Սերժ Սարգսյանը Արեւելյան գործընկերության Պրահայի գագաթնաժողովում
Ապրիլի 22-ին ՀՀ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը եւ Գերմանիայի արտաքին գործերի նախարար Յոշկա Ֆիշերը Երեւանում քննարկել էին հայ-թուրքական հարաբերությունների խնդիրը:
Ռոբերտ Քոչարյանը եւ Յոշկա Ֆիշերը Ռոբերտ Քոչարյանը եւ Յոշկա Ֆիշերը
Պատասխանելով Մեդիամաքսի հարցին, թե ինչպե՞ս է Գերմանիան վերաբերվում  հայ-թուրքական հարաբերությունների բարելավումը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման հետ կապելու փորձերին, Յոշկա Ֆիշերն ասել էր, որ «նախապայմանների առաջադրումը չի նպաստում տարածաշրջանային խնդիրների լուծմանը»:
Գերմանիայի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը նշել էր, որ «հարեւանները պետք է գնան փոխզիջումների, որոնք թույլ կտան ի վերջո հասնել համաձայնության»:
Մանուչարյանի վրա հարձակումը
Ապրիլի 22-ին Երեւանի կենտրոնում՝ քաղաքային դատախազությունից մի քանի տասնյակ մետր հեռավորության վրա, անհայտ անձինք ծեծի էին ենթարկել ընդդիմադիր քաղաքական գործիչ, «Ղարաբաղ» կոմիտեի անդամ Աշոտ Մանուչարյանին:
Աշոտ Մանուչարյանը 2004 թվականին՝ մինչ հարձակումը Աշոտ Մանուչարյանը 2004 թվականին՝ մինչ հարձակումը
Հարձակումը տեւել էր մոտ երեք րոպե: Աշոտ Մանուչարյանը ծանր վնասվածքներով տեղափոխվել էր հիվանդանոց եւ ապագայում ստիպված էր դեմքի մի քանի վիրահատության ենթարկվել:
Աշոտ Մանուչարյանը 2010 թվականին Աշոտ Մանուչարյանը 2010 թվականին
«Թերագնահատել են ադրբեջանական գործոնը»
Ապրիլի 26-ին Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Վարդան Օսկանյանը հայտարարել էր, որ Թուրքայի կառավարությունը «թերագնահատել է ադրբեջանական գործոնը»:
«Մենք լավ սկսեցինք մեր հարաբերությունները թուրքական նոր կառավարության հետ: Նախորդ տարվա սկզբից ես երեք հանդիպում եմ ունեցել Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարար Աբդուլա Գյուլի հետ: Առաջին հանդիպումը լավն էր, երկրորդը` ավելի վատը, իսկ երրորդը` վատն էր: Սկզբից մենք ուշադրությունը կենտրոնացրել էինք երկկողմ թեմաների վրա:
Վարդան Օսկանյանը եւ Աբդուլա Գյուլը 2003 թվականին Վարդան Օսկանյանը եւ Աբդուլա Գյուլը 2003 թվականին
Երկրորդ հանդիպման ժամանակ բանակցությունների առարկա դարձավ նաեւ Լեռնային Ղարաբաղը, իսկ երրորդ հանդիպմանը Ղարաբաղը նախապայման դարձավ հարաբերությունների բարելավման համար: Այսպիսով, մենք հայտնվեցինք այն նույն ելակետային դիրքերում, ինչ Թուրքիայի նախորդ կառավարության օրոք»,- ասել էր Վարդան Օսկանյանը գերմանական Frankfurter Allgemeine Zeitung թերթին տված հարցազրույցում:
Պատասխանելով այն հարցին, թե ինչո՞ւ թուրքական կառավարությունը հրաժարվեց իր նախորդ, ճկուն դիրքորոշումից, Վարդան Օսկանյանը շեշտել էր.
«Նրանք թերագնահատեցին ադրբեջանական գործոնը: Երբ որ այդ կառավարությունը եկավ իշխանության, նրանք մտածում էին, որ կարող են անել այն ամենը, ինչն անհրաժեշտ կհամարեն: Սակայն հետո նրանք հասկացան, որ չեն կարող արհամարհել ադրբեջանական գործոնը»:
•    10 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2009 ԹՎԱԿԱՆԻ ԱՊՐԻԼԻ 22-28
Հայ-թուրքական «ճանապարհային քարտեզը»
Հայաստանի եւ Թուրքիայի ԱԳ նախարարությունները եւ Շվեյցարիայի արտաքին գործերի դաշնային դեպարտամենտն ապրիլի 22-ին հանդես եկան համատեղ հայտարարությամբ, որն ապրիլի 23-ի վաղ առավոտյան տարածվեց Երեւանում:
«Հայաստանը եւ Թուրքիան, Շվեյցարիայի միջնորդությամբ, ինտենսիվ աշխատանք են տարել, նպատակ ունենալով կարգավորել իրենց երկկողմ հարաբերությունները եւ զարգացնել դրանք փոխադարձ հարգանքի ու բարիդրացիության ոգով` այսպիսով խթանելով խաղաղությունը, կայունությունը և անվտանգությունը ողջ տարածաշրջանում: Այդ գործընթացում երկու կողմերը ձեռք են բերել շոշափելի առաջընթաց և փոխըմբռնում: Նրանք համաձայնության են հանգել իրենց երկկողմ հարաբերությունների կարգավորման համապարփակ շրջանակի շուրջ երկու կողմերին գոհացնող կերպով: Այս համատեքստում սահմանվել է ճանապարհային քարտեզ:
Այս համաձայնեցված հիմքերը դրական հեռանկար են ստեղծում գործընթացի շարունակման համար», -ասվում էր հայտարարության մեջ:
Ապրիլի 23-ին ԱՄՆ պետքարտուղարության խոսնակ Ռոբերտ Վուդն ասել էր.
«ԱՄՆ դիրքորոշումն այն է, որ հարաբերությունների կարգավորումը պետք է տեղի ունենա առանց նախապայմանների եւ ողջամիտ ժամկետներում: Մենք կոչ ենք անում Թուրքիային եւ Հայաստանին շարունակել ջանքերը` համաձայնեցված ձեւաչափին եւ «ճանապարհային քարտեզին» համապատասխան: Մենք պատրաստ ենք համագործակցել երկու կառավարությունների հետ` հարաբերությունների կարգավորմանը սատարելու ու ողջ տարածաշրջանում խաղաղություն, անվտանգություն եւ կայունություն խրախուսելու համար»:
Էդվարդ Նալբանդյանը եւ Հիլարի Քլինթոնը Էդվարդ Նալբանդյանը եւ Հիլարի Քլինթոնը
Ապրիլի 27-ին ՀՀ արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանի հետ հեռախոսազրույցում ԱՄՆ պետքարտուղար Հիլարի Քլինթոնը ողջունել էր Հայաստանի եւ Թուրքիայի ԱԳՆ-ների համատեղ հայտարարության ստորագրումը՝ այն «պատմական քայլ» անվանելով:
«Meds Yeghern»
Ապրիլի 24-ին ամերիկահայերին ուղղված ամենամյա ուղերձում ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման երկու անգամ օգտագործել էր Meds Yeghern արտահայտությունը:
Բարաք Օբաման խուսափեց օգտագործել «ցեղասպանություն» տերմինը՝ միաժամանակ նշելով, որ «այդ պատմական իրադարձությունների վերաբերյալ իմ գնահատականը չի փոխվել»:
Բարաք Օբաման՝ 2009թ. ապրիլին Բարաք Օբաման՝ 2009թ. ապրիլին
«Ես հետեւողականորեն հայտարարել եմ 1915-ին տեղի ունեցածի մասին իմ անձնական գնահատականը, եւ այդ պատմության վերաբերյալ իմ տեսակետը չի փոխվել: Իմ հետաքրքրությունը շարունակում է մնալ փաստերի լիարժեք, բաց եւ արդար ճանաչման մեջ»,-  ասվում էր Օբամայի հայտարարության մեջ:
ՀՅԴ-ն լքեց կոալիցիան
Ապրիլի 27-ին ՀՅԴ-ն դուրս էր եկել Հայաստանի իշխող կոալիցիայի կազմից:
ՀՅԴ Գերագույն մարմնի ներկայացուցիչ Արմեն Ռուստամյանը հայտարարել էր, որ որոշման պատճառն արտաքին քաղաքականության հարցերում «անհաղթահարելի տարաձայնություններն» էին, մասնավորապես՝ կուսակցության անհամաձայնությունը Թուրքիայի հետ հարաբերությունները կարգավորելու Հայաստանի ղեկավարության քաղաքականության հետ:
•    5 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2014 ԹՎԱԿԱՆԻ ԱՊՐԻԼԻ 22-28
«Քաղաքական դեգրադացիա»
Ապրիլի 22-ին ՀՀ նախկին նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը հայտարարել էր, որ «չկա երկրի առջեւ ծառացած ոչ մի կենսական խնդիր, որի լուծմանը խոչընդոտի գործող Սահմանադրությունը»:
«Բարեփոխման նախաձեռնությունը բխում է բացառապես իշխանություններից, հնչած բացատրությունները համոզիչ չեն, ծայրահեղ հեղհեղուկ են, ինչը եւ առաջարկվող փոփոխությունների իրական նպատակների վերաբերյալ լուրջ կասկածներ է առաջացրել հասարակության մեջ», - ասել էր ՀՀ նախկին նախագահը՝ 2rd.am կայքում հրապարակված հարցազրույցում:
«Ներկայումս առաջարկվում է երկրի պետական կառավարման մոդելի արմատական փոփոխություն եւ անհրաժեշտ են միանշանակ երաշխիքներ առ այն, որ բարեփոխումն ուղղված չէ կառավարող էլիտայի շահերի սպասարկմանը եւ չի դառնա դրա վերարտադրման գործիք: Սահմանադրության ցանկացած վերաձեւում հանուն քաղաքական գործիչների ընթացիկ շահերի` երկրի քաղաքական դեգրադացման նշանն է»,- նկատել էր Ռոբերտ Քոչարյանը:
Էրդողանի ցավակցությունները
Ապրիլի 23-ին Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը հանդես էր հայտարարությամբ:
«Ապրիլի 24-ը աշխարհի բոլոր հայերի համար պատմական հարցի շուրջ ազատ արտահայտվելու լավ առիթ է:  Չենք կարող ժխտել, որ Օսմանյան կայսրության գոյության վերջին տարիներին նրա միլիոնավոր թուրք, քուրդ, արաբ, հայ եւ այլ քաղաքացիների համար, անկախ նրանց կրոնական եւ էթնիկ պատկանելիությունից, եղել է դժվար շրջան՝ լի դառը իրադարձություններով»,- ասվում էր հայտարարության մեջ:
Ռեջեփ Էրդողանը 2014թ. ապրիլին Ռեջեփ Էրդողանը 2014թ. ապրիլին
«Ցանկանում ենք, որպեսզի 20-րդ դարասկզբին զոհված հայերի հոգիների հանգչեն խաղաղությամբ, իսկ նրանց ժառանգներին հայտնում ենք մեր ցավակցությունը»,- նշել էր Թուրքիայի վարչապետը:
«Չենք ուզում ընտրություն կատարել բարեկամների միջեւ»
ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն ապրիլի 25-ին ասել էր, որ «մենք չենք ուզում ընտրություն կատարել բարեկամների միջեւ, այլ ուզում ենք ունենալ հնարավորինս շատ բարեկամներ»։
Սերժ Սարգսյանը Արեւելյան գործընկերության Պրահայի գագաթնաժողովում Սերժ Սարգսյանը Արեւելյան գործընկերության Պրահայի գագաթնաժողովում
«Մեր համոզմամբ, գործընկեր երկրներից որեւէ մեկը չպետք է ստիպված լինի գին վճարել իր կայացրած որոշման համար՝ պայմանավորված այս կամ այն ինտեգրացիոն գործընթացին իր մասնակցության աստիճանով։ Մենք չենք ուզում ընտրություն կատարել բարեկամների միջեւ, այլ ուզում ենք ունենալ հնարավորինս շատ բարեկամներ։ Համոզված եմ, որ մենք ճիշտ ուղի ենք ընտրել։ Արեւելյան գործընկերությունը միայն ասոցացման համաձայնագիր չէ։ Դա ընդամենը գործիք է։ Երբ հայտարարում էինք «եւ՛, եւ՛» մոտեցման մասին, նկատի ունեինք այլընտրանք ունենալու հնարավորություն եւ ոչ թե համագործակցության այս կամ այն գործիքի ընտրություն։ Վստահ եմ, որ եթե մենք շարունակենք հավատարիմ մնալ ընդհանուր արժեքներին, հարգել միմյանց որոշումները եւ ընտրությունը՝ մեր համագործակցությունը կընթանա ճիշտ ճանապարհով», - ասել էր ՀՀ նախագահը՝  ելույթ ունենալով Պրահայում Արեւելյան գործընկերության գագաթնաժողովի նիստին:

Серж Саргсян на саммите Восточного партнерства в Праге
22 апреля президент Армении Роберт Кочарян и министр иностранных дел Германии Йошка Фишер обсудили в Ереване проблему нормализации армяно-турецких отношений.
Роберт Кочарян и Йошка Фишер  Роберт Кочарян и Йошка Фишер
Отвечая на вопрос Медиамакс об отношении Германии к попыткам увязать нормализацию армяно-турецких отношений с урегулированием нагорно-карабахского конфликта, Йошка Фишер сказал, что «выдвижение предварительных условий не способствует решению проблем в регионе». Глава внешнеполитического ведомства Германии подчеркнул, что «соседи должны идти на компромиссы, которые позволят им придти к согласию».
Нападение на Манучаряна
22 апреля оппозиционный политик, член комитета «Карабах» Ашот Манучарян был избит в полдень двумя неизвестными на одной из тихих улочек в центре Еревана в нескольких десятках метров от городской прокуратуры.
Ашот Манучарян в 2004 году, до нападения Ашот Манучарян в 2004 году, до нападения
Избиение длилось около трех минут. Ашот Манучарян с различными повреждениями и ранениями был доставлен в больницу. Ему пришлось перенести несколько операций на лице.
Ашот Манучарян в 2010 году Ашот Манучарян в 2010 году
«Недооценили азербайджанский фактор»
26 апреля министр иностранных дел Армении Вардан Осканян заявил, что правительство Турции «недооценило азербайджанский фактор».
«Мы хорошо начали наши отношения с новым турецким правительством. С начала прошлого года у меня было три встречи с министром иностранных дел Турции Абдуллой Гюлем. Первая встреча была хорошей, вторая - менее хорошей, а третья - плохой. Сначала мы сконцентрировали внимание на двусторонних темах.
Вардан Осканян и Абдулла Гюль в 2003 году Вардан Осканян и Абдулла Гюль в 2003 году
Во время второй встречи предметом переговоров стал также и Нагорный Карабах, а на третьей Карабах стал предварительным условием для нормализации отношений. Таким образом, мы оказались на тех же исходных позициях, что и при прежнем правительстве Турции», - сказал Осканян сказал об этом в интервью Frankfurter Allgemeine Zeitung.
Отвечая на вопрос о том, почему турецкое правительство отказалось от своей прежней, гибкой позиции, Вардан Осканян сказал:
«Оно недооценило азербайджанский фактор. Когда это правительство пришло к власти, оно думало, что может сделать все, что посчитает нужным. Но затем оно обнаружило, что не может игнорировать азербайджанский фактор».
•    10 ЛЕТ НАЗАД: 22-28 АПРЕЛЯ 2009 ГОДА
Армяно-турецкая «дорожная карта»
Министерства иностранных дел Армении и Турции и федеральный департамент иностранных дел Швейцарии выступили 22 апреля с совместным заявлением, которое было распространено в Ереване рано утром 23 апреля.
«Армения и Турция, при посредничестве Швейцарии, провели интенсивную работу с целью нормализации двусторонних отношений и их развития в духе добрососедства и взаимного уважения, тем самым содействуя установлению мира, безопасности и стабильности во всем регионе. Обе стороны достигли ощутимого прогресса и взаимопонимания в этом процессе, а также договорились об удовлетворяющих обе стороны всеобъемлющих рамках нормализации двусторонних отношений. В этом контексте, определена дорожная карта. Эти согласованные основы обеспечивают позитивную перспективу для продолжения процесса», - говорилось в заявлении.
23 апреля с заявлением выступил пресс-секретарь Госдепартамента США Роберт Вуд:
«Позиция США заключается в том, что нормализация отношений должна произойти без предварительных условий и в разумные сроки. Мы призываем Турцию и Армению продолжать усилия в соответствии с форматом и дорожной картой, вокруг которых достигнуты договоренности. Мы готовы сотрудничать с обоими правительствами для поддержки нормализации их отношений и стимулирования мира, безопасности и стабильности во всем регионе».
Эдвард Налбандян и Хиллари Клинтон Эдвард Налбандян и Хиллари Клинтон
27 апреля, в телефонной беседе с министром иностранных дел Армении Эдвардом Налбандяном, госсекретарь США Хиллари Клинтон приветствовала подписание совместного заявления МИД Армении и Турции, назвав его «историческим шагом» на пути установления нормальных двусторонних отношений.
“Meds Yeghern”
В своем ежегодном обращении к американским армянам 24 апреля президент США Барак Обама дважды использовал словосочетание Meds Yeghern (великая катастрофа), которое армяне используют применительно к Геноциду 1915 года.
Барак Обама воздержался от применения термина «геноцид», отметив при этом, что «моя оценка этих исторических событий не изменилась».
Барак Обама в апреле 2009 года Барак Обама в апреле 2009 года
«Я последовательно заявлял о своей личной оценке того, что случилось в 1915 году, и мой взгляд на эту историю не изменился. Мой интерес продолжается оставаться в полноценном, открытом и справедливом признании фактов», - говорилось в заявлении Обамы.
«Дашнакцутюн» покинула коалицию
27 апреля партия «Дашнакцутюн» вышла из состава правящей в Армении коалиции.
Руководитель Верховного Органа АРФ «Дашнакцутюн» Армен Рустамян заявил, что причиной этого решения стали «непреодолимые разногласия» во внешнеполитических вопросах, в частности, несогласие партии с политикой руководства Армении по нормализации отношений с Турцией.
•    5 ЛЕТ НАЗАД: 22-28 АПРЕЛЯ 2014 ГОДА
«Политическая деградация»
22 апреля экс-президент Армении Роберт Кочарян заявил, что «нет ни одной насущной проблемы, стоящей перед страной, решению которой мешает действующая Kонституция».
«Инициатива реформы исходит исключительно от властей, озвученные объяснения неубедительны и крайне расплывчаты, что и возбудило в обществе сомнения в истинных целях предлагаемых перемен», - сказал экс-президент Армении в интервью, опубликованном на сайте 2rd.am.
«Сейчас предлагается радикальная смена модели государственного управления страной, и нужны однозначные гарантии того, что реформа не направлена на обслуживание интересов правящей элиты и не станет инструментом ее воспроизводства. Любая перекройка Конституции под текущие цели политиков – признак политической деградации страны», - заметил Роберт Кочарян.
Соболезнования Эрдогана
23 апреля премьер-министр Турции Реджеп Тайип Эрдоган выразил соболезнования внукам армян, «погибшим в событиях начала ХХ века».
«День, который имеет особое значение для армянских граждан нашей страны и всех армян мира, представляет собой ценную возможность для свободного обмена мнениями в отношении исторических событий. Нельзя отрицать, что в последние годы существования Османской империи для миллионов её турецких, курдских, арабских, армянских и других граждан, вне зависимости от их религиозной и этнической принадлежности, это был сложный период, наполненный горькими событиями. Справедливая человеческая и моральная позиция обусловливает необходимость понять все горести, пережитые в тот период, не обращая внимания на религиозную и этническую составляющие», - говорится в заявлении.
Эрдоган в апреле 2014 года Эрдоган в апреле 2014 года
«С надеждой и верой в то, что древние народы, обладающие схожими обычаями и традициями и принадлежащие к одной сложной, но уникальной географии, смогут вместе и достойным образом вспомнить о своем прошлом и о потерях, мы желаем, чтобы души армян, погибших в событиях начала 20 века, покоились с миром, а их внукам передаем свои соболезнования», - заявил Эрдоган.
«Не хотим выбирать между друзьями»
Президент Армении Серж Саргсян заявил 25 апреля, что «мы не хотим выбирать между друзьями, а желаем иметь как можно больше друзей».
Серж Саргсян на саммите Восточного партнерства в Праге Серж Саргсян на саммите Восточного партнерства в Праге
Фото: пресс-службе президента Армении
«Мы убеждены, что ни одна из стран-партнеров не должна быть вынуждена платить цену за свое решение, обусловленное степенью своего участия в том или ином интеграционном процессе. Мы не хотим выбирать между друзьями, а желаем иметь как можно больше друзей. Я убежден, что мы выбрали правильный путь. Восточное партнерство – это не только Соглашение об ассоциации. Это всего лишь инструмент. Когда мы объявляли о подходе «и, и», мы имели в виду возможность альтернативы, а не выбор того или иного инструмента сотрудничества. Уверен, если мы останемся верными общим ценностям, будем взаимно уважать наши решения и выбор, наше сотрудничество будет продвигаться в правильном направлении»,- сказал глава Армении, выступая на саммите Восточного партнерства в Праге.