Ընկեր Մարիամը՝ Գեղամասարի «էրեխա դասատուն»
- Հյուրեր ունենք, եկել են մեր ներկայացումը դիտելու։ Իսկ հիմա շարունակենք փորձը,- ասում է ընկեր Զարեյանը։
Ու ինչպես հայտնվել էին, նույն քաոսային շարժումով, երեխաները հետնաբեմ են անցնում։
Ամանորի միջոցառումը Գեղարքունիքի մարզի Գեղամասար գյուղի դպրոցականները գյուղապետարանի դահլիճում են անում։ Այսպիսի դահլիճ կարելի է տեսնել խորհրդային ֆիլմերում՝ կուսակցական ժողովների կամ քարոզչական կինոդիտումների դրվագներում։
Ամֆիթատրոնի հատվածում առաստաղը ցածր է, մի կողմից նոր տեղադրված, մյուս կողմից ապակիների փոխարեն ցելոֆանապատ պատուհաններ են։ Բեմի հետնանկարում սպիտակ ներկի տակ թաքցված է Լենինի դիմանկարը, եռագույն դրոշը «զարդարված» է մուրճ ու մանգաղով։
Ու երբ «Jingl bells» եւ «All I want for Christmas is you» երգերի ներքո բեմ են դուրս գալիս ջինսերով երեխաները, ժամանակների խառնաշփոթ է սկսվում։
Ամեն մեկը Ձմեռ պապից անձնական մի բան ունի ուզելու, բայց որոշում են բոլորով մի նվեր խնդրել, որ Ձմեռ պապը պատկերացնի՝ ինչքան մեծ է իրենց ցանկությունը։ Գեղամասարի աշակերտների համար լավագույն նվերը դպրոցի վերանորոգումն է։
1990 թվականին շահագործման հանձնված դպրոցում ջուր, շատ դասարաններում մանրահատակ չկա, միջոցառումների դահլիճ մտնելը, մեղմ ասած, անվտանգ չէ։
- Ամենավատն էն ա, որ Վերջին զանգը դահլիճում չենք կարողանում անել, միջանցքում ենք անում,- ասում է տղաներից մեկը, որն առաջնորդում է «էքսկուրսիան» ու ցույց տալիս 212 աշակերտ ունեցող դպրոցի ամենադիտարժան հատվածները։
Մարզպետարանում դպրոցի խնդիրներին ծանոթ են, մտահոգ, հնարավորության դեպքում՝ կնորոգեն։
Ամենաշատը դպրոցի պայմանները տպավորեցին Մարիամին, երբ առաջին անգամ «Դասավանդի՛ր, Հայաստան» ծրագրով եկավ Գեղամասար։ Մտահոգվեց, կարծում էր՝ այդ պայմաններում երեխաները չեն կարող կրթությանը լուրջ վերաբերվել։
«Ինձ թվում էր, որ աշակերտը կարող է ասել՝ եթե դուք իմ տարրական պայմանները չեք ապահովում, ես էլ չեմ սովորում։ Բայց իրենք չեն բողոքում, պայմաններին հարմարված՝ փորձում են իրենց ունեցածի չափով ու նույնիսկ՝ դրանից ավելի աշխատել։ Իրենք օրինակ են ծառայում, որ դու էլ ավելի աշխատես, ավելի շահագրգռես իրենց, որ եւս մի քայլ անեն»։
«Էրեխա դասատուն», ինչպես գյուղում են անվանում Մարիամին, երկու տարի է՝ Գեղամասարում կենսաբանություն ու բնագիտություն է դասավանդում։ Հատկապես բարձր դասարանի աշակերտները, որոնցից ընդամենը մի քանի տարով է մեծ,  Մարիամին միանգամից չընդունեցին, երկար «ուսումնասիրեցին»։ Ծանոթությունն արագացնելու համար Մարիամը «պիկնիկներ» էր կազմակերպում, որ ազատ շփվեն, աշակերտներին հավասար շաբաթօրյակի ու տարբեր միջոցառումների մասնակցում։
Գյուղում ապրել երիտասարդ կենսաքիմիկոսը միշտ է ցանկացել։ Համալսարանում սովորելու տարիներին կուրսեցիներից հաճախ էր լսում՝ դպրոցում մեկն անգլերենի ուսուցիչ չի ունեցել, մյուսը՝ մաթեմատիկայի։ Ու երբ իմացավ «Դասավանդի՛ր, Հայաստան» ծրագրի մասին, որոշեց՝ իր համար է. մի կողմից գյուղական հանգիստ կյանքով ապրելու, մյուս կողմից՝ օգտակար աշխատանքով զբաղվելու հնարավորություն է։
Օրվա մեծ մասը Մարիամը դպրոցում է։ Դասերից հետո կենսաբանության ու թատերական խմբակներն են։ Հասնում է տուն, աշակերտներն են գալիս. ոմանք նաեւ անհատական պարապմունքների կարիք են ունենում։ Շաբաթ-կիրակի էլ ընկեր Զարեյանին զբաղեցնելու առիթներ գտնում են։ Գյուղը մաքրում են աղբից, ծառահատումների դեմ պաստառներ պատրաստում ու փակցնում գյուղում։
Մարիամն ասում է, որ հեռավոր գյուղերի շատ երեխաների նման իր աշակերտներն էլ հաճախ չեն հավատում, թե կարող են իրենց նպատակներն իրականացնել։ Երազանքներ ունենալու ու դրանց հասնելու ճանապարհների մասին Մարիամը հաճախ է խոսում աշակերտների հետ։
«Ազատ շփումը շատ է օգնում, որ կարծիքներ արտահայտեն։ Խոսելու ընթացքում բացատրում են, թե ինչու են կարծում, որ կյանքում ոչնչի չեն հասնի, ոչ մի բան չի ստացվի։ Պատճառը բացահայտվում է, ու իրենք նաեւ լուծումն են սկսում տեսնել»։
«Սխալվել ոչ միայն կարելի է, այլեւ՝ պետք է»։ Սկզբունքը սխալներից վախեցողների համար է։ Դասին մասնակցում են բոլորը։ «Ակտիվ գերազանցիկներ» ու «դասին քնող» ծույլիկներ դասարանում չկան։
- Ընկեր Զարեյանի դասերը շատ հետաքրքիր են անցնում։ Ինքն ամեն ինչ անում է, որ մենք ուղղակի անգիր չանենք, այլ հասկանանք, որ հիշենք։
- Ես կենսաբանությունից մի քիչ թույլ եմ եղել, բայց ինքը մի քանի ժամ է հատկացրել, առանձին պարապել է հետս, որ լիովին պատասխանեմ։
- Մենք դասարանում կարգապահության կանոններ ունենք։ Եթե խախտում ենք, ինքը մեզ պատժելու փոխարեն կարգադրում է թելադրություն, շարադրություն գրել։
- Եթե կանոնները պահում ենք, աստղեր ենք ստանում,- իրար հերթ չտալով՝ պատմում են տարբեր դասարանների աշակերտները։ - Լավ ենք սովորում, որ շատ աստղեր ունենանք, դառնանք ամսվա կամ բոնուսային աշակերտ ու ընկեր Զարեյանից  նվերներ ստանանք։
- Եթե 2-3 անգամ լինում ես ամսվա աշակերտ, հետո դառնում ես տարվա աշակերտ, եւ ավելի մեծ մրցանակ է տալիս։
- Իր կազմակերպած միջոցառումներով ակտիվացնում է պասիվ էրեխեքին։
- Օրինակ՝ ինձ,- առաջ է գալիս տղաներից մեկը։
-  Չի ջղայնանում, ամեն ինչ ասում ա հանգիստ, հասկացնելով։
- Ինքն ասել է՝ ինչ էլ լինի, ես երբեք ոչ մի էրեխու չեմ խփի։ Բայց խրատներ տալիս է։
- Ինքը հեքիաթ է սարքում մեր դասերը։ Իր հետ ավելիին ենք ձգտում։
- Ընկեր Զարեյանի՞ մասին եք խոսում,- վազելով գալիս է ցածր դասարանցիներից մեկը։ - Շատ լավ դասատու ա, կուզեմ միշտ մնա մեր դպրոցում։
- Մի 5 տարի։
-Չէ, ի՞նչ 5 տարի։
- 5 տարի մնա, հետո Նոր տարվա միջոցառման ժամանակ էլի կհամոզենք, որ երկարացնի ժամկետը։
15 րոպե ընկեր Զարեյանի մասին պատմություններ լսելուց հետո աշակերտներն ինձ տանում են Մարիամի գտածոները ցույց տալու։ Դպրոցի պահեստից կենսաբանության դասերին առնչվող նյութեր, անոթներ, մանրադիտակ, գիպսից կմախքներ է գտել։ Եթե նորոգված սենյակ լիներ, կենսաբանության հարուստ լաբորատորիա կունենային։
Սահմանամերձ Գեղամասարը նախկինում Շիշկայա է կոչվել։ Բնակիչներն ասում են՝ թուրքերեն մեծ քար է նշանակում։ Խորհրդային տարիներին գյուղն ադրբեջանաբնակ է եղել, անկախության տարիներին՝ Ադրբեջանից բռնագաղթած հայերով է բնակեցվել։
Տունը, որտեղ Մարիամն ապրում է, 1966 թվականին է կառուցվել. արձանագրությունը պատին է։ Ջուր չունի, հարեւաններից է բերում՝ դույլերով, տունը ջեռուցում է փայտի վառարանով, բայց պայմաններից չի դժգոհում, իրավունք չունի. աշակերտներն էլ նույն պայմաններում են ապրում։
«Սկզբում լավ չէր ստացվում վառարանը միացնել, էրեխեքն էլ գալիս, խորհուրդներ էին տալիս։ Մեկն ասում էր՝ ընկե՛ր, ձեթով լավ է կպնում։ Փորձեցինք, ձեթի հոտն ընկավ աշխարհը։ Մեկն ասում էր՝ եկեք շշի մեջ թղթեր դնենք, հալեցնենք, հեշտ կվառվի։ Էրեխեքի հետ տարբեր մեթոդներ փորձեցինք, մինչեւ հասկացա, որ իմ իմացածը՝ թղթով վառելը, ամենաճիշտն էր»։
Մարիամի մեկսենյականոց լուսավոր տանն աշակերտները հաճախ են հյուրընկալվում։ Գալիս են թեյ խմելու, զրուցելու, միջոցառումերը քննարկելու։ Շուտով Մարիամի գրած սցենարով ներկայացում են բեմադրելու՝ կրթության կարեւորության ու արտագաղթը կանխելու մասին։
Մի քանի ամսից Մարիամը կավարտի աշխատանքը Գեղամասարում։ Աշակերտները նախազգուշացրել են. «Ընկե՛ր, Ձեզ կշղթայենք պադվալում, որ չգնաք»։ Երեխաների վերաբերմունքի համար ուրախ է, բայց, ասում է, նույն տեղում երկար մնալ չի սիրում, սկսում է ծուլանալ, ճահճանալ։
Որոշել է կրթությունն արտերկրում շարունակել, ագրոէկոհամակարգեր ուսումնասիրել։ Բայց դպրոց վերադառնալու մտքից չի հրաժարվում։ Ցանկանում է տարրական դասարանի աշակերտների հետ աշխատել, քանի որ զգացել է՝ ճիշտ հիմք դնելը կարեւոր է։
«Երեխաները երկրի ապագան են, եւ եթե կարողանում ես նրանց կյանքում մի բան փոխել, ուրեմն՝ աշխատանքդ իմաստավորված է։ Ուսուցիչը դաս տվող չէ, այլ մարդ է, ով երեխային ցույց է տալիս, որ կյանքում շատ ճանապարհներ ու շատ հնարավորություններ կան։
Էստեղ գալու իմ նպատակն արդարացված կհամարեմ, եթե ունենամ աշակերտներ, որոնք հստակ կիմանան, որ ապագան չի սահմանափակվում ամուսնությամբ, պայմանագրային զինծառայությամբ, խոպանով։ Եթե ամեն դասարանում 5-6 աշակերտ մասնագիտություն ունենա, կարեւոր չէ՝ բուհ կընդունվի, թե արհեստ կսովորի, այլ կունենա զբաղմունք, որով իր գյուղը կշենացնի, իր երկիրը կզարգացնի եւ ստիպված չի լինի մեկնել արտագնա աշխատանքի, ես շատ ուրախ կլինեմ»։

“Children, it’s your turn.”
The rehearsal is held in the local administration building of Geghamasar village (Gegharkunik marz, Armenia). You can notice similar halls in Soviet films, in the scenes depicting party meetings or propagandist screenings.
The ceiling is low in the circle. The windows are brand new on one side and replaced with plastic bags on the other. The white paint on the stage background hides Vladimir Lenin’s portrait, and the Armenian flag is “decorated” with images of hammer and reaping hook.
When the children dressed in denim come forward with “Jingle Bells” and “All I want for Christmas is you” playing in the background, the times clash.
Each kid has a present for themselves in mind to ask from Santa Claus, but Mariam Zareyan’s students ask him to realize their biggest dream – get the school renovated.
The school opened in 1990 and the building is in a poor state now: there is no water supply, many classrooms lack parquet, and the event hall is simply not safe.
“The worst part is that the hall’s state forces us to hold the graduation events in the hallway,” explains one of the boys.
He leads the “tour” and shows us the “tourist attractions” of the school, which currently has 212 students.
According to the marz administration, it is aware of the issues, and it promises to help “when possible”.
Mariam was deeply concerned when she faced the conditions in the school for the first time, fearing that children could not take education seriously if it was provided in that kind of building.
“If we can’t secure basic conditions for them, why should they study? That is what I assumed children would think. But they did not complain. They adapted to the conditions and tried to do their best, and it makes them an example you want to follow,” explains Mariam.
The “child teacher”, as the people of Geghamasar call her, has been teaching biology and natural sciences in the village for two almost years. She was not accepted right away by the students, especially those in higher grades, as she is just a few years older than them. To speed up the processes of introduction and adaptation, Mariam organized picnics and participated in neighborhood clean-ups and other community events along with her students.
The young biochemist always wanted to live in a rural area. In her university years, Mariam often heard from other students that they did not have English or math teachers in school, so when she learned about TFA, she knew she had to join it. On one hand, she would live the unhurried life in a village and on the other, do useful work.
Mariam spends most of the day in the school. The classes are followed by the meetings of biology and drama clubs. When Mariam finally gets home, it’s time for catch-up lessons for the students who need them. The weekends offer activities outside of home too: Mariam and the students clean the village from garbage and install posters against tree cutting.
According to Mariam, her students are similar to other children in rural communities in the sense that they do not believe they can realize their dreams. She often talks with them about having dreams and the ways you can make them come true.
“Informal communication helps a lot, children can express their opinions freely. They explain why they don’t believe they are able to achieve anything in life. When we discover the root of that disbelief, the children start seeing the solutions,” tells Mariam.
“Making mistakes isn’t just allowed – it is necessary!” This principle is for those who fear making an error. Everyone has to participate in the class, and there are no “A students” and “botchers”.
“Ms Zareyan’s lessons are always interesting. She does everything to make us understand and remember, not just memorize the material.”
“I wasn’t really good at biology, but she gave me a few individual lessons and I caught up with the class.”
“We have rules of behavior in the class. If you break them, Ms Zareyan doesn’t punish you. She makes you do dictations and write essays!”
“If we follow the rules, we get little stars,” one student interrupts the flow of “testimonies” from the others. “We study well to get more stars and become the bonus students of the months. Ms Zareyan gives us presents if we do.”
“If you become the bonus student for two or three times, you are named the student of the year and you get an even bigger prize.”
“She organizes events for us and they stir up even the most passive kids.”
“Me, for example,” confirms one of the boys.
“Ms Zareyan never gets angry. She explains everything calmly.”
“She says she’ll never hit a kid, whatever happens. But she tells us how to behave.”
“Our lessons are like fairytales! With Ms Mariam, we want to achieve more.”
“Are you talking about Ms Zareyan?” a younger student asks, running up to us. “She’s a good teacher, I wish she stays at our school.”
“Like, for 5 years.”
“No, 5 years isn’t much.”
“If she stays for 5 years, we’ll convince her at the New Year party to stay longer.”
After telling me stories about Ms Zareyan for 15 minutes straight, the students invite me to look at Mariam’s findings: materials relevant for biology lessons, a microscope, plaster skeletons. She discovered them in the school’s storage room and if the biology classroom was renovated, the findings could have become part of a proper laboratory.
Geghamasar is a border village. It used to be called Shishka, which means “large stone” in Turkish, the residents say. The village was populated by Azerbaijanis in the Soviet period, but after the Karabakh war it became populated by Armenians deportees from Azerbaijan.
The house Mariam lives in now was built in 1966, as the plate on the wall indicates. There is no water supply and she brings water in buckets from the neighbors. Mariam heats the house by burning wood in the stove. She does not complain about the conditions: her students live the same way, so Mariam believes she has no right to lament about things like water and heating.
“I found it hard to light the stove at first, so the children would come to my place and help me out, give advice. One kid recommended using oil to get the fire started. I tried, and the smell of burnt oil filled, probably, the entire village. Another thought we could try putting paper in the bottle and light it like that first. In the end, after trying a bunch of methods, I came to realize that the simplest way I knew – using pieces of paper to start the fire – was actually the most effective,” recalls Mariam.
She hosts students at her light one-room house quite often. They come to have tea, talk, discuss events. The next one in the line is the performance by Mariam’s script about the importance of education and prevention of emigration.
Mariam’s two-year tenure at TFA ends in a few months. The students warn her: “Ms Zareyan, you know we’ll chain you down in the basement. You can’t leave us!” Mariam is happy to be appreciated in the village, but the young teacher doesn’t like staying in one place for a long time – it makes her lazy, and feels like she’s stagnating.
The plan is to study agroecosystems abroad, but Mariam does not exclude the possibility of returning to school. She would like to work with lower grades, because she believes it is important to give good basic education.
“Children are the future of the country and if you can bring a good change into their lives, your work has a meaning. Teacher is not someone who conducts lessons, but someone who shows the children that the world has many paths and opportunities for them.
I will consider my job here done if my students know for certain that their future is not limited to marriage, army service and labor migration. I will be happy if 5 or 6 kids in each class get a profession, whether joining a university or going into arts, revive their village and advance their country instead of having to fill the ranks of labor migrants,” concludes Mariam.