Սերժ Սարգսյանը եւ Մեթյու Բրայզան 2008թ. մարտին
«Ես երբեք չեմ եղել եւ չեմ լինի կոմպլեքսավորված նախագահ»,-  մարտի 12-ին Երեւանում հայտարարել էր ՀՀ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը:
Ելույթ ունենալով ճեպազրույցում, նա ասել էր, որ չի ցանկանում «շաղկապել ԱՊՀ եւ ԵԱՀԿ դիտորդների գնահատականների միջեւ եղած տարբերությունն աշխարհաքաղաքական շահերի միջեւ տարբերության հետ»:
«Կան բաներ, որոնք վերաբերում են շատ մեծ քաղաքականությանը, եւ որոնց մասին ավելի լավ է լռել: Դա ավելի օգտակար է երկրի համար: Սակայն դա ամենեւին չի նշանակում, որ մենք ասելիք չունենք»,- ասել էր Ռոբերտ Քոչարյանը:
Սարգսյանի ձերբակալությունը
Մարտի 17-ին ձերբակալվել էր ձեռնարկատեր Արմեն Սարգսյանը՝ 1999 թվականի հոկտեմբերին խորհրդարանի շենքում ահաբեկիչների կողմից սպանված վարչապետ Վազգեն Սարգսյանի կրտսեր եղբայրը: Գլխավոր դատախազությունը նրան մեղադրել էր Հայաստանի Հանրային հեռուստաընկերության խորհրդի նախագահ Տիգրան Նաղդալյանի սպանությունը պատվիրելու համար:
Նույն օրը ձեռնարկատիրոջ մայրը՝ Գրետա Սարգսյանը, նստացույց սկսեց ՀՀ նախագահի նստավայրի դիմաց:
«Մենք կշարունակենք նստացույցն այնքան ժամանակ, քանի դեռ իշխանություններն ազատ չեն արձակել Արմենին, ինչպես նաեւ ընդդիմության բոլոր ակտիվիստներին, որոնք ձերբակալվել էին նախագահական ընտրությունների երկրորդ փուլից առաջ»,- ասել էր Գրետա Սարգսյանը:
Գրետա Սարգսյանը Գրետա Սարգսյանը
«Արմենի ձերբակալությունը որակում եմ որպես իմ երրորդ որդի Արամի վրա քաղաքական ճնշում գործադրելու փորձ, քանի որ այսօր նա ընդդիմության առաջնորդներից մեկն է»,- ասել էր Գրետա Սարգսյանը: Ըստ նրա, Արմեն Սարգսյանի ձերբակալությունը «1999 թվականի հոկտեմբերի 27-ի ահաբեկչության շարունակությունն է»:
Հայաստանի ընդդիմադիր ուժերի կողմից մայիսի 25-ին կայանալիք խորհրդարանական ընտրություններին մասնակցելու նպատակով ստեղծված «Արդարություն» նախընտրական դաշինքը հանդես եկավ հայտարարությամբ, որում ասված էր. «Ձերբակալելով Արմեն Սարգսյանին, իշխանությունները հերթական երաշխիքը տվեցին հոկտեմբերի 27-ի  1999 թվականին ՀՀ Ազգային ժողովի շենքում ահաբեկչությունն իրականացրած ոճրագործներին»:
•    10 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ 2008 ԹՎԱԿԱՆԻ ՄԱՐՏԻ 12-18
Գրեթե պատժամիջոցներ
Մարտի 12-ին հանդես գալով Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների Պալատի Հատկացումների կոմիտեի լսումներին, ԱՄՆ պետքարտուղար Կոնդոլիզա Ռայսը հայտարարել էր, որ Միացյալ Նահանգները ժամանակավորապես դադարեցրել են Հայաստանի աջակցության մի շարք ծրագրեր` հանրապետությունում մտցված արտակարգ դրության պատճառով:
Հիշեցնելով, որ ԱՄՆ-ն Հայաստանին աջակցում է նաեւ «Հազարամյակի մարտահրավերներ» ծրագրի շրջանակներում, պետքարտուղարը զգուշացրել էր, որ դրա իրագործումը եւս կարող է տուժել արտակարգ դրության պատճառով:
ՀՀ ԱԳՆ-ն «ապշած է»
ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունը «ապշած» է ԱՄՆ պետքարտուղարի տեղակալի օգնական Մեթյու Բրայզայի կամայական հայտարարություններից, մարտի 12-ին ասել էր ԱԳՆ մամուլի քարտուղար Տիգրան Բալայանը:
Associated Press գործակալությանը տված հարցազրույցում Մեթյու Բրայզան հայտարարել էր, որ ՀՀ իշխանությունների` մարտի 1-2 մայրաքաղաքում տեղի ունեցած անկարգություններին արձագանքը «կոպիտ էր եւ դաժան»: Նա նաեւ ասել էր, որ ԱՄՆ հիասթափված է ՀՀ ընդդիմության առաջնորդների ձերբակալություններով:
Սերժ Սարգսյանը եւ Մեթյու Բրայզան 2008թ. մարտին Սերժ Սարգսյանը եւ Մեթյու Բրայզան 2008թ. մարտին
«Մենք ապշած ենք, որ անգամ Երեւան կատարած այցից եւ տարբեր պաշտոնական եւ ոչ պաշտոնական աղբյուրներից տեղեկատվություն ստանալուց հետո, ԱՄՆ պետքարտուղարի տեղակալի օգնականը կարող է նման կամայական հայտարարություններ անել»,- ասել էր Տիգրան Բալայանը:
«Մենք մեզ մեղավոր ենք զգում կատարվածի համար»
ՀՀ վարչապետ, նորընտիր նախագահ Սերժ Սարգսյանը մարտի 14-ին հայտարարել էր, որ իրեն մեղավոր է զգում մարտի 1-ին տեղի ունեցած դեպքերի համար:
Նրա խոսքով, նախընտրական քարոզարշավի ընթացքում նման զարգացումները բազմիցս կանխատեսվել էին, սակայն «մեզ չհաջողվեց կանխել դրանք, այդ իսկ պատճառով մենք մեզ մեղավոր ենք զգում կատարվածի համար»:
Կառավարության ղեկավարը նշել էր, որ «այսօր յուրաքանչյուրի մեղավորության աստիճանը որոշելու ժամանակը չէ, այլ հարկավոր է մտածել զանգվածային անկարգությունների հետեւանքները վերացնելու մասին»:
Միաժամանակ, ասել էր Սարգսյանը, կան մարդիկ, որոնց ուրախացնում է ստեղծված իրավիճակը: «Կան տեղեկություններ, որ Լեւոն Տեր-Պետրոսյանը մարտի 2-ին իր հեռախոսազրույցներում խոստովանել էր, որ երբեք այդքան հանգիստ չէր քնել»,- ասել էր նորընտիր նախագահը:
«Առաջ շարժվելով Հայաստանում»
Մարտի 17-ին Հայաստանի ընտրված նախագահ Սերժ Սարգսյանն ու «Օրինաց երկիր» կուսակցության ղեկավար Արթուր Բաղդասարյանը The Washington Post թերթում հրապարակել էին «Առաջ շարժվելով Հայաստանում» (Moving Forward in Armenia) համատեղ հոդվածը:
Հոդվածում նրանք նշել էին, որ «մենք հակառակորդներ էինք նախագահական ընտրություններում, սակայն միավորվեցինք ճգնաժամին վերջ դնելու եւ Հայաստանը ճիշտ ուղու վրա վերադարձնելու մեր ցանկության մեջ»:
Սերժ Սարգսյանը եւ Արթուր Բաղդասարյանը 2008թ. մարտին Սերժ Սարգսյանը եւ Արթուր Բաղդասարյանը 2008թ. մարտին
«Մեր առաջնահերթությունը թափանցիկ կառավարությունն է, մենք ունենք հստակ օրակարգ, որը կներկայացնենք: Մենք կպայքարենք կոռուպցիայի դեմ: Մենք չպետք է ժամանակ կորցնենք, քանի որ շատ աշխատանք ունենք: Չնայած վերջին իրադարձություններին, մեր երկիրը շարունակում է առաջ շարժվել: Միջազգային հանրությունը կշահի Հայաստանում կայուն, թափանցիկ եւ ընտրված կառավարությանն աջակցելուց»,- գրում էին Սերժ Սարգսյանն ու Արթուր Բաղդասարյանը:
•    5 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2013 ԹՎԱԿԱՆԻ ՄԱՐՏԻ 12-18
Հայցերը մերժվել են
Մարտի 14-ին Հայաստանի Սահմանադրական դատարանը մերժեց նախագահի նախկին թեկնածուներ Րաֆֆի Հովհաննիսյանի եւ Անդրիաս Ղուկասյանի հայցերը, ովքեր վիճարկում էին ընտրությունների պաշտոնական արդյունքները:
Դատարանը որոշել էր ուժի մեջ թողել Հայաստանի ԿԸՀ որոշումը, որի համաձայն  փետրվարի 18-ին կայացած ընտրություններում նախագահ էր ընտրվել Սերժ Սարգսյանը:

Серж Саргсян и Мэтью Брайза в марте 2008 года
«Я никогда не был и не буду закомплексованным президентом», - заявил 12 марта в Ереване президент Армении Роберт Кочарян.
Выступая на брифинге, он сказал, что не хочет «увязывать разницу в оценках наблюдателей от СНГ и ОБСЕ с разницей в геополитических интересах».
«Есть вещи, которые касаются очень большой политики, и о которых лучше молчать. Так полезнее для страны. Но это вовсе не значит, что нам нечего сказать», - заявил Роберт Кочарян.
Арест Саргсяна
17 марта был арестован предприниматель Армен Саргсян - младший брат премьер-министра Вазгена Саргсяна, убитого террористами в октябре 1999 года в здании армянского парламента. Генпрокуратура назвала Армена Саргсяна главным заказчиком убийства председателя Совета Общественной телерадиокомпании Армении Тиграна Нагдаляна.
В тот же день мать предпринимателя - Грета Саргсян, начала сидячую забастовку у резиденции президента Армении.
«Мы будем продолжать сидячую забастовку до тех пор, пока власти не выпустят на свободу Армена, а также всех активистов оппозиции, арестованных перед вторым туром президентских выборов в Армении», - заявила Грета Саргсян.
Грета Саргсян Грета Саргсян
«Я расценивают арест Армена как попытку оказать политическое давление на моего третьего сына Арама, который является сегодня одним из лидеров оппозиции», - сказала Грета Саргсян. По ее словам, арест Армена Саргсяна «является продолжением теракта 27 октября 1999 года».
Предвыборный блок «Справедливость», созданный оппозиционными силами Армении для участия в предстоящих 25 мая парламентских выборах, выступил с заявлением, в котором говорилось, что «арестовав Армена Саргсяна, власти Армении предоставили очередные гарантии преступникам, осуществившим теракт в здании Национального Собрания Армении 27 октября 1999 года».
•    10 ЛЕТ НАЗАД: 12-18 МАРТА 2008 ГОДА
Почти санкции
Выступая 12 марта на слушаниях в Комитете по ассигнованиям Палаты Представителей Конгресса, госсекретарь США Кондолиза Райс заявила, что Соединенные Штаты приостановили реализацию ряда программ по оказанию помощи Армении из-за введенного в республике чрезвычайного положения.
Напомнив, что США оказывают Армении содействие в том числе в рамках программы «Вызовы тысячелетия», госсекретарь предупредила, что ее реализация также может пострадать в результате введенного чрезвычайного положения.
МИД Армении «потрясен»
Министерство иностранных дел Армении «потрясено» «произвольными» заявлениями заместителя помощника госсекретаря США Мэтью Брайзы, заявил 12 марта пресс-секретарь МИД Тигран Балаян.
В интервью агентству Assosiated Press Мэтью Брайза заявил, что реакция правительства Армении на беспорядки в столице 1-2 марта была «грубой и жестокой». Он также сказал, что США разочарованы арестами оппозиционных лидеров в Армении. «Разочаровывает не только то, что правительство ввело ограничения в отношении независимых СМИ и оставило в силе чрезвычайное положение, но и начало аресты оппозиционных лидеров», - заявил Мэтью Брайза.
Серж Саргсян и Мэтью Брайза в марте 2008 года Серж Саргсян и Мэтью Брайза в марте 2008 года
«Мы потрясены тем, что после посещения Еревана и получения информации из множества официальных и неофициальных источников заместитель помощника госсекретаря США мог сделать столь произвольные заявления», - сказал Тигран Балаян.
«Чувствуем вину за случившееся»
Премьер-министр Армении, избранный президент Серж Саргсян заявил 14 марта, что чувствует ответственность за события 1 марта.
По его словам, эти развития неоднократно прогнозировались в ходе предвыборной кампании, однако «нам не удалось пресечь их, и именно поэтому мы чувствуем вину за случившееся».
При этом глава правительства сказал, что «сегодня не время оценивать степень виновности каждого, а необходимо думать об устранении последствий массовых беспорядков».
В то же время, как отметил глава армянского правительства, есть люди, которых радует эта ситуация. «Есть сведения, что Левон Тер-Петросян 2 марта признавался в своих телефонных разговорах, что никогда еще так спокойно не спал», - сказал Серж Саргсян.
«Шагая вперед в Армении»
17 марта избранный президент Армении Серж Саргсян и лидер партии «Оринац еркир» Артур Багдасарян опубликовали совместную статью «Шагая вперед в Армении» (Moving Forward in Armenia) в газете The Washigton Post.
Они отметили в статье, что «мы были соперниками на президентских выборах, но объединились в своем желании положить конец кризисной ситуации и вернуть Армениию на правильный путь».
Серж Саргсян и Артур Багдасарян в марте 2008 года Серж Саргсян и Артур Багдасарян в марте 2008 года
«Нашим приоритетом является прозрачное правительство, и у нас есть четкая повестка, которую мы объявим.  Мы будем бороться с коррупцией. Мы не должны терять времени - у нас много работы. Несмотря на последние события, наша страна продолжает двигаться вперед. Международное сообшество выиграет от поддержки стабильного, прорачного и избранного правительства в Армении», - писали Серж Саргсян и Артур Багдасарян.
•    5 ЛЕТ НАЗАД:  12-18 МАРТА 2013 ГОДА
Иски отвергнуты
14 марта Конституционный суд Армении отверг иски бывших кандидатов в президенты Раффи Ованнисяна и Андриаса Гукасяна, оспаривающих официальные результаты президентских выборов.
Суд решил оставить в силе решение ЦИК Армении, согласно которому, по итогам выборов 18 февраля президентом Армении был избран Серж Саргсян.