Անհավատալի բացահայտումներ՝ ամսական $ 5.99-ով - Mediamax.am
90-ականների սկզբին երաժշտությունն ինձ համար ամեն ինչ էր: Եթե երաժշտությունը չլիներ, վստահ չեմ, որ կհաղթահարեի պատանեկությանը բնորոշ բոլոր դժվարությունները:
1990-1992 թվականներին մեծ ընտրություն չկար: Հիմնականում դասական ռոք էի լսում՝ Deep Purple, Led Zeppelin, The Doors: Շատ այլ խմբերի անուններ, իհարկե գիտեի, նրանց հիթերին էլ ծանոթ էի, բայց երբեք, օրինակ, The Who-ի կամ Դեվիդ Բոուիի ամբողջական ալբոմ չէի լսել: Կամ չկար Երեւանում, կամ շատ բարդ էր գտնելը: Բացի այդ՝ սիրելի խմբերն այնքան սիրելի էին, որ ափսոս էր ժամանակը «վատնել» ուրիշների վրա:
Իհարկե, նոր խմբեր եւս լսում էի, բայց՝ հատուկենտ երգեր: Լավ հիշում եմ, որ 1993 թվականին, երբ անհնարին բան էր եղել ու սովորական 1-2 ժամով «լույսը տալով»՝ մոռացել էին անջատել, գիշերվա ժամը 2-ին պատը թակեց մեր տարեց հարեւանուհին եւ պահանջեց, որ անջատեմ R.E.M. խմբի Losing My Religion երգը, որն ամբողջությամբ ձայնագրված էր մի կասետի վրա:
Հետո սկսեցի ավելի ու ավելի քիչ երաժշտություն լսել, ինչ-որ մի պահի էլ՝ գրեթե ամբողջությամբ դադարեցի: Ինչ-որ որոշման հետեւանք չէր, պարզապես այդպես էր ստացվել: Ոչ էլ նեղվում էի երաժշտություն չլսելուց. 1999 թվականին Մեդիամաքսը հիմնելուց հետո այնքան զբաղված էի, որ երաժշտության համար, երեւի, տեղ չէր մնում:
Առաջին «վերադարձը» երաժշտությանը նույնքան անսպասելի ստացվեց, որքան դրանից «հրաժարվելը»: Մոտ 10 տարի առաջ հանգստանում էինք ծովափին, ընկերս iPod էր լսում: Հավեսս տվեց, խնդրեցի որ փոխանցի ինձ: Հին ռոքի հավաքածու էր, լսեցի մի քանի երգ ու ինքս ինձ հարց տվեցի. «Բայց ինչո՞ւ էիր քեզ այս հաճույքից 10 տարի զրկել»: Այդ դեպքից հետո վերսկսեցի պարբերաբար երաժշտություն լսել:
Երկրորդ «վերադարձը» տեղի ունեցավ մոտ կես տարի առաջ ու կրկին անսպասելի: Մի օր Apple-ից նամակ եկավ այն մասին, որ ամիսը 5.99 դոլարով կարող եմ բաժանորդագրվել Apple Music-ին: Սեղմեցի բաժանորդագրվելու կոճակը՝ առանց երկար-բարակ մտածելու, թե ինչիս է պետք: Սեղմեցի ու մոռացա: Հիշում էի ամիսը մեկ, երբ հաղորդագրություն էր գալիս այն ամիս, որ բանկային քարտիցս գանձվել է 5.99 դոլար:
Որոշ ժամանակ անց այն նույն ընկերս, որի iPod-ը ժամանակին ինձ հետ բերեց երաժշտության աշխարհ, մի երգի հղում ուղարկեց: Սեղմեցի, լսեցի ու մեկ էլ հասկացա, որ կարող եմ ամբողջ ալբոմը ներբեռնել Apple Music-ից: Անցել է արդեն մոտ կես տարի, բայց մինչեւ հիմա հավատս չի գալիս, որ դարձել եմ հսկայական հարստության տեր՝ ուզածս երաժշտությունը հայտնվում է հեռախոսիս մեջ հաշված րոպեների ընթացքում՝ ամիսը ընդամենը 5.99-ով:
Ես շատ եմ քայլում, օրական առնվազն 1 ժամ՝ կես ժամ աշխատանքի գնալիս եւ կես ժամ՝ վերադառնալիս: Իսկ դա նշանակում է, որ արդեն կես տարի գրեթե ամեն օր ես լսում եմ երկու նոր ալբոմ, կամ էլ, երբեմն, վերհիշում եմ հները, որոնք վերջին անգամ լսել էի 20-25 տարի առաջ:
Այս ընթացքում մեծագույն բացահայտումս Վէն Մորիսոնն է (Van Morrison): 1990-ականներին, իհարկե, գիտեի նրա անունը, բայց երբեք չէի լսել: Բացի դրանից, այն տարիներին մեզ համար կար միայն մեկ Մորիսոն՝ The Doors-ի երգիչ Ջիմ Մորիսոնը եւ ուրիշ Մորիսոն լսելը դավաճանության պես մի բան էր: Այս ամիսներին լսել եմ Վէն Մորիսոնի երեք ալբոմ. Astral Weeks, Moondance, His Band and the Street Choir եւ պարզապես շշմած եմ այդ երգչի տաղանդից: Լսեք անպայման:
Կարծում եմ, որ Էլիս Քուպերին (Alice Cooper-ին) ոչ միայն ես, այլեւ շատերը լուրջ երաժիշտ չեն համարել, հիմնականում ընկալելով որպես շոումեն: Բայց լսեցի նրա 1973 թվականի Billion Dollar Babies ալբոմը եւ հասկացա, որ պարզապես հիմար եմ եղել՝ մեծ երաժիշտ է:
Եղան նաեւ «վերաբացահայտումներ»: Լսեցի Deep Purple-ի Who Do We Think We Are ալբոմը, որը վերջին անգամ լսել էի պատանի տարիքում: Ալբոմի երգերը մեկը մյուսի հետեւից սկսեցին դուրս գալ հիշողությանս թաքստոցներից եւ դա անեւերակայելի, գրեթե ֆիզիկական հաճույք էր: Գրեթե նույն զգացողություններն ունեցա Led Zeppelin-ի In Through the Out Door ալբոմը երկար ընդմիջումից հետո լսելիս:
Հետ դառնամ R.E.M.-ին. մեծ ուրախություն էր բացահայտել, որ 1991 թվականի Out of Time ալբոմում, Losing My Religion-ից բացի, շատ այլ հոյակապ երգեր կան:
1990-ականներին «թնդում» էր Pearl Jam-ի անունը, բայց ես մի երկու երգ էի լսել երեւի: Վերջերս լսեցի նրանց 1991 թվականի Ten ալբոմը ու հասկացա, թե ինչու են այն անվանում նորագույն ժամանակների լավագույն ռոքային ալբոմներից մեկը:
The Beatles-ի մոլի երկրպագու լինելով, 90-ականներին  The Rolling Stones գրեթե չէի լսում: Իհարկե, գիտեի հիմնական հիթերը, բայց միայն այդքանը: Հիմա եմ իմ համար բացահայտում ռոլինգերին ու հասկանում, որ, օրինակ, 1981 թվականի Tattoo Me ալբոմը պարզապես հրաշք է:
Իսկ հիմա ժամանակն է պատմել մի քանի շլացուցիչ բացահայտումների մասին՝ կապված կոնկրետ երգերի հետ: Պարզվեց, որ Start Me Up երգը, որը 2015 թվականի երեւանյան System of a Down-ի համերգի ժամանակ երգում էր Տարոն Մալաքյանը, իրենցը չէ, այլ հենց Tattoo Me-ի ալբոմի առաջին երգն է: Շատ-շատ զարմացած էի:
Մյուս բացահայտումը Դեվիդ Բոուիի հետ էր կապված: Չնայած ներբեռնել էի նրա` 1970 թվականի The Man Who Sold the World ալբոմը, դրա անվանմանն ուշադրություն չէի դարձրել: Կիրակի ցերեկ էր, քայլում էի Այգեձորով՝ Բոուի լսելով, զանգ եկավ, երաժշտությունն ընդհատվեց: Ավարտեցի խոսելը, սեղմեցի ականջակալի կոճակը, մեկ էլ տեսնեմ՝ Nirvana է նվագում: Ջղայնացա, մտածեցի, որ չգիտես ինչու shuffle ռեժիմը միացավ ու հեռախոսը սկսեց իր ընտրությամբ տարբեր երգեր հրամցնել ինձ: Հետո մտածեցի՝ «լավ, մեկ ա սիրում եմ էս երգը, լսեմ, հետո նորից կփոխեմ Բոուի»: Լսում ու զգում եմ, որ մի բան էն չի: Հանեցի հեռախոսը գրպանից, նայեցի էկրանին ու տեսա, որ գրված է՝ The Man Who Sold the World – David Bowie: Երաժշտության իրական գիտակները կարող են ծիծաղել, բայց իսկապես չգիտեի, որ երգը Բոուիինն է:
Երրորդ բացահայտումը այս շաբաթ տեղի ունեցավ: Ներբեռնել էի Պաթի Սմիթի (Patty Smith) 1978 թվականի Easter ալբոմը: Փաթի Սմիթի մասին, իհարկե, գիտեի, մի քանի տարի առաջ էլ գրել էինք, որ նա «Կարապներ» է նվիրել Արտավազդ Փելեշյանին, ինչը, իհարկե շատ հաճելի էր: Բայց նրա որեւէ ալբոմ լսած չկայի: Լսեցի ու շատ հավանեցի, իսկ ամենամեծ բացահայտումն այն էր, որ Because the Night երգը, որն այդքան շատ եմ սիրում ու նախկինում լսել էի տարբեր կատարումներով, իրականում Փաթի Սմիթն է գրել:
Երբ The Beatles-ի մոլի երկրպագու ես, մի յուրօրինակ հաճույք է առավոտյան գործի գնալիս լսել Փոլ ՄքՔարթնիի ամենավերջին՝ The Egypt Station ալբոմը, իսկ երեկոյան տուն դառնալիս՝ 1984 թվականի՝ Give My Regards to Broad Street-ը, ու հասկանալ, որ երկուսն էլ հրաշք են, թեեւ՝ շատ տարբեր:
Բայց չկարծեք, որ միայն «հին բաներ» եմ լսում: Apple Music-ը պարբերաբար նոր բաներ է առաջարկում, ես էլ չեմ հրաժարվում: Թվարկեմ վերջին ամիսներին լսած նոր (ինձ համար) խմբերից մի քանիսը՝ Cage the Elephant, Catfish and the Bottlemen, Chelsea Wolfe, Mike Shinoda, Morcheeba, Nothing But Thieves, Royal Blood: Փորձեք, լսեք, հաստատ մի բան էլ դուք կհավանեք:
Մի քանի ամիս է, ինչ պարբերաբար լսում եմ ամերիկյան Hollywood Undead խմբի 2009 թվականի դեբյուտային Swan Songs ալբոմը: Hollywood Undead-ը հեվի մեթալի եւ ռեփի անհավանական հաջող համադրություն է, որն առավոտյան օգնում է արագ դուրս գալ քնաթաթախ վիճակից: Երգերի մեծ մասում լսում էի «Չարլի Շին» անունը եւ կարծում էի, որ հոլիվուդյան դերասանի հետ կապված ինչ-որ պատմություն ունի խումբը: Ու մոռանում էի համացանցում կարդալ, հասկանալ, թե կապը որն է: Այս սյունակը գրելուց կարդացի: Ոչ մի կապ էլ չկա. խմբի բոլոր անդամները կեղծանուններ ունեն, մեկի անունն էլ Charlie Scene-ն է, որը սխալմամբ որպես «Չարլի Շին» էի ընկալում: Եթե f բառից չեք «խրտնում» (շատ շատ է Hollywood Undead-ի մոտ), խորհուրդ եմ տալիս լսել: Եվ առհասարակ՝ շատ քայլեք ու լավ երաժշտություն լսեք: Օգտակար է ե՛ւ մարմնի, ե՛ւ հոգու համար:

В начале 90-х музыка была для меня всем. Думаю, что если бы не музыка, я вряд ли сумел бы более или менее гладко преодолеть все сложности переходного возраста, помноженные на развал СССР, войну, блокаду и прочие «прелести».
В 1990-1992 гг. я в основном слушал «классический рок»: Deep Purple, Led Zeppelin, The Doors. Конечно, мне были знакомы названия многих других групп, я слышал некоторые из их хитов, но, к примеру, альбомов The Who или Дэвида Боуи я не слушал. Да и любимые группы были любимы так сильно, что было жаль «тратить время» на другие.
Слушал я и новые группы, но лишь избраные песни. Хорошо помню, как однажды в 1993 году произошло чудо и электроэнергию подали не на обычные для того времени 1-2 часа в сутки, а оставили на всю ночь. В 2 часа ночи в стену постучала наша пожилая соседка и потребовала, чтобы я выключил песню R.E.M. Losing My Religion, которая была записана на одной кассете десятки раз подряд.
Потом я стал слушать все меньше и меньше музыки, а в какой-то момент – и вовсе перестал. Это не было каким-то решением, просто так получилось. Жизнь без музыки меня не тяготила – после основания Медиамакс в 1999 году я был настолько занят, что в голове места для музыки, наверное, просто не оставалось.
Первое «возвращение» к музыке получилось столь же случайным, как и «отказ» от нее. Лет 10 назад мы отдыхали на море, товарищ слушал на пляже свой iPod. Мне тоже захотелось послушать и я попросил наушники. В них был плейлист из «старого доброго» рока, я послушал несколько родных песен и спросил себя: «Зачем же ты ты лишал себя этого удовольствия 10 лет?». После этого я снова начал регулярно слушать музыку.
Второе «возвращение» случилось примерно полгода назад и тоже случайно. Однажды на почту пришло письмо от Apple о том, что за 5.99 долларов в месяц можно подписаться на Apple Music. Я нажал на кнопку подписки, не очень раздумывая о том, зачем мне это нужно. Нажал и забыл. Вспоминал о подписке раз в месяц, когда приходило уведомление о списании с банковской карты 5.99 долларов.
Спустя какое-то время тот самый друг, iPod которого вернул меня в мир музыки, прислал ссылку на песню. Я послушал ее и вдруг понял, что могу скачать весь альбом из Apple Music. Прошло более полугода, но до сих пор не вериться, что я стал обладателем огромного богатства - практически любая музыка может в считаные минуты появиться в моем телефоне: всего за 5.99 долларов в месяц.
Я много хожу пешком, как минимум, час в день: полчаса утром на работу и полчаса вечером – с работы домой. Это означает, что уже полгода почти каждый день я слушаю в день два новых для себя альбома или вспоминаю старые.
Моим самым большим октрытием за это время стал Вэн Моррисон. В 1990-е я, конечно, знал о его существовании, но никогда не слушал его музыки. Тогда для нас был только один Моррисон – Джим Моррисон из The Doors, и слушать «какого-то другого» Моррисона было сродни «предательству». За эти месяцы я прослушал три альбома Вэна Моррисона - Astral Weeks, Moondance, His Band and the Street Choir, и до сих пор ошарашен тем, насколько талантлив этот певец. Послушайте его!
Думаю, не только я, но и многие другие не считали Элиса Купера серьезным музыкантом, больше воспринимая его в качестве шоумена. Но я послушал альбом Купера Billion Dollar Babies 1973 года и понял, что был просто дураком – он большой музыкант!
Были и «повторные открытия». Послушал альбом Deep Purple Who Do We Think We Are, о котором не вспоминал без малого четверть века. Песни стали одна за другой выплывать из туннелей памяти и это было неописуемое, почти физическое наслаждение. Примерно такие же чувства я испытал, когда слушал альбом Led Zeppelin In Through the Out Door.
Вернусь к R.E.M. – было большой радостью обнаружить, что на альбоме 1991 года Out of Time, есть не только Losing My Religion, но и другие отличные песни.
В 1990-е «гремела» группа Pearl Jam, но тогда я слышал от силы пару их песен. Недавно послушал их альбом 1991 года Ten, и понял, почему он считается одним из величайших в новой истории рока.
Будучи битломаном, в 90-е я практически не слушал The Rolling Stones. Конечно, я знал их главные хиты, но этим все и ограничивалось. По-настоящему открываю роллингов для себя я только сейчас и понимаю, что, к примеру, альбом 1981 года Tattoo Me просто чудесен.
А теперь пришло время рассказать о нескольких «открытиях», связанных с отдельными песнями. Выяснилось, что песня Start Me Up, которую на легендарном ереванском концерте System of a Down в 2015 году пел Тарон Малакян, написана не SOAD, а является заглавной песней с того самого альбома роллингов Tattoo Me. Признаюсь, я был сильно удивлен.
Другое «открытие» связано с Дэвидом Боуи. Скачав альбом 1970 года The Man Who Sold the World, особого внимание на название я не обратил, поскольку это был первый альбом Боуи в моей жизни. Был воскресный день, я неспешно шагал по городу. Телефон зазвонил, музыка прервалась. Закончив говорить, я нажал на кнопку наушников и вдруг в ушах заиграла Nirvana. «Вот черт», - подумал я, «видимо что-то не так нажал и телефон перешел в режим shuffle». Потом подумал, что все равно люблю эту песню Nirvana - дослушаю, а потом снова включу Боуи. Но слушаю и понимаю, что Nirvana как-то не очень похожа на себя. Достал телефон из кармана, посмотрел на экран, а там написано: The Man Who Sold the World – David Bowie. Ну да, истинные знатоки рока могут поднять меня на смех, но я правда не знал, что эту песню написал Боуи.
Третье «открытие» случилось на этой неделе. Скачал альбом Патти Смит Easter 1978 года. Да-да, я знал, кто такая Патти Смит, несколько лет назад мы рассказывали, что она посвятила «Лебедей» армянскому гению документального кино Артавазду Пелешяну, но альбомов ее я не слышал. Послушал и узнал, что песня Because the Night, которую я очень люблю, на самом деле написана Патти Смит 40 лет назад!
Когда ты битломан, это особое удовольствие – утром шагать на работу, слушая последний диск Пола Маккартни The Egypt Station, а возвращаться вечером домой под альбом 1984 года Give My Regards to Broad Street, понимая, что оба чрезвычайно хороши.
Не подумайте, я слушаю не только «старье». Apple Music регулярно делает мне предложения, от которых я не отказываюсь. Перечислю некоторые из новых (для меня) групп, которые я успел послушать в последние месяцы: Cage the Elephant, Catfish and the Bottlemen, Chelsea Wolfe, Mike Shinoda, Morcheeba, Nothing But Thieves, Royal Blood. Попробуйте, послушайте, думаю, что-то понравится и вам.
Уже несколько месяцев регулярно включаю Swan Songs - дебютный альбом 2009 года американской группы Hollywood Undead. Это удачное совмещение рэпа и хэви-метал по утрам легко выводит из полусонного состояния. Во многих песнях мне чудилось имя «Чарли Шин»: казалось, что группу что-то связывает с этим актером. И все забывал посмотреть в интернете. Принимаясь за эту колонку, наконец посмотрел и понял, что никакой связи нет. Просто у всех членов группы есть прозвища, и одного из них называют Charlie Scene, а мне слышалось «Чарли Шин». Если слово на букву f (оно встречается в Swan Songs на каждом шагу) вас не сильно смущает, послушайте альбом, он классный. И вообще – больше ходите пешком и слушайте хорошую музыку. Полезно для тела и для души.