Ռոբերտ Սիմոնսը եւ ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը
Սեպտեմբերի 20-ին, «Հայաստան 2020» ծրագրի նախաձեռնությամբ, Երեւանում բացվել էր Հայաստանի կայուն զարգացման ռազմավարության համահայկական համաժողովը:
«Հայաստան 2020»-ի խորհրդի անդամ, Flagship Ventures ընկերության գործադիր տնօրեն Նուբար Աֆեյանը համաժողովում ասել էր, որ վերջին մի քանի տարիների ընթացքում Հայաստանը առաջընթաց է գրանցել տնտեսության ոլորտում, «սակայն, եթե մենք որեւէ միջոցներ չձեռնարկենք, կտրուկ անկնման ականատեսը կդառնանք»:
Աֆեյանն ասել էր, որ «եթե քրտնաջան աշխատենք, ապա մինչեւ 2020 թվականը Հայաստանը կարող է ՀՆԱ աճի ցուցանիշով հասնել Լիտվային» եւ նշել էր, որ Հայաստանի տնտեսության արդյունավետ զարգացման համար անհրաժեշտ է ստեղծել համաշխարհային հայկական ցանց, որը «թույլ կտա օգտագործել ամբողջ աշխարհի հայերի ազդեցությունը»: Նուբար Աֆեյանը շեշտել էր, որ առանց Հայաստանի տնտեսական զարգացման երկրորդ փուլի ռազմավարության անհնար է հասնել ցանկալի արդյունքների:
•    10 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ.  2010 ԹՎԱԿԱՆԻ ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ 14-20
ՌԴ ռազմակայանը եւ ՆԱՏՕ-ի հետ հարաբերությունները
Սեպտեմբերի 15-ին Կենտրոնական Ասիայում եւ Հարավային Կովկասում ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարի հատուկ ներկայացուցիչ, դեսպան Ռոբերտ Սիմոնսը Երեւանում հայտարարել էր, որ ռուսական ռազմակայանի տեղակայման ժամկետի երկարացումը չի ազդի Հայաստանի հետ դաշինքի հարաբերությունների վրա:
Սիմոնսն ասել էր, որ հանդիպումներ է ունեցել ՀՀ նախագահի, պաշտպանության եւ արտաքին գործերի նախարարների հետ, եւ «ՀՀ ղեկավարությունը հստակ հայտարարել էր ՆԱՏՕ-ի հետ հարաբերությունների զարգացումը շարունակելու մտադրության մասին»:
Ռոբերտ Սիմոնսը եւ ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը Ռոբերտ Սիմոնսը եւ ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը
Ռոբերտ Սիմոնսը կոչ էր արել ՆԱՏՕ-ի եւ Ռուսաստանի հետ Հայաստանի հարաբերությունները չընկալել որպես «խաղ զրոյական արդյունքով»:
«Մենք գիտենք, որ Հայաստանը հանդիսանում է Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության (ՀԱՊԿ) անդամ եւ Ռուսաստանի հետ ունի ռազմաքաղաքական հարաբերություններ: ՀԱՊԿ-ի հետ ՀՀ անդամության բադադրիչներից է Հայաստանում ռուսական ռազմական բազայի տեղակայումը, եւ ՆԱՏՕ-ն երբեք չի քննադատել այդ փաստը»,- ընդգծել էր Ռոբերտ Սիմոնսը:
ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը եւ ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Յաափ դե Հուփ Սխեֆերը ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը եւ ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Յաափ դե Հուփ Սխեֆերը
Սեպտեմբերի 16-ին Կիեւի «Պրոֆիլ» ամսագրում հրապարակված հարցազրույցում ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն ասել էր, որ «հաճույքով» է ընդունել ռուսական ռազմական բազայի տեղակայման ժամկետի երկարացման որոշումը:
«Դուք, հավանաբար, շատ եք լսել, որ ոչ մի պետություն` նույնիսկ ամենաուժեղը, ամենամեծը, առավել եւս` փոքր Հայաստանը, ի վիճակի չէ միայնակ ապահովել իր անվտանգությունը: Մենք Ռուսաստանի հետ դաշնակիցներ ենք, ռազմավարական գործընկերներ, եւ ոչ միայն երկկողմ հիմունքներով, այլեւ` ՀԱՊԿ շրջանակներում: Մենք ապրում ենք այնպիսի տարածաշրջանում, որտեղ շատ են սպառնալիքներն ու վտանգները: Որոշ երկրներ առանձին դեպքերում նույնիսկ կասկածի տակ են դնում իրենց պատմական երկրում ապրելու հայերի իրավունքը: Պատմական եւ ժամանակակից պատճառներով մեծ է մեր տարածաշրջանում զինված բախումների հավանականությունը:
Ռուսական ռազմաբազայի զինծառայողները Ռուսական ռազմաբազայի զինծառայողները
Լուսանկարը` ՌԴ ՊՆ
Ռուսական կողմի շահը իր զինված ուժերի զարգացումն է, ռազմավարական շահերի երկարաժամկետ պլանավորման հնարավորությունը: Մեր շահը անվտանգության ապահովմանն օժանդակելն ու աջակցելն է: Դա լուրջ գործոն է ռազմական գործողությունները չվերսկսելու, կանխարգելելու համար, լավ հնարավորություն է վերազինելու մեր բանակը ժամանակակից ստանդարտներով: Այդ պատճառով ես կարծում եմ, որ այդ երկարացումը բխում է մեր ազգային շահերից»,- հայտարարել էր Սերժ Սարգսյանը:
•    5 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ.  2015 ԹՎԱԿԱՆԻ ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ 14-20
Բաքուն սրում է իրավիճակը տարածաշրջանում
Սեպտեմբերի 15-ին ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն հայտարարել էր, որ միջազգային հանրության համապատասխան արձագանքի բացակայության պայմաններում  Հարավային Կովկասում իրավիճակը սրելու ադրբեջանական կողմի փորձերը հղի են ամբողջ տարածաշրջանում իրավիճակի անկայունացմամբ:
«Ես տեղեկացրեցի ՀԱՊԿ անդամ պետությունների ղեկավարներին Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում իրավիճակի մասին՝ ուշադրությունը սեւեռելով հայ-ադրբեջանական սահմանի երկայնքով եւ ղարաբաղա-ադրբեջանական շփման գծում լարվածության էական բարձրացման վրա»,- ասել էր Սերժ Սարգսյանը Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության (ՀԱՊԿ) Հավաքական անվտանգության խորհրդի նստաշրջանի ընդլայնված կազմով նիստում:

•    15 YEARS AGO: SEPTEMBER 14-20, 2005
On September 20 All Armenian Conference on “Productivity and Competitiveness: Strategies for Sustaining the Economic transformation of Armenia” opened in Yerevan upon the initiative of “Armenia-2020” project.
Addressing the conference, Member of “Armenia-2020” Board, Managing Partner of Flagship Ventures Noubar Afeyan stated that the project had existed for 3 years and 4 scenarios of Armenia’s development had been elaborated during this period. Noubar Afeyan pointed out that according to research, economic progress had been marked in Armenia over last several years, but “we will witness sharp decrease” unless necessary measures were taken.
Noubar Afeyan noted that “if we work hard, then Armenia may reach Lithuania’s level by 2020 by GPD growth. According to him, the so-called All Armenian network was to be created for Armenia’s effective development, which would allow “to use the influence of Armenians all over the world.” Noubar Afeyan stressed that it was impossible to reach desired goals without the strategy of the second phase of sustaining Armenia’s economic development.
•    10 YEARS AGO: SEPTEMBER 14-20, 2010
The Russian base and the relations with NATO
On September 15 NATO Secretary General’s Special Representative in the South Caucasus and Central Asia, Ambassador Robert Simmons stated in Yerevan that prolongation of the term of Russian military base’s deployment would have no effect on the relations of the Alliance with Armenia.
Robert Simmons said that he had held meetings with the President, Ministers of Defense and Foreign Affairs of Armenia and “the leadership of Armenia clearly stated its intention to continue developing relations with NATO”.
Robert Simmons and Armenian President Serzh Sargsyan Robert Simmons and Armenian President Serzh Sargsyan
Robert Simmons urged not to take Armenia’s relations with NATO and with Russia as a zero-sum game.
“We know that Armenia is a member of Collective Security Treaty Organization (CSTO) and has military-political relations with Russia. One of the components of Armenia’s membership in CSTO is the presence of a Russian military base in Armenia and NATO has never criticized this fact,” he said.
Armenian President Serzh Sargsyan and NATO Secretary General Jaap de Hoop Scheffer Armenian President Serzh Sargsyan and NATO Secretary General Jaap de Hoop Scheffer
In an interview published in “Profile” magazine in Kiev on September 16, Armenian President Serzh Sargsyan stated that he made the decision on prolonging the terms of the Russian base’s deployment on the territory of Armenia “with pleasure”.
“You have probably heard many times that not a single country, even the most powerful, the largest one, and especially the small Armenia, is capable of providing for its security alone. With Russia, we are allies, strategic partners, and not only on bilateral basis, but also within the framework of CSTO. We live in a region, where there are many threats and dangers. Some countries in individual cases even doubt the right of Armenians to live on their historic land. For historic and modern reasons, the likelihood of armed conflicts in our region is high.
Russian servicemen in Armenia Russian servicemen in Armenia
Photo: MoD of Russia
The interest of the Russian side is the opportunity to plan the development of its Armed Forces, its strategic interests for the long term. Our interest is the help and support in security. This is a serious factor for non-resumption, prevention of hostilities; a good opportunity to equip our army according to modern standards. This is why I believe that this prolongation is based on our national interests,” said Sargsyan.
•    5 YEARS AGO: SEPTEMBER 14-20, 2015
Baku is exacerbating the situation in the region
On September 15 Armenian President Serzh Sargsyan stated that Azerbaijan’s attempts to exacerbate the situation in South Caucasus were fraught with destabilization of the whole region’s situation, given the lack of relevant response from the international community.
“I have informed the heads of CSTO member states about the situation in South Caucasus calling their attention to considerable escalation along the Azerbaijan-Armenia border and Karabakh-Azerbaijan contact line,” Sargsyan said at the expanded session of the Collective Security Treaty Organization (CSTO).