Զախարովան Փաշինյանի խոսքերը «անհեթեթ» է որակել - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ Ռուսաստանի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան այսօր ասել է, որ «Երեւանից հնչող հայտարարությունները, թե ռուսական ներկայությունը վտանգ է ներկայացնում Հայաստանի անվտանգության համար, անհեթեթ են»:
«Տասնամյակներ շարունակ մեր զինվորականները, սահմանապահները նշանակալի ավանդ ունեն Հայաստանի անվտանգության ապահովման գործում, պահպանում են նրա սահմանները: Հայաստանի ներկայիս իշխանություններն ավելի վաղ հայտարարում էին, որ ՀՀ-ում ՌԴ ռազմական ներկայությունը համապատասխանում է երկրի ազգային շահերին: Իսկ արկածախնդիրները, որոնք կոչ են անում ռուս զինվորականներին ցույց տալ դռան տեղը, չեն գիտակցում նման քայլի հետեւանքները»,- ճեպազրույցում ասել է ռուս դիվանագետը:
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հունվարի 10-ին կայացած մամուլի ասուլիսում ասել էր, որ վերջին շրջանում Ադրբեջանն իր ագրեսիվ գործողություններն արեւմտյան երկրների հետ հաղորդակցության ընթացքում այսպես է բացատրում.
«Ասում են՝ «մենք մտավախություն ունենք, որ Հայաստանը եւ Ռուսաստանը համատեղ ագրեսիվ գործողություններ են նախապատրաստում Ադրբեջանի նկատմամբ, եւ մենք, այսպես ասած, կանխարգելիչ գործողություններ ենք ձեռնարկում»: Բոլորս գիտենք՝ աբսուրդ է այս մասին խոսելը: Մյուս կողմից, նաեւ Ուկրաինայի իրադարձությունների ֆոնին այս խոսույթը որոշակի հետաքրքրություն է առաջացնում Արեւմուտքում: Մենք ՌԴ գործընկերների ուշադրությունը հրավիրում ենք այս փաստի վրա՝ արձանագրելով, որ նրանց չարձագանքելու պայմաններում ստացվում է, որ ՌԴ ռազմական ներկայությունը Հայաստանում ոչ միայն չի երաշխավորում ՀՀ անվտանգությունը, այլեւ հակառակը՝ սպառնալիքներ է ստեղծում Հայաստանի անվտանգության համար»:

Захарова назвала слова Пашиняна «абсурдом» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Официальный представитель МИД России Мария Захарова сказала сегодня, что «заявления из Еревана о том, будто российское присутствие создает некие угрозы безопасности Армении, - это абсурд».
«Десятилетиями наши военные, пограничники вносят значимый вклад в обеспечение безопасности Армении, хранят ее рубежи. Это объективная реальность, которую невозможно отрицать. При том ранее нынешнее армянское руководство публично заявляло о том, что присутствие России соответствует национальным интересам республики. А авантюристы, которые указывают российским военным на дверь, не осознают последствий такого шага», - сказала российский дипломат на брифинге.
Премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил на состоявшейся 10 января пресс-конференции, что Азербайджан свои агрессивные действия в последнее время в ходе общения со странами Запада объясняет следующим образом:
«Они говорят: «Мы опасаемся, что Армения и Россия готовят совместные агрессивные действия против Азербайджана, а мы, так сказать, предпринимаем превентивные меры». Всем нам известно, что говорить об этом абсурдно. С другой стороны, на фоне событий в Украине такие выступления вызывают определенный интерес на Западе. Обращаем внимание российских партнеров на этот факт, отмечая, что в условиях их бездействия военное присутствие РФ в Армении не только не гарантирует безопасность Армении, но наоборот, создает угрозы ее безопасности».