж Саргсян на расширенном заседании в рамках сессии Совета коллективной безопасности Организации договора о коллективной безопасности (ОДКБ).