Ռուսաստանի երեք մոտեցումները Հայաստանում ԵՄ քաղաքացիական առաքելությանը - Mediamax.am
2022 թվականի փետրվարին Ուկրաինայում հակամարտության մեկնարկից հետո Ռուսաստանի և Արևմուտքի (ներառյալ Եվրամիության (ԵՄ)) հարաբերությունները մրցակցությունից անցել են բաց առճակատման: Երկու կողմերն էլ այս դիմակայության հնարավոր դաշտ են համարում նախկին խորհրդային հանրապետությունների տարածքը։ Ռուսաստանը Հարավային Կովկասը համարում է իր անվտանգության ճարտարապետության մի մասը։ Այս համատեքստում այն, ինչ կատարվում է Հայաստանի տարածքում, շատ զգայուն է ընկալվում երկու պատճառով։ Առաջին հերթին, Հայաստանը տարածաշրջանում Ռուսաստանի միակ դաշնակիցն է, որի հետ ամենաբարձր մակարդակով կա համապատասխան պայմանագրային և իրավական հիմք։ Երկրորդ՝ սա իր տարածքում ռուսական ռազմական ներկայությամբ միակ պետությունն է, որի լեգիտիմությունը միջազգային հանրությունը կասկածի տակ չի դնում։Այս առումով, վերջերս ԵՄ-ի կողմից Հայաստանի տարածքում երկամյա քաղաքացիական առաքելության ստեղծումը (ՀԵՄԱ) Ռուսաստանի կողմից ընկալվեց որպես ռուսական շահերի դեմ ուղղված գործողություն։ Իրոք, արևմտյան անվտանգության կառույցների ներկայացուցիչների ֆիզիկական ներկայությունը հենց Հայաստանի տարածքում, որը հանդիսանում է Ռուսաստանի անմիջական շահերի գոտու մաս կազմող երկու կազմակերպությունների՝ Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության (ՀԱՊԿ) և Եվրասիական տնտեսական միության (ԵԱՏՄ) անդամ պետություն, վկայում է Արևմուտքի ավանդական ազդեցության գոտու ընդլայնման մասին, ինչն էլ չի կարող անտարբեր թողնել Ռուսաստանին։
Ռուսաստանը Հայաստանում ԵՄ քաղաքացիական առաքելությանը կարող է անդրադառնալ երեք մոտեցումների հիման վրա, որոնք առաջիկայում կազդեն հայ-ռուսական հարաբերությունների վրա։
Հաշվի առնելով վերոնշյալ երկու կետերը՝ առաջին մոտեցումը «տագնապային» է։ Այս մոտեցմամբ կարելի է առանձնացնել հետևյալ նկատառումները։ Նախ, ԵՄ առաքելությունը կարող է տեղում մասամբ ճնշել ռուսական ռազմական ներկայությանը: ՀԱՊԿ-ը քննարկել է հայ-ադրբեջանական սահման առաքելություն ուղարկելու հարցը։ Հայաստանը հնարավորություն ուներ ընտրություն կատարել ՀԱՊԿ առաքելության և ԵՄ առաքելության միջև։ Երեւանն ընտրեց երկրորդը։ Այսպիսով, Հայաստանի անվտանգության պատասխանատվությունը, որն ավանդաբար պահանջում էր Ռուսաստանը, առաջին անգամ մասնակիորեն փոխանցվեց Արևմուտքին (տվյալ դեպքում՝ ԵՄ-ին)։ Կարևոր է նշել, որ ԵՄ ներկայիս առաքելությունն ընդգրկում է Հայաստանի մի քանի սահմանամերձ շրջաններ (արևելյան մասում Ադրբեջանի հետ հիմնական սահմանը և հարավ-արևմտյան հատվածում՝ Նախիջևանի սահմանը): Նախորդ եվրոպական առաքելությունն ընդգրկում էր ավելի փոքր տարածք, այն էր՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի արևելյան սահմանամերձ շրջանները։ Թեև գործնականում ՀԵՄԱ-ն ընդգրկում է մեկից ավելի սահմանային տարածքներ, ԵՄ Խորհրդի հայտարարությունը մնում է անորոշ: Ըստ դրա, ՀԵՄԱ-ն ընդգրկում է «Հայաստանի սահմանամերձ շրջանները»։
Ռուսաստանը մտահոգված է, որ այդ առաքելությունը կընդլայնվի և ապագայում կգործի նաև հայ-թուրքական և հայ-իրանական սահմաններում, որտեղ Ռուսաստանը ռազմական ներկայություն ունի։ Այսպիսով, Մոսկվան մտահոգված է, որ ապագայում այդ սահմաններին տեղակայված իր ուժերը կարող են փոխարինվել ԵՄ առաքելությամբ։ Այս հեռանկարն ամրապնդվում է հայ պաշտոնյաների աճող հռետորաբանությամբ, որ ռուսական ռազմական ներկայությունը Հայաստանում ընկալվում է որպես Հայաստանի անվտանգության սպառնալիք:
Երկրորդ՝ ԵՄ առաքելությունը կարող է ամրապնդել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղ բանակցությունների բրյուսելյան ձևաչափը՝ դրանով փոխարինելով Ռուսաստանի աջակցությամբ իրականացվող խաղաղության գործընթացը։ Ըստ հայտարարության՝ ԵՄ առաքելության նպատակն է «ապահովել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորմանն ուղղված ջանքերին նպաստող պայմաններ»։ Այն փաստը, որ եվրոպական առաքելության ներկայությունը, ի թիվս այլ բաների, նպատակ ունի վերակենդանացնել և հետագայում ամրապնդել Բրյուսելի՝ որպես հայ-ադրբեջանական բանակցություններում գլխավոր միջնորդի դիրքերը, կասկածի տակ է դնում Ռուսաստանին՝ տարածաշրջանում որպես ավանդական «խաղաղության միջնորդի»:
Դիվանագիտական ջանքերի և տեղում ներկայության համադրությունը թույլ կտա ԵՄ-ին վերահսկել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահմանազատման գործընթացը, մի դեր, որը Ռուսաստանը ստանձնել է որպես տարածաշրջանում միակ միջնորդ։ Այս առումով Ռուսաստանին կարող է մտահոգել, որ Հայաստանի սահմանները, այսինքն՝ ՀԱՊԿ-ի սահմանները, գծվելու են ԵՄ-ի կողմից։
Եվ երրորդ՝ ԵՄ-ի մասնակցությունը Հարավային Կովկասում առաջացրեց Իրանի բացասական արձագանքը, ինչը հանգեցրեց տարածաշրջանում նրա գործունեության ակտիվացմանը (օրինակ՝ իրանցի և հայ դիվանագետների հաճախակի հանդիպումները)։ Մեծ թվով տերությունների (Թուրքիա, ԵՄ և Իրան) ներգրավվածությունը աստիճանաբար կթուլացնի Ռուսաստանի դիրքերը։ Անկախ նրանից, թե ինչպես են զարգանում Մոսկվայի և Թեհրանի հարաբերությունները, Հարավային Կովկասը պատմականորեն եղել և մնում է այս երկու կողմերի, ինչպես նաև Թուրքիայի միջև մրցակցության տարածաշրջան։
Երկրորդ՝ «չափավոր» մոտեցումը հիմնված է երկու նկատառումների վրա։ Նախ, ՀԵՄԱ-ն չունի ոչ կարողություններ, ոչ էլ ռեսուրսներ՝ փոխարինելու Հայաստանում ռուսական ռազմական ներկայությունը և նրա գերիշխող դերը տարածաշրջանի անվտանգության ճարտարապետության մեջ: Դրա ապացույցը ԵՄ-ի անկարողությունն է Ադրբեջանին ստիպելու ապաշրջափակել Բերձորի (Լաչին) միջանցքը կամ Բաքվի ագրեսիան զսպելու հարցերում։ ԵՄ նախորդ առաքելության տեղակայման ժամանակ Ադրբեջանը, ըստ Հայաստանի պաշտպանության նախարարության պաշտոնական հայտարարությունների, միայն 2022 թվականի նոյեմբերին առնվազն 20 անգամ գնդակոծել է հայկական դիրքերը։ Սակայն Բրյուսելի կողմից հասցեական դատապարտում չի եղել։ Այսինքն՝ Հայաստանում ԵՄ առաջին քաղաքացիական առաքելության առկայությունը գործնականում լրացուցիչ անվտանգություն չի ապահովել։ Եթե ՀԵՄԱ-ն չկարողանա զսպել Ադրբեջանի ագրեսիան Հայաստանի դեմ, դա կարող է վարկաբեկել ԵՄ-ին և՛ որպես անվտանգության երաշխավորի, և՛ որպես խաղաղ գործընթացի միջնորդի: Անվտանգության ոլորտում Հայաստանի «ռազմավարական շրջադարձն» այս առումով դեպի Արեւմուտք կդառնա անհիմն։
Երրորդ մոտեցումը կարելի է անվանել «օպորտունիստական»։ Այն հիմնված է ԵՄ ներկայությունից առավելագույն հնարավոր օգուտ քաղելու վրա։ ՀԵՄԱ-ն բացասական միջնաժամկետ և երկարաժամկետ հետևանքներ ունի Ռուսաստանի համար, քանի որ նրա ազդեցությունը նվազում է: Բայց կարճաժամկետ հեռանկարում նկատելի դրական օգուտ կա ռուսական շահերի համար։ Քանի որ Ռուսաստանի հիմնական ռեսուրսները շարունակում են կենտրոնացված մնալ Ուկրաինայում, Հարավային Կովկասում կայունության պահպանումն ավելի դժվար է դարձել։ Բախումների վերսկսումը կբացի ևս մեկ ճակատ, որի դեպքում Ռուսաստանը պետք է գործողությունների անցնի։ Միևնույն ժամանակ, ՀԵՄԱ-ի առկայությունը կարող է նպաստել Հարավային Կովկասում կայունության ապահովմանը։ Եթե ՀԵՄԱ-ի ներկայությունը, որքան էլ այն փոքր կամ  քաղաքացիական լինի, կանխի լայնածավալ էսկալացիան, դա դրական արդյունք կլինի Ռուսաստանի համար:
Այս երեք մոտեցումները միմյանց բացառող չեն։ Նրանք կարող են լրացնել և հավասարակշռել միմյանց: Ինչպես և սպասվում էր, Ռուսաստանը հավատարիմ է մնում որպես հիմնական գիծ՝ առաջին՝ «տագնապային» գծին։. Այդ մասին են վկայում առաքելությունից առաջ և հետո արված հայտարարությունները։ Այս առումով դիրքորոշման փոփոխության ցուցիչներ չկան։ Սա մասամբ պայմանավորված է երկու գործոնով։ Առաջին՝ նախնական դիվանագիտական պատրաստվածության բացակայությունը. հայկական կողմը Ռուսաստանին՝ իր դաշնակցին, չի տեղեկացրել առաքելության բնույթի, նպատակների ու խնդիրների մասին՝ ընդգծելով, որ այն ուղղված չէ Ռուսաստանի դեմ։ Երկրորդ, Հայաստանի կողմից ԵՄ-ի ջանքերի ողջունումն ուղեկցվել է Հայաստանում և տարածաշրջանում ռուսական ռազմական ներկայության քննադատությամբ։
Կախված այն բանից, թե ինչպես կզարգանան իրադարձությունները, մոտ ապագայում կարելի է ակնկալել, որ Ռուսաստանը կընդունի այս երեք մոտեցումներից մեկը կամ մի քանիսը։

Три возможных подхода России в отношении гражданской миссии ЕС в Армении - Mediamax.am
С момента начала конфликта на Украине в феврале 2022 года отношения между Россией и Западом, включая Европейский союз (ЕС), перешли от соперничества к открытой конфронтации. Обе стороны рассматривают территорию бывших советских республик как возможное поля этого противостояния. Россия считает Южный Кавказ частью своей архитектуры безопасности. В этом контексте происходящее на территории Армении воспринимается очень чувствительно по двум причинам.
Во-первых, Армения - единственный союзник России в регионе, с которым имеется соответствующая договорно-правовая база на самом высоком уровне.
Во-вторых, это единственное государство с российским военным присутствием на своей территории, легитимность которого не ставится под сомнение со стороны международного сообщества.
В этом отношении недавнее учреждение ЕС двухлетней гражданской миссии на территории Армении (EUMA) было воспринято Россией как действие, направленное против российских интересов. Действительно, физическое присутствие представителей западных институтов безопасности на самой территории Армении, государства-члена двух организаций, входящих в зону прямых интересов России - Организации Договора о коллективной безопасности (ОДКБ) и Евразийского экономического союза (ЕАЭС) - свидетельствует о расширении традиционной сферы влияния Запада, что не может оставить Россию равнодушной.
Россия может подойти к гражданской миссии ЕС в Армении на основании трех подходов, которые повлияют на армяно-российские отношения в ближайшем будущем.
Первый подход является «алармистским», учитывая два вышеупомянутых пункта. При таком подходе можно выделить следующие соображения. Во-первых, миссия ЕС может частично вытеснить российское военное присутствие на местах. ОДКБ обсуждала вопрос о направлении миссии на армяно-азербайджанскую границу. У Армении была возможность выбрать между миссией ОДКБ и миссией ЕС. Ереван выбрал второе. Таким образом, ответственность за безопасность Армении, на которую традиционно претендовала Россия, впервые была частично передана Западу (в данном случае ЕС). Важно отметить, что текущая миссия ЕС охватывает несколько приграничных районов Армении (основную границу с Азербайджаном в восточной части и границу с Нахиджеваном в юго-западной части). Предыдущая европейская миссия охватывала меньшую территорию, а именно восточные приграничные районы Армении и Азербайджана. Хотя на практике EUMA охватывает более одной приграничной территории, заявление Совета ЕС осталось расплывчатым. Согласно нему, EUMA охватывает «приграничные районы Армении».
Россия обеспокоена тем, что эта миссия будет расширена и в перспективе может действовать также на армяно-турецкой и армяно-иранской границах - там, где у России есть военное присутствие.  Таким образом, в Москве обеспокоены тем, что в будущем ее силы, размещенные на этих границах, могут быть заменены миссией ЕС. Эта перспектива подкрепляется растущей риторикой армянских официальных лиц о том, что российское военное присутствие в Армении воспринимается как угроза безопасности Армении.
Во-вторых, миссия ЕС может укрепить брюссельский формат мирных переговоров между Арменией и Азербайджаном, тем самым заменив мирный процесс при содействии России. Согласно заявлению, целью миссии ЕС является «обеспечение условий, способствующих усилиям по нормализации отношений между Арменией и Азербайджаном». То, что присутствие европейской миссии призвано, среди прочего, возродить и в будущем укрепить позицию Брюсселя как главного посредника в армяно-азербайджанских переговорах, ставит под вопрос Россию как традиционного «мирного брокера» в регионе.
Сочетание дипломатических усилий и присутствия на местах позволит ЕС наблюдать за процессом демаркации между Арменией и Азербайджаном - роль, которую брала на себя Россия как единственный медиатор в регионе. В этом смысле Россия может быть обеспокоена тем, что границы Армении, то есть границы ОДКБ, будут очерчены ЕС.
И в-третьих, участие ЕС на Южном Кавказе вызвало негативную реакцию со стороны Ирана, что привело к активизации его деятельности в регионе (например, участившиеся встречи иранских и армянских дипломатов). Вовлечение большого числа держав (Турция, ЕС и Иран) постепенно приведет к ослаблению позиций России. Как бы ни развивались отношения между Москвой и Тегераном, Южный Кавказ исторически был и остается регионом соперничества между этими двумя сторонами, а также Турцией.
Второй, «умеренный», подход основан на двух соображениях. Во-первых, у EUMA нет ни возможностей, ни ресурсов, чтобы заменить российское военное присутствие в Армении и его доминирующую роль в архитектуре безопасности региона. Неспособность ЕС заставить Азербайджан разблокировать Бердзорский (Лачинский) коридор или сдержать агрессию Баку является тому доказательством. Во время развертывания предыдущей миссии ЕС Азербайджан, согласно официальным заявлениям Министерства обороны Армении, только в ноябре 2022 года обстрелял армянские позиции не менее 20 раз. Однако со стороны Брюсселя не последовало никакого адресного осуждения. Другими словами, присутствие первой гражданской миссии ЕС в Армении на практике не обеспечило дополнительной безопасности. Если EUMA не сможет сдержать акты агрессии Азербайджана против Армении, это может дискредитировать ЕС и как гаранта безопасности, и как посредника в мирном процессе. «Стратегический разворот» Армении в сторону Запада в области безопасности в этом смысле станет несостоятельным.
Третий подход можно назвать «оппортунистическим». Он основан на извлечении максимально возможной выгоды из присутствия ЕС. EUMA имеет негативные среднесрочные и долгосрочные последствия для России по мере ослабления ее влияния. Но в краткосрочной перспективе имеется заметная положительная выгода для российских интересов. Поскольку основные ресурсы России по-прежнему сосредоточены на Украине, стало труднее поддерживать стабильность на Южном Кавказе. Возобновление столкновений открыло бы еще один фронт, на котором России пришлось бы действовать. В то же время присутствие EUMA может способствовать обеспечению стабильности на Южном Кавказе.  Если само присутствие EUMA, каким бы малым или гражданским оно ни было, предотвратит крупномасштабную эскалацию, это будет положительным последствием для России.
Эти три подхода не являются взаимоисключающими. Они могут дополнять и уравновешивать друг друга. Как и ожидалось, Россия придерживается первой, «алармистской», линии в качестве магистральной. Об этом свидетельствуют заявления, сделанные до направления миссии и после. В этом смысле отсутствуют какие-либо индикаторы изменения позиции. Отчасти это объясняется двумя факторами. Во-первых, отсутствием предварительной дипломатической подготовки: армянская сторона не проинформировала Россию, своего союзника, о характере миссии, ее целях и задачах, подчеркивая, что она не направлена против России. Во-вторых, приветствие Арменией усилий ЕС сопровождалось критикой российского военного присутствия в Армении и в регионе.
В зависимости от того, как будут развиваться события, можно ожидать, что в ближайшем будущем Россия примет один или несколько из этих трех подходов.