Արկադի Տեր-Թադեւոսյանը
Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Վարդան Օսկանյանը օգոստոսի 27-ին հայտարարել էր, որ Եվրոպական Միությունը պետք է իր դերը խաղա հայ-թուրքական հարաբերությունների բարելավման գործում:
Հանդես գալով Երեւանում իր դանիացի գործընկեր Փեր Սթիգ Մյուլերի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսում, Վարդան Օսկանյանն ասել էր, որ Հարավային Կովկասի բոլոր երկրների հետ համարժեք հարաբերություններ հաստատելու դեպքում, Թուրքիան հատուկ դեր կունենա տարածաշրջանում, քանի որ հանդիսանում է ՆԱՏՕ-ի միակ անդամ-պետությունը, որը միաժամանակ սահմանակցում է Հայաստանին, Վրաստանին եւ Ադրբեջանին եւ տարածաշրջանի միակ պետությունը, որն ունի Եվրոպական Միությանն անդամակցելու թեկնածուի պաշտոնական կարգավիճակ:
•    10 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2009 ԹՎԱԿԱՆԻ ՕԳՈՍՏՈՍԻ 26-ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ 1
Հայ-թուրքական գործընթաց
Օգոստոսի 31-ին ընդունվել էր Հայաստանի, Թուրքիայի եւ Շվեյցարիայի արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների համատեղ հայտարարությունը, որում ասված էր.
«Հայաստանի Հանրապետությունը եւ Թուրքիայի Հանրապետությունը համաձայնեցին սկսել ներքին քաղաքական խորհրդակցություններ` շվեյցարական միջնորդությամբ իրականացվող բանակցությունների ընթացքում նախաստորագրված հետեւյալ երկու արձանագրությունների շուրջ. «Արձանագրություն երկու երկրների միջեւ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման մասին» եւ «Արձանագրություն երկկողմ հարաբերությունների զարգացման մասին»:
Հիշյալ երկու Արձանագրությունները սահմանում են խելամիտ ժամկետում երկկողմ հարաբերությունների կարգավորման շրջանակ: Ներքին քաղաքական խորհրդակցությունները կավարտվեն վեց շաբաթվա ընթացքում, որից հետո երկու Արձանագրությունները կստորագրվեն եւ կներկայացվեն համապատասխան խորհրդարաններին` վավերացման համար: Երկու կողմերը կգործադրեն իրենց առավելագույն ջանքերը վավերացման արագ առաջընթացի համար` համաձայն իրենց սահմանադրական եւ օրենսդրական գործընթացների:
Երկկողմ հարաբերությունների կարգավորումը կնպաստի տարածաշրջանային խաղաղությանն ու կայունությանը:
Հայաստանի Հանրապետությունը եւ Թուրքիայի Հանրապետությունը հանձն են առնում շարունակել համատեղ ջանքերը Շվեյցարիայի օժանդակությամբ»:
Աբդուլա Գյուլը, Սերժ Սարգսյանը եւ Ահմեդ Դավութօղլուն Աբդուլա Գյուլը, Սերժ Սարգսյանը եւ Ահմեդ Դավութօղլուն
Սեպտեմբերի 1-ին՝ հանդես գալով Հայաստանի ԱԳՆ կենտրոնական ապարատի եւ արտերկրում ՀՀ դեսպանների հավաքին, Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանն ասել էր.
«Ինչպես ես բազմիցս ասել եմ, Թուրքիայի հետ վարած մեր բանակցությունները եւ ձեռք բերված պայմանավորվածությունները չեն պարունակում Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորման կամ դրա հետ կապված որեւէ այլ խնդրի հետ կապված որեւէ նախապայման: Ինչպես եւ պնդում էինք, հայ-թուրքական հարաբերությունների պատմական հարթության հարցերը պետք է քննարկվեն ոչ թե պատմաբանների հանձնաժողովի, այլ միջկառավարական հանձնաժողովի ենթահանձնաժողովներից մեկի ձեւաչափով: Առաջին անգամ անկախ Հայաստանի պատմության մեջ կարեւորագույն միջազգային փաստաթղթերի ստորագրմանը կնախորդեն հանրային քննարկումներ: Դրանք հնարավորություն կտան լսելու բոլոր տեսակետներն ու մոտեցումները»:
Սեպտեմբերի 1-ին Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարար Ահմեդ Դավութօղլուն ասել էր, որ Թուրքիան հույս ունի Հայաստանի հետ սահմանը բացել մինչեւ տարեվերջ:
«Եթե ամեն ինչ ընթանա ծրագրվածի համաձայն, եւ եթե փոխադարձ քայլեր կատարվեն, սահմանը կարող է բացվել մինչեւ Նոր տարի» - ասել էր Դավութօղլուն:
Սեպտեմբերի 1-ին Եվրոպական Հանձնաժողովի անդամներ Բենիտա Ֆերերո-Վալդների եւ Օլլի Ռենը ողջունել էին հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի առաջխաղացման վերաբերյալ Հայաստանի եւ Թուրքիայի միջեւ համաձայնությունը:
«Եվրոպական Հանձնաժողովը մեծ ուշադրություն է դարձնում դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման ու զարգացման վերաբերյալ արձանագրությունների արագ եւ հաստատուն կատարմանը: Այդ համաձայնությունը կնպաստի խաղաղությանն ու կայունությանը Հարավային Կովկասում», - ասվում էր նրանց հայտարարության մեջ:
Խավյեր Սոլանան Խավյեր Սոլանան
Նույն օրը ԵՄ արտաքին եւ միասնական քաղաքականության գծով գերագույն հանձնակատար Խավյեր Սոլանան ողջունել էր «Թուրքիայի եւ Հայաստանի համաձայնությունը արձանագրությունների համաձայն ներքին քաղաքական խորհրդակցություններ սկսելու մասին, որոնք հիմք են ծառայում դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման համար»:
Սոլանան ասել էր, որ «դա կարեւոր քայլ է երկկողմ հարաբերությունների կարգավորման ճանապարհին, ինչը կնպաստի Եվրոպայի կարեւոր տարածաշրջանում խաղաղության, անվտանգության եւ կայունության հաստատմանը: Ես արժանին եմ մատուցում այդ պատմական գործընթացի առաջխաղացման գործում երկու կողմերի քաջությանն ու տեսլականին: Հուսով եմ, որ այդ երկու արձանագրությունները կստորագրվեն, կվավերացվեն եւ կիրականացվեն մոտ ապագայում», - ասել էր Սոլանան:
«Oրերի, շաբաթների եւ ամիսների հարց չէ»
Սեպտեմբերի 1-ին՝ հանդես գալով Հայաստանի ԱԳՆ կենտրոնական ապարատի եւ արտերկրում ՀՀ դեսպանների հավաքին, Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը հանձնարարել էր «բացատրել ձեր հավատարմագրման երկրների պաշտոնյաներին, որ խնդրի կարգավորումն օրերի, շաբաթների եւ ամիսների հարց չէ»:
«Բոլորը պետք է հստակ պատկերացնեն, որ մենք այժմ բանակցում ենք ընդամենը կարգավորման հիմնական սկզբունքներից մի քանիսի շուրջ: Նույնիսկ դրանց շուրջ համաձայնության գալու դեպքում բաց են մնում բազմաթիվ այլ սկզբունքներ, իսկ այնուհետեւ` բուն համաձայնագիրը, որով պետք է կարգավորվեն կիրառման մանրամասները: Դա մեծ աշխատանք պահանջող գործընթաց է:
Մեր առաջնահերթ խնդիրներն են այս փուլում` ապահովել Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության անվտանգությունը բանակցային գործընթացի շրջանում եւ հասնել խնդրի ճիշտ ընկալմանը միջազգային հանրության կողմից: Այս հակամարտության մեջ հայ ժողովուրդն եղել է գոյատեւման եւ ազատության համար պայքարող ժողովրդի դերում, եւ որեւէ մեկը իրավունք չունի ապրելու իր իրավունքը արյամբ պաշտպանած Արցախին «ագրեսոր» անվանել: Մեր պատասխանը դրան պետք է լինի միշտ կտրուկ, վստահ եւ համոզիչ», - ասել էր Հայաստանի նախագահը:
•    5 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2014 ԹՎԱԿԱՆԻ ՕԳՈՍՏՈՍԻ 26-ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ 1
«Կանխարգելիչ հարվածներ»
Օգոստոսի 26-ին Ղարաբաղյան պատերազմի հերոս, գեներալ-մայոր Արկադի Տեր-Թադեւոսյանն ասել էր, որ հայկական կողմը պետք է «կանխարգելիչ հարվածներ» հասցնի Ադրբեջանին, որպեսզի չեզոքացնի Բաքվի կողմից շփման գծում իրավիճակի մշտական լարումը:
Արկադի Տեր-Թադեւոսյանը Արկադի Տեր-Թադեւոսյանը
«Ես բնավ ռազմական գործողությունների վերսկսման կոչ չեմ անում: Բայց որպես ռազմական մասնագետ, ես առաջարկում եմ հասցնել ճիշտ մտածված, նպատակային հարվածներ եւ գրավել շփման գծում բարձրադիր դիրքերը: Եթե մենք դա չանենք, ապա ադրբեջանական կողմը մշտապես լարելու է իրավիճակը շփման գծում»,- ասել էր Կոմանդոսը:

Аркадий Тер-Тадевосян
27 августа министр иностранных дел Армении Вардан Осканян заявил, что Европейский Союз должен сыграть свою роль в деле нормализации армяно-турецких отношений.
Выступая на совместном брифинге со своим датским коллегой Пером Стигом Мюллером, Осканян заметил, что в случае установления равноценных отношений со всеми странами Южного Кавказа, Турция будет играть особую роль в регионе, поскольку является единственным членом НАТО, граничащим одновременно с Арменией, Грузией и Азербайджаном, и единственным государством региона, обладающим официальным статусом кандидата на вступление в Европейский Союз.
•    10 ЛЕТ НАЗАД: 26 АВГУСТА-1 СЕНТЯБРЯ 2009 ГОДА
Армяно-турецкий процесс
31 августа было принято совместное заявление внешнеполитических ведомств Армении, Турции и Швейцарии, в котором, в частности, говорилось:
«Республика Армения и Турецкая Республика договорились начать внутриполитические консультации в своих странах относительно двух протоколов - «Протокола об установлении дипломатических отношений» и «Протокола о развитии двусторонних отношений», которые были парафированы в рамках усилий при посредничестве Швейцарии.
Оба протокола устанавливают рамки для нормализации двусторонних отношений в разумные сроки. Внутриполитические консультации будут завершены в течение 6 недель, после чего оба протокола будут подписаны и представлены на ратификацию парламентов двух стран. Обе стороны приложат максимум усилий для обеспечения своевременной ратификации в соответствии с конституционными и правовыми процедурами своих стран.
Нормализация двусторонних отношений будет способствовать региональному миру и стабильности.
Республика Армения и Турецкая Республика заявляют о своей приверженности совместным усилиям при содействии Швейцарии».
Абдулла Гюль, Ахмет Давутоглу и Серж Саргсян Абдулла Гюль, Ахмет Давутоглу и Серж Саргсян
1 сентября, выступая на совещании центрального аппарата МИД и послов Армении, президент Армении Серж Саргсян сказал:
«Как я уже неоднократно говорил, наши переговоры с Турцией и достигнутые договоренности не содержат предварительных условий, связанных с урегулированием карабахского конфликта. Как мы и утверждали, исторические вопросы армяно-турецких отношений должны обсуждаться не в формате комиссии историков, а в рамках подкомиссии межправительственной комиссии. Впервые в истории независимой Армении подписанию важнейшего международного документа будут предшествовать публичные обсуждения. Они позволят услышать все мнения и подходы».
1 сентября министр иностранных дел Турции Ахмет Давутоглу сказал, что Турция надеется открыть границу с Арменией до конца года.
«Если все пойдет согласно планы и если будут сделаны взаимные шаги, граница может быть открыта к Новому году», - говорил Давутоглу.
1 сентября члены Европейской Комиссии Бенита Ферреро-Вальднер и Олли Рен приветствовали соглашение между Арменией и Турцией относительно продвижения процесса нормализации отношений.
«Европейская Комиссия придает большое значение быстрому и устойчивому выполнению протоколов по установлению и развитию дипломатических отношений. Это соглашение будет способствовать миру и стабильности на Южном Кавказе», -
Хавьер Солана Хавьер Солана
1 сентября Верховный комиссар ЕС по единой внешней и оборонной политике Хавьер Солана «приветствовал соглашение Турции и Армении о начале внутренних политических консультаций по протоколам, служащих основой для установления дипломатических отношений».
Хавьер Солана сказал, что «это важный шаг к нормализации двусторонних отношений, которая окажет содействие установлению мира, безопасности и стабильности в важном регионе Европы. Я воздаю должное смелости и видению обеих сторон в продвижении этого исторического процесса. Надеюсь, что два этих протокола будут подписаны, ратифицированы и реализованы в ближайшем времени», - отмечал Солана.
«Не является вопросом дней, недель и месяцев»
1 сентября президент Серж Саргсян поручил руководителям дипломатических миссий Армении донести до официальных лиц тех стран, в которых они аккредитованы, «что урегулирование карабахского конфликта не является вопросом дней, недель и месяцев».
«Все должны четко осознавать, что стороны ведут переговоры всего лишь  вокруг некоторых принципов урегулирования. Даже в случае достижения согласия по ним, открытыми остаются много других принципов, а затем - само мирное соглашение. Это процесс, требующий большого труда», - заявил Серж Саргсян.
Президент Армении подчеркнул, что приоритетными задачами являются обеспечение безопасности Нагорного Карабаха и достижение правильного понимания со стороны международного сообщества.
«В этом конфликте армянский народ был в роли народа, борющегося за свободу и выживание, и никто не имеет права называть «агрессором» отвоевавший право на жизнь Арцах. Наш ответ на это всегда должен быть жестким, уверенным и убедительным», - заявил Серж Саргсян.
•    5 ЛЕТ НАЗАД: 26 АВГУСТА-1 СЕНТЯБРЯ 2014 ГОДА
«Превентивные удары»
Герой Карабахской войны, генерал-майор Аркадий Тер-Тадевосян сказал 26 августа, что армянская сторона должна нанести «превентивные удары» по Азербайджану, чтобы нейтрализовать постоянное напряжение ситуации на линии соприкосновения со стороны Баку.
Аркадий Тер-Тадевосян Аркадий Тер-Тадевосян
«Я отнюдь не призываю к возобновлению военных действий. Как военный специалист, я предлагаю нанести правильно спланированные, целенаправленные удары и занять высокие позиции на линии соприкосновения. Если мы этого не сделаем, азербайджанская сторона постоянно будет напрягать ситуацию на линии соприкосновения»,- говорил Аркадий Тер-Тадевосян.