Փաշինյան. ՀՀ-ում ՀԱՊԿ զորավարժությունների անցկացումը նպատակահարմար չէ - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ասել է, որ Հայաստանում ՀԱՊԿ խաղաղապահ զորավարժության անցկացումն այս իրավիճակում նպատակահարմար չէ:
«ՀՀ պաշտպանության նախարարն արդեն գրավոր տեղեկացրել է ՀԱՊԿ Միավորված շտաբին, որ այս իրավիճակում նպատակահարմար չենք համարում Հայաստանում նման զորավարժություն անցկացնելը: Այդ զորավարժությունները, համենայն դեպս, այս տարի չեն կայանա»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Նա նշել է, որ վերջին շրջանում Ադրբեջանն իր ագրեսիվ գործողություններն արեւմտյան երկրների հետ հաղորդակցության ընթացքում բացատրում է հետեւյալ կերպ.
«Ասում են՝ «մենք մտավախություն ունենք, որ Հայաստանը եւ Ռուսաստանը համատեղ ագրեսիվ գործողություններ են նախապատրաստում Ադրբեջանի նկատմամբ, եւ մենք, այսպես ասած, կանխարգելիչ գործողություններ ենք ձեռնարկում»: Բոլորս գիտենք՝ աբսուրդ է այս մասին խոսելը: Մյուս կողմից, նաեւ Ուկրաինայի իրադարձությունների ֆոնին այս խոսույթը որոշակի հետաքրքրություն է առաջացնում Արեւմուտքում: Մենք ՌԴ գործընկերների ուշադրությունը հրավիրում ենք այս փաստի վրա՝ արձանագրելով, որ նրանց չարձագանքելու պայմաններում ստացվում է, որ ՌԴ ռազմական ներկայությունը Հայաստանում ոչ միայն չի երաշխավորում ՀՀ անվտանգությունը, այլեւ հակառակը՝ սպառնալիքներ է ստեղծում Հայաստանի անվտանգության համար»:
Հայաստանում ՀԱՊԿ խաղաղապահ զորամիավորումների «Անխորտակելի եղբայրություն-2023» զորավարժությունների անցկացման մասին հունվարի սկզբին հայտնել էր ՌԴ պաշտպանության նախարարությունը:

Pashinyan: Conduction of CSTO military exercises in Armenia inappropriate - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan said today that “conduction of CSTO peacekeeping military exercise in Armenia in such situation is inappropriate.”
“Armenia’s minister of defense has already informed the CSTO Joint Staff in writing that we do not consider it appropriate to conduct such an exercise in Armenia in this situation. Those military exercises, at least, will not take place this year,” Nikol Pashinyan said.
He noted that recently, Azerbaijan explains its aggressive actions while communicating with Western countries as follows:
“They say: ‘We fear that Armenia and Russia are preparing joint aggressive actions against Azerbaijan, and we are, so to speak, taking preventive actions.’ We all know that it is absurd to talk about this. On the other hand, against the background of the events in Ukraine, these words raise a certain interest in the West. We draw the attention of the Russian partners to this fact, recording that in the conditions of their inaction, it turns out that the military presence of the Russian Federation in Armenia not only fails to guarantee the security of Armenia, but on the contrary, creates threats to the security of Armenia.”
Russian Ministry of Defense announced about the conduction of “Indestructible Brotherhood-2023” exercises of the CSTO peacekeeping military units in Armenia at the beginning of January.