Սերժ Սարգսյանը Արեւելյան գործընկերության Պրահայի գագաթնաժողովում
Ապրիլի 22-ին ՀՀ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը եւ Գերմանիայի արտաքին գործերի նախարար Յոշկա Ֆիշերը Երեւանում քննարկել էին հայ-թուրքական հարաբերությունների խնդիրը:
Ռոբերտ Քոչարյանը եւ Յոշկա Ֆիշերը Ռոբերտ Քոչարյանը եւ Յոշկա Ֆիշերը
Պատասխանելով Մեդիամաքսի հարցին, թե ինչպե՞ս է Գերմանիան վերաբերվում  հայ-թուրքական հարաբերությունների բարելավումը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման հետ կապելու փորձերին, Յոշկա Ֆիշերն ասել էր, որ «նախապայմանների առաջադրումը չի նպաստում տարածաշրջանային խնդիրների լուծմանը»:
Գերմանիայի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը նշել էր, որ «հարեւանները պետք է գնան փոխզիջումների, որոնք թույլ կտան ի վերջո հասնել համաձայնության»:
Մանուչարյանի վրա հարձակումը
Ապրիլի 22-ին Երեւանի կենտրոնում՝ քաղաքային դատախազությունից մի քանի տասնյակ մետր հեռավորության վրա, անհայտ անձինք ծեծի էին ենթարկել ընդդիմադիր քաղաքական գործիչ, «Ղարաբաղ» կոմիտեի անդամ Աշոտ Մանուչարյանին:
Աշոտ Մանուչարյանը 2004 թվականին՝ մինչ հարձակումը Աշոտ Մանուչարյանը 2004 թվականին՝ մինչ հարձակումը
Հարձակումը տեւել էր մոտ երեք րոպե: Աշոտ Մանուչարյանը ծանր վնասվածքներով տեղափոխվել էր հիվանդանոց եւ ապագայում ստիպված էր դեմքի մի քանի վիրահատության ենթարկվել:
Աշոտ Մանուչարյանը 2010 թվականին Աշոտ Մանուչարյանը 2010 թվականին
«Թերագնահատել են ադրբեջանական գործոնը»
Ապրիլի 26-ին Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Վարդան Օսկանյանը հայտարարել էր, որ Թուրքայի կառավարությունը «թերագնահատել է ադրբեջանական գործոնը»:
«Մենք լավ սկսեցինք մեր հարաբերությունները թուրքական նոր կառավարության հետ: Նախորդ տարվա սկզբից ես երեք հանդիպում եմ ունեցել Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարար Աբդուլա Գյուլի հետ: Առաջին հանդիպումը լավն էր, երկրորդը` ավելի վատը, իսկ երրորդը` վատն էր: Սկզբից մենք ուշադրությունը կենտրոնացրել էինք երկկողմ թեմաների վրա:
Վարդան Օսկանյանը եւ Աբդուլա Գյուլը 2003 թվականին Վարդան Օսկանյանը եւ Աբդուլա Գյուլը 2003 թվականին
Երկրորդ հանդիպման ժամանակ բանակցությունների առարկա դարձավ նաեւ Լեռնային Ղարաբաղը, իսկ երրորդ հանդիպմանը Ղարաբաղը նախապայման դարձավ հարաբերությունների բարելավման համար: Այսպիսով, մենք հայտնվեցինք այն նույն ելակետային դիրքերում, ինչ Թուրքիայի նախորդ կառավարության օրոք»,- ասել էր Վարդան Օսկանյանը գերմանական Frankfurter Allgemeine Zeitung թերթին տված հարցազրույցում:
Պատասխանելով այն հարցին, թե ինչո՞ւ թուրքական կառավարությունը հրաժարվեց իր նախորդ, ճկուն դիրքորոշումից, Վարդան Օսկանյանը շեշտել էր.
«Նրանք թերագնահատեցին ադրբեջանական գործոնը: Երբ որ այդ կառավարությունը եկավ իշխանության, նրանք մտածում էին, որ կարող են անել այն ամենը, ինչն անհրաժեշտ կհամարեն: Սակայն հետո նրանք հասկացան, որ չեն կարող արհամարհել ադրբեջանական գործոնը»:
•    10 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2009 ԹՎԱԿԱՆԻ ԱՊՐԻԼԻ 22-28
Հայ-թուրքական «ճանապարհային քարտեզը»
Հայաստանի եւ Թուրքիայի ԱԳ նախարարությունները եւ Շվեյցարիայի արտաքին գործերի դաշնային դեպարտամենտն ապրիլի 22-ին հանդես եկան համատեղ հայտարարությամբ, որն ապրիլի 23-ի վաղ առավոտյան տարածվեց Երեւանում:
«Հայաստանը եւ Թուրքիան, Շվեյցարիայի միջնորդությամբ, ինտենսիվ աշխատանք են տարել, նպատակ ունենալով կարգավորել իրենց երկկողմ հարաբերությունները եւ զարգացնել դրանք փոխադարձ հարգանքի ու բարիդրացիության ոգով` այսպիսով խթանելով խաղաղությունը, կայունությունը և անվտանգությունը ողջ տարածաշրջանում: Այդ գործընթացում երկու կողմերը ձեռք են բերել շոշափելի առաջընթաց և փոխըմբռնում: Նրանք համաձայնության են հանգել իրենց երկկողմ հարաբերությունների կարգավորման համապարփակ շրջանակի շուրջ երկու կողմերին գոհացնող կերպով: Այս համատեքստում սահմանվել է ճանապարհային քարտեզ:
Այս համաձայնեցված հիմքերը դրական հեռանկար են ստեղծում գործընթացի շարունակման համար», -ասվում էր հայտարարության մեջ:
Ապրիլի 23-ին ԱՄՆ պետքարտուղարության խոսնակ Ռոբերտ Վուդն ասել էր.
«ԱՄՆ դիրքորոշումն այն է, որ հարաբերությունների կարգավորումը պետք է տեղի ունենա առանց նախապայմանների եւ ողջամիտ ժամկետներում: Մենք կոչ ենք անում Թուրքիային եւ Հայաստանին շարունակել ջանքերը` համաձայնեցված ձեւաչափին եւ «ճանապարհային քարտեզին» համապատասխան: Մենք պատրաստ ենք համագործակցել երկու կառավարությունների հետ` հարաբերությունների կարգավորմանը սատարելու ու ողջ տարածաշրջանում խաղաղություն, անվտանգություն եւ կայունություն խրախուսելու համար»:
Էդվարդ Նալբանդյանը եւ Հիլարի Քլինթոնը Էդվարդ Նալբանդյանը եւ Հիլարի Քլինթոնը
Ապրիլի 27-ին ՀՀ արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանի հետ հեռախոսազրույցում ԱՄՆ պետքարտուղար Հիլարի Քլինթոնը ողջունել էր Հայաստանի եւ Թուրքիայի ԱԳՆ-ների համատեղ հայտարարության ստորագրումը՝ այն «պատմական քայլ» անվանելով:
«Meds Yeghern»
Ապրիլի 24-ին ամերիկահայերին ուղղված ամենամյա ուղերձում ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման երկու անգամ օգտագործել էր Meds Yeghern արտահայտությունը:
Բարաք Օբաման խուսափեց օգտագործել «ցեղասպանություն» տերմինը՝ միաժամանակ նշելով, որ «այդ պատմական իրադարձությունների վերաբերյալ իմ գնահատականը չի փոխվել»:
Բարաք Օբաման՝ 2009թ. ապրիլին Բարաք Օբաման՝ 2009թ. ապրիլին
«Ես հետեւողականորեն հայտարարել եմ 1915-ին տեղի ունեցածի մասին իմ անձնական գնահատականը, եւ այդ պատմության վերաբերյալ իմ տեսակետը չի փոխվել: Իմ հետաքրքրությունը շարունակում է մնալ փաստերի լիարժեք, բաց եւ արդար ճանաչման մեջ»,-  ասվում էր Օբամայի հայտարարության մեջ:
ՀՅԴ-ն լքեց կոալիցիան
Ապրիլի 27-ին ՀՅԴ-ն դուրս էր եկել Հայաստանի իշխող կոալիցիայի կազմից:
ՀՅԴ Գերագույն մարմնի ներկայացուցիչ Արմեն Ռուստամյանը հայտարարել էր, որ որոշման պատճառն արտաքին քաղաքականության հարցերում «անհաղթահարելի տարաձայնություններն» էին, մասնավորապես՝ կուսակցության անհամաձայնությունը Թուրքիայի հետ հարաբերությունները կարգավորելու Հայաստանի ղեկավարության քաղաքականության հետ:
•    5 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2014 ԹՎԱԿԱՆԻ ԱՊՐԻԼԻ 22-28
«Քաղաքական դեգրադացիա»
Ապրիլի 22-ին ՀՀ նախկին նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը հայտարարել էր, որ «չկա երկրի առջեւ ծառացած ոչ մի կենսական խնդիր, որի լուծմանը խոչընդոտի գործող Սահմանադրությունը»:
«Բարեփոխման նախաձեռնությունը բխում է բացառապես իշխանություններից, հնչած բացատրությունները համոզիչ չեն, ծայրահեղ հեղհեղուկ են, ինչը եւ առաջարկվող փոփոխությունների իրական նպատակների վերաբերյալ լուրջ կասկածներ է առաջացրել հասարակության մեջ», - ասել էր ՀՀ նախկին նախագահը՝ 2rd.am կայքում հրապարակված հարցազրույցում:
«Ներկայումս առաջարկվում է երկրի պետական կառավարման մոդելի արմատական փոփոխություն եւ անհրաժեշտ են միանշանակ երաշխիքներ առ այն, որ բարեփոխումն ուղղված չէ կառավարող էլիտայի շահերի սպասարկմանը եւ չի դառնա դրա վերարտադրման գործիք: Սահմանադրության ցանկացած վերաձեւում հանուն քաղաքական գործիչների ընթացիկ շահերի` երկրի քաղաքական դեգրադացման նշանն է»,- նկատել էր Ռոբերտ Քոչարյանը:
Էրդողանի ցավակցությունները
Ապրիլի 23-ին Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը հանդես էր հայտարարությամբ:
«Ապրիլի 24-ը աշխարհի բոլոր հայերի համար պատմական հարցի շուրջ ազատ արտահայտվելու լավ առիթ է:  Չենք կարող ժխտել, որ Օսմանյան կայսրության գոյության վերջին տարիներին նրա միլիոնավոր թուրք, քուրդ, արաբ, հայ եւ այլ քաղաքացիների համար, անկախ նրանց կրոնական եւ էթնիկ պատկանելիությունից, եղել է դժվար շրջան՝ լի դառը իրադարձություններով»,- ասվում էր հայտարարության մեջ:
Ռեջեփ Էրդողանը 2014թ. ապրիլին Ռեջեփ Էրդողանը 2014թ. ապրիլին
«Ցանկանում ենք, որպեսզի 20-րդ դարասկզբին զոհված հայերի հոգիների հանգչեն խաղաղությամբ, իսկ նրանց ժառանգներին հայտնում ենք մեր ցավակցությունը»,- նշել էր Թուրքիայի վարչապետը:
«Չենք ուզում ընտրություն կատարել բարեկամների միջեւ»
ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն ապրիլի 25-ին ասել էր, որ «մենք չենք ուզում ընտրություն կատարել բարեկամների միջեւ, այլ ուզում ենք ունենալ հնարավորինս շատ բարեկամներ»։
Սերժ Սարգսյանը Արեւելյան գործընկերության Պրահայի գագաթնաժողովում Սերժ Սարգսյանը Արեւելյան գործընկերության Պրահայի գագաթնաժողովում
«Մեր համոզմամբ, գործընկեր երկրներից որեւէ մեկը չպետք է ստիպված լինի գին վճարել իր կայացրած որոշման համար՝ պայմանավորված այս կամ այն ինտեգրացիոն գործընթացին իր մասնակցության աստիճանով։ Մենք չենք ուզում ընտրություն կատարել բարեկամների միջեւ, այլ ուզում ենք ունենալ հնարավորինս շատ բարեկամներ։ Համոզված եմ, որ մենք ճիշտ ուղի ենք ընտրել։ Արեւելյան գործընկերությունը միայն ասոցացման համաձայնագիր չէ։ Դա ընդամենը գործիք է։ Երբ հայտարարում էինք «եւ՛, եւ՛» մոտեցման մասին, նկատի ունեինք այլընտրանք ունենալու հնարավորություն եւ ոչ թե համագործակցության այս կամ այն գործիքի ընտրություն։ Վստահ եմ, որ եթե մենք շարունակենք հավատարիմ մնալ ընդհանուր արժեքներին, հարգել միմյանց որոշումները եւ ընտրությունը՝ մեր համագործակցությունը կընթանա ճիշտ ճանապարհով», - ասել էր ՀՀ նախագահը՝  ելույթ ունենալով Պրահայում Արեւելյան գործընկերության գագաթնաժողովի նիստին:

Serzh Sargsyan at the Eastern Partnership Summit in Prague
On April 22 Armenian President Robert Kocharyan and German Foreign Minister Joschka Fischer discussed the normalization of Armenian-Turkish relations in Yerevan.
Robert Kocharyan and Joschka Fischer  Robert Kocharyan and Joschka Fischer
In reply to Mediamax’s question about Germany’s stance on the attempts to link the normalization of Armenian-Turkish relations to the Nagorno-Karabakh conflict settlement, Joschka Fischer said that “putting forward preconditions does not contribute to solving the problems in the region”. The Foreign Minister of Germany pointed out that “neighbors must make compromises that will allow them to reach an agreement”.
The assault on Manucharyan
On the same day an opposition politician, member of “Karabakh” committee Ashot Manucharyan was beaten up in the afternoon by two strangers on a quiet side-street just a few dozen meters away from the Yerevan public prosecutor’s office.
Ashot Manucharyan in 2004, before the attack Ashot Manucharyan in 2004, before the attack
The assault lasted around three minutes. Manucharyan was taken to hospital with various injuries and wounds.
Ashot Manucharyan in 2010 Ashot Manucharyan in 2010
“They underestimated the Azerbaijani factor”
On April 26 Armenian Foreign Minister Vardan Oskanyan stated that the Turkish government “underestimated the Azerbaijani factor”.
“The start of our relations with the new Turkish government was good. Beginning last year, I have had three meetings with Turkish Foreign Minister Abdullah Gul. The first meeting was good, the second - less so, and the third one was bad. First, we concentrated on bilateral themes.
Vardan Oskanyan and Abdullah Gul in 2003 Vardan Oskanyan and Abdullah Gul in 2003
During the second meeting, we discussed the Nagorno-Karabakh conflict as well, and during the third one the Karabakh issue became a precondition for normalizing relations. Thus, we remained on the same positions we were during the former Turkish government,” Armenian Foreign Minister said in the interview to German newspaper Frankfurter Allgemeine Zeitung.
In response to the question why the Turkish government had abandoned its former flexible position, Oskanyan said:
“It underestimated the Azerbaijani factor. When the present government came to power, they thought they could do anything that is considered necessary. But then they found out they could not ignore the Azerbaijani factor.”
•    10 YEARS AGO: APRIL 22-28, 2009
The Armenian-Turkish roadmap
On April 22, 2009 Ministries of Foreign Affairs of Armenia and Turkey and the Swiss Federal Department of Foreign Affairs issued a joint statement, which was disseminated in Yerevan early in the morning of April 23.
“Turkey and Armenia, together with Switzerland as mediator, have been working intensively with a view to normalizing their bilateral relations and developing them in a spirit of good-neighborliness, and mutual respect, and thus to promoting peace, security and stability in the whole region. The two parties have achieved tangible progress and mutual understanding in this process and they have agreed on a comprehensive framework for the normalization of their bilateral relations in a mutually satisfactory manner. In this context, a roadmap has been identified. This agreed basis provides a positive prospect for the on-going process,” the statement read.
On the same day Acting Spokesman of the U.S. Department of State Robert Wood also made a statement:
“The United States welcomes the statement made by Armenia and Turkey on normalization of their bilateral relations. It has long been and remains the position of the United States that normalization should take place without preconditions and within a reasonable timeframe. We urge Armenia and Turkey to proceed according to the agreed framework and roadmap. We look forward to working with both governments in support of normalization, and thus promote peace, security and stability in the whole region.”
Hillary Clinton and Edward Nalbandian Hillary Clinton and Edward Nalbandian
On April 27, U.S. Secretary of State Hillary Clinton welcomed the joint statement of Armenian and Turkish Foreign Ministers during a phone conversation with Armenian FM Edward Nalbandian, calling it a “historic step” along the path of establishing normal bilateral relations.
“Meds Yeghern”
In his annual address to the Armenians of America on April 24, U.S. President Barack Obama twice used the definition “Meds Yeghern” (“the great catastrophe”), which Armenians use to note the Armenian Genocide of 1915.
Barack Obama in April 2009 Barack Obama in April 2009
Obama refrained from the term “genocide”, at that noting that “my view of that history has not changed”.
“I have consistently stated my own view of what occurred in 1915, and my view of that history has not changed. My interest remains the achievement of a full, frank and just acknowledgment of the facts,” Obama said in the address.
ARF leaves the coalition
On April 27 “Dashnaktsutiun” party (ARF) left the ruling coalition in Armenia.
Head of the Supreme Body of “Dashnaktsutiun” Armen Rustamyan cited “insurmountable discords” in foreign policy issues as the reason for the move, in particular, the disagreement of the party with the policy of Armenian leadership on normalization of relations with Turkey.
•    5 YEARS AGO: APRIL 22-28, 2014
“Political degradation”
On April 22 former President of Armenia Robert Kocharyan stated that “the country has no urgent issue the solution of which is impeded by the current Constitution”.
“The authorities are the sole initiators of this reform; their explanations sound unconvincing and are extremely vague, which is why the society started doubting the true purposes of the offered amendments,” he said in the interview published on 2rd.am website.
“What they offer is a drastic change in the country’s public administration model and we need unequivocal guarantees that the reform is not aimed at serving the interests of the ruling elite and will not become an instrument for its reproduction. Any change in the Constitution under the current purposes of politicians is a sign of the country’s political degradation,” said Kocharyan.
Erdogan’s condolences
On April 23 Turkish Prime Minister Recep Tayyip Erdogan conveyed his condolences to the grandchildren of Armenians who “lost their lives in the context of early 20th century”.
“The 24th of April carries a particular significance for our Armenian citizens and for all Armenians around the world, and provides a valuable opportunity to share opinions freely on a historical matter. It is indisputable that the last years of the Ottoman Empire were a difficult period, full of suffering for Turkish, Kurdish, Arab, Armenian and millions of other Ottoman citizens, regardless of their religion or ethnic origin. Any conscientious, fair and humanistic approach to these issues requires an understanding of all the sufferings endured in this period, without discriminating as to religion or ethnicity,” the statement read.
Recep Tayyip Erdogan in April 2014 Recep Tayyip Erdogan in April 2014
“It is our hope and belief that the peoples of an ancient and unique geography, who share similar customs and manners will be able to talk to each other about the past with maturity and to remember together their losses in a decent manner, and we wish that the Armenians who lost their lives in the context of the early twentieth century rest in peace, and we convey our condolences to their grandchildren,” said Erdogan.
“We don’t want to choose among friends”
On April 25 Armenian President Serzh Sargsyan noted: “We don’t want to choose among friends, but we want to have as many friends as possible.”
Serzh Sargsyan at the Eastern Partnership Summit in Prague Serzh Sargsyan at the Eastern Partnership Summit in Prague
“We believe that none of the partner states should be obliged to pay a price for the decision it made conditioned by the degree of its involvement in the given integration process. We don't want to choose among friends; rather we want to have as many friends as possible. I am convinced we have chosen the right path. Eastern Partnership is not only Association Agreement. That is only a tool. When we announced the approach of ''and...and'', we meant an opportunity of alternative choice and not the choice of this or that tool of cooperation. I am certain that if we remain committed to shared values and respect each other's decisions and choice, our cooperation will proceed in the right path,” Sargsyan said during the Eastern Partnership Summit in Prague.