Անջեյ Կասպշիկ. «Հուսով եմ, որ «խաղաղության տակառից» կոնյակ կխմեմ»
Լեհ դիվանագետ, դեսպան Անջեյ Կասպշիկն սրդեն 23 տարի ԵԱՀԿ Գործող նախագահի Անձնական ներկայացուցիչն է ԼՂ հակամարտության կարգավորման հարցերով: Չնայած նրան, որ դիվանագետն ամիսը մի քանի անգամ այցելում է Հայաստան եւ նրա անունը պարբերաբար հայտնվում է լրատվամիջոցներում, շատ քիչ բան է հայտնի նրա մասին: Դեսպան Անջեյ Կասպշիկը հազվադեպ է շփվում մամուլի հետ եւ հարցազրույց գրեթե չի տալիս: Նա բացառություն է արել Մեդիամաքսի համար, սակայն մի պայմանով՝ հարցազրույցը չի անդրադառնալու բանակցային գործընթացի մանրամասներին:
- Պարոն դեսպան, դուք 1996 թվականից ի վեր զբաղվում եք ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորմամբ, բայց թե՛ Հայաստանում, թե՛ Ադրբեջանում Ձեր մասին քիչ բան է հայտնի: Պատմեք, թե ինչո՞վ էիք զբաղվում մինչ այդ պաշտոնը ստանձնելը:
- Նույն մարդն էի, ինչ այսօր, բայց մի փոքր ավելի երիտասարդ (ծիծաղում է-հեղ.): Իսկ եթե ավելի լուրջ, ապա ժամանակին հեղինակավոր տնտեսական ինստիտուտ էի ավարտել Վարշավայում: Ես ծնվել եմ Վարշավայում, իսկ ծնողներս Լեհաստանի տարբեր կողմերից էին: Մեր ընտանեկան տունը գտնվում է լեռներում, ես սիրում եմ հանգստանալ այնտեղ: Բուհն ավարտելուց հետո աշխատում էի Լեհաստանի արտաքին առեւտրային համակարգում:
Մի օր հոգնեցի փող հաշվելուց ու ապրանք վաճառելուց եւ որոշեցի, որ ժամանակն է ինչ-որ բան փոխել կյանքում: Որպես կամավոր մեկնեցի Հարավային Վիետնամ: Այն ժամանակ՝ Փարիզյան պայմանագրի ստորագրումից հետո, Լեհաստանում կամավորներ էին փնտրում, որոնք կմեկնեին Վիետնամ ՝ վերահսկողության եւ մոնիտորինգի միջազգային հանձնաժողովում աշխատելու համար: Այնտեղ աշխատեցի մեկուկես տարի, իսկ դրանից անմիջապես հետո աշխատանքի անցա Լեհաստանի արտաքին գործերի նախարարությունում: Վարշավայում երկար չմնացի. ինձ գործուղեցին Կուբա՝ Հավանայում մեր դեսպանատուն, որտեղ զբաղվում էի մշակութային համագործակցությամբ:
- Իսկ ինչպե՞ս դարձաք ԵԱՀԿ Գործող նախագահի Անձնական ներկայացուցիչ:
- Այդ ժամանակ ավարտել էի աշխատանքս Զիմբաբվեում Լեհաստանի դեսպանի պաշտոնում եւ վերադարձել էի հայրենիք` նոր նշանակում ստանալու համար: Այնպես ստացվեց, որ այս գրասենյակը հիմնող լեհ դիվանագետն անձնական պատճառներով հրաժարվեց պաշտոնից, եւ մեր ԱԳՆ-ն նրան փոխարինող դիվանագետ էր փնտրում: Կային որոշակի պայմաններ, որոնց համապատասխանում էի՝ եւ տարիքային, եւ լեզուների իմացության առումներով: ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները նույնպես դեմ չէին: Այդ տարի ԵԱՀԿ-ուն համանախագահող երկիրը Շվեյցարիան էր, նրանք էլ հաստատեցին թեկնածությունս:
- Կարո՞ղ էիք ակնկալել, որ Ձեր գործուղումը կտեւի 23 տարի:
- Ինձ ուղարկել էին 3 ամսով, բայց, ինչպես ասում են՝ ժամանակավորից ավելի կայուն բան չկա (ծիծաղում է– հեղ.): Այս 23 տարին շատ արագ անցավ: Բայց հիմա կարող եմ ասել, որ Կովկասը բավականին լավ գիտեմ (ծիծաղում է–հեղ.):
Անջեյ Կասպշիկը 2002 թվականին Անջեյ Կասպշիկը 2002 թվականին
Լուսանկարը` OSCE/ Alexander Nitzsche
- Դուք անընդհատ ճանապարհին եք, չե՞ք հոգնում դրանից:
- Դա կյանքիս ամենամեծ դժվարություններից է. ես անընդհատ պետք է երեք կետում լինեմ: Մեր աշխատանքի մի մասը հասարակությանը տեսանելի չէ: Չեմ ուզում բարդացնել, բայց պարզապես պատկերացրեք, որ, երբեմն, մի քանի ժամվա ընթացքում անհրաժեշտ է հարյուրավոր կիլոմետրեր հաղթահարել: Նախկինում Բաքվից Թբիլիսի հնարավոր էր հասնել միայն մեքենայով, իսկ դա մոտ 600 կմ է: Թբիլիսիից Երեւան էլ 300 կմ է: Նույնքան էլ՝ Երեւանից Ստեփանակերտ հասնելու համար: Դրան գումարեք նաեւ աշխարհի տարբեր կետերում համանախագահների հանդիպումները, որոնց ես նույնպես մասնակցում եմ: Նաեւ պարտավոր եմ ամեն ինչի մասին զեկուցել ԵԱՀԿ Գործող նախագահին, եւ դա անել ոչ թե հեռախոսով, այլ անձամբ: Եղել էին դեպքեր, երբ մեկ շաբաթվա ընթացքում ես ամեն առավոտ արթնանում էի մի նոր մայրաքաղաքում:
- Այդպիսի ծանրաբեռնվածությանը դիմանալու համար հարկավոր է լավ մարզավիճակում լինել: Սպորտով զբաղվու՞մ եք:
- Փորձում եմ: Առավոտյան մարզանք եմ անում: Երբեմն, ստացվում է լողավազան գնալ: Փորձում եմ նաեւ անձամբ մասնակցել շփման գծում իրականացվող  մոնիտորինգին, չնայած միշտ չէ, որ դա ստացվում է: Իմ գրասենյակում աշխատում է ընդամենը 6 մարդ, եւ մենք մոնիտորինգին մասնակցում ենք երկու կողմից միաժամանակ:
Անջեյ Կասպշիկը իր գրասենյակի աշխատակիցների հետ Անջեյ Կասպշիկը իր գրասենյակի աշխատակիցների հետ
Ինձ համար շատ կարեւոր է, որ անձամբ մասնակցեմ այս գործընթացին եւ սեփական աչքերով տեսնեմ իրավիճակը: Մոնիտորինգի ընթացքում պետք է սաղավարտ եւ 18 կիլոգրամանոց զրահաբաճկոն կրեմ եւ քայլեմ խրամատներով: Ահա այսպիսին է իմ մարզանքը (ծիծաղում է- հեղ.):
- Իսկ ինչպե՞ս է Ձեր ընտանիքը վերաբերվում առաջնագիծ կատարած Ձեր այցերին:
- Կարծում եմ, ընտանիքս ժամանակի ընթացքում համակերպվել է դրանց հետ: Ես նրանց միշտ ասում եմ, որ մոնիտորինգի ընթացքում բոլոր կողմերն անվտանգության երաշխիքներ են տալիս, եւ նրանք հանգստանում են: Նախկինում, իհարկե, եղել են դեպքեր, երբ հայտնվել ենք փամփուշտների տակ, բայց հիմա նման բան չի պատահում:
-  Որքա՞ն հաճախ եք տեսնվում ձեր ընտանիքի հետ: Ձեր կինն ուղեկցո՞ւմ է Ձեզ ուղեւորությունների ընթացքում, թե՞ տանն է սպասում:
- Նախկինում պատահում էր, երբ ընտանիքս այցելում էր ինձ տարածաշրջանում, բայց այժմ նախընտրում եմ ինքս այցելել նրանց, երբ Եվրոպա եմ գնում: Դրան մեծապես նպաստեց այն հանգամանքը, որ հիմա Թբիլիսիից եւ Երեւանից ուղիղ չվերթներ կան դեպի Վարշավա: Եվրոպա մեկնելիս, տոմս եմ վերցնում Վարշավայով եւ մի քանի ժամով տուն եմ մտնում: Իհարկե, կան հաղորդակցության ժամանակակից միջոցները, որոնք թեեւ շատ են զիջում կենդանի շփմանը, սակայն միեւնույն է շատ են օգնում:
- Այս տարիների ընթացքում եղե՞լ են հուսահատության պահեր, երբ պատրաստ էիք հրաժարականի դիմում գրել:
- Այդպիսի բան չի եղել, բայց դժվար պահեր եղել են: Հուսահատություն չկար, քանի որ ես միշտ զգում էի բոլոր կողմերի աջակցությունը, եւ դա օգնում էր ինձ հաղթահարել բոլոր դժվարությունները: Ես գիտեի, որ կարող եմ նորմալ զրուցել կողմերից յուրաքանչյուրի հետ, եւ մենք միասին կգտնենք խնդրի լուծումը:
- Դեռ որքա՞ն կցանկանայիք աշխատել այս պաշտոնում:
- Իմ ցանկությունն այդքան մեծ նշանակություն չունի: Բոլոր կողմերը ցանկանո՞ւմ են, որ ես շարունակեմ մնալ այս պաշտոնում: Առայժմ չեմ նկատել գործողություններ, որոնք կհասկացնեին ինձ, որ այլեւս պետք չեմ: Ամենամեծ պարգեւն այս աշխատանքում այն ժամանակ է, երբ տեսնում եմ, որ ինչ-որ լավ բան եմ արել: Եթե  գիտեմ, որ կարողացա հանդարտեցնել իրավիճակն այնտեղ, որտեղ ինչ-որ մեկն արդեն զոհվել է, դա ինձ համար ձեռքբերում է: Մենք կողմերին օգնում ենք նաեւ մարդասիրական հարցերում:
Անջեյ Կասպշիկը Անջեյ Կասպշիկը
Լուսանկարը` OSCE/Jonathan Perfect
Մարդասիրական բոլոր հարցերը սկսվում են հենց իմ գրասենյակից, եւ հետո միայն նրանցով սկսում է զբաղվել Կարմիր Խաչի Միջազգային Կոմիտեին: Մենք ներկա ենք գտնվում զոհվածների մարմինների հանձնման եւ գերիների փոխանակման ժամանակ: Իմ գրասենյակն ակտիվ մասնակցություն է ունենում հանդիպումների կազմակերպմանը: Ես մշտապես ուղիղ կապի մեջ եմ արտաքին գործերի նախարարների հետ:
- Ո՞րն է Ձեր գործում ամենադժվար բանը՝ մարդկային առումով:
- Այն, որ երկու ժողովուրդները, որոնք ապրում են կողք կողքի, չեն կարող միմյանց հետ շփվել: Սա շատ ցավոտ հարց է ինձ համար, քանի որ կարծում եմ, որ այդ շփումները օգտակար կլինեին: Նախկինում ես շատ էի աշխատում այդ ուղղությամբ եւ նույնիսկ հաջողություններ կային: Բայց դա արդեն վաղուց էր: Իսկ հիմա ես ուրախ եմ, որ վերջերս տեղի ունեցավ լրագրողների փոխանակումը:
- Հավատու՞մ եք, որ ղարաբաղյան հակամարտության լուծումը կգտնվի Ձեր պաշտոնավարման ընթացքում:
- Ես չգիտեմ, երբ դա կլինի: Հակամարտությունը շատ բարդ է, ես էլ իրատես եմ: Ես պարզապես փորձում եմ ներդնել իմ օգնության մի փոքր բաժինը՝ այդ պահը մոտեցնելու համար: Բայց ես լիահույս եմ, որ կհասցնեմ կոնյակ խմել այն հայտնի «խաղաղության տակառից», որը պահվում է Երեւանի կոնյակի գործարանում (ծիծաղում է- հեղ.):
- Այս տարիների ընթացքում Դուք հանդիպել եք Հայաստանի, Ղարաբաղի եւ Ադրբեջանի բոլոր ղեկավարների հետ: Ի՞նչ եք կարծում, կա՞  ինչ-որ բան, որը նրանց միավորում է:
- Ես չեմ կարող գնահատական տալ ղեկավարներին:
Անջեյ Կասպշիկը եւ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Անջեյ Կասպշիկը եւ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը
Բայց կարող եմ ասել հետեւյալը. ես շատ սերտ շփվել ու շփվում եմ նրանց բոլորի հետ, եւ բոլորն էլ բանակցությունները շարունակելու եւ խաղաղություն ձեռք բերելու մեծ ցանկություն ունեն:
- Ինչո՞վ եք զբաղվում ազատ ժամանակ:
- Ամբողջ ազատ ժամանակը նվիրում եմ ընտանիքիս՝ կնոջս, որդուս, դստերս եւ թոռնուհուս հետ շփմանը: Երբ թոռներ ես ունենում, վերանայում ես վերաբերմունքդ կյանքին:
Անջեյ Կասպշիկը՝ թոռնուհու հետ Անջեյ Կասպշիկը՝ թոռնուհու հետ
- Ունե՞ք որեւէ հոբբի, հետաքրքրություններ: Երաժշտությո՞ւն, սպո՞րտ:
- Ես տարօրինակ մարդ եմ եւ սպորտ չեմ սիրում: Բայց շատ եմ սիրում բնությունը: Սիրում եմ ձկնորսությունը: Եվ կարեւոր չէ, թե ինչքան ձուկ կորսամ, կարեւորը բուն գործընթացն է:
- Արդեն մտածե՞լ եք, թե ինչով եք զբաղվելու թոշակի անցնելուց հետո:
- Դրա մասին մտածելու ժամանակ դեռ չեմ ունեցել: Բայց, կարծում եմ, երբ դա տեղի ունենա, պարապ չեմ մնա: Լեռներում մեծ այգով տուն ունեմ, որը կցանկանայի կարգի բերել:
- Հնարավո՞ր է, որ մի օր կարդանք Ձեր գիրքը ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացի մասին:
- Ամեն ինչ կախված է նրանից, թե ինչպես կշարունակվի գործընթացը եւ ինչպես այն կավարտվի: Դիվանագետը պետք է հաշվի առնի ներգրավված կողմերի շահերը: Բայց երբ ամեն ինչ ավարտվի խաղաղությամբ, միգուցե մի օր կկարողանամ պատմել ձեզ բանակցությունների մի քանի սուր պահերի մասին (ծիծաղում է- հեղ.):
- Պարոն դեսպան, Դուք շատ հետաքրքիր զրուցակից եք: Ինչո՞ւ եք այդքան հազվադեպ հարցազրույցներ տալիս:
- Կպատասխանեմ անեկդոտով: Մի մարդ 20 տարի Աստծուց խնդրում էր, որ օգնի իրեն վիճակախաղում շահել: Վերջապես, Աստծուն դա ձանձրացնում է, եւ նա ասում է այդ մարդուն. «Դե օգնիր ինձ վերջապես, ինչ-որ թիվ ջնջիր»: (ծիծաղում է-հեղ.):

Анджей Каспшик: «Надеюсь выпить коньяка из «бочки мира»»
Уже 23 года польский дипломат, посол Анджей Каспшик занимает должность Личного представителя Действующего председателя ОБСЕ по урегулированию карабахского конфликта. Несмотря на то, что он несколько раз в месяц бывает в Армении и его имя регулярно появляется в СМИ, известно о нем немного. Посол Каспшик редко общается с прессой и почти никогда не дает интервью. Для Медиамакс он сделал исключение, взяв с нас слово, что интервью не будет затрагивать детали переговорного процесса.
- Господин посол, Вы с конца 1996 года занимаетесь урегулированием карабахского конфликта, но и в Армении, и в Азербайджане о Вас известно немного. Расскажите, кем Вы были до того, как заняли этот пост?
- Я был тем же человеком, что и сейчас, но чуть моложе (смеется – авт.). Ну, а если серьезно, то когда-то давно я окончил престижный экономический институт в Варшаве. Родился я в Варшаве, а вот мои родители были с разных концов Польши. Мой семейный дом находится у польских гор, там я люблю отдыхать.
По окончании вуза я работал в системе внешней торговли Польши. Однажды мне надоело считать деньги и продавать товары, и я решил, что пора что-то менять в жизни. Я поезал добровольцем в Южный Вьетнам. Тогда, после подписания Парижского договора, в Польше искали добровольцев, которые поехали бы во Вьетнам работать в международной комиссии по контролю и наблюдению.
Там я проработал полтора года, а сразу после этого перешел на работу в МИД Польши. В Варшаве я оставался недолго, поскольку очень скоро меня отправили работать на Кубу, в наше посольство в Гаване, где я занимался сотрудничеством в сфере культуры.
- А как Вы стали Личным представителем Действующего председателя ОБСЕ?
- У меня тогда закончился срок службы в качестве посла Польши в Зимбабве, и я вернулся на родину, чтобы получить новое назначение. Так получилось, что именно в тот момент польский дипломат, создававший этот офис, по личным причинам отказался от этой должности, и наш МИД искал дипломата, который смог бы его заменить. Были определенные условия, которым я соответствовал – и по возрасту, и по знанию языков. У сопредседателей Минской группы нареканий тоже не было. В тот год председателем в ОБСЕ была Швейцария, они и утвердили мою кандидатуру.
- Вы могли рассчитывать, что Ваша командировка затянется на 23 года?
- Меня посылали на 3 месяца, но, как говорится, нет ничего более постоянного, чем все временное (смеется – авт.). Эти 23 года пролетели очень быстро. Зато теперь я могу сказать, что знаю Кавказ достаточно хорошо (смеется – авт.).
Анджей Каспшик в 2002 году Анджей Каспшик в 2002 году
Фото: OSCE/ Alexander Nitzsche
- Вы постоянно в дороге, это Вас не утомляет?
- Это одна из самых больших сложностей в моей жизни, мне все время нужно курсировать между тремя точками. Часть нашей работы не видна обществу. Не хочу усложнять, но просто представьте, что иногда в течение нескольких часов необходимо преодолеть сотни километров. Раньше из Баку в Тбилиси можно было доехать только на машине, а это около 600 км. Еще 300 – из Тбилиси в Ереван. Ну и из Еревана в Степанакерт столько же. Добавьте к этому встречи сопредседателей в разных точках мира, в которых я тоже участвую. А еще я обязан докладывать обо всем Действующему председателю ОБСЕ, и делать это не по телефону, а лично. У меня были случаи, когда в течение одной недели я каждое утро просыпался в другой столице.
- Чтобы выдержать такую нагрузку, нужна хорошая физическая форма. Вы занимаетесь спортом?
- Пытаюсь. По утрам делаю зарядку. Иногда получается поплавать в бассейне. А еще стараюсь лично участвовать в мониторинге линии соприкосновения, хоть это и не всегда получается. В моем офисе работает всего 6 человек, и мы принимаем участие в мониторинге одновременно с двух сторон.
Анджей Каспшик с сотрудниками своего офиса Анджей Каспшик с сотрудниками своего офиса
Для меня очень важно участвовать в этом процессе, чтобы своими глазами видеть обстановку. Во время мониторинга мне приходится надевать каску и бронежилет весом 18 килограмм и ходить по окопам. Вот такая у меня зарядка (смеется – авт.).
- А как Ваша семья относится к поездкам на передовую?
- Думаю, со временем семья к ним привыкла. Я им постоянно говорю, что во время мониторинга есть гарантии безопасности от всех сторон, и они успокаиваются. Раньше, конечно, случалось, что мы попадали под пули, но сейчас такого не бывает.
- Как часто Вы видитесь с семьей? Сопровождает ли жена Вас в поездках, или ждет дома?
- Раньше были случаи, когда мои родные наведывались ко мне в регион, но сейчас я предпочитаю сам навещать их, когда бываю в Европе. Этому очень помогло появление прямых рейсов из Тбилиси и Еревана в Варшаву, и теперь, уезжая куда-либо в Европу, беру билет через Варшаву и на несколько часов заезжаю домой.
- За эти годы у Вас были моменты отчаяния, когда Вы готовы были написать заявление об отставке?
- Такого не было, но были сложные моменты, и все из-за того, что я очень переживал. Когда были вспышки на линии, погибшие… Но отчаяния не было, потому что я всегда чувствовал поддержку всех сторон, и это помогало мне преодолевать все трудности. Я знал, что смогу нормально поговорить с каждой из сторон, и вместе мы найдем решение проблемы.
- Как долго Вы бы хотели еще поработать на этом посту?
- Мое желание не имеет очень большого значения. Хотят ли все стороны, чтобы я продолжал оставаться на этом посту? Пока я не замечал действий, которые дали бы мне повод сомневаться в ответе на этот вопрос. Самая больше награда для меня на этой работе - когда я вижу, что сделал что-то хорошее. Если я знаю, что смог успокоить обстановку там, где уже кто-то погиб, это для меня достижение. Мы помогаем сторонам также в гуманитарных вопросах.
Анджей Каспшик Анджей Каспшик
Фото: OSCE/Jonathan Perfect
Все гуманитарные вопросы начинаются именно с моего офиса, и потом только ими занимается Международный Комитет Красного Креста. Мы присутствуем и при передаче тел погибших и при обмене пленными. Мой офис принимает активное участие и в организации встреч. Я постоянно нахожусь на прямой линии с министрами иностранных дел.
- Что самое сложное в Вашей работе, чисто по-человечески?
- То, что два народа, которые живут рядом, не могут общаться. Это очень болезненный вопрос для меня, потому что я считаю, что это общение помогло бы. Раньше я очень много работал в этом направлении, и были даже успехи. Но это было уже давно. А сейчас я рад, что недавно состоялся обмен журналистами.
- Вы верите, что решение карабахского конфликта будет найдено, пока Вы находитесь на этом посту?
- Я не знаю, когда это произойдет. Конфликт очень сложный, а я – реалист. Я лишь пытаюсь добавить небольшую долю своей помощи, чтобы приблизить этот момент. Но я очень надеюсь, что успею выпить коньяк из той знаменитой «бочки мира», что хранится на Ереванском коньячном заводе (смеется – авт.).
- За эти годы Вы встречались со всеми лидерами Армении, Карабаха и Азербайджана. Как Вы считаете, есть что-то, что их объединяет?
- Я не могу давать оценки лидерам.
Анджей Каспшик и премьер-министр Армении Никол Пашинян Анджей Каспшик и премьер-министр Армении Никол Пашинян
Но могу сказать следующее: я очень близко общался и общаюсь с ними со всеми, и у всех есть большое желание, чтобы переговоры продолжались и был достигнут мир.
- Чем Вы занимаетесь в свободное время?
- Все свободное время я посвящаю общению с семьей – женой, сыном, дочкой и внучкой. Когда появляются внуки, человек пересматривает свое отношение к жизни.
Анджей Каспшик с внучкой Анджей Каспшик с внучкой
- Есть ли Вас хобби, увлечения? Музыка, спорт?
- Я человек странный и спорт не люблю. Зато я очень люблю природу. Люблю рыбалку. И неважно, сколько рыбы я поймаю, главное - сам процесс.
- Вы уже думали о том, чем будете заниматься после ухода на пенсию?
- Времени подумать об этом пока не было. Но, думаю, когда это произойдет, без дела я не останусь. У меня в горах есть семейный дом с большим садом, который я бы хотел привести в порядок.
- Есть ли шанс когда-либо прочитать Ваши мемуары о процессе карабахского урегулирования?
- Все зависит от того, как продолжится процесс и чем он завершится. Дипломат обязан учитывать интересы вовлеченных сторон. Но когда все завершится миром, возможно, когда-нибудь в будущем я смогу рассказать некоторые пикантные моменты переговоров (смеется – авт.).
- Господин посол, Вы очень интересный собеседник. Почему Вы так редко даете интервью?
- Отвечу анекдотом. Один человек 20 лет просил Бога, чтобы тот помог ему выиграть в лотерею. Наконец Богу это надоедает, и он говорит этому человеку: «Да помоги же ты мне, зачеркни какой-нибудь номер!» (смеется – авт.).