Ձերբակալություններ Վրաստանում` արդարադատություն, թե՞ սովորական վրեժ - Mediamax.am
Վաղուց եմ ցանկանում տեսնել որոշ եվրոպացի պաշտոնյաների աշխատավարձային տեղեկագրերը: Ոչ թե նախանձից կամ ագահությունից դրդված: Ինձ պարզապես հետաքրքիր է, կա՞ արդյո՞ք այնտեղ «երկակի չափանիշներ» վճարման սյունակ:
Իսրայելի նախագահին կամ Իտալիայի վարչապետին կարելի է դատարան ուղարկել, ԿՀՎ-ի ղեկավարը պաշտոնը լքում է ամուսնական դավաճանության համար, եվրոպական տերությունների նախարարները լիազորությունները վայր են դնում, եթե նրանց մեղադրում եմ գրագողության  համար… Ցուցակը կարելի է շարունակել, եւ բոլոր  նման դեպքերում մարդիկ հիանում են, թե որքան լավն է այդ երկրների ժողովրդավարությունը, երբ օրենքի առաջ բոլորը հավասար են:
Երբ 4 տարի առաջ Վրաստանում հանրաքվե էին անցկացնում, որպեսզի պարզեն, թե արդյո՞ք քաղաքացիներն աջակցում են երկրի անդամակցությանը ՆԱՏՕ-ին, ես կողմ քվեարկվեցի բոլորովին ոչ այն բանի համար, որ ցանկանում եմ իմ երկրի տարածքում ՆԱՏՕ-ի ռազմակայաններ տեսնել: Չեմ ցանկանում ոչ ռուսականները, ոչ էլ ամերիկյանները տեսնել, ինձ ավելի հոգեհարազատ են մեր զինվորականները: Սակայն խնդիրն այլ է: Ինձ համար` որպես օրինապահ քաղաքացու, ՆԱՏՕ-ն ժողովրդավարության եւ ամուր պետական կառույցների բարձր արժեքների մարմնավորումն է: Այդ պատճառով էլ, երբ իմ երկրում շուրջ 180 հոգի պետք է օրերս քաղբանտարկյալի կարգավիճակ ստանան, ես հասկանում եմ, որ անդամակցությունը Դաշինք հետաձգվում է ոչ միայն այն պատճառով, որ այնտեղ չգիտեն, թե ինչպես մեզ ընդունել օկուպացված Աբխազիայի ու Հարավային Օսիայի եւ Մոսկվայի հետ չկարգավորված հարաբերությունների պայմաններում:
Երբ այս աշնանը Վրաստանը քվեարկում էր Բիձինա Իվանիշվիլիի եւ «Վրացական երազանք»-ի օգտին, դա անում էր ոչ միայն էներգակիրների սակագների նվազեցման կամ թոշակների բարձրացման համար: Հասարակությունը հիվանդագին կերպով կարոտել էր արդարությունը, որքան էլ դա պաթետիկ եւ ճոռոմ չի հնչում:
Իմ հայրենիքից դուրս նոր իշխանությունների կողմից ՆԳՆ կամ պաշտպանության նախարարության նախկին կամ գործող պաշտոնյաների արագ եւ աղմկոտ ձերբակալությունների փաստը «անհանգստություն առաջացրեց»: Բիձինա Իվանիշվիլիի բրյուսելյան առաջին այցի ժամանակ «մտավախություն էին հայտնում», որ Վրաստանում ընտրողական արդարադատության դարաշրջան է սկսել: Կամ էլ քաղաքական ռեւանշի: Կամ էլ սովորական վրեժի, քանի որ ողջ նախընտրական տարվա ընթացքում «երազողներին» եւ նրանց կողմնակիցներին նեղում էին բոլոր հնարավոր միջոցներով: Եվրախորհրդարանի ղեկավար Շուլցը հայտարարեց, որ իր երկրում` Գերմանիայում, նոր իշխանությունները բանտ չեն ուղարկում նախկին նախարարներին: Գուցե՞ նրա երկրում պատճառ չկա ուղարկելու:
Վրաստանի վարչապետը ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարին առաջարկեց ներկայացուցիչներ ուղարկել Վրաստանում հետաքննությունների դիտարկումն անցկացնելու համար, սակայն վերջինս հրաժարվեց` ասելով, որ վստահում է: Բայց ստվերը գցած է, եւ երբ դու ինչ-որ բանի համար ստիպված ես արդարանալ, դա ի սկզբանե պարտվողական վիճակ է:
Առավելագույն թափանցիկություն եւ անհերքելի ապացույցներ` սրանք են նման վիճակից խուսափելու դեղահաբերը: Օրինակ, բոլորը սպասում էին, որ նախկին նախարար Ախալայային կսկսեն հետապնդել իր գործունեության համար դեռեւս այն ժամանակ, երբ նա կալանավայրերի ղեկավարն էր: Գլխավոր դատախազությունը սկսեց նրանից, ինչը միանշանակ առկա է. բռնություններից զինվորների հանդեպ: Թող իրավագիտության լուսավոր ուղեղները հասկանան հիմնավորումը, դա իմ գործը չէ,  բայց ես, ինչպես եւ հասարակության ցանկացած այլ քննադատաբար մտածող անդամ, կհետեւեմ, որպեսզի արդարությունն իրականացվի փաստերի հիման վրա ու ոչ թե հիմնվելով նրա վրա,
«ինչի մասին բոլորը խոսում են»: Ինձ արտաքին որեւէ ազդակ հարկավոր չէ, եթե տեսնեմ, որ անգամ իրական սրիկաներին եւ ստահակներին (այս դեպքում՝ ոչ մի անձնական բան) պատժում են օրենքի խախտումով: Քանի որ ես ավելի շատ եմ ցանկանում ՆԱՏՕ-ն, քան ՆԱՏՕ-ն ցանկանում է ինձ:
Բայց ինչո՞ւ էի խոսում երկակի չափանիշների մասին: Որովհետեւ ես ոչ «անհանգստություն», ոչ էլ «հուզմունք» չէի լսել, երբ վերջին 8 կամ 10 տարիներին երկրի ներսում ծաղրում էին ժողովրդավարությունը: Ոչ համոզիչ ապացույցների վրա կառուցված ձերբակալություններով, բողոքի ցույցերի արյունոտ ցրումներով եւ այլն: Նախագահի համար անձնական ինքնաթի՞ռ ուղարկել Գերմանիա` հայտնի մասաժիստուհու ետեւից: Խնդրեմ: Քաղաքապետարանի հաշվին Թբիլիսիում ստրիպտիզ-ակումբներ հաճախե՞լ, անգամ այդ հաճույքների համար վճարելու ժամանակ հաշիվ-ապրանքագրեր ուզե՞լ: Դրանից էլ հեշտ բան:
Վրաստանը հեշտությամբ էր արտահանում «ժողովրդավարության հաջողությունները»: Ընդ որում, նույն ԱՄՆ Պետդեպարտամենտն ընդունում էր վերջին տարիներին Վրաստանում էլիտար կոռուպցիայի աննախադեպ ծավալները: Ահա թե ինչու եմ ես ցանկանում մի պահ տեսնել ՆՐԱՆՑ աշխատավարձային տեղեկագրերը (ի դեպ, նաեւ մոսկվացի որոշ «գործընկերներիս», ովքեր ինձ ասում են, թե ինչն է մեզ մոտ այստեղ լավ, եւ ինչը՝ վատ): Հավատացեք, ես չար չեմ եւ գնահատում եւ գնահատելու եմ բոլոր այն լավ բաները, որոնք արվել են: Սակայն թող ամեն ինչ ազնիվ լինի, առանց երկակի չափանիշների: Որքան էլ դա միամիտ կամ ռոմանտիկ չհնչի:
Միգուցե դա միայն Վրաստանի խնդիրը չէ, այլեւ այլ հետխորհրդային երկրների: Չէ՞ որ մենք չէինք գոյատեւի առանց նրանց միլիարդների, աջակցության, առավել եւս, երբ կողքիդ ոչ այնքան բարյացակամ հարեւան է: Ստացվում է, որ ով վճարում է, նա էլ պատվիրում է երաժշտությունը: Իսկ ի՞նչ անել հպարտության հետ:
Կարծում եմ, պատասխանը սա է` շարունակել: Հանգիստ, հավասարակշիռ, խոնարհվելով եւ շնորհակալություն հայտնելով, խոստանալով հաշվի առնել եւ առաջարկելով դիտարկողների ուղարկել, շարունակել: Կառուցել օրենքի պետություն: Ձերբակալել մեղավորներին, թեկուզ նրանք նախկինում նախարարներ էին եւ պատգամավորներ: Չձերբակալել անմեղներին, անգամ եթե բոլորն ասում են, որ նրանք սադիստներ են: Չէ՞ որ սա այնքան սովորական բաղադրատոմս է:

Коньюктура, сэр! - Mediamax.am
Давно желаю заглянуть в зарплатную ведомость некоторых европейских чиновников. Вовсе не от ревности или жадности. Меня только интересует, есть ли там графа оплаты: «двойные стандарты».
Президента Израиля или премьер-министра Италии можно отправлять под суд, глава ЦРУ прощается с должностью за адюльтер, министры европейских держав подают в отставку, если их уличают в плагиате… Список можно продолжить, и в этих случаях все восхищаются, как же хороша демократия в этих странах, если перед законом все равны.
Когда в Грузии 4 года назад проводили референдум, чтобы узнать - поддерживают ли граждане вступление в НАТО, я проголосовал «за» вовсе не потому, что желаю видеть на территории моей страны натовские базы. Российские не желаю, но и американские тоже, мне как-то по душе больше собственные военные. Но не в этом суть. Для меня, законопослушного гражданина, НАТО – олицетворение высоких ценностей демократии и твердых государственных институтов. Поэтому когда в моей стране не менее 180 человек со дня на день должны получить статус политических заключенных, я понимаю, что вступление в альянс затягивается не только потому, что там не знают, как нас принимать с оккупированными Абхазией и Южной Осетией и неурегулированными отношениями с Москвой.
Когда Грузия этой осенью голосовала за Бидзину Иванишвили и «Грузинскую мечту», то выбирала не только обещания снизить тарифы на энергоносители или повышение пенсий. Общество болезненно истосковалось по справедливости, как бы пафосно и  напыщенно это не звучало.
За пределами моей родины факт скорых и громких арестов новыми властями бывших или действующих чинов МВД и Минобороны «вызвал озабоченность». Эти «за пределы» в лице натовцев и европарламентариев во время первого визита Бидзины Иванишвили в Брюссель «высказывали опасения» в том, что в Грузии настала эра избирательного правосудия. Или политического реванша. Или просто обычной мести, так как целый предвыборный год «мечтателей» и их сторонников прессовали по всем статьям всеми возможными методами. Глава Европарламента Шульц сообщил, что в его стране, Германии, бывших министров новые власти не отправляют за решетку. Может в его стране не за что отправлять – вот ведь краеугольный вопрос.
Премьер-министр Грузии предложил генсеку НАТО направить представителей для мониторинга расследований в Грузии, тот отказался, сказав, что доверяет. Но тень брошена, и когда ты в чем-то вынужден оправдываться, это уже заведомо проигрышная позиция.
Максимальная прозрачность и неопровержимые доказательства – вот панацея от этого самоедства. Например, все ждали, что экс-министра Ахалая начнут преследовать за его деятельность еще на посту начальника тюрем. Главная прокуратура начала с того, что имеет точно: измывательство над солдатами. Пусть корифеи юриспруденции разбираются в аргументированности, это не мое дело, но я как всякий критически мыслящий представитель общества буду следить, чтобы правосудие осуществлялось не за то, «о чем все говорят», а за факты. И мне не нужна отмашка извне, чтобы заголосить, если я увижу, что даже отъявленных мерзавцев и негодяев (в данном случае - ничего личного) будут судить не по закону. Потому что я больше хочу в НАТО, чем НАТО хочет меня.
Но почему я говорил о двойных стандартах? Да потому, что я не слышал «обеспокоенности» и «взволнованности», или ее толика была столь ничтожной, что разглядеть нужен был микроскоп, когда последние восемь или девять лет внутри страны издевались над демократией. Арестами ли на основании неубедительных доказательств, кровавыми ли разгонами акций протеста, неожиданными, чаще всего ночными, дарениями своих бизнес-активов государству. Отправить за известной массажисткой для президента в Германию личный самолет – легко. За счет мэрии чиновникам посещать в Тбилиси стриптиз-клубы и даже просить при оплате этих развлечений счет-фактуры – тоже! Пустяки, дело житейское?
Зато за пределы, не торгуясь, Грузия легко продавала «успехи демократии». При том, что тот же Госдеп признавал в последние годы беспрецедентные размахи элитарной коррупции в Грузии. Вот почему меня интересует на миг заглянуть в ИХ зарплатные ведомости (кстати, и некоторых московских «коллег», говорящих мне, что у меня здесь хорошо и что плохо, не понюхав ни понюшки грузинского пороха). Поверьте, я не злопыхатель, и все хорошее, что было сделано, ценю и буду ценить. Но пусть все будет честно, без двойных стандартов. Как бы это наивно и романтично не звучало.
Может быть, это проблема не одной только Грузии, но и других постсоветских стран? Ведь мы не выжили бы без их миллиардов, без их поддержки, тем более когда сверху не самый доброжелательный сосед. Получается, кто платит, тот и заказывает музыку. Что же делать с гордостью?
Я думаю, ответ такой: продолжать. Спокойно, взвешенно, кланяясь и благодаря, обещая учесть и предлагая прислать мониторов, продолжать. Строить законное государство. Сажать виновных, пусть они раньше были министры и депутаты. Не сажать невиновных, даже если все вокруг говорят, что они презренные садисты. Это же такой простой рецепт.