Էլինա Հարությունյանը
2025թ. մայիսի 5-ին Հայաստանի Ամերիկյան համալսարանում Մեդիամաքսի տնօրեն Արա Թադեւոսյանը միջազգային հարաբերությունների մագիստրոսական ծրագրի ուսանողների հետ քննարկել է իր «Ռուբեն Վարդանյան. «Դոն Կիխոտն» ու «վիշապները»» գիրքը։
Ներկայացնում ենք հատվածներ քննարկումից:
Ռուբեն Վարդանյանին ավելի հասկանալի դարձնելը մարդկանց
Այս գիրքը շատ արագ է գրվել, մոտավորապես՝ երեք շաբաթում: Արագությունը պայմանավորված էր նրանով, որ իրադարձությունները Ռուբեն Վարդանյանի շուրջ արագ էին զարգանում՝ գիրքը լույս տեսավ այն ժամանակ, երբ իր հացադուլը դեռ շարունակվում էր:
Գլխավոր նպատակս մարդկանց համար Ռուբեն Վարդանյանին ավելի հասկանալի դարձնելն է: Ընթերցողները կստանան տեղեկությունների բավական մեծ զանգված՝ ամբողջությամբ փաստերի վրա հիմնված, ինչը, կարծում եմ, կօգնի նրանց ինքնուրույն եզրակացություններ անել:
Մի քանի օր առաջ նամակ ստացա մի կնոջից՝ ընթերցել էր գիրքը եւ գրել էր, որ նախկինում բոլորովին այլ վերաբերմունք է ունեցել գրքի հերոսի հանդեպ եւ չի պատկերացրել, թե որքան բան է արել Ռուբեն Վարդանյանը Հայաստանի համար:
Ռուբեն Վարդանյանի հայացքների էվոլյուցիան
Անուշ Գրիգորյան, ուսանող
Այս գիրքը բավականին շատ տեղեկություն է տալիս: Երբ նոր է սկսում գիրքը ընթերցել, ուշադրությունս գրավեց շապիկի հակառակ կողմում տեղադրված Ռուբեն Վարդանյանի այս խոսքը.
««Վաղ թե ուշ ինչ-որ մի լուրջ մարդ պետք է ինքն իրեն զոհաբերի: Որքան ուշ դա տեղի ունենա, այդքան ավելի վատ կլինի ամբողջ ազգի համար»:
Անուշ Գրիգորյանը Անուշ Գրիգորյանը
Այն պահին այն փոքր-ինչ անհասկանալի թվաց: Սակայն գիրքը կարդալուց ու 2016 թվականի Ապրիլյան պատերազմից հետո Ռուբեն Վարդանյանի հայացքների փոփոխությանը ծանոթանալուց հետո այն ավելի լավ ընկալեցի:
Գրքում պատմել եմ այն մասին, ինչ տեսել եմ իմ աչքերով, կամ որոշակի մասնակցություն եմ ունեցել՝ 2013-2019 թվականներին Մեդիամաքսը եւ ես տեղեկատվական աջակցություն եւ խորհրդատվություն ենք տրամադրել Ռուբեն  Վարդանյանին եւ IDeA բարեգործական հիմնադրամին:
Արա Թադեւոսյանը եւ Վահրամ Տեր-Մաթեւոսյանը Արա Թադեւոսյանը եւ Վահրամ Տեր-Մաթեւոսյանը
Ինձ համար կարեւոր էր ցույց տալ նրա հայացքների էվոլյուցիան, որը, կարծում եմ, կօգնի ավելի լավ հասկանալ Ռուբեն  Վարդանյանի՝ Արցախ տեղափոխվելու որոշման պատճառները:
Էլինա Հարությունյան, ուսանող
Մինչեւ այս գրքի լույս տեսնելը, երեւի, Ռուբեն Վարդանյանին ճանաչելու այլ եղանակ չենք ունեցել:
Էլինա Հարությունյանը Էլինա Հարությունյանը
Դուք գրքում մի քանի անգամ նշում եք, որ նա հաճախ էր հիշատակում «ազնիվ առաջնորդի» կարեւորությունը: Ինքն իրեն պատկերացնո՞ւմ էր այդ դերում:
Ինքն իսկապես համոզված էր, որ հայեցակարգային փոփոխությունների հասնելու համար պետք է ունենանք «благородный лидер»՝ ինքը հենց այս ռուսերեն ձեւակերպումն էր տալիս: Ես էլ հարցնում էի՝ այդ «благородный лидер»-ն ինչպե՞ս եւ որտեղի՞ց պետք է ի հայտ գա: Կարծում եմ, որ ենթագիտակցաբար, միգուցե, ինքը կցանկանար, որ այդ վերացական առաջնորդն իր նման լիներ: Բայց մենք երբեւէ որեւէ քննարկում չենք ունեցել, որի ընթացքում ինքը կասեր, որ ցանկանում է քաղաքական առաջնորդություն ստանձնել:
Ռուբեն Վարդանյանի իմիջը
Վահրամ Տեր-Մաթեւոսյան, Հայաստանի Ամերիկյան համալսարանի պրոֆեսոր
Ռուբեն Վարդանյանը՝ այդքան ազդեցիկ եւ այդքան ռեսուրսների տիրապետող լինելով, իմ տպավորությամբ, ավելի շատ մտահոգված էր իր ծրագրերի ընկալման հարցերով, քան՝ իր անձնական իմիջով:
Վահրամ Տեր-Մաթեւոսյանը Վահրամ Տեր-Մաթեւոսյանը
Իսկապես, երբեւէ իր անձնական իմիջի վրա աշխատելու խնդիր չի դրվել: Բայց նաեւ չեմ կարող ասել, որ իր համար կարեւոր չէր, թե իր մասին ինչ են գրում, ինչ են մտածում, բայց ինքը նախընտրում էր իր ծրագրերի միջոցով դա ներկայացնել:
Կոլեգիալությունն իր համար շատ կարեւոր էր՝ ջղայնանանում էր, երբ ասում էին «Ռուբենի նախագծերը»: Միշտ ասում էր, միայն ես չեմ, Նուբար Աֆեյանն է, մեր ընկերներն ու գործընկերներ են: Օրինակ էր բերում «Տաթեւի վերածնունդ» ծրագիրը, որին ֆինանսական մասնակցություն է ունեցել շուրջ 140 մարդ 18 երկրից:
Ընկալումներն Արցախում
Սոֆի Աբրահամյան, ուսանող
Ինքս Արցախից եմ: Շրջափակման ժամանակ այնտեղ չեմ եղել, բայց զգում էի մարդկանց վերաբերմունքը Ռուբեն Վարդանյանի հանդեպ:
Սոֆի Աբրահամյանը Սոֆի Աբրահամյանը
Հատկապես երիտասարդների համար ինքը բավականին ընդունված ու դրական կերպար էր: Ինձ մոտ այնպիսի տպավորություն էր, որ մարդիկ իրեն տեսնում էին փրկչի դերում: Արդյո՞ք ինքն իրեն տեսնում էր այդ կերպարում:
Չեմ կարծում, որ Ռուբեն Վարդանյանը իրեն երբեւէ «փրկիչ» է համարել: Ինքը ցանկանում էր հույսի աղբյուր լինել շատ ծանր վիճակում հայտնված արցախցիների համար:
Եվ իր մշտական ուղերձն այն մասին էր, որ պետք չէ հանձնվել, պետք է շարունակել պայքարը:
«Ռուբեն Վարդանյան. «Դոն Կիխոտն» ու «վիշապները»» գիրքը կարող եք գնել «Բուկինիստ», «Զանգակ», «Էպիգրաֆ» ցանցերի գրախանութներում, ինչպես նաեւ առցանց՝ այս հղումով https://premium.mediamax.am/am/books/ruben-vardanyan:

«Рубен Варданян не считал себя «спасителем»»: обсуждение книги в Американском университете - Mediamax.am
5864 просмотров
«Рубен Варданян не считал себя «спасителем»»: обсуждение книги в Американском университете
Ваграм Тер-Матевосян
Ара Тадевосян и Ваграм Тер-Матевосян
Ануш Григорян
Элина Арутюнян
Софи Абрамян
5 мая 2025 года директор Медиамакс Ара Тадевосян обсудил свою книгу «Рубен Варданян: «Дон Кихот» и «драконы» со студентами факультета международных отношений Американского университета Армении.
Представляем фрагменты обсуждений.
Сделать личность Рубена Варданяна более понятной
Книга была написана очень быстро, примерно за три недели. Это было обусловлено тем, что события развивались стремительно - книга вышла в свет, когда голодовка Рубена Варданяна в бакинской тюрьме еще продолжалась.
Моей главной целью было сделать личность Рубена Варданяна более понятной людям. Читатели получат достаточно большой объем информации, основанной только на фактах, который, надеюсь, поможет им сделать собственные выводы.
Несколько дней назад я получил письмо от читательницы, которая писала, что раньше совершенно по-другому относилась к герою книги и не знала, как много Рубен Варданян сделал для Армении.
Эволюция взглядов Рубена Варданяна
Ануш Григорян, студентка
В книге довольно много информации. Когда я только начала читать ее, мое внимание привлекла цитата Рубена Варданяна на обратной стороне обложки:
«Рано или поздно какому-нибудь серьезному человеку придется пожертвовать собой. Чем позже это произойдет, тем хуже будет для всей нации».
Ануш Григорян Ануш Григорян
В тот момент мне это показалось немного странным. Однако, прочитав книгу и узнав об изменении взглядов Рубена Варданяна после Апрельской войны 2016 года, это высказывание стало понятнее.
В книге я рассказал о том, что видел собственными глазами, или в чем принимал участие: с 2013 по 2019 год Медиамакс оказывал информационную и медиа-консультативную поддержку Рубену Варданяну и благотворительному фонду IDeA.
Ара Тадевосян и Ваграм Тер-Матевосян Ара Тадевосян и Ваграм Тер-Матевосян
Мне было важно показать эволюцию его взглядов, что, думаю, поможет лучше понять мотивы решения Рубена Варданяна переехать в Арцах.
Элина Арутюнян, студентка
До выхода этой книги у нас, наверное, не было другой возможности познакомиться с Рубеном Варданяном.
Элина Арутюнян Элина Арутюнян
Вы несколько раз упоминаете в книге, что Варданян часто говорил о важности наличия «благородного лидера». Представлял ли он себя в этой роли?
Он был искренне убежден, что для достижения концептуальных изменений нам нужен «благородный лидер» – он использовал именно эту формулировку. Я же спрашивал его - как и откуда должен появиться этот «благородный лидер»? Возможно, подсознательно он бы хотел, чтобы этот абстрактный лидер был похож на него. Но Рубен никогда не говорил мне о планах становиться политическим лидером.
Имидж Рубена Варданяна
Ваграм Тер-Матевосян, профессор Американского университета Армении
Будучи столь влиятельным человеком и обладая большими ресурсами, Рубен Варданян, на мой взгляд, больше заботился о восприятии своих проектов, чем о своем личном имидже.
Ваграм Тер-Матевосян Ваграм Тер-Матевосян
Действительно, он никогда не ставил перед нами задачи работать над его личным имиджем. Не могу сказать, что ему было неважно, что о нем пишут и думают, но он предпочитал рассказывать о себе посредством своих проектов и инициатив.
Для него была очень важна коллегиальность - его раздражало, когда люди говорили «проекты Рубена». Он всегда говорил: «Это не только я, это и Нубар Афеян, это и наши друзья и партнеры. В качестве примера он проводил проект «Возрождение Татева», в котором приняли финансовое участие около 140 человек из 18 стран.
Восприятие в Арцахе
Софи Абрамян, студентка
Я сама из Арцаха. Меня не было там во время блокады, но я чувствовала отношение людей к Рубену Варданяну.
Софи Абрамян Софи Абрамян
Особенно для молодежи он был позитивной и авторитетной фигурой. У меня сложилось впечатление, что люди воспринимали его как спасителя. Видел ли он себя в этой роли?
Не думаю, что Рубен Варданян когда-либо считал себя «спасителем». Он стремился стать источником надежды для народа Арцаха, оказавшегося в очень тяжелом положении.
И его неизменным посланием было - не сдаваться и продолжать борьбу.
Книгу «Рубен Варданян: «Дон Кихот» и «драконы» можно купить в книжных магазинах сетей «Букинист», «Зангак» и «Эпиграф», а также онлайн по этой ссылке https://premium.mediamax.am/am/books/ruben-vardanyan.