Նոր Հայաստան. նոր քաղաքականություն Մերձավոր Արեւելքում - Mediamax.am
Քաղաքական ռեժիմի փոփոխությունը ենթադրում է նաեւ մի շարք արտաքին քաղաքական գերակայությունների վերանայում: Ակնհայտ է, որ ռուսական վեկտորի գերակշռումը ներկա փուլում հայկական պետականության պահպանման կարեւոր պայման է հանդիսանում: Չնայած հանրապետության քաղաքական կյանքում տեղի ունեցած լուրջ փոփոխություններին՝ տվյալ վեկտորի վերաքննումը հնարավոր չէ ո՛չ կարճաժամկետ, եւ ո՛չ էլ միջնաժամկետ հեռանկարում: Սակայն նոր իրողությունները պետք է բերեն մոտեցումների փոփոխության նաեւ արտաքին քաղաքական ոչ պակաս կարեւոր վեկտորի՝ մերձավորարեւելյանի ուղղությամբ:
Հայաստանի արտաքին քաղաքականությունը Մերձավոր եւ Միջին Արեւելքի տարածաշրջանում առանձնանում է հատուկ պասիվությամբ, ինչն անթույլատրելի է՝ հաշվի առնելով նրա աշխարհաքաղաքական մեկուսացվածությունը: Տվյալ վեկտորի ակտիվացումը մի շարք դրական նախադրյալներ կստեղծի, որոնք կանդրադառնան ինչպես տնտեսական իրավիճակի բարելավման, այնպես էլ Հարավային Կովկասի տարածաշրջանային իրադրության վրա առհասարակ:
Ուժերի բեւեռացումը Մերձավոր Արեւելքում, որն ուղեկցվում է տեւական հակամարտություններով, աստիճանաբար արտացոլվում է Հարավային Կովկասի վրա: Այդ համատեքստում, արտաքին քաղաքականությունն իրագործելիս, անհրաժեշտ է հաշվի առնել մի շարք հաստատուններ: Առաջին՝ շահերի բախման իրավիճակում տարածաշրջանում դաշնակցային հարաբերությունները ժամանակավոր եւ կոնյունկտուրային բնույթ են կրում: Իրադարձությունների ժամանակակից դինամիկան թույլ չի տալիս երկարաժամկետ դաշնակցային հարաբերություններ կառուցել, քանի որ կողմը զրկվում է խոշոր խաղացողների շահերի միջեւ մանեւրելու հնարավորությունից, ինչպես նաեւ անխուսափելիորեն սպառնալիքի տակ է դնում իր ազգային շահերի իրագործումը, ինչից կարող է կախված լինել պետության ֆիզիկական գոյությունը:
Իրանական վեկտորի տիրապետումը տարածաշրջանի արտաքին քաղաքական գերակայությունների ցանկում հիմնավորված է: Սակայն այն չպետք է հիմնվի երկարաժամկետ հեռանկարի վրա: Մոսկվայի մերձավորարեւելյան շահերի գոտում սեփական քաղաքականության կառուցումը՝ Ռուսաստանի եւ Իրանի միջեւ որպես կապող օղակ հանդես գալու ցանկության պայմաններում, Երեւանին հետագայում կարող է փակուղու մեջ դնել: Ռուս-իրանական հարաբերությունների մակարդակի որակական աճը կպահպանվի այնքան ժամանակ, քանի դեռ նրանց շահերն համընկնում են սիրիական հակամարտության կարգավորման հարցում: Սակայն հակասությունների կուտակումն ինչպես սիրիական, այնպես էլ տարածաշրջանային այլ հարցերի շուրջ կարող է հանգեցնել եթե ոչ շահերի բախման, ապա կողմերի նշանակալի հեռացման միմյանցից: Հաշվի առնելով այդ փաստը՝ Հայաստանը պետք է սկսի արտաքին քաղաքականության դիվերսիֆիկացումը, ինչը թույլ կտա դաշտ ստեղծել ապագայում մանեւրելու համար: Այդպիսի տարածաշրջանային ուժային կենտրոններ կարող են լինել Սաուդյան Արաբիան  եւ Եգիպտոսը: Նման մոտեցում նկատելի է նաեւ ռուսական արտաքին քաղաքականությունում, ինչը կարող է որպես հավելյալ առավելություն ծառայել Հայաստանի համար: Մոսկվայի եւ Կահիրեի միջեւ ավիահաղորդակցության վերականգնումը, ԱԳՆ ղեկավարների եւ պաշտպանության նախարարների սպասվող հանդիպումը 2+2 ձեւաչափով, ռուս-սաուդական հարաբերություններում գրանցված աննախադեպ թռիչքը կարող են լավ հող նախապատրաստել Երեւանի համար: Սակայն, քանի որ առկա է ռիսկ, որ դա ժամանակավոր էֆեկտ կունենա՝ հաշվի առնելով տարածաշրջանում մի շարք գործընթացների զարգացման անկանխատեսելիությունը, անհրաժեշտ է քայլեր ձեռնարկել երկրի ներսում վերջնական քաղաքական կայունացումից անմիջապես հետո:
Եթե Հայաստանը, այնուամենայնիվ, շարունակի իր արտաքին քաղաքականությունը կառուցել ռուսական ռազմավարության համաձայն, ապա օգուտներ ստանալու համար անհրաժեշտ է վերանայել Մոսկվայի եւ Երեւանի միջեւ հարաբերությունների ձեւաչափը: Ակնառու օրինակ կարող է ծառայել ԱՄՆ-Իսրայել տանդեմը ներկա փուլում: Հանդես գալով որպես Ռուսաստանի շահերի հաղորդիչ՝ Հայաստանը կարող է նաեւ ամրապնդել իր դիրքերը: Սակայն դրա համար անհրաժեշտ է, որ հարաբերությունները հիմնված լինեն իրավահավասար դաշինքի վրա: Երեւանը, դառնալով Մոսկվայի շահերի հաղորդիչը, պետք է օգտագործի տարածաշրջանում չգործադրված իր բոլոր ռեսուրսները, հատկապես՝ Սփյուռքը եւ հայոց եկեղեցու դերը մի շարք երկրներում: Փոխարենը Ռուսաստանը կպարտավորվի ուժեղացնել Հայաստանին ռազմական առումով, եւ եթե ամբողջությամբ չհրաժարվի, ապա էապես կնվազեցնի սպառազինությունների մատակարարումը Թուրքիային եւ Ադրբեջանին: Սակայն ներկայում այլ մարտավարություն է իրագործվում. ժամանակակից սպառազինություններ մատակարարելով Հայաստանի համար թշնամական երկրներին՝ Ռուսաստանը թուլացնում է իր դաշնակցի դիրքերը՝ մեծացնելով նրա ռազմական եւ քաղաքական կախվածությունն իրենից: Սակայն դաշնակցի հնարավորությունների սահմանափակումն արդյունքում նոր խնդիրներ է ստեղծում, ինչը կարող է բացասաբար անդրադառնալ տարածաշրջանում Ռուսաստանի վերադարձի եւ ամրապնդման ռազմավարության վրա: Հայաստանի նոր իշխանությունները Մոսկվայի արտաքին քաղաքականությունում հայկական գործոնը պահպանելու համար պետք է ռուս-հայկական հարաբերությունների նոր՝ փոխադարձ շահի վրա հիմնված օրակարգ առաջարկեն:
Երկրորդ՝ անհրաժեշտ է օպերատիվ կերպով ադապտացվել տարածաշրջանում առկա նոր իրողություններին: Հակաիրանական կոալիցիայի աստիճանական ձեւավորումը, որի ավանգարդում կլինեն Իսրայելն ու Սաուդյան Արաբիան՝ ԱՄՆ-ի ղեկավարությամբ, որոշակի ռիսկեր է ստեղծում Հայաստանի եւ տարածաշրջանում նրա շահերի համար: Հնարավոր նոր էսկալացիան, որն ուղղակի ազդեցություն կունենա տարածաշրջանային դինամիկայի վրա, կհանգեցնի պետությունների բեւեռացման: Այդ համատեքստում ճիշտ դիրքորոշումը կարող է լինել չեզոք կարգավիճակ պահպանելը՝ զուգորդված հակամարտող կողմերի հետ համագործակցության զարգացմամբ: Նման պայմաններում գլխավոր առավելությունը կարող է լինել հետագայում բանակցությունների համար հարթակ տրամադրելու պատրաստակամությունը, ինչը կբարձրացնի Հայաստանի կարգավիճակը տարածաշրջանում: Դրա համար անհրաժեշտ է, առաջին հերթին, հասնել կողմերից յուրաքանչյուրի հետ բարձր մակարդակի հարաբերությունների հաստատման: Այդ առումով, Հայաստանը կարող է օգտագործել իր մի շարք առավելությունները, որոնք կախված չեն կոնյունկտուրային գործոններից: Առաջին՝ գտնվելով տարածաշրջանային լիդերության ձգտող երկու ուժային կենտրոնների (Թուրքիա եւ Իրան) սահմանագծին՝ Հայաստանը տեղակայված է տարածաշրջանի ծայրամասում, ինչը չեզոքացնում է նրան դիմակայության մեջ ներքաշելու տարածաշրջանային խաղացողների հնարավորությունները: Երկրորդ առավելությունը կրոնական բաղադրիչն է: Լինելով քրիստոնեական պետություն՝ Հայաստանը կրոնական պարտավորություններով կապված չէ տարածաշրջանային դերակատարների հետ, ինչը չի կաշկանդում նրա արտաքին քաղաքական գործունեությունը:
Այդ հավասարակշռությունը պահպանելու համար կարեւոր է զարգացնել հարաբերությունները Պարսից ծոցի երկրների հետ: Առաջին՝ դա կդիվերսիֆիկացնի կապերն ամերիկամետ եւ իրանական ճամբարների միջեւ ահագնացող բեւեռացման շրջանակում: Հայաստանը տարածաշրջանում չպետք է ընկալվի որպես երկիր, որն կողմնորոշված է բացառապես դեպի Իրանը: Եթե նոր իշխանությունները պատրաստ չլինեն ակտիվացնել քաղաքականությունը տարածաշրջանում՝ օգտագործելով այդ ուղղությունը, ապա առնվազն պետք է առավելագույն օգուտը քաղեն Իրանի հետ բարեկամական հարաբերություններից: Դրա համար առկա է երկու կարեւոր նախադրյալ՝ իսրայելական ազդեցության ուժեղացումն Ադրբեջանում եւ դաշնակցային հարաբերությունների զարգացումը Ռուսաստանի հետ, որոնք կպահպանվեն կարճաժամկետ հեռանկարում: Հայաստանը, ընտրելով նշված այլընտրանքային ուղին, կբարձրացնի Իրանի հետաքրքրությունը հարաբերությունների ամրապնդման հարցում, քանի որ իսրայելական եւ սուննիական ազդեցության մեծացումն իր հյուսիսային սահմանների մոտ անթույլատրելի է Թեհրանի համար: Ուստի, փոխլրացնող քաղաքականությունը, որն իրագործվում է 2000-ականների սկզբներից, կարող է իրագործվել մերձավորարեւելյան ուղղությամբ՝ հաշվի առնելով փոփոխվող իրողությունները:
Երկրորդ՝ Ծոցի արաբական պետությունները, որոնք հսկայական ֆինանսական ռեսուրսներ են տնօրինում, նույնպես հետաքրքրված են ներդրումային ուղղությունների դիվերսիֆիկացման հարցում: Նոր իշխանությունը, որը ձեւավորվում է իրեն նախորդին հակադրելով, չի վարկաբեկել իր վճարունակությունը, ինչը թույլ է տալիս ֆինանսական միջոցներին հասանելիություն ստանալ: Կարեւոր ենթակառուցվածքային նախագծերը, որոնց կարիքը Հայաստանն ունի, կարող են աջակցություն ստանալ Ծոցի երկրների կողմից ինչպես տարածաշրջանի ծայրամասում իրենց ազդեցությունը մեծացնելու, այնպես էլ իրանական գործոնի հավանական դերը նվազեցնելու նպատակով: Օրինակ, մի շարք ընկերություններ, ինչպիսիք են Najd Investments-ը եւ Public Investment Fund սաուդական ինքնիշխան ֆոնդը, կարող են հետաքրքրված լինել գյուղատնտեսության ոլորտում ներդրումների հարցում, ինչը Հայաստանի համար առանձնահատուկ կարեւորություն ունի: Վերջինը «Սաուդյան Արաբիայի տեսլական 2030» ռազմավարության շրջանակում պետք է առաջատար դիրքեր զբաղեցնի համաշխարհային ներդրումներում: Հայկական շուկան, չնայած հարաբերական սահմանափակությանը, կարող է դրա հենքը լինել Անդրկովկասում: Դա դրական ազդեցություն կունենա ոչ միայն տնտեսության, այլեւ հայկական պետության պաշտպանունակության բարձրացման վրա, քանի որ Ծոցի երկրների դիրքերի ամրապնդման պարագայում վերջիններս կձգտեն ապահովել իրենց ներդրումների անվտանգությունը:
Արտաքին քաղաքականության ընդհանուր հայեցակարգի վրա հիմնված Մերձավոր եւ Միջին Արեւելքի պետությունների հետ հարաբերությունների կառուցման ռազմավարական մոտեցման բացակայության պարագայում, Հայաստանը կշարունակի հետագայում եւս զրոյի հավասարեցնել իր դերը տարածաշրջանային գործընթացներում: Առկա լուրջ ռեսուրսները՝ ինտելեկտուալ եւ Սփյուռքի ներուժի տեսքով, պասիվ քաղաքականության պայմաններում կարող են կորցնել իրենց արդիականությունն ու նշանակությունը: Արդյունքում, հայկական գործոնի նվազումը կհանգեցնի արտաքին քաղաքական գործողություններում սահմանափակության ոչ միայն Մերձավոր Արեւելքում, այլեւ առհասարակ գլոբալ դերակատարների հետ հարաբերություններ կառուցելիս: Նոր իշխանությունները, արտաքին քաղաքականությունում թույլ տալով անթույլատրելի սխալներ, որոնք բնորոշ էին նախկին իշխանություններին, կարող են նմանվել նրանց, որոնց իրենք դեմ էին:
Սերգեյ Մելքոնյանը մերձավորարեւելյան քաղաքական գործընթացների փորձագետ է, իսրայելագետ: International Studies կենտրոնի ղեկավարն է:

Новая Армения: новая внешняя политика на Ближнем Востоке - Mediamax.am
Смена политического режима предполагает пересмотр в том числе ряда внешнеполитических приоритетов. Очевидно, что доминирование российского вектора является важным условием в сохранении армянской государственности на современном этапе. Несмотря на серьезные изменения в политической жизни республики, ревизия данного вектора невозможна ни в краткосрочной, ни в среднесрочной перспективах. Однако новые реалии должны привести к изменению подходов в не менее значимом внешнеполитическом векторе-ближневосточном.
Внешняя политика Армении в регионе Ближнего и Среднего Востока отличается особой пассивностью, что является недопустимым ввиду ее геополитической изоляции. Активизация данного вектора создаст ряд положительных предпосылок, которые способны повлиять как на улучшение экономической ситуации, так и на региональную обстановку на Южном Кавказе в целом.
Поляризация сил на Ближнем Востоке, которая сопровождается продолжительными конфликтами, постепенно проецируется на Южный Кавказ. В данном контексте при реализации внешней политики необходимо учитывать ряд констант.
Во-первых, в ситуации конфликта интересов в регионе союзнические отношения несут временный и конъюнктурный характер. Современная динамика событий не позволяет выстраивать долгосрочные союзнические отношения, поскольку сторона как лишается возможности маневрирования между интересами крупных игроков, так и неизбежно ставит под угрозу реализацию национальных интересов, от которых может зависеть физическое существование государства.
Доминирование иранского вектора в списке внешнеполитических приоритетов в регионе обоснованно. Однако оно не должно базироваться на долгосрочной перспективе. Выстраивание своей политики в фарватере ближневосточных интересов Москвы, желая выступить связующим звеном между Россией и Ираном, впоследствии может поставить Ереван в тупик. Качественный рост уровня российско-иранских отношений сохранится до тех пор, пока имеется схожесть интересов в урегулировании сирийского конфликта. Но накопление противоречий, как по сирийским, так и по иным региональным вопросам может привести если не к столкновению интересов, то к серьезному дистанцированию сторон. Учитывая этот факт, Армения должна начать внешнеполитическую диверсификацию, что позволит создать поле для маневрирования в будущем.
Данными региональными центрами силы могут выступить Саудовская Аравия и Египет. Подобный подход наблюдается в российской внешней политике, что может послужить дополнительным преимуществом для Армении. Возобновление авиасообщения между Москвой и Каиром, предстоящая встреча глав МИД и Министров обороны в формате 2+2, небывалый взлет российско-саудовских отношений могут подготовить хорошую почву для Еревана. Однако, поскольку имеется риск того, что это будет иметь временный эффект, ввиду непредсказуемого развития ряда процессов в регионе, необходимо предпринимать шаги с началом полной политической стабилизации внутри страны.
Если Армения все же продолжит выстраивать свою внешнюю политику согласно российской стратегии, то для получения бенефиций необходимо пересмотреть формат отношений между Москвой и Ереваном. Наглядным примером может служить тандем США-Израиль на современном этапе. Обладая обязательствами в области безопасности, Израиль продолжает традиционно выступать одной из опор США в регионе.
Выступая проводником интересов России, Армения может также укрепить свои позиции. Но для этого формат отношений должен быть основан на равноправном союзе. Ереван, выступая проводником интересов Москвы, должен использовать все незадействованные ресурсы в регионе, а именно диаспору и положение церкви в ряде стран. Взамен Россия будет обязана усиливать Армению в военном плане, и если не отказаться полностью, то значительно снизить поставки вооружения Турции и Азербайджану. Но на современном этапе реализуется иная тактика: поставляя современное вооружение враждебным для Армении государствам, Россия ослабляет позиции своего союзника, повышая его военную и политическую зависимость от себя. Однако сковывание возможностей союзника впоследствии создаст новые проблемы, что может негативно сказаться на стратегии возвращения и закрепления России в регионе. Новая администрация Армении, для сохранения армянского фактора во внешней политике Москвы, должна предложить новую повестку для российско-армянских отношений, основанную на взаимной выгоде.
Во-вторых, необходимо оперативно адаптироваться к новым реалиям в регионе. Постепенное формирование антииранской коалиции, в авангарде которого будут стоять Израиль и Саудовская Аравия под руководством США, создает определенные риски для Армении и ее интересов в регионе. Новая потенциальная эскалация, которая окажет прямое влияние не региональную динамику, приведет к поляризации государств. Верной позицией в данном контексте может стать сохранение нейтрального статуса, с параллельным развитием сотрудничества с враждующими сторонами. Главным преимуществом в данном контексте может послужить последующая готовность предоставить площадку для переговоров, что повысит статус Армении в регионе. Для этого необходимо, в первую очередь, достичь высокого уровня отношений с каждой из сторон. В этой связи Армения может использовать ряд своих преимуществ, которые не зависят от конъюнктурных факторов.
Первое - находясь на стыке двух центров сил, претендующих на региональное лидерство (Турция и Иран), Армения расположена на периферии региона, что нивелирует возможности региональных игроков втянуть в противостояние. Вторым преимуществом является религиозная составляющая. Будучи христианским государством, Армения не связанна конфессиональными обязательствами с региональными игроками, что не сковывает внешнеполитическую деятельность.
Для поддержания данного баланса представляется важным развитие отношений со странами Персидского залива. Во-первых, это диверсифицирует контакты в рамках усиливающейся поляризации между проамериканским и иранским лагерями. Армения не должна восприниматься в регионе как страна, ориентированная исключительно на Иран. Если же новая администрация не будет готова к активизации политики в регионе, используя данное направление, то, как минимум, ей необходимо извлечь максимальную выгоду от дружеских отношений с Ираном. Для этого есть две важные предпосылки: усиление израильского влияния в Азербайджане и развитие союзнических отношений с Россией, которые будут сохранены в краткосрочной перспективе. Армения, выбрав указанный альтернативный путь, повысит иранский интерес в укреплении отношений, поскольку усиление израильского и суннитского влияния у своих северных границ является непозволительным для Тегерана. Поэтому, комплементарная политика, реализуемая с начала нулевых, может быть имплементирована в ближневосточном направлении с учетом меняющихся реалий.
Во-вторых, арабские государства залива, располагающие колоссальными финансовыми ресурсами, также заинтересованы в диверсификации инвестиционных вложений. Новая власть, формирующаяся на антагонизме с предыдущей, не дискредитировала свою платежеспособность, что позволит получить доступ к финансовым средствам. Важные инфраструктурные проекты, в которых Армения нуждается, могут быть поддержаны странами залива как с целью расширения своего влияния на периферии региона, так и с целью снижения потенциального иранского фактора. К примеру, ряд компаний, такие как Najd Investments и саудовский суверенный фонд Public Investment Fund могут быть заинтересованы во вложениях в аграрный сектор, который представляет для Армении особую важность. Последний, в рамках стратегии «Видение Саудовской Аравии 2030» должен занять лидирующие позиции в мировых инвестиционных вложениях. Армянский рынок, несмотря на относительную ограниченность, может выступить его базой в Закавказье. Это окажет положительное влияние не только на экономику, но и на обороноспособность армянского государства, поскольку в случае закрепления позиций стран залива, последние будут стремиться обеспечить безопасность своих вложений.
При отсутствии стратегического подхода по выстраиванию отношений с государствами Ближнего и Среднего Востока, основывающегося на общей концепции внешней политики, Армения продолжит и дальше нивелировать свою роль в региональных процессах. Имеющиеся серьезные ресурсы в виде интеллектуального и диаспорального капиталов, при пассивной политике могут потерять свою актуальность и значимость. Впоследствии снижающийся армянский фактор приведет к ограниченности во внешнеполитических действиях не только на Ближнем Востоке, но и при выстраивании отношений с другими глобальными акторами в целом. Новая администрация, допуская непозволительные ошибки во внешней политике, которые были характерны для предыдущих властей, рискует впоследствии превратиться в тех, против кого она выступала.
Сергей Мелконян - эксперт по политическим процессам на Ближнем Востоке, израилевед. Руководитель центра International Studies.