Արկադի Տեր-Թադեւոսյանը
Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Վարդան Օսկանյանը օգոստոսի 27-ին հայտարարել էր, որ Եվրոպական Միությունը պետք է իր դերը խաղա հայ-թուրքական հարաբերությունների բարելավման գործում:
Հանդես գալով Երեւանում իր դանիացի գործընկեր Փեր Սթիգ Մյուլերի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսում, Վարդան Օսկանյանն ասել էր, որ Հարավային Կովկասի բոլոր երկրների հետ համարժեք հարաբերություններ հաստատելու դեպքում, Թուրքիան հատուկ դեր կունենա տարածաշրջանում, քանի որ հանդիսանում է ՆԱՏՕ-ի միակ անդամ-պետությունը, որը միաժամանակ սահմանակցում է Հայաստանին, Վրաստանին եւ Ադրբեջանին եւ տարածաշրջանի միակ պետությունը, որն ունի Եվրոպական Միությանն անդամակցելու թեկնածուի պաշտոնական կարգավիճակ:
•    10 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2009 ԹՎԱԿԱՆԻ ՕԳՈՍՏՈՍԻ 26-ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ 1
Հայ-թուրքական գործընթաց
Օգոստոսի 31-ին ընդունվել էր Հայաստանի, Թուրքիայի եւ Շվեյցարիայի արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների համատեղ հայտարարությունը, որում ասված էր.
«Հայաստանի Հանրապետությունը եւ Թուրքիայի Հանրապետությունը համաձայնեցին սկսել ներքին քաղաքական խորհրդակցություններ` շվեյցարական միջնորդությամբ իրականացվող բանակցությունների ընթացքում նախաստորագրված հետեւյալ երկու արձանագրությունների շուրջ. «Արձանագրություն երկու երկրների միջեւ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման մասին» եւ «Արձանագրություն երկկողմ հարաբերությունների զարգացման մասին»:
Հիշյալ երկու Արձանագրությունները սահմանում են խելամիտ ժամկետում երկկողմ հարաբերությունների կարգավորման շրջանակ: Ներքին քաղաքական խորհրդակցությունները կավարտվեն վեց շաբաթվա ընթացքում, որից հետո երկու Արձանագրությունները կստորագրվեն եւ կներկայացվեն համապատասխան խորհրդարաններին` վավերացման համար: Երկու կողմերը կգործադրեն իրենց առավելագույն ջանքերը վավերացման արագ առաջընթացի համար` համաձայն իրենց սահմանադրական եւ օրենսդրական գործընթացների:
Երկկողմ հարաբերությունների կարգավորումը կնպաստի տարածաշրջանային խաղաղությանն ու կայունությանը:
Հայաստանի Հանրապետությունը եւ Թուրքիայի Հանրապետությունը հանձն են առնում շարունակել համատեղ ջանքերը Շվեյցարիայի օժանդակությամբ»:
Աբդուլա Գյուլը, Սերժ Սարգսյանը եւ Ահմեդ Դավութօղլուն Աբդուլա Գյուլը, Սերժ Սարգսյանը եւ Ահմեդ Դավութօղլուն
Սեպտեմբերի 1-ին՝ հանդես գալով Հայաստանի ԱԳՆ կենտրոնական ապարատի եւ արտերկրում ՀՀ դեսպանների հավաքին, Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանն ասել էր.
«Ինչպես ես բազմիցս ասել եմ, Թուրքիայի հետ վարած մեր բանակցությունները եւ ձեռք բերված պայմանավորվածությունները չեն պարունակում Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորման կամ դրա հետ կապված որեւէ այլ խնդրի հետ կապված որեւէ նախապայման: Ինչպես եւ պնդում էինք, հայ-թուրքական հարաբերությունների պատմական հարթության հարցերը պետք է քննարկվեն ոչ թե պատմաբանների հանձնաժողովի, այլ միջկառավարական հանձնաժողովի ենթահանձնաժողովներից մեկի ձեւաչափով: Առաջին անգամ անկախ Հայաստանի պատմության մեջ կարեւորագույն միջազգային փաստաթղթերի ստորագրմանը կնախորդեն հանրային քննարկումներ: Դրանք հնարավորություն կտան լսելու բոլոր տեսակետներն ու մոտեցումները»:
Սեպտեմբերի 1-ին Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարար Ահմեդ Դավութօղլուն ասել էր, որ Թուրքիան հույս ունի Հայաստանի հետ սահմանը բացել մինչեւ տարեվերջ:
«Եթե ամեն ինչ ընթանա ծրագրվածի համաձայն, եւ եթե փոխադարձ քայլեր կատարվեն, սահմանը կարող է բացվել մինչեւ Նոր տարի» - ասել էր Դավութօղլուն:
Սեպտեմբերի 1-ին Եվրոպական Հանձնաժողովի անդամներ Բենիտա Ֆերերո-Վալդների եւ Օլլի Ռենը ողջունել էին հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի առաջխաղացման վերաբերյալ Հայաստանի եւ Թուրքիայի միջեւ համաձայնությունը:
«Եվրոպական Հանձնաժողովը մեծ ուշադրություն է դարձնում դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման ու զարգացման վերաբերյալ արձանագրությունների արագ եւ հաստատուն կատարմանը: Այդ համաձայնությունը կնպաստի խաղաղությանն ու կայունությանը Հարավային Կովկասում», - ասվում էր նրանց հայտարարության մեջ:
Խավյեր Սոլանան Խավյեր Սոլանան
Նույն օրը ԵՄ արտաքին եւ միասնական քաղաքականության գծով գերագույն հանձնակատար Խավյեր Սոլանան ողջունել էր «Թուրքիայի եւ Հայաստանի համաձայնությունը արձանագրությունների համաձայն ներքին քաղաքական խորհրդակցություններ սկսելու մասին, որոնք հիմք են ծառայում դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման համար»:
Սոլանան ասել էր, որ «դա կարեւոր քայլ է երկկողմ հարաբերությունների կարգավորման ճանապարհին, ինչը կնպաստի Եվրոպայի կարեւոր տարածաշրջանում խաղաղության, անվտանգության եւ կայունության հաստատմանը: Ես արժանին եմ մատուցում այդ պատմական գործընթացի առաջխաղացման գործում երկու կողմերի քաջությանն ու տեսլականին: Հուսով եմ, որ այդ երկու արձանագրությունները կստորագրվեն, կվավերացվեն եւ կիրականացվեն մոտ ապագայում», - ասել էր Սոլանան:
«Oրերի, շաբաթների եւ ամիսների հարց չէ»
Սեպտեմբերի 1-ին՝ հանդես գալով Հայաստանի ԱԳՆ կենտրոնական ապարատի եւ արտերկրում ՀՀ դեսպանների հավաքին, Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը հանձնարարել էր «բացատրել ձեր հավատարմագրման երկրների պաշտոնյաներին, որ խնդրի կարգավորումն օրերի, շաբաթների եւ ամիսների հարց չէ»:
«Բոլորը պետք է հստակ պատկերացնեն, որ մենք այժմ բանակցում ենք ընդամենը կարգավորման հիմնական սկզբունքներից մի քանիսի շուրջ: Նույնիսկ դրանց շուրջ համաձայնության գալու դեպքում բաց են մնում բազմաթիվ այլ սկզբունքներ, իսկ այնուհետեւ` բուն համաձայնագիրը, որով պետք է կարգավորվեն կիրառման մանրամասները: Դա մեծ աշխատանք պահանջող գործընթաց է:
Մեր առաջնահերթ խնդիրներն են այս փուլում` ապահովել Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության անվտանգությունը բանակցային գործընթացի շրջանում եւ հասնել խնդրի ճիշտ ընկալմանը միջազգային հանրության կողմից: Այս հակամարտության մեջ հայ ժողովուրդն եղել է գոյատեւման եւ ազատության համար պայքարող ժողովրդի դերում, եւ որեւէ մեկը իրավունք չունի ապրելու իր իրավունքը արյամբ պաշտպանած Արցախին «ագրեսոր» անվանել: Մեր պատասխանը դրան պետք է լինի միշտ կտրուկ, վստահ եւ համոզիչ», - ասել էր Հայաստանի նախագահը:
•    5 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2014 ԹՎԱԿԱՆԻ ՕԳՈՍՏՈՍԻ 26-ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ 1
«Կանխարգելիչ հարվածներ»
Օգոստոսի 26-ին Ղարաբաղյան պատերազմի հերոս, գեներալ-մայոր Արկադի Տեր-Թադեւոսյանն ասել էր, որ հայկական կողմը պետք է «կանխարգելիչ հարվածներ» հասցնի Ադրբեջանին, որպեսզի չեզոքացնի Բաքվի կողմից շփման գծում իրավիճակի մշտական լարումը:
Արկադի Տեր-Թադեւոսյանը Արկադի Տեր-Թադեւոսյանը
«Ես բնավ ռազմական գործողությունների վերսկսման կոչ չեմ անում: Բայց որպես ռազմական մասնագետ, ես առաջարկում եմ հասցնել ճիշտ մտածված, նպատակային հարվածներ եւ գրավել շփման գծում բարձրադիր դիրքերը: Եթե մենք դա չանենք, ապա ադրբեջանական կողմը մշտապես լարելու է իրավիճակը շփման գծում»,- ասել էր Կոմանդոսը:

Arkady Ter-Tadevosyan
On 27 August, Armenian Foreign Minister Vardan Oskanyan stated that the European Union must play its role in the normalization of Armenian-Turkish relations.
Speaking at the joint briefing with his Danish counterpart Per Stig Moeller, Oskanyan said that in case of establishing equal relations with all countries of the South Caucasus, Turkey would play a special role in the region as the only NATO member bordering on Armenia, Georgia and Azerbaijan at the same time, and the only country of the region with the official status of a candidate for joining the European Union.
•    10 YEARS AGO: AUGUST 26 – SEPTEMBER 1, 2009
The Armenian-Turkish process
On 31 August, Ministries of Foreign Affairs of Armenia and Turkey and the Swiss Federal Department of Foreign Affairs issued a joint statement, which read:
“The Republic of Armenia and the Republic of Turkey have agreed to start their internal political consultations on the two protocols – the “Protocol on the establishment of diplomatic relations” and the “Protocol on the development of bilateral relations” – which have been initiated in the course of their efforts under Swiss mediation.
The two Protocols provide for a framework for the normalization of their bilateral relations within a reasonable timeframe. The political consultations will be completed within six weeks, following which the two Protocols will be signed and submitted to the respective Parliaments for the ratification on each side. Both sides will make their best efforts for the timely progression of the ratification in line with their constitutional and legal procedures.
The normalization of bilateral relations will contribute to the regional peace and stability. The Republic of Armenia and the Republic of Turkey are committed are pursuing their joint efforts with the assistance of Switzerland.”
Abdullah Gul, Ahmet Davutoglu and Serzh Sargsyan Abdullah Gul, Ahmet Davutoglu and Serzh Sargsyan
On the following day, speaking at the meeting of ambassadors and the central apparatus of the Foreign Ministry, President of Armenia Serzh Sargsyan remarked:
“As I have repeatedly stated, the talks conducted with Turkey and the agreements attained do not contain any precondition related to the peaceful settlement of the Nagorno-Karabakh conflict or any other issue related to that. As we have stressed, the issues on the historical dimension will be discussed not within the committee of historians but rather within one of the sub-commissions of the intergovernmental commission. For the first time in the history of independent Armenia public debates will precede the signing of the most important international documents. The debates will enable to listen to all the views and approaches.”
On the same day, September 1, Turkish Foreign Minister Ahmet Davutoglu said that Turkey hoped to open the border with Armenia until the year-end.
“If everything goes according to the plan and reciprocal actions are taken, the border could open by the New Year,” he noted.
On September 1 EU Commissioners Benita Ferrero-Waldner and Olli Rehn welcomed the Armenian-Turkish agreement advancing the process of normalization of bilateral relations.
“The European Commission attaches high importance to a rapid and steady implementation of the protocols on the establishment of diplomatic relations and on the development of bilateral relations. This agreement should contribute to peace and stability in the South Caucasus,” they said.
Javier Solana Javier Solana
EU High Representative for Foreign and Security Policy Javier Solana “welcomed agreement between Turkey and Armenia to start internal political consultations on the protocols providing the framework for establishing diplomatic relations”.
According to him, it was a crucial step towards normalization of bilateral relations, which would greatly contribute to peace, security and stability throughout an important region of Europe. “I commend the courage and vision of both sides to move forward with this historic process. I hope the two protocols can be signed, ratified, and implemented in the near term," said Solana.
“Not a matter of days, weeks, or even months”
Again on September 1, Serzh Sargsyan ordered heads of Armenia’s diplomatic missions “to explain to officials in their host countries that the NK settlement was not a matter of days, weeks, or even months”.
“Everyone must understand clearly that we are negotiating over only some of the basic principles for settlement. Even if the agreement is reached on these, that are still many other principles to be negotiated, and after that – the agreement itself, which will regulate the details for implementation. That process requires huge work,” said Sargsyan.
He underlined that the priority was to ensure security of Nagorno-Karabakh during the negotiation period and achieve a proper understanding of the issue by the international community.
“In this struggle, the Armenian people have been the ones fighting for survival and freedom, and no one has any right to call the people of Artsakh, who defended their right to live with blood, “aggressor”. Our response to that must be forceful, confident, and compelling,” concluded Serzh Sargsyan.
•    5 YEARS AGO: AUGUST 26 – SEPTEMBER 1, 2014
“Preventive strikes”
On 26 August, Hero of Karabakh war, Major-General Arkady Ter-Tadevosyan said that the Armenian side should “make preventive strikes” against Azerbaijani forces to neutralize the permanent tension on the contact line, initiated by Baku.
Arkady Ter-Tadevosyan Arkady Ter-Tadevosyan
“I don’t call for renewal of military actions at all. As a military specialist, I suggest considered and targeted strikes to achieve high-altitude positions on the contact line. If we don’t do that, the Azerbaijani side will always aggravate the situation on the contact line,” said Ter-Tadevosyan.