Թուրքական ֆիասկո. մեղադրանքներից մինչեւ սպառնալիքներ - Mediamax.am
Չհասցնելով ուշքի գալ Հռոմի Ֆրանցիսկոս պապի՝ Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ արած հայտարարությունից՝ Թուրքիայի ղեկավարությունը ստիպված էր ապրել հերթական մղձավանջը: Ապրիլի 15-ին Եվրոպական խորհրդարանը ընդունեց բոլոր քաղաքական խմբերի կողմից բանակցված եւ համաձայնեցված հատուկ բանաձեւ` նվիրված Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին:
28 անդամ պետություն եւ շուրջ 500 միլիոն բնակչություն ներկայացնող Եվրոպական խորհրդարանը Օսմանյան կայսրությունում հայերի դեմ իրականացված գործողությունները բնորոշեց որպես ՄԱԿ-ի 1948թ. կոնվենցիայի դրույթներին համապատասխանող ցեղասպանություն:
ՀՀ ԱԳՆ հայտարարության համաձայն՝  այս բանաձեւը հանդիպեց թուրքական լոբբինգի հսկայական դիմադրությանը, որի նպատակն էր նախագծի մեջ պարունակվող քաղաքական ուղերձի աղավաղումը եւ ժխտողականության տարրերի ներառումը:
«Բանաձեւի ընդունումը հնարավոր դարձավ Եվրոպական խորհրդի անդամների սկզբունքային դիրքորոշման, ինչպես նաեւ՝ ԵՄ-ում ՀՀ առաքելության, ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի, Եվրոպայում Հայ դատի հանձնախմբի եւ «Հայաստանի եվրոպացի բարեկամներ» կազմակերպության համակարգված աշխատանքի շնորհիվ»,- նշված է ՀՀ ԱԳՆ հաղորդագրության մեջ:
Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման գործընթացի ալիքի շուրջ թուրքական իշխող շրջանակում տիրող խուճապի մասին վկայում են հենց պաշտոնական Անկարայի ներկայացուցիչների կողմից վերջին մի քանի օրերի ընթացքում հնչող հայտարարությունները, որոնց ամենաաղմկահարույց հատվածները առանձնացրել եմ ստորեւ:
Էրդողանի՝ «հայերին արտաքսելու» մասին հին երգը
Եվրախորհրդարանի բանաձեւի ընդունումից առաջ Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը Ղազախստան մեկնելիս լրագրողների հետ զրույցում ասել էր. «Թուրքիան իրավունք ունի արտաքսելու իր տարածքում բնակվող եւ աշխատող շուրջ 100 հազար հայերի»:
«Մենք կարող ենք արտաքսել նրանց, անգամ եթե մենք նման բան դեռ չենք արել»,- ասել է Էրդողանը:
Սա առաջին անգամը չէ, որ Էրդողանը հրապարակ է բերում «հայերին արտաքսելու» սպառնալիքը: Դեռեւս 2010թ. նա զգուշացրել էր աշխարհասփյուռ հայությանը՝ դադարեցնել Ցեղասպանության միջազգային ճանաչման գործընթացը, այլապես խոստացել էր վտարել իր երկրում բնակվող հայերին:
Անկարան եվրոպական երկրներին հիշեցնում է «սեփական անցյալը»
Թուրքիայի ԱԳՆ-ն Եվրախորհրդարանի բանաձեւի ընդունումից անմիջապես հետո հանդես եկավ պաշտոնական հայտարարությամբ, որում մեղադրեց եվրոպացի խորհրդարանականներին՝ 1915թ. իրադարձությունների վերաբերյալ պատմությունը վերախմբագրելու փորձի մեջ:
«Մենք լուրջ չենք վերաբերում նրանց, ովքեր ընդունել են պատմությունը եւ իրավունքը վնասող այս բանաձեւը: 1915թ. իրադարձությունների վերաբերյալ Եվրախորհրդարանի այս միակողմանի եւ ընտրովի մոտեցումը Թուրքիայի եւ ԵՄ-ի միջեւ հարաբերությունները վնասելու վտանգ է պարունակում եւ բնավ չի տանում դեպի Հայաստանի եւ Թուրքիայի միջեւ խնդիրների լուծման»,- ասված է ԱԳՆ հայտարարության մեջ:
Անկարան խորհուրդ է տվել Եվրախորհրդարանի անդամ պետություններին վերանայել սեփական անցյալը եւ հիշել Առաջին ու Երկրորդ համաշխարհային պատերազմների ընթացքում մարդկության նկատմամբ գործած զարհուրելի արարքներում իրենց մասնակցության եւ պատասխանատվության մասին:
Դավութօղլուի «դավադրության տեսությունը»
Թուրքիայի վարչապետ Ահմեդ Դավութօղլուն, անդրադառնալով Հռոմի Ֆրանցիսկոս պապի հայտարարությանը, մեղադրել է կաթոլիկ աշխարհի հոգեւոր առաջնորդին Թուրքիայում իշխող «Արդարություն եւ զարգացում» (AKP)  կուսակցության դեմ դավադրանքներին մասնակցելու մեջ:
«Մեր դեմ չարիքի առանցք է ձեւավորվում, որի նպատակն է վնասել «Արդարություն եւ զարգացում» կուսակցությանը: Պապը միացել է մեր կուսակցության դեմ այս դավադրանքներին»,- հայտարարել է Դավութօղլուն:
Նրա խոսքով՝ հունիսի 7-ին Թուրքիայում նախատեսված խորհրդարանական ընտրությունների շեմին փորձեր են արվում «անհիմն եւ անազնիվ մեղադրանքների» միջոցով սեւացնել Թուրքիային:
«Ես դիմում եմ Պապին: Նրանք, ովքեր փախուստի են դիմել Իսպանիայում Կաթոլիկ աշխարհի կողմից ինկվիզիցիայի հետեւանքով իրականացված ցեղասպանությունից, ապաստան են գտել մեր արդար համակարգում: Մենք պատրաստ ենք քննարկել ամեն ինչ, բայց թույլ չենք տա մեղադրել մեր ազգին: Մենք թույլ չենք տա սեւացնել Թուրքիային պատմական վիճելի հարցերով»,- ասել է Դավութօղլուն:

Turkish fiasco: from accusations to threats - Mediamax.am
The Turkish leadership had yet not managed to get a grip from the statement issued by Pope Francis on the Armenian Genocide when they were forced to go through another nightmare. On April 15, the EU Parliament adopted a special resolution on the Armenian Genocide Centennial that was negotiated over and agreed on by all political groups.
The EU Parliament with 28 member states and a population of around 500 million people recognized that the events against the Armenians in the territory of the Ottoman Empire represent a genocide as defined in the Convention on the Prevention and Punishment of the Crime of Genocide of 1948.
According to the press release of the Armenian Foreign Ministry, this resolution encountered strong resistance from the Turkish lobby, which aimed to distort the political message the bill entailed and involve elements of denial in it.
“The adoption of the resolution was possible owing to the consistent position of the members of the European Parliament as well as the coordinated work of the Armenian Delegation to the EU, National Assembly’s Committee on Foreign Relations, Armenian National Committee of Europe and European Friends of Armenia NGO,” noted the press release of the Armenian Foreign Ministry.
The statements recently made by the representatives of official Ankara attest to the panic the ruling Turkish leadership feels over the process of the international recognition of the Armenian Genocide. I have singled out the most much-talked-of parts of those statements.
Erdogan’s old song on “deporting Armenians”
When leaving for Kazakhstan before the adoption of the resolution by the EU Parliament, President of Turkey Recep Tayyip Erdogan told journalists that “Turkey retains the right to deport the roughly 100,000 citizens of the Republic of Armenia who live and work in Turkey.”
“We can deport them, even if we haven't yet,” said Erdogan.
This is not the first time that Erdogan has brought up the deportation threat for Armenians. He expressed the same idea back in 2010 and asked the Armenian Diaspora to act responsively and to stop the process of the international recognition of the Armenian Genocide, otherwise he promised to deport Armenians living and working in Turkey.
Ankara tells European countries to encounter “their own past”
Immediately after the adoption of the resolution by the EU Parliament, the Foreign Ministry of Turkey issued an official statement accusing the Members of the European Parliament of an attempt to rewrite history regarding the 1915 events.
“We do not take seriously those who adopted this resolution by mutilating history and law. This selective and one-sided approach of the European Parliament with regards to the 1915 events has the potential to harm the relations between Turkey and EU and falls far behind from bringing a solution to the issue between Turkey and Armenia,” reads the Turkish Foreign Ministry’s press release.
Ankara recommended Members of the European Parliament encounter their own past and remember especially their roles and responsibilities in the most abhorrent calamities of humanity such as World War I and World War II, well before dealing with the 1915 issue.
Davutoglu’s “theory of plots”
Touching upon the statement of Pope Francis Prime Minister of Turkey Ahmet Davutoglu accused the pontiff of joining “plots” against Turkish Justice and Development Party (AK Party).
“An axis of evil is being created against us. An axis whose entire motivation is to hinder the AK Party is being formed. The Pope has joined these plots against the AK Party and Turkey,” stated Davutoglu.
According to him, there are attempts to “convict” Turkey on the basis of “extremely unjust accusations” just ahead of the June 7 parliamentary election.
“I am addressing the Pope. Those who escaped the Genocide carried out by the Catholic world in Spain via the Inquisition found peace and safety in our just system. We are ready to look into everything but we will not let our nation be insulted over history. We will not allow Turkey to be blackmailed through historical debates,” said Davutoglu.