Ռուսաստանի երեք մոտեցումները Հայաստանում ԵՄ քաղաքացիական առաքելությանը - Mediamax.am
2022 թվականի փետրվարին Ուկրաինայում հակամարտության մեկնարկից հետո Ռուսաստանի և Արևմուտքի (ներառյալ Եվրամիության (ԵՄ)) հարաբերությունները մրցակցությունից անցել են բաց առճակատման: Երկու կողմերն էլ այս դիմակայության հնարավոր դաշտ են համարում նախկին խորհրդային հանրապետությունների տարածքը։ Ռուսաստանը Հարավային Կովկասը համարում է իր անվտանգության ճարտարապետության մի մասը։ Այս համատեքստում այն, ինչ կատարվում է Հայաստանի տարածքում, շատ զգայուն է ընկալվում երկու պատճառով։ Առաջին հերթին, Հայաստանը տարածաշրջանում Ռուսաստանի միակ դաշնակիցն է, որի հետ ամենաբարձր մակարդակով կա համապատասխան պայմանագրային և իրավական հիմք։ Երկրորդ՝ սա իր տարածքում ռուսական ռազմական ներկայությամբ միակ պետությունն է, որի լեգիտիմությունը միջազգային հանրությունը կասկածի տակ չի դնում։Այս առումով, վերջերս ԵՄ-ի կողմից Հայաստանի տարածքում երկամյա քաղաքացիական առաքելության ստեղծումը (ՀԵՄԱ) Ռուսաստանի կողմից ընկալվեց որպես ռուսական շահերի դեմ ուղղված գործողություն։ Իրոք, արևմտյան անվտանգության կառույցների ներկայացուցիչների ֆիզիկական ներկայությունը հենց Հայաստանի տարածքում, որը հանդիսանում է Ռուսաստանի անմիջական շահերի գոտու մաս կազմող երկու կազմակերպությունների՝ Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության (ՀԱՊԿ) և Եվրասիական տնտեսական միության (ԵԱՏՄ) անդամ պետություն, վկայում է Արևմուտքի ավանդական ազդեցության գոտու ընդլայնման մասին, ինչն էլ չի կարող անտարբեր թողնել Ռուսաստանին։
Ռուսաստանը Հայաստանում ԵՄ քաղաքացիական առաքելությանը կարող է անդրադառնալ երեք մոտեցումների հիման վրա, որոնք առաջիկայում կազդեն հայ-ռուսական հարաբերությունների վրա։
Հաշվի առնելով վերոնշյալ երկու կետերը՝ առաջին մոտեցումը «տագնապային» է։ Այս մոտեցմամբ կարելի է առանձնացնել հետևյալ նկատառումները։ Նախ, ԵՄ առաքելությունը կարող է տեղում մասամբ ճնշել ռուսական ռազմական ներկայությանը: ՀԱՊԿ-ը քննարկել է հայ-ադրբեջանական սահման առաքելություն ուղարկելու հարցը։ Հայաստանը հնարավորություն ուներ ընտրություն կատարել ՀԱՊԿ առաքելության և ԵՄ առաքելության միջև։ Երեւանն ընտրեց երկրորդը։ Այսպիսով, Հայաստանի անվտանգության պատասխանատվությունը, որն ավանդաբար պահանջում էր Ռուսաստանը, առաջին անգամ մասնակիորեն փոխանցվեց Արևմուտքին (տվյալ դեպքում՝ ԵՄ-ին)։ Կարևոր է նշել, որ ԵՄ ներկայիս առաքելությունն ընդգրկում է Հայաստանի մի քանի սահմանամերձ շրջաններ (արևելյան մասում Ադրբեջանի հետ հիմնական սահմանը և հարավ-արևմտյան հատվածում՝ Նախիջևանի սահմանը): Նախորդ եվրոպական առաքելությունն ընդգրկում էր ավելի փոքր տարածք, այն էր՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի արևելյան սահմանամերձ շրջանները։ Թեև գործնականում ՀԵՄԱ-ն ընդգրկում է մեկից ավելի սահմանային տարածքներ, ԵՄ Խորհրդի հայտարարությունը մնում է անորոշ: Ըստ դրա, ՀԵՄԱ-ն ընդգրկում է «Հայաստանի սահմանամերձ շրջանները»։
Ռուսաստանը մտահոգված է, որ այդ առաքելությունը կընդլայնվի և ապագայում կգործի նաև հայ-թուրքական և հայ-իրանական սահմաններում, որտեղ Ռուսաստանը ռազմական ներկայություն ունի։ Այսպիսով, Մոսկվան մտահոգված է, որ ապագայում այդ սահմաններին տեղակայված իր ուժերը կարող են փոխարինվել ԵՄ առաքելությամբ։ Այս հեռանկարն ամրապնդվում է հայ պաշտոնյաների աճող հռետորաբանությամբ, որ ռուսական ռազմական ներկայությունը Հայաստանում ընկալվում է որպես Հայաստանի անվտանգության սպառնալիք:
Երկրորդ՝ ԵՄ առաքելությունը կարող է ամրապնդել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղ բանակցությունների բրյուսելյան ձևաչափը՝ դրանով փոխարինելով Ռուսաստանի աջակցությամբ իրականացվող խաղաղության գործընթացը։ Ըստ հայտարարության՝ ԵՄ առաքելության նպատակն է «ապահովել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորմանն ուղղված ջանքերին նպաստող պայմաններ»։ Այն փաստը, որ եվրոպական առաքելության ներկայությունը, ի թիվս այլ բաների, նպատակ ունի վերակենդանացնել և հետագայում ամրապնդել Բրյուսելի՝ որպես հայ-ադրբեջանական բանակցություններում գլխավոր միջնորդի դիրքերը, կասկածի տակ է դնում Ռուսաստանին՝ տարածաշրջանում որպես ավանդական «խաղաղության միջնորդի»:
Դիվանագիտական ջանքերի և տեղում ներկայության համադրությունը թույլ կտա ԵՄ-ին վերահսկել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահմանազատման գործընթացը, մի դեր, որը Ռուսաստանը ստանձնել է որպես տարածաշրջանում միակ միջնորդ։ Այս առումով Ռուսաստանին կարող է մտահոգել, որ Հայաստանի սահմանները, այսինքն՝ ՀԱՊԿ-ի սահմանները, գծվելու են ԵՄ-ի կողմից։
Եվ երրորդ՝ ԵՄ-ի մասնակցությունը Հարավային Կովկասում առաջացրեց Իրանի բացասական արձագանքը, ինչը հանգեցրեց տարածաշրջանում նրա գործունեության ակտիվացմանը (օրինակ՝ իրանցի և հայ դիվանագետների հաճախակի հանդիպումները)։ Մեծ թվով տերությունների (Թուրքիա, ԵՄ և Իրան) ներգրավվածությունը աստիճանաբար կթուլացնի Ռուսաստանի դիրքերը։ Անկախ նրանից, թե ինչպես են զարգանում Մոսկվայի և Թեհրանի հարաբերությունները, Հարավային Կովկասը պատմականորեն եղել և մնում է այս երկու կողմերի, ինչպես նաև Թուրքիայի միջև մրցակցության տարածաշրջան։
Երկրորդ՝ «չափավոր» մոտեցումը հիմնված է երկու նկատառումների վրա։ Նախ, ՀԵՄԱ-ն չունի ոչ կարողություններ, ոչ էլ ռեսուրսներ՝ փոխարինելու Հայաստանում ռուսական ռազմական ներկայությունը և նրա գերիշխող դերը տարածաշրջանի անվտանգության ճարտարապետության մեջ: Դրա ապացույցը ԵՄ-ի անկարողությունն է Ադրբեջանին ստիպելու ապաշրջափակել Բերձորի (Լաչին) միջանցքը կամ Բաքվի ագրեսիան զսպելու հարցերում։ ԵՄ նախորդ առաքելության տեղակայման ժամանակ Ադրբեջանը, ըստ Հայաստանի պաշտպանության նախարարության պաշտոնական հայտարարությունների, միայն 2022 թվականի նոյեմբերին առնվազն 20 անգամ գնդակոծել է հայկական դիրքերը։ Սակայն Բրյուսելի կողմից հասցեական դատապարտում չի եղել։ Այսինքն՝ Հայաստանում ԵՄ առաջին քաղաքացիական առաքելության առկայությունը գործնականում լրացուցիչ անվտանգություն չի ապահովել։ Եթե ՀԵՄԱ-ն չկարողանա զսպել Ադրբեջանի ագրեսիան Հայաստանի դեմ, դա կարող է վարկաբեկել ԵՄ-ին և՛ որպես անվտանգության երաշխավորի, և՛ որպես խաղաղ գործընթացի միջնորդի: Անվտանգության ոլորտում Հայաստանի «ռազմավարական շրջադարձն» այս առումով դեպի Արեւմուտք կդառնա անհիմն։
Երրորդ մոտեցումը կարելի է անվանել «օպորտունիստական»։ Այն հիմնված է ԵՄ ներկայությունից առավելագույն հնարավոր օգուտ քաղելու վրա։ ՀԵՄԱ-ն բացասական միջնաժամկետ և երկարաժամկետ հետևանքներ ունի Ռուսաստանի համար, քանի որ նրա ազդեցությունը նվազում է: Բայց կարճաժամկետ հեռանկարում նկատելի դրական օգուտ կա ռուսական շահերի համար։ Քանի որ Ռուսաստանի հիմնական ռեսուրսները շարունակում են կենտրոնացված մնալ Ուկրաինայում, Հարավային Կովկասում կայունության պահպանումն ավելի դժվար է դարձել։ Բախումների վերսկսումը կբացի ևս մեկ ճակատ, որի դեպքում Ռուսաստանը պետք է գործողությունների անցնի։ Միևնույն ժամանակ, ՀԵՄԱ-ի առկայությունը կարող է նպաստել Հարավային Կովկասում կայունության ապահովմանը։ Եթե ՀԵՄԱ-ի ներկայությունը, որքան էլ այն փոքր կամ  քաղաքացիական լինի, կանխի լայնածավալ էսկալացիան, դա դրական արդյունք կլինի Ռուսաստանի համար:
Այս երեք մոտեցումները միմյանց բացառող չեն։ Նրանք կարող են լրացնել և հավասարակշռել միմյանց: Ինչպես և սպասվում էր, Ռուսաստանը հավատարիմ է մնում որպես հիմնական գիծ՝ առաջին՝ «տագնապային» գծին։. Այդ մասին են վկայում առաքելությունից առաջ և հետո արված հայտարարությունները։ Այս առումով դիրքորոշման փոփոխության ցուցիչներ չկան։ Սա մասամբ պայմանավորված է երկու գործոնով։ Առաջին՝ նախնական դիվանագիտական պատրաստվածության բացակայությունը. հայկական կողմը Ռուսաստանին՝ իր դաշնակցին, չի տեղեկացրել առաքելության բնույթի, նպատակների ու խնդիրների մասին՝ ընդգծելով, որ այն ուղղված չէ Ռուսաստանի դեմ։ Երկրորդ, Հայաստանի կողմից ԵՄ-ի ջանքերի ողջունումն ուղեկցվել է Հայաստանում և տարածաշրջանում ռուսական ռազմական ներկայության քննադատությամբ։
Կախված այն բանից, թե ինչպես կզարգանան իրադարձությունները, մոտ ապագայում կարելի է ակնկալել, որ Ռուսաստանը կընդունի այս երեք մոտեցումներից մեկը կամ մի քանիսը։

Russia can approach the EU civilian mission to Armenia in three ways - Mediamax.am
Since the war in Ukraine broke out in February 2022, relations between Russia and the West, including the European Union (EU) bloc, have moved from competition to open confrontation, with both sides perceiving the territory of former Soviet states to be an important locus  for this confrontation. Russia considers the South Caucasus  part of its security architecture. Armenia, in particular, is perceived to be highly sensitive for two reasons. First, Armenia is the only treaty ally of Russia in the region. Second, it is the only state with a Russian military presence on its territory that has not been challenged by the international community. In this respect, the recent establishment of a two-year civilian mission by the EU in the territory of Armenia (the European Union Mission in Armenia or EUMA) has been perceived by Russia as an act directed against Russian interests. Indeed the physical presence of representatives of Western security institutions in the very territory of Armenia, a member state of two Russia-led organizations – the Collective Security Treaty Organization (CSTO) and the Eurasian Economic Union (EEU) – indicates the extension of the West’s traditional sphere of influence, which cannot leave Russia indifferent.
Russia can approach the EU civilian mission to Armenia in three ways that is likely to affect Armenian–Russian relations in the near future.
The first approach is “alarmist,” bearing in mind the two above-mentioned points. We can observe three considerations with such an approach. First, the EU mission can partly crowd out the Russian military presence on the ground. The CSTO discussed sending a mission to the Armenian–Azerbaijani border. Armenia had the option to choose between the CSTO mission and the EU one. Yerevan opted for the second. Thus, responsibility for the  security of Armenia, traditionally claimed by Russia, has been partially transferred to the West (the EU in this case) for the first time. Significantly, EUMA covers multiple border areas of Armenia (the main border with Azerbaijan in the eastern part and the border with Nakhijevan in the south-western part). The previous mission, called the European Union Monitoring Capacity to Armenia (EUMCAP), covered a smaller territory, specifically the eastern border areas of Armenia and Azerbaijan. Although EUMA covers more than one border area in practice, the statement from the Council of the EU remained vague declaring that it covers “the border areas of Armenia.” Russia is concerned that this mission will be further expanded to operate on the Armenia–Iran and Armenia–Turkey borders, as well – where the Russians have a military presence.  As such, the Russians are worried that in the future their forces deployed on those borders might be replaced by the EU mission. This perspective has been reinforced by the increasing rhetoric of Armenian officials to the effect that the Russian military presence in Armenia is perceived as a threat to Armenia’s security.
Second, the EU mission might reinforce the Brussels format of peace negotiations between Armenia and Azerbaijan, thereby replacing the Russia-led peace process. Per the statement, the objective of the EU mission is “ensuring an environment conducive to the normalisation efforts  between Armenia and Azerbaijan.” That the presence of the European mission is called upon, among other things, to revive and, in the future, strengthen the position of Brussels as the main facilitator in Armenian–Azerbaijani negotiations raises questions for Russia as the traditional “peace broker” in the region.
The combination of diplomatic efforts and presence on the ground will enable the EU to oversee the demarcation process between Armenia and Azerbaijan, a role traditionally assumed by Russia as the only third-party negotiator in the region. The Russians are worried  that the borders of Armenia – and, as such, the borders of the entire CSTO – will be outlined by the EU.
And third, the EU’s involvement in the South Caucasus has provoked a negative reaction from Iran and led to an intensification of Iranian activities in the region (such as increased meetings between Iranian and Armenian diplomats). The involvement of a large number of powers (Turkey, the EU, and Iran) will gradually lead to a weakening of Russia’s position. No matter how relations between Moscow and Tehran are developing, the South Caucasus has historically been a region of competition between the two sides (and Turkey).
The second, “moderate,” approach is based on two considerations. First, EUMA does not have the capacity or resources to replace the Russian military presence in Armenia and its dominant role in the security architecture of the region. The EU’s inability to force Azerbaijan to unblock the Lachin corridor or deter Baku’s aggression is proof of this. During the deployment of EUMCAP, Azerbaijan fired on Armenian positions at least 20 times in November 2022, according to official statements from the Armenian Ministry of Defence. However, there has not been any targeted condemnation from Brussels. In other words, the presence of the first EU civilian mission in Armenia did not provide further security in practice. Should EUMA fail to contain Azerbaijan’s acts of aggression—physical or verbal—against Armenia, it might discredit the EU as both a security guarantor and a broker in the peace process. A “strategic pivot” of Armenia’s security towards the West would become untenable.
The third and last approach, an “opportunist” one, is based on extracting the maximum possible benefits from the EU’s presence. EUMA has negative medium-term and long-term consequences for Russia as its influence wanes, but in the short term there is a notable positive benefit for Russian interests. As Russia’s main resources remain concentrated on Ukraine, it has become more difficult to maintain stability in the South Caucasus. Reignited clashes would open up yet another front on which Russia would need to engage. EUMA’s  presence can help contribute to ensuring stability.  If the mere presence of EUMA, however small or civilian that might be, prevents a large-scale escalation, that would be a positive consequence for Russia.
These three approaches are not mutually exclusive. They can be complementary and balance one another. As expected, Russia has  adopted the first, “alarmist,” line as its main approach—see Moscow’s statements  before and after the second European mission was approved. There has not been any indication of a shift in position yet. This is partly due to two factors. First, the absence of preliminary diplomatic preparations: the Armenian side has not informed its treaty ally, Russia, about the character of the mission, its goals and objectives, emphasizing that it is not directed against Russia. Second, Armenia’s welcoming of the EU efforts was accompanied by a criticism of the Russian military presence in Armenia and in the region.
Depending on how events unfold, we could expect Russia to adopt one or more of these three approaches in the near future.